Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Dreamy » 18 Μαρ 2014, 02:36

Καλησπέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα.. :D

Είμαι ένας χρήστης των Windows XP με βασικές γνώσεις πάνω στους υπολογιστές και των χειρισμό τους και όχι επαγγελματικές και τα Windows XP μας τελειώνουν στις 8 Απριλίου εάν έχω ενημερωθεί σωστά. Αναγκαστικά θα αλλάξω λειτουργικό και αν όχι την επομένη, κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον. Φίλος, με γνώσεις πάνω στους υπολογιστές, μου είπε ότι η επόμενη επιλογή μου είναι τα Windows 7. Αλλά εγώ σκέφτηκα και τα της Linux..

Και σε αυτό το σημείο ζητώ την βοήθειά σας..

Τα τωρινά δεδομένα μου: Λειτουργικό Windows XP. Χρήσεις: Kατέβασμα ταινιών με mTorrent από site όπως Kickass, ΚMP player, email σε Yahoo και Gmail, παιχνίδια online όπως το LOL ή DC Univerce Online, Facebook, Word (Office), Picasa3, Teamviewer, χρήση του portal της Ευρωπαικής Πίστης στην οποία είμαι ασφαλιστής, YouTube, Χάρτες της Google για διευθύνσεις, το Copy (Copy.com) ως cloud για φύλαγμα αρχείων( ανάλογο Dropbox), το Evernote, Skype, ConvertXtodvd, σύνδεση με το Android κινητό μου και τέλος, ένα γενικότερο ψάξιμο στο διαδίκτυο για διάφορες πληροφορίες αλλά και φωτογραφίες τις οποίες χρησιμοποιώ στο φέις.. Λίγο πολύ αυτή είναι η χρήση που κάνω στον υπολογιστή μου. Στοιχεία του desktop μπορώ να σας δώσω αν χρειάζεται μέσω ενός προγράμματος που μου σύστησε φίλος, το Fresh Diagnose. Όσον αφορά το παλιό λάπτοπ που και αυτό τρέχει Window XP, στοιχεία του υπάρχουν εδώ > http://www.toshiba.eu/discontinued-products/satellite-pro-m70-125/

Μία από τις απορίες μου είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι χάνω - τι κερδίζω με το Ubuntu (σε σχέση με τα 7, εκτός από τα παιχνίδια..) ή καλύτερα τι προβλήματα θα συναντήσω χρησιμοποιώντας το με προγράμματα ή αρχεία που έτρεχα/έφτιαχνα με τα Win και κυριότερο? με την επικοινωνία μου με άλλους που χρησιμοποιούν Win μεσω email και ανταλλάσοντας κείμενα ή φώτο ή οτιδήποτε άλλο μιας και έχω καταλάβει ότι δεν υπάρχει πλήρης συμβατότητα των 2 λειτουργικών και δυστυχώς δεν γνωρίζω και κάποιον φίλο μου να τα χρησιμοποιεί.. Όπως επίσης και η πιθανότητα να μην μπορώ να συνδεθώ με το portal της εταιρείας..

Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε κατά την γνώμη σας και την εμπειρία σας, ποιά θα ήταν η σωστότερη επιλογή για την ανωτέρω χρήση μιας και δεν γνωρίζω από θέμα συμβατοτήτων τι γίνεται με την Linux γενικότερα απέναντι στα Windows που ήδη χρησιμοποιώ και έχω φτιάξει και κάποια αρχεία με αυτά (κείμενα word, άλμπουμ με φωτο, κλπ). Επιλέγοντας Ubuntu θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα ίδια προγράμματα και να κάνω την ίδια χρήση με αυτή που κάνω τώρα με τα Win XP ή για την χρήση αυτή καλύτερα να πάω στα Windows 7..??

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε. Σε αναμονή συμβουλών σας :D
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-30-generic 32bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.13.0-24-generic
3 Intel Atom CPU N450 1.66GHz ‖ RAM 991 MiB ‖ SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. N315
4 Intel Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics [8086:a011] {i915}
5 wlan0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ eth0: Marvell 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4354]
Άβαταρ μέλους
Dreamy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 12:29
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 18 Μαρ 2014, 03:39

Καλωσήρθες στο φόρουμ.

Πολλά από αυτά που περιγράφεις γίνονται εύκολα στο Ubuntu και άλλα λίγο ή αρκετά δυσκολότερα.
H αλήθεια είναι όμως πως για να σιγουρευτείς πως μπορείς να κάνεις στο Ubuntu όλα όσα περιγράφεις, θα πρέπει να το δοκιμάσεις ο ίδιος, εκτός αν βρεθεί κάποιος που κάνει ακριβώς την ίδια χρήση με εσένα και σε πληροφορήσει.

Για την ερώτηση που θέτεις σχετικά με το τι κερδίζεις ή χάνεις, θα σου δώσω μια έμμεση απάντηση:
Τα λειτουργικά Linux δεν είναι μια δωρεάν εναλλακτική λύση για windows, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Όχι μόνο δεν υπάρχει πλήρης συμβατότητα, δεν υπάρχει κανενός είδους συμβατότητα ανάμεσα στα δύο λειτουργικά. Απλά κάποιες εφαρμογές έχουν εκδόσεις και για τα δύο.

Για παράδειγμα, αν το Windows XP είναι ένα αυτοκίνητο, το Ubuntu δεν είναι αυτοκίνητο, αλλά μοτοσυκλέτα. Άλλα πράγματα τα κάνει καλύτερα και άλλα χειρότερα.
Αν αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα αυτοκίνητο για να αντικαταστήσεις το παλιό, τότε ο φίλος σου σου είπε σωστά πως η σωστή επιλογή είναι Windows.
Αν αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καλό μεταφορικό μέσο και έχεις τη διάθεση να προσαρμόσεις κάποιες από τις παλιές σου συνήθειες, τότε μπορείς να εξερευνήσεις και αυτή την επιλογή.

ΥΓ. Με βάση τα χαρακτηριστικά του λάπτοπ που δίνεις, το μηχάνημα αυτό αποκλείεται έτσι κι αλλιώς να τρέξει Windows7 και θα είναι πολύ αργό ακόμα και στις πιο βασικές εκδόσεις Linux (για πλήρες Ubuntu δεν το συζητάμε, ούτε καν θα φορτώσει...), οπότε το ερώτημά σου έχει να κάνει μόνο με το Desktop. Για το Laptop μια λύση τύπου puppy linux και αρκετοί συμβιβασμοί στη χρήση είναι μάλλον μονόδρομος έτσι κι αλλιώς.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Dreamy » 18 Μαρ 2014, 13:15

Καλημέρα και ευχαριστώ για το σχόλιο και τις συμβουλές κατ' αρχήν.

Για το λάπτοπ, που εκεί έχω και το ουσιαστικό πρόβλημα μιας και δεν είμαστε για να παίρνουμε καινούργιο, τουλάχιστον όχι τώρα, πίστευα ότι μπορεί να κάνει και το Lubuntu ή to Xubuntu.. Kάπου είχα διαβάσει, αν θυμάμαι καλά, ότι είναι πολύ ελαφριά και κάνουν για παλιά λάπτοπ όπως το δικό μου, ίσως και παλιότερα.. Κάνω λάθος..??

Όσον αφορά το μεταφορικό μέσο που πολύ εύστοχα αναφέρεις, ναι, δεν θέλω ντε και καλά ένα αυτοκίνητο ΑΛΛΑ θέλω ένα μεταφορικό μέσο που να κάνω την δουλειά μου όπως την έκανα και πρώτα ΑΣΧΕΤΑ αν αυτό μπορεί να σημαίνει ότι θα αλλάξω τον τρόπο και που το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό αφού μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικά λειτουργικά (την συμβατότητα που ανέφερα είχε να κάνει με αυτό που είπες κι εσύ, ότι κάποια προγράμματα τα χρησιμοποιούν και τα 2 λειτουργικά). Με ενδιαφέρει να έχω το ίδιο αποτέλεσμα, να φτάσω στον προορισμό μου.. ;) Επίσης με ενδιαφέρει να εξακολουθήσω να μπορώ να επικοινωνώ με τον όποιον χωρίς προβλήματα, είτε μέσω skype είτε μέσω email.. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν αυτό θα το πετύχω με περιστέρια, φτάνει να μπορώ, όπως είπα και πριν, να κάνω σωστά την δουλειά μου..

Για το desktop (2 Gb Ram, Intel Core2 Duo Desktop Processor E85000, 3,16 GHz, 64 bit) θα μπορούσα να έβλεπα και ως λύση την χρήση και των 2 λειτουργικών ή αυτό είναι απαγορευτικό για το συγκεκριμένο μηχάνημα..?? Για να πω την αλήθεια, δεν θα το προτιμούσα, φοβάμαι πως θα μπλέξω μιας και δεν έχω και τις πολλές γνώσεις πάνω στα θέματα αυτά..

Μάλλον πρέπει να κάνω αυτό που είπες, ..δοκιμή, να το δω μόνος μου αλλά και οι συμβουλές να σε γλυτώσουν από χαμένο χρόνο και λάθη είναι καλοδεχούμενες..
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-30-generic 32bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.13.0-24-generic
3 Intel Atom CPU N450 1.66GHz ‖ RAM 991 MiB ‖ SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. N315
4 Intel Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics [8086:a011] {i915}
5 wlan0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ eth0: Marvell 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4354]
Άβαταρ μέλους
Dreamy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 12:29
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό dim459 » 18 Μαρ 2014, 13:38

Όπως σου έγραψε και ο Φίλιππος το laptop σου έχει αρκετά αδύναμο επεξεργαστή και οριακή μνήμη, η οποία επαρκεί για εκδόσεις ubuntu με πολύ ελαφρύ γραφικό περιβάλλον, χωρίς και πάλι να περιμένεις πολλά-πολλά. Κατά συνέπεια θα σου έλεγα ότι είτε επιλέξεις κάτι σαν το lubuntu είτε κάτι σαν το puppy, δεν πρόκειται να σχηματίσεις μια πλήρη αντίληψη του τι προσφέρει σήμερα μια σύγχρονη διανομή linux.
Από εκεί και πέρα στο linux υπάρχουν native εφαρμογές που κάνουν αυτά που θέλεις και ο κανόνας είναι ότι οι εφαρμογές των δύο λειτουργικών είναι ασύμβατες, εκτός βεβαίως από αυτές που υπάρχουν και για τις δύο πλατφόρμες, όπως πχ ο firefox ή ο vlc.
Αυτό δε σημαίνει ότι είναι ασύμβατα και τα αρχεία που δημιουργούν, πχ δεν θα έχεις πρόβλημα να ανοίξεις έγγραφα από το word στο libreoffice ή και να τα αποθηκεύσεις σαν .doc, εκτός αν μιλάμε για πολύπλοκα έγγραφα με μακροεντολές, οπότε μπορεί να μην εμφανίζονται πάντα σωστά.
Αρχεία που έχουν να κάνουν με φωτογραφίες, ήχο και βίντεο δεν έχουν πρόβλημα.
Από αυτά που γράφεις διατηρώ μια επιφύλαξη για τα παιχνίδια.
Τώρα όσον αφορά στο site της εταιρείας σου, σε γενικές γραμμές δεν έχουμε πρόβλημα με τις ιστοσελίδες, σε φίλο μου ασφαλιστή στην Interamerican δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στις συνδέσεις του με τις υπηρεσίες της εταιρείας.
Η αλήθεια είναι ότι πλήρη απάντηση μπορείς να πάρεις μόνο δοκιμάζοντας.
Όλα τα cd εγκατάστασης του ubuntu είναι live, μπορείς δηλαδή να μπουτάρεις τον υπολογιστή από αυτά και να δοκιμάσεις το λειτουργικό χωρίς να το εγκαταστήσεις, έχοντας βέβαια υπ όψιν ότι πρώτον θα είναι αρκετά πιο αργό και δεύτερον κάποια πράγματα δεν θα είναι ήδη εγκατεστημένα, πχ ο flash player, σε περίπτωση που κάποια ιστοσελίδα τον απαιτεί.
Τέλος αφού δεν έχεις κάποιο γνωστό με εγκατεστημένο linux, ανάλογα με την τοποθεσία σου, πιθανώς θα μπορούσε κάποιος από μας να σου δείξει ένα στημένο σύστημα και να λύσεις στην πράξη κάποιες απορίες σου.
Το πιο σημαντικό όμως είναι αυτό που σου έγραψε ο Φίλιππος, το linux δεν είναι windows. Για κάποιους είναι πολύ καλύτερο, κάποιοι άλλοι δεν το βολεύονται.
Όποιος αποφασίζει να ασχοληθεί θα πρέπει να προσαρμοστεί σε κάτι καινούριο, το οποίο κάνει μεν όλες τις δουλειές που θέλει, αλλά διαφορετικά.
Είναι εντελώς λάθος η προσπάθεια που κάνουν κάποιοι να το προσαρμόσουν στις συνήθειες που είχαν πριν.
Μιας και μέχρι να ολοκληρώσω το παρόν είχες ποστάρει και άλλο μήνυμα, στο desktop σου μπορείς να έχεις και τα δύο συστήματα σε dual boot διάταξη.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 18 Μαρ 2014, 13:45

Dreamy έγραψε:Για το λάπτοπ, που εκεί έχω και το ουσιαστικό πρόβλημα μιας και δεν είμαστε για να παίρνουμε καινούργιο, τουλάχιστον όχι τώρα, πίστευα ότι μπορεί να κάνει και το Lubuntu ή to Xubuntu.. Kάπου είχα διαβάσει, αν θυμάμαι καλά, ότι είναι πολύ ελαφριά και κάνουν για παλιά λάπτοπ όπως το δικό μου, ίσως και παλιότερα.. Κάνω λάθος..??
Όχι, δεν κάνεις λάθος. Το Xubuntu και το Lubuntu είναι καλές λύσεις όταν μιλάμε για παλιά μηχανήματα.
Το πρόβλημα όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι το λειτουργικό.
Το πρόβλημα είναι οι εφαρμογές που θα πρέπει να τρέξεις αφού φορτώσει το λειτουργικό.
512 MB μνήμης είναι πολύ λίγα. Αν υποθέσουμε πως περίπου 140 θέλει το Xubuntu και άλλα 100 η κάρτα γραφικών, είναι ήδη η μισή μνήμη σου.
Οπότε, καταλαβαίνεις πως έπειτα αυτά που μπορείς να κάνεις με 260 MB μνήμης είναι σχεδόν τίποτα.
Αυτή τη στιγμή φια παράδειγμα έχω ανοιχτό τον chrome μόνο στο forum και θέλει τα 140MB, φαντάσου να άνοιγα κανένα site γεμάτο διαφημίσεις όπως πχ το Facebook ή το http://www.sport-fm.gr
Αν προσθέσεις μνήμη, η κατάσταση θα είναι πολύ καλύτερη.

Για τα υπόλοιπα, όλα όσα αναφέρεις γίνονται. Υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα για torrent, το Libreoffice ως σουίτα εφαρμογών γραφείου (ναι, διαβάζει αρχεία .doc) κτλ κτλ.
Το ConvertXtodvd τρέχει μέσω wine αν δεν σε καλύψει κάποια αντίστοιχη εφαρμογή του Ubuntu και το Internet είναι Internet ανεξαρτήτως λειτουργικού.
Για το portal που αναφέρεις δεν ξέρω, αλλά αν δεν απαιτεί Internet explorer τότε πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Το Dual boot είναι εύκολο να γίνει και δεν έχει σχέση με το αν έχεις δυνατό μηχάνημα ή όχι. Δεν φορτώνονται και τα δύο λειτουργικά ταυτόχρονα, μόνο αυτό που επιλέγεις κάθε φορά.
Φαντάσου το σαν να είχες δύο διαφορετικούς σκληρούς δίσκους, έναν με Windows και έναν με Ubuntu και κάθε φορά που ήθελες να τρέξεις το ένα λειτουργικό έναντι του άλλου να ξεβίδωνες τον έναν και να βίδωνες τον άλλον.
Φαντάσου κάτι τέτοιο, αλλά χωρίς το βίδωμα-ξεβίδωμα.

Για την εγκατάσταση δες αυτό το βίντεο:

Το βίντεο ισχύει για όλες τις εκδόσεις του Ubuntu, Kubuntu. Xubuntu, Lubuntu κτλ.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό abramis » 18 Μαρ 2014, 13:57

από αυτά που ανέφερες ότι χρησιμοποιείς, το LoL δεν παίζει, το χω δοκιμάσει πολλές φορές να το βάλω(και με δίαφορους τρόπους) και μόνο την τελευταία φορά μου παιξε κι αυτή με προβλήματα (οπότε ξέχνα το). το picasa παίζει γτ είχα δοκιμάσει θυμάμαι κι εγώ ο ίδιος μια έκδοση του με wine (παλιά όμως). για το microsoft office υπάρχει εναλλακτική το libreoffice, άμα χρησιμοποιείς access τότε δεν σε καλύπτει, άμα word και excel και powerpoint τότε είσαι οκ. το evernote δεν ξέρω τι είναι. τα υπόλοιπα που πες υπάρχουν. τώρα για convertxtodvd σίγουρα θα βρεις τπτ εναλλακτικό στο κεντρο λογισμικού (σαν το play store του κινητού σου αλλά στο ubuntu αυτό). για το portal ευρωπαική πίστη που λες, άμα απ' ότι κατάλαβα τρέχει στο browser, δεν υπάρχει θέμα ούτε εκεί. εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις 1 μήνα που θα βγει η καινούργια LTS (Long Term Support) έκδοση 14.04 του ubuntu. κοιτάς τότε να χεις ελεύθερα 50-60gb ή παραπάνω στα windows xp σου και κάνεις μια ανασυγκρότηση δίσκου μέσα απ' τα xp. φτιάχνεις ένα live-usb/dvd με το ubuntu και τα εγκαθιστάς παράλληλα με τα xp. οδηγός για την τελευταία πρόταση υπάρχει στο φορουμ (δεν θυμάμαι που...).
μερικά είναι double ή triple και από τους αποπάνω απ' ότι είδα λίγο όταν πήγα να ποστάρω αλλά οκ δεν πειράζει :)
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 18 Μαρ 2014, 13:58

Ενταξει το λαπτοπακι εχει 512 ram. Δεν ειναι τραγικά μικρή. Θεωρω πως θα μπορουσε να δοκιμασει ενα lubuntu ή ενα mint13 maya με mate. Δεν θα πετούσε αλλά πιστευω θα εκανε τη δουλεια του. Εχω δοκιμασει και lubuntu 12.04 και lmde mate σε p4 με 512 ram και εκανα τη δουλεια μου ικανοποιητικά.
Επισης μπορει να δοκιμασει και crunchbang.

Edit:
Νομιζω το αντιστοιχο του evernote για linux ειναι το everpad.
http://www.makeuseof.com/tag/everpad-ev ... ntu-linux/
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό ktogias » 18 Μαρ 2014, 14:04

Καλησπέρα,

Μπορείς να δοκιμάσεις το ubuntu στον υπολογιστή σου χωρίς να το εγαταστήσεις - δηλ. χωρίς να πειράξεις το υπάρχον λειτουργικό σύστημα - εκκινώντας τον υπολογιστή από ένα live cd/usb stick του ubuntu. Το πως κατεβάζεις μια έκδοση του ubuntu και φτιάχνεις ένα live cd ή usb stick, καθώς και πως ρυθμίζεις τον υπολογιστή σου να ξεκινήσει από αυτό περιγράφεται σε πολλούς οδηγούς που θα βρεις με σχετική αναζήτηση (ψάξε για ubuntu live cd ή ubuntu live usb stick) εδώ στο φόρουμ ή στο google. Το cd/usb stick αυτό λέγεται live γιατί ξεκινά το ubuntu στον υπολογιστή σου, σαν αυτό να ήταν εγκατεστημένο σε αυτόν. Έτσι μπορείς να περιηγηθείς στην επιφάνεια εργασίας του ubuntu, να δεις - δοκιμάσεις τις βασικές εφαρμογές που αυτό περιλαμβάνει, να δοκιμάσεις να μπεις στο site της εταιρίας σου κλπ, ώστε να κρίνεις αν σου κάνει ή όχι για τη δουλειά που θες. Βέβαια στο ubuntu είναι διαθέσιμες για εγκατάσταση πάρα πολλές εφαρμογές για κάθε χρήση, που δεν περιέχονται στο live περιβάλλον, αλλά τις εγκαθιστάς με λίγα κλικ μετά την εγκατάσταση (ο τρόπος είναι παρόμοιος με τον τρόπο που αναζητάς και εγκαθιστάς εφαρμογές στο android κινητό σου). Οπότε αν σου λείπει κάποια εφαρμογή ή λειτουργία στο live, ρώτα εδώ να σου πούμε αν και τι εναλλακτικές επιλογές θα έχεις για να καλύψεις τις συγκεκριμένες ανάγκες μετά την εγκατάσταση του ubuntu.

Συγκεκριμένα για τις χρήσεις που αναφέρεις:
* Kατέβασμα ταινιών με mTorrent από site όπως Kickass: Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το αντίστοιχο πρόγραμμα του ubuntu είναι το transmission (υπάρχουν και αρκετά άλλα αν δεν σου αρέσει αυτό) και μάλιστα ίσως δεις και βελτίωση στην ταχύτητα κατεβάσματος και στην απόδοση του υπολογιστή καθώς κατεβάζει.

* ΚMP player: Δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο player, αλλά στο ubuntu θα μπορείς να παίξεις τα πάντα από video με το totem, το vlc, το mplayer ή αρκετά άλλα αντίστοιχα προγράμματα.

* email σε Yahoo και Gmail: Απολύτως κανένα θέμα. Γενικά για internet υπάρχει ο Firefox, o Chrome, Opera και άλλοι browsers. Το μόνο θεματάκι που μπορεί να έχεις είναι μερικές φορές ελληνικά ονόματα αρχείων που σου στέλνουν ως επισύναψη ή zipαρισμένα να μην φαίνονται σωστά στο ubuntu - αλλά τα αρχεία θα ανοίγουν, και απ' 'οτι ξέρω παρόμοια θέματα έχουν κατα καιρούς και χρήστες windows 7).

* παιχνίδια online όπως το LOL ή DC Univerce Online : Δεν γνωρίζω τα παιχνίδια αυτά και τις απαιτήσεις τους, αλλά εδώ μπορεί να έχεις θέματα. Γενικά στο linux έχουμε ένα θέμα μη βέλτιστης απόδοσης αρκετών καρτών γραφικών καθώς και του flash player που χρησιμοποιείται για παιχνίδια και ταινίες στο διαδίκτυο. Ανάλογα με την κάρτα γραφικών σου μπορεί κάποια παιχνίδια να πηγαίνουν αρκετά αργά, να μην μπορείς να κάνεις fulscreen σε hd ανάλυση, μερικές φορές ακόμα και μικρά κολλήματα όλης της οθόνης όταν παίζουν βαριά 3d γραφικά ή υψηλής ανάλυσης flash βίντεο μέσα από web browser. Το πρόβλημα αυτό προσπαθεί η κοινότητά μας να το λύσει, και γίνονται διαρκώς βελτιώσεις, αλλά εξακολουθεί να υπάρχει με κάποια μοντέλα καρτών γραφικών και το flash κυρίως λόγω της κλειστής τους ανάπτυξης και του μη ενδιαφέροντος από τις εταιρίες κατασκευής να υποστηριχθεί πλήρως η λειτουργικότητα των συσκευών ή του λογισμικού τους στο linux. Τα πράγματα όμως αλλάζουν με ραγδαίους ρυθμούς. Ήδη κατασκευαστές παιχνιδιών έχουν αρχίσει να υποστηρίζουν και να προτείνουν το linux ως πλατφόρμα για τα παιχνίδια τους, οπότε περιμένουμε σημαντικές βελτιώσεις στο άμεσο μέλλον.

* Facebook : Κανένα πρόβλημα. Όπως σχεδόν τα πάντα στο web παίζει κανονικά.

* Word (Office) : Το Ms-Office και το Ms-Word δεν παρέχονται για περιβάλλον linux (ubuntu). Υπάρχουν 3 εναλλακτικές: 1. Δεν χρησιμοποιείς Ms-Office, αλλά το Libre-Office που είναι προεγκατεστημένο στο ubuntu και παρέχει όλες τις αντίστοιχες εφαρμογές με αυτές του Ms-Office. Έχει γίνει προσπάθεια για συμβατότητα με αρχεία word κλπ, αλλά αυτή δεν είναι 100%. Θα μπορείς να ανοίξεις word, excel κλπ, αλλά μπορεί κάποια εικόνα, σελιδοποίηση ή κάτι άλλο να μην φαίνεται στη σωστή θέση και ακριβώς όπως θα φαινόταν στο MS-Office. 2. Εγκαθιστάς το MS-Office για windows στο ubuntu με τη βοήθεια ενός προγράμματος που λέγεται wine και επιτρέπει την εγκατάσταση και χρήση εφαρμογών για windows στο linux. Δεν τρέχουν όλες οι εφαρμογές για windows με αυτό, και από αυτές που τρέχουν αρκετές παρουσιάζουν μικρά ή μεγάλα προβλήματα. Το ms-office απ' όσο ξέρω γενικά δουλεύει με αυτό τον τρόπο, αλλά κρατάω και μια επιφύλαξη για μικρά προβληματάκια. 3. Τρέχεις στο ubuntu μια εικονική μηχανή η οποία σηκώνει μια έκδοση windows μέσα στο ubuntu και μέσα σε αυτά τα windows εγκαθιστάς το office ή ότι άλλη εφαρμογή windows χρειάζεσαι. Το πλεονέκτημα ότι τρέχουν όλες οι εφαρμογές για windows με αυτό τον τρόπο κανονικά όπως στα windows - στην πραγματικότητα τρέχουν στα windows -. Το μειονέκτημα ότι ο υπολογιστής σου εκείνη τη στιγμή τρέχει ταυτόχρονα 2 λειτουργικά συστήματα με αποτέλεσμα ανάλογα με τις επιδόσεις του να γίνεται λίγο ή πολύ πιο αργός.

* Picasa3: Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει έκδοση για ubuntu. Διαφορετικά υπάρχουν αρκετά εναλλακτικά προγράμματα π.χ. shotwell που κάνουν τα ίδια πράγματα.

* Teamviewer: Υπάρχει έκδοση για ubuntu/linux. Βασίζεται στην τεχνική wine που περιέγραψα πιο πριν, αλλά διατίθεται από τους ίδιους τους δημιουργούς του teamviewer και είναι ρυθμισμένη ώστε να δουλεύει σωστά και πλήρως.

* χρήση του portal της Ευρωπαικής Πίστης: 99% δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλά πρέπει να δοκιμάσεις.

* YouTube: Ίσως κάποια θέματα με full screen σε υψηλής ανάλυσης βίντεο. Δες πιο πάνω για το θέμα του flash player και των καρτών γραφικών στο linux.

* Χάρτες της Google για διευθύνσεις: Κανένα πρόβλημα.

* Copy (Copy.com) ως cloud για φύλαγμα αρχείων( ανάλογο Dropbox): Δεν ξέρω το συγκεκριμένο αν παρέχει client για linux/ubuntu, αλλά το ubuntu έχει το δικό του αντίστοιχο, το ubuntu one, ενώ υποστηρίζεται πλήρως και από το Dropbox και αρκετά άλλα παρόμοια.

* Evernote: Αυτό είναι για να κρατάς σημειώσεις; Τότε ίσως το tomboy στο Ubuntu κάνει αυτό που θες. Υπάρχουν και άλλες παρόμοιες εφαρμογές. Θέλει να ψάξεις να βρεις κάτι που σε καλύπτει.

* Skype: 99% θα παίξει κανονικά. Μερικές φορές - ανάλογα με την κάρτα ήχου του υπολογιστή σου - μπορεί να έχεις θέματα με τον ήχο (να μην ακούγεται ή να είναι παραμορφωμένος). Πάλι το θέμα είναι ότι το skype είναι κλειστή εφαρμογή και μερικές φορές δεν συντονίζεται η ανάπτυξή του με τις αλλαγές που γίνονται στους drivers ήχου του ubuntu/linux.

* ConvertXtodvd: Arista Transcoder ίσως είναι αυτό που θα σε καλύψει. Πάντως υπάρχουν πολλά προγράμματα για αυτή τη δουλειά στο linux/ubuntu οπότε δεν θα δυσκολευτείς να βρεις αυτό που θες.

* σύνδεση με το Android κινητό μου: Εδώ δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται. Αν και το android είναι linux, η διασύνδεση μπορεί να απαιτεί κάποια ειδική εφαρμογή της google. Δεν ξέρω αν είναι έτσι και αν η εφαρμογή αυτή διατίθεται και για ubuntu/linux. Το λογικό είναι να παίζει μια χαρά, αλλά δοκίμασέ το, ψάξε το λίγο πρώτα. (Εχω android κινητό και ποτέ δεν έχει χρειαστεί να το συνδέσω στον υπολογιστή μου. Συγχρονίζω απλά τις επαφές μου με το gmail και είναι διαθέσιμες παντού. Ενώ για αποστολή αρχείων χρησιμοποιώ το wifi μου και έναν διαμοιρασμένο δικτυακά δίσκο).

* γενικότερο ψάξιμο στο διαδίκτυο για διάφορες πληροφορίες αλλά και φωτογραφίες τις οποίες χρησιμοποιώ στο φέις: Πάιζουν τα πάντα στο internet εκτώς απειροελάχιστων περιπτώσεων (π.χ. sites σε silverlight - αν υπάρχουν τέτοια - ).

Γενικά, από τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι το ubuntu/linux ΔΕΝ είναι windows, αλλά υπάρχουν επιλογές και τρόποι να κάνεις σχεδόν κάθε δουλειά που κάνεις στα windows σε αυτό. Ακόμα, παντού γράφω ubuntu/linux (ή linux/ubuntu) γιατί το ubuntu είναι ένα από τα πολλά λειτουργικά συστήματα που βασίζονται στο linux - λέγονται και διανομές -. Οι διανομές linux μοιράζονται τα ίδια βασικά εργαλεία και εφαρμογές. Ένα πρόγραμμα για linux παίζει και σε ubuntu και στις περισσότερες -θεωρητικά σε όλες - από τις άλλες διανομές. Αν δεν σου αρέσει κάτι στο ubuntu μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη διανομή. Υπάρχουν πάρα πολλές. Υπάρχουν και αρκετές που βασίζονται στο ubuntu, αλλά έχουν διαφορετικό περιβάλλον εργασίας (xubuntu, lubuntu, kubuntu, linux mint). Όλα όσα έχω γράψει πιο πάνω ισχύουν για όλες τις διανομές linux. Και απο τη στιγμή που θα βολευτείς με τις εφαρμογές και τον τρόπο λειτουργίας του linux με μια διανομή μπορείς ανά πάσα στιγμή να μεταβείς σε μια άλλη χωρίς να χρειαστεί να ψάχνεις για αντίστοιχες εφαρμογές όπως τώρα που έρχεσαι από τα windows.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Dreamy » 18 Μαρ 2014, 14:41

Kαλημέρα σε όλους σας..!!!!!!

Το είχα διαβάσει ότι η κοινότητα Liνuχ γενικότερα βοηθά κατ' ουσία τους χρήστες και αυτούς που έχουν απορίες κλπ ΑΛΛΑ τώρα που το βλέπω και στην πράξη, ομολογώ εντυπωσιάστηκα..!!!! Σας ευχαριστώ, σε πρώτη φάση, για τα πολύ εκτενή σας συμβουλευτικά μηνύματα και αν μη τι άλλο τον κόπο που κάνατε να τα γράψετε..!!! Ειδικά τον ktogias που το μήνυμά του είναι και το τελευταίο που διάβασα..

Δεν ξέρω αν θα απαντήσουν και άλλα παιδιά από δω μέσα, αλλά πριν κάνω ένα σχόλιο σε αυτά που γράψατε, θα ζητήσω λίγο χρόνο να τα ταξινομήσω και να απαντήσω συνολικά.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας..!!!! :)

A, και κάτι ακόμη, μιας και δώθηκε μεταξύ των άλλων ως πιθανή πρόταση. Αφού προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν από τους γνωστούς μου που να δουλεύει το linux γενικότερα, χωρίς να σημαίνει ότι τους έχω ρωτήσει και έναν έναν, αν υπάρχει κάποιος από εσάς που μένει στην ευρύτερη περιοχή της Κυψέλης στην Αθήνα και κέντρο γενικότερα και θα μπορούσε να με εξυπηρετήσει να τα δω σε φουλ λειτουργία και μιλάω για το Ubuntu ή το Puppy Linux ή Xubuntu ή Lubuntu, αυτά δηλαδή που μου προτείνατε, θα ήταν κάτι πολύ ευχάριστο και βολικό. Ότι έχω δει είναι από βιντεάκια στο YouTube..
Τελευταία επεξεργασία από Dreamy και 18 Μαρ 2014, 14:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-30-generic 32bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.13.0-24-generic
3 Intel Atom CPU N450 1.66GHz ‖ RAM 991 MiB ‖ SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. N315
4 Intel Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics [8086:a011] {i915}
5 wlan0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ eth0: Marvell 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4354]
Άβαταρ μέλους
Dreamy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 12:29
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Learner » 18 Μαρ 2014, 14:43

Για το Laptop μπορείς να τσεκάρεις και ένα νέο project , το οποίο στοχεύει σε παλιά , χαμηλής δύναμης μηχανήματα, ακόμη και σε εκείνα που δεν υποστηρίζουν PAE extension. Το δοκίμασα προσφάτως για να δω πως λειτουργεί και λειτουργεί σωστά.

Δες εδώ : http://ubuntuforums.org/showthread.php? ... st12957586

Πρόσεξε ότι η εγκατάσταση είναι μπαμ και κάτω. Δεν υπάρχει επιλογή για dual boot κλπ.. ότι βρίσκεται στον δίσκο θα διαγραφεί.
Με ένα RAM footprint της τάξης των 56MB, μένουν περισσότερα MB για χρήση. Η συγκεκριμένη εικόνα είναι του Trusty (14.04) που δεν έχει ακόμη βγει σε σταθερή έκδοση (θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο).

Ο εγκαταστάτης είναι του στυλ text based


Και μια εικόνα after


Διάβασε όμως το ποστ που έδωσα παραπάνω πριν προχωρήσεις και ότι απορίες έχεις τις κάνεις ποστ , ΠΡΙΝ προχωρήσεις.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron