ΒΟΗΘΕΙΑ

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 24 Φεβ 2014, 01:51

@ Muttley Black

Το μικρό αυτό blogpost (δεν θα έλεγα πως αυτό το μικρό κειμενάκι αξίζει τον χαρακτηρισμό άρθρο), δημοσιεύτηκε 25 Ιουλίου 2013.
Οπότε προφανώς, δεν απευθύνεται σε εσένα. Είναι ένα μικρό κειμενάκι με το οποίο εξηγώ για ποιον λόγο πιθανώς υπάρχουν ελλείψεις/λάθη όσον αφορά τις ελληνικές μεταφράσεις διαφόρων έργων λογισμικού.
Προφανώς βέβαια μιας και δεν είμαι (και δεν θέλω να γίνω) διάσημος blogger και ιστολογώ σπανίως, δεν περιμένω να βρει το ιστολόγιο αρκετός κόσμος και να διαβάσει την εξήγηση αυτή.
Επειδή όμως το θέμα αυτό έχει τεθεί αρκετές φορές στα 3 χρόνια που είμαι μέλος του φόρουμ, έγραψα το κειμενάκι αυτό μια φορά σε ένα blog για να παραπέμπω εκεί και να μη χρειάζεται να το γράφω κάθε φορά που θα θέλω να εξηγήσω το ίδιο πράγμα.
Δεν είσαι ο πρώτος που παραπέμπεται σε αυτό το blogpost (και έχω και την εντύπωση πως δεν είμαι και ο μόνος που έχει παραπέμψει εκεί από το forum) ούτε ο τελευταίο που θα παραπεμφθεί.

Muttley Black έγραψε:Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα απάνταγες κάπως έτσι όταν σε ρώτησα για το ελληνικό manual.

Τυγχάνει να είμαι ένας εκ των πέντε διαχειριστών της μεταφραστικής ομάδας του Ubuntu και πλέον ο μόνος εξ' αυτών που γράφει στο forum.
Θεώρησα λοιπόν πως η απάντηση αυτή ήταν μάλλον περισσότερο δική μου ευθύνη παρά κάποιου άλλου, οπότε προτίμησα να απαντήσω παρά να κάνω πως δεν είδα την ερώτηση.
Θα μπορούσα να απαντήσω απλά όχι. Μονολεκτικά όμως απαντώ σπανίως, αν και πολλές φορές θα μπορούσα.
Θα ήταν προτιμότερο;
Muttley Black έγραψε:Δεν ξέρω αν με έχεις βάλει στην μπούκα (από το νήμα για την φιλοσοφία του ελ/λακ)

Όχι, δεν σε έχω βάλει στη μπούκα.
Πιστεύω μεν πως έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα από υπέρμετρο ζήλο (τον οποίο τον θεωρώ λάθος για οποιαδήποτε άποψη) και πιστεύω πως ένας εκπρόσωπος του ελεύθερου λογισμικού θα έπρεπε να έχει πιο ρεαλιστικές απόψεις, απλά γιατί ο κόσμος αυτό εκτιμά, όχι κάποιον που δείχνει με το δάχτυλο, αλλιώς περισσότερη ζημιά κάνει παρά καλό.
Αλλά κατά πρώτον στα σχεδόν σαράντα μου για να βάλω κάποιον στη μπούκα θα πρέπει να τον γνωρίζω προσωπικά και να μου έχει κάνει και κάτι που να με αφορά άμεσα, και δεύτερον αν ήταν να βάζω στη μπούκα όποιον θεωρώ πως έχει στρεβλή άποψη του ελεύθερου λογισμικού (κάτι που θα το θεωρούσα γελοίο λόγο), θα είχα πάααααρα πολύ κόσμο να βάλω πολύ πριν από εσένα.

Για το νήμα για την φιλοσοφία του ελ/λακ συγκεκριμένα, όντως σου τα έχωσα και θα σου τα ξαναχώσω αν χρειαστεί σε παρόμοια περίπτωση. Όπως θα έκανα και με οποιονδήποτε άλλο που πιστεύω πως τη συγκεκριμένη στιγμή κρίνει αδίκως. Το έχω κάνει για άλλα μέλη (με τα οποία έχουμε βρεθεί αρκετές φορές και εκτός φόρουμ και τους θεωρώ φιλαράκια, και με τον ίδιο τρόπο το έκανα και με σένα και θα το κάνω με οποιονδήποτε μέχρι να με στείλει το φόρουμ για κανένα banιο να ησυχάσετε από τον γκρινιάρη.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 24 Φεβ 2014, 02:06

Κατανοητά τα όσα γράφεις. Τουλάχιστον μέσα από αυτή την σύγχυση έμαθα αρκετά.
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά

cron