Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό dim459 » 12 Απρ 2014, 19:44

@Dreamy
Όπως σου είπα και στο τηλέφωνο, τρέξε ένα live της 14.04 και μόλις φορτώσει γραφικό περιβάλλον, σύνδεσε μέσω usb την android συσκευή και δες αν φαίνονται κανονικά τα αρχεία σου.
Χωρίς να γνωρίζω και πολλά επί του θέματος, εμπειρικά αναφέρω ότι το δικό μου xperia j στη 12.04 δεν γίνεται σωστά mount για να μπορεί κανείς να μετακινεί αρχεία από και προς στο τηλέφωνο, θέμα το οποίο αν δε με απατάει η μνήμη μου έχει ήδη λυθεί από τη 13.10 και μετά (ίσως και 13.04, δε θυμάμαι).
Μπορείς βεβαίως να δεις και τις λύσεις που προτάθηκαν παραπάνω.
Τώρα όσον αφορά τον συγχρονισμό επαφών και mail, μάλλον η πιο εύκολη λύση είναι το gmail, αν και το backup επαφών στα android με τη δημιουργία vcf, είναι πανεύκολη υπόθεση.
Κάποια στιγμή πρέπει να ξαναδούμε το πολυμηχάνημα της Lexmark, διότι είναι ελαφρώς κουλό να μπορεί να σκανάρει, αλλά όχι να τυπώνει, συνήθως συμβαίνει το αντίθετο.
Προσωπικώς με τη συσκευή συνδεδεμένη θα έτρεχα άλλη μια φορά τα .deb με τους drivers του εκτυπωτή.
Μιας και το συζητήσαμε τηλεφωνικώς, να αναφέρω ότι θέμα με την εκτύπωση μέσα από το server της εταιρείας στο desktop του Dreamy λειτουργεί κανονικά, στο laptop με το lubuntu εμφανίζεται το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα έλλειψης κάποιου πακέτου, υποθέτω πως όχι γιατί η εγκατάσταση έγινε με το ίδιο cd και περάστηκαν τα ίδια πράγματα ή οφείλεται σε περιορισμένους πόρους.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron