Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό lucinos » 25 Μαρ 2014, 11:09

Dreamy έγραψε:
lucinos έγραψε:ελαφριά γραφικά περιβάλλοντα: jwm, openbox, enlightenment, lxde, mate, xfce, αν θέλεις να βουτήξεις στα λίγο πιο δύσκολα θα πρότεινα openbox. αν θέλεις να οπωσδήποτε κάτι πιο εύκολο θα πρότεινα mate. καλές ιδέες για διανομή είναι lubuntu, mint (με mate), crunchbang, sparky, solydx (ιδιαιτέρως θα έλεγα sparky είναι καλή ιδέα)
Τα έχω στα υπ' όψην, τα κοιτάω σιγά σιγά, το Sparky μου αρέσει, υποθέτω το προτείνεις για το desktop μιας και το λαπτοπ έχει μικρότερη μνήμη.

το sparky όπως βλέπεις υποστηρίζει ελαφριά γραφικά περιβάλλοντα. Γιατί υποθέτεις δεν το προτείνω (και) για το λάπτοπ;

Dreamy έγραψε:
lucinos έγραψε:δεν ξέρω αν στο ανέφεραν, αλλά δεν υπάρχει λόγος να σβήσεις τελείως τα XP. Μπορείς να τα αφήσεις ως legacy και να έχεις dual boot. Απλά κάνε χρήση λίνουξ όπου είναι δυνατόν (οπωσδήποτε μην σερφάρεις στα windows) και για τις λίγες legacy εφαρμογές μπορείς να μπαίνεις στα windows. έτσι δεν θα κινδυνεύουν τα windows και από ιούς.
Τώρα το πρόσεξα.. Γι αυτό λέτε και ξαναλέτε να αφήσω τα XP.. Το κακό είναι ότι ακόμη δεν έχω κατασταλάξει, πέραν των 2 παιχνιδιών που έχω, που αλλού χρειάζομαι την ύπαρξη των Win στον υπολογιστή τον μεγάλο και αυτό θα το έβλεπα αφου έβαζα το Ubuntu και το χρησιμοποιούσα πλήρως για να δω από τις δουλειές που κάνω, που δεν με καλύπτει(πχ, έχω τον Lexmark Prevail Pro705, έχει για Linux αλλά όχι το ubuntu..). Αυτό σημαίνει σε κινήσεις, αφήνω τα XP, βάζω το ubuntu, βλέπω που δεν με καλύπτουν, αλλά αν έχει να κάνει με ιντερνετ, ξαναγυρνάω να βγάλω τα XP και να βάλω τα 7.. Στο μυαλό μου μου ακούγεται μπλέξιμο δουλειά που δεν γνωρίζω να την κάνω.. Μου φαίνεται πιο εύκολο να κάνω φορμάτ όλο τον υπολογιστή, και αφού καταλάβω το πως και με ποιό πρώτο, να κάνω ένα dual boot με 7 και Ubuntu με κύρια χρήση το 2ο..

όχι δεν είναι πιο εύκολο. Τα XP τα έχεις και λειτουργούν τα 7 δεν είναι εγκατεστημένα. Γιατί να κάνεις τον κόπο να εγκαταστήσεις τα 7;

Ακόμα και αν ποτέ τών ποτών δεν ξαναμπείς στα XP το ερώτημα είναι: Γιατί να τα σβήσεις; Δεν ενοχλούν καθόλου ή για την ακρίβεια ενοχλούν για τούς ακόλουθους δύο λόγους:
α) πιάνουν 5 GB χώρο
β) ο δικαστής Ντρεντ θα μπουκάρει στο σπίτι σου και θα σε εκτελέσει για παράνομα windows

επιπλέον η κατάτμηση είναι προσβάσιμη από το λίνουξ. Τον χώρο δεν τον χάνεις και μπορείς και να τα σβήσεις όποτε θες αργότερα. Γιατί να τα πειράξεις επομένως;
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Dreamy » 25 Μαρ 2014, 12:54

Καλημέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά, εορτάζοντες και μη.. :)

Λοιπόν, τα νέα έχουν ως εξής. Στο λάπτοπ χθες to βράδυ έγινε φορμάτ και εγκαταστάθηκε με απόλυτη επιτυχία το Lubuntu αφού πρώτα βάλαμε το Ubuntu 12.04.4. Και λέω βάλαμε, καλύτερα θα έπρεπε να πω έβαλε, γιατί προσφέρθηκε και με βοήθησε ο dim459, τον οποίο πρέπει να ευχαριστήσω και δημοσίως, αισθάνομαι πολύ υποχρεωμένος..
Το λάπτοπ λειτουργεί μια χαρά, απ' ότι είπε και ο ίδιος, καλύτερα από το αναμενόμενο. Μας πήγε αργάμιση να τελειώσουμε, ίσως και λόγω όχι και τόσο καλής σύνδεσης με το ίντερνετ αλλά τέλος καλό, όλα καλά!!!! Τώρα λοιπόν, επίσημα, μπορώ να πω καλώς σας βρήκα..!! :) Οι πρώτες χθεσινές μου εντυπώσεις πολύ καλές, πολύ ευχαριστημένος.

Φεύγω για παρέλαση, θα ξαναμιλήσουμε, καλημέρα σας και πάλι, καλή συνέχεια. :)
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-30-generic 32bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.13.0-24-generic
3 Intel Atom CPU N450 1.66GHz ‖ RAM 991 MiB ‖ SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. N315
4 Intel Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics [8086:a011] {i915}
5 wlan0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ eth0: Marvell 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4354]
Άβαταρ μέλους
Dreamy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 12:29
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό dim459 » 25 Μαρ 2014, 20:46

Dreamy έγραψε: Μας πήγε αργάμιση να τελειώσουμε, ίσως και λόγω όχι και τόσο καλής σύνδεσης με το ίντερνετ


Ναι, έχω ξαναγράψει για τη μέτρια wimax σύνδεση με τον ΟΤΕ, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η σύζυγος παίζει Farmville και η κόρη βλέπει βιντεάκια, το internet ψιλοσέρνεται.

ΟΚ, επί του θέματος, από το laptop, που έχει προαναφερθεί, ξηλώσαμε εντελώς τα windows. Πριν όμως γίνει αυτό, δεδομένου ότι ο Dreamy το χρησιμοποιεί στην εργασία του, έπρεπε να βεβαιωθούμε ότι δε θα είχε πρόβλημα σύνδεσης στο portal της ασφαλιστικής εταιρείας στην οποία εργάζεται. Κάναμε αρχικώς μια δοκιμή στο παλιό μου desktop που τρέχει 12.04 με lxde, όπου και διαπιστώθηκε ότι καταρχήν έπρεπε να εγκατασταθεί java και συγκεκριμένα η openjdk-7-jre. Μετά την εγκατάστασή της ο firefox ζήτησε την εγκατάσταση και ενεργοποίηση του προσθέτου icedtea-web plugin και αφού έγινε και αυτό οι σελίδες που ήθελε ο Dreamy άνοιγαν πλέον κανονικά.
Κατόπιν τούτων μπουτάραμε το laptop με το cd της 12.04.4, όπου όλα δούλευαν κανονικά, αλλά βεβαίως με το unity σερνόταν (εκ των υστέρων κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον φόρτωνε το 3d, αφού το επέτρεπε η intel κάρτα, μετά την εγκατάσταση όταν κάποια στιγμή δοκίμασα το 2d τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα).
Φτιάξαμε τρία partitions για / , /home και swap και προχωρήσαμε στην εγκατάσταση.
Ούτως ή άλλως για lubuntu πηγαίναμε με 512 μνήμη, οπότε περάσαμε το lubuntu-desktop και όντως με εξέπληξε ευχάριστα, διότι το σύστημα ήταν ιδιαίτερα αποκρίσιμο, ίσως περισσότερο απ' ότι έχω δει σε άλλα pc με μνήμη 512. Τρέχοντας και το system monitor έδειχνε χρήση μνήμης γύρω στα 140 mb.
Περάσαμε μερικές εφαρμογές, σετάραμε ολίγον τι και το libreoffice και νομίζω πλέον ότι το λαπτοπάκι για το σκοπό που το θέλει ο Dreamy είναι μια χαρά, μπορεί και να το αφήσει ως έχει με 512 ram.
Πάντως θα ήταν καλό να ανεβάσει τη μνήμη (φαντάζομαι το μοναδικό μικροέξοδο που αξίζει σε ένα παλιό laptop), για να είναι πιο άνετος.

Και βεβαίως το σχετικό κουτσομπολιό, μεταξύ λινουξοκατάστασης και κατανάλωσης σοκολατόπιτας και καφέδων, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο φίλος μας είναι ανήσυχος και φιλομαθής, οπότε διακινδυνεύω την πρόβλεψη ότι θα παραμείνει στα μέρη μας.
Άντε και στο dektop Dreamy...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό ktogias » 25 Μαρ 2014, 21:11

dim459 έγραψε:Πάντως θα ήταν καλό να ανεβάσει τη μνήμη (φαντάζομαι το μοναδικό μικροέξοδο που αξίζει σε ένα παλιό laptop), για να είναι πιο άνετος.

Και βεβαίως το σχετικό κουτσομπολιό, μεταξύ λινουξοκατάστασης και κατανάλωσης σοκολατόπιτας και καφέδων, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο φίλος μας είναι ανήσυχος και φιλομαθής, οπότε διακινδυνεύω την πρόβλεψη ότι θα παραμείνει στα μέρη μας.
Άντε και στο dektop Dreamy...


Μπράβο παιδιά!

Όσον αφορά τη μνήμη, ναι, ότι υπολογιστή και να έχεις η προσθήκη μνήμης πάντα δίνει αισθητή βελτίωση στην αποκρισιμότητα και τη γενικότερη αίσθηση χρήσης. Η επόμενη αναβάθμιση που βελτιώνει σημαντικά την αίσθηση είναι ένας ssd σκληρός δίσκος. Με αυτά τα 2 (περισσότερη RAM και SSD) μπορείς να κάνεις έναν υπολογιστή αρκετών χρόνων που σέρνεται πραγματικά αγνώριστο.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Dreamy » 26 Μαρ 2014, 01:40

Καλησπέρα σας..!!

Ο dim459 σας τα είπε αναλυτικότατα και για να πω και την αλήθεια, αυτά που έκανε με το τερματικό και γενικότερα τα κάτι από,κάτι από κει, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ περίπτωση σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα να τα κάνω μόνος μου. Οκ, το είχα μέχρι τα partitions και την εγκατάσταση αλλά μετά, στις ρυθμίσεις εντός του Lubuntu, ..το έχασα. Αναμενόμενο.. Άσχετο, η σοκολατόπιτα πολύ καλή..!!
Σήμερα το απόγευμα, το τσέκαρα αναλυτικότερα. Μπήκα στο ίντερνετ, κατέβασα κι ένα wallpaper και έβαλα Ubuntu, χάζεψα και τα διάφορα, κάποια από αυτά πιθανόν να μην τα χρησιμοποιήσω και ποτέ. Για την δουλειά που το θέλω και τις ανάγκες μου, με υπερκαλύπτει με το τι παρέχει. Απλά να αναφέρω ότι το απόγευμα, πήγα να τσεκάρω και τις υπόλοιπες επιλογές που έχει ως γραφικά περιβάλλοντα, όπως το Openbox, στην αρχή, εκεί που γράφεις το κωδικό σου για να μπεις αλλά δεν μου άνοιξε κανένα και για να ακριβολογώ, με έβαζε μέσα αλλά δεν άνοιγε κανένα εικονίδιο, πουθενά. Ήταν σε όλα μια κενή χρωματιστή εικόνα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος λόγος που έγινε αυτό και το αναφέρω μήπως και καταλαβαίνετε τι λέω και δώσετε μια εξήγηση..
Κατά τα άλλα, όλα μια χαρά, με την χρήση θα το συνηθίσω περισσότερο, άνοιξα και τους λογαρισμούς email μου και οκ.
Όσον αφορά το desktop, δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα βγάλω τα XP και θα βάλω τα 7 ή θα τα αφήσω ώς έχουν. Δύο είναι οι αλήθειες. Η πρώτη είναι ότι τα win όποια κι αν είναι αυτά, θα τα χρησιμοποιώ, για πόσο δεν ξέρω, θα κάνω χρήση ίντερνετ με αυτά, περιορισμένη μεν αλλά θα γίνεται. Η δεύτερη είναι ότι θέλω να κάνω ένα πλήρες φορμάτ στον υπολογιστή και τώρα είναι ευκαιρία, να τακτοποιήσω και πιο καλά τα particion και όλα. Μπορεί και να ξαναβάλω τα XP..!! αν είναι ελαφρύτερα από τα 7 σημαντικά.. :)
Είδομεν..
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-30-generic 32bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.13.0-24-generic
3 Intel Atom CPU N450 1.66GHz ‖ RAM 991 MiB ‖ SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. N315
4 Intel Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics [8086:a011] {i915}
5 wlan0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ eth0: Marvell 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4354]
Άβαταρ μέλους
Dreamy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 12:29
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Learner » 26 Μαρ 2014, 02:02

Dreamy έγραψε:Απλά να αναφέρω ότι το απόγευμα, πήγα να τσεκάρω και τις υπόλοιπες επιλογές που έχει ως γραφικά περιβάλλοντα, όπως το Openbox, στην αρχή, εκεί που γράφεις το κωδικό σου για να μπεις αλλά δεν μου άνοιξε κανένα και για να ακριβολογώ, με έβαζε μέσα αλλά δεν άνοιγε κανένα εικονίδιο, πουθενά. Ήταν σε όλα μια κενή χρωματιστή εικόνα.

Χαχαχα..
γελάω γιατί την πρώτη φορά που δοκίμασα openbox ακριβώς έτσι την πάτησα κι εγώ. Λέω πάει χαλασμένο είναι αυτό το περιβάλλον, δεν δουλεύει. Όμως το openbox είναι έτσι από default. Άδειο, εντελώς. Δεξί κλικ πάνω σε αυτή την κενή χρωματιστή εικόνα και ξεκινάς.
Το openbox (ή μάλλον Ο openbox μιας και είναι απλά ένας window manager) θέλει πολύ δουλειά για να τον κάνεις εμφανίσιμο. Αν θέλεις να δουλέψεις με openbox θα προτείνω crunchbang που έχει openbox και tint2 προ-ρυθμισμένα.

Dreamy έγραψε:Όσον αφορά το desktop, δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα βγάλω τα XP και θα βάλω τα 7 ή θα τα αφήσω ώς έχουν

Φυσικά και να βάλεις τα 7. Τα XP εκτός του ότι σε λίγες μέρες λήγουν, είναι και κατά πολύ κατώτερα από τα 7αρια. Μπορείς στα 7 να απενεργοποιήσεις κάποιες λειτουργίες (όπως π.χ aero..κλπ) έτσι ώστε να τα κάνεις ελαφρύτερα. Υπάρχουν οδηγοί στο Internet και ειδικά στο sevenforums.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό dim459 » 26 Μαρ 2014, 12:29

Dreamy έγραψε:Ο dim459 σας τα είπε αναλυτικότατα και για να πω και την αλήθεια, αυτά που έκανε με το τερματικό και γενικότερα τα κάτι από,κάτι από κει, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ περίπτωση σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα να τα κάνω μόνος μου

Χαχαχαχαχα, με κάνεις και αισθάνομαι γκουρού, αλλά ΔΕΝ είμαι.
Η αλήθεια είναι ότι επειδή η εγκατάσταση έγινε από την κλασσική έκδοση με το unity, και στο γραφικό περιβάλλον ότι έκανα πήγαινε με ρυθμούς κότας, πέρασα το lxde και μερικά ακόμα πακέτα από το τερματικό, όπως και αργότερα στο lubuntu την εναλλαγή πληκτρολογίου με alt+shift.
Κατά τ' άλλα τα υπόλοιπα με synaptic, για να μαθαίνει και ο Dreamy (φυσικά synaptic, με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις, χεχεχε.... ).
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Dreamy » 26 Μαρ 2014, 18:40

Learner έγραψε:Φυσικά και να βάλεις τα 7. Τα XP εκτός του ότι σε λίγες μέρες λήγουν, είναι και κατά πολύ κατώτερα από τα 7αρια. Μπορείς στα 7 να απενεργοποιήσεις κάποιες λειτουργίες (όπως π.χ aero..κλπ) έτσι ώστε να τα κάνεις ελαφρύτερα. Υπάρχουν οδηγοί στο Internet και ειδικά στο sevenforums.
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου, σ' ευχαριστώ πολύ. Αν και προηγούμενες απόψεις λένε να αφήσω τα XP, όπως πχ του lucinos "Τα XP τα έχεις και λειτουργούν τα 7 δεν είναι εγκατεστημένα. Γιατί να κάνεις τον κόπο να εγκαταστήσεις τα 7;", να πω την αλήθεια δεν αισθάνομαι άνετα με αυτό, με το να αφήσω τα XP, ακόμη και αν διάβασα κάπου ότι μέσα στο 2015 θα γίνει το ίδιο και με τα 7, θα σταματήσει το support τους.. Aφού για ένα χ χρονικό διάστημα θα εξακολουθήσω να τα χρησιμοποιώ ΚΑΙ ιντερνετικά, δεν θέλω να χρησιμοποιώ κάτι που πλέον δεν σαπορτάρετε.. Μέχρι τότε, το 2015, μπορεί να καλύπτομαι 100% από Linux οπότε.. no problema :)
Learner έγραψε: Όμως το openbox είναι έτσι από default. Άδειο, εντελώς. Δεξί κλικ πάνω σε αυτή την κενή χρωματιστή εικόνα και ξεκινάς.
Και γι αυτό ευχαριστώ, να υποθέσω ότι και στα υπόλοιπα συμβαίνει το ίδιο..?? Θα το τσεκάρω αύριο και θα δούμε.

Απλά πληροφοριακά, σήμερα στο γραφείο συνάντησα πρόβλημα με το πολυμηχάνημα της Canon Pixma MP270 kαι την συνδεσιμότητά του αλλά για αυτό θα ανοίξω θέμα, όπως με συμβούλευσε και ο dim459 στην ενότητα Περιφερειακά

Το μόνο που θα ξαναπώ ,είναι ότι μετά από αυτή την ελάχιστη πρώτη επαφή, η αρχική εικόνα παραμένει, ναι σε πολλά υπερτερεί η φιλοσοφία Linux από τα Windows αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχουν μια μεγαλύτερη δυσκολία χρήσης για ένα μέσο και κάτω χρήστη και γι αυτό πιθανώς και να "πουλάνε" περισσότερο τα Win.. Kαταλαβαίνω από τον εαυτό μου ότι θα με παιδέψουν περισσότερο ΑΣΧΕΤΑ ότι, εγώ προσωπικά, δεν κολώνω και αργά ή γρήγορα θα βρώ λύση. Δεν είναι όμως όλοι έτσι. Με τον dim, από την πρεμούρα μου, κάναμε φορμάτ και βάλαμε Lubuntu και ξέχασα να δώ αν χρειάζομαι κάτι μέσα από τον σκληρό..!! Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά μια διαφορετικότητα που σε πολλούς μεταφράζεται ως δυσκολία την έχουν.. Προσωπικά, αποφάσισα να μπω στον χορό και θα χορέψω.. :thumbup:
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 14.04 trusty 3.13.0-30-generic 32bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.13.0-24-generic
3 Intel Atom CPU N450 1.66GHz ‖ RAM 991 MiB ‖ SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD. N315
4 Intel Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics [8086:a011] {i915}
5 wlan0: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01) ⋮ eth0: Marvell 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller [11ab:4354]
Άβαταρ μέλους
Dreamy
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Μαρ 2014, 12:29
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό Learner » 26 Μαρ 2014, 19:13

Dreamy έγραψε:ακόμη και αν διάβασα κάπου ότι μέσα στο 2015 θα γίνει το ίδιο και με τα 7, θα σταματήσει το support τους..

Αν γίνει αυτό φίλε, έχει να φάει τέτοια φόλα η MS που δεν θα την χωνεύει με τίποτα. Προσωπικά πιστεύω ότι τα 7 ήρθαν για να μείνουν, κάτι σαν συνεχιστές των XP, με καμιά 15αριά τουλάχιστον χρόνια υποστήριξης.
Τα 8 έχουν ήδη αποτύχει (σε σχέση με τα XP και τα 7). Υπάρχουν αρκετά στατιστικά στο Web , ψάξε να τα βρεις και θα δεις τι λέω. Τα XP από τον Απρίλιο και μετά, θα είναι τελείως τρύπια. Μην τα χρησιμοποιείς Internετικά (όπως λες) καθόλου. Αυτό προτείνω εγώ.

Dreamy έγραψε:
Learner έγραψε:Όμως το openbox είναι έτσι από default. Άδειο, εντελώς. Δεξί κλικ πάνω σε αυτή την κενή χρωματιστή εικόνα και ξεκινάς.

Και γι αυτό ευχαριστώ, να υποθέσω ότι και στα υπόλοιπα συμβαίνει το ίδιο..?? Θα το τσεκάρω αύριο και θα δούμε.


Ποια υπόλοιπα ; Αν εννοείς τα υπόλοιπα γραφικά περιβάλλοντα, όχι δεν είναι έτσι. Ο openbox είναι έτσι γιατί στην ουσία είναι ένας Window Manager μόνο και πρέπει να τον χτίσεις μόνος σου και να τον κάνεις να φαίνεται σαν γραφικό περιβάλλον εργασίας. Θέλει δουλειά μέσα από configuration αρχεία...κλπ. Γι' αυτό πρότεινα crunchbang που έχει τα config αρχεία έτοιμα. Το LXDE που έβαλες όμως πιστεύω είναι μια χαρά. Και αυτό τον openbox χρησιμοποιεί ως Window Manager, απλά έχει και κάποια εξτραδάκια, ως γραφικό περιβάλλον, π.χ δικές του εφαρμογές.. κ.α.
Για το Lubuntu μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ αν θες. Ίσως σε βοηθήσει σε κάτι.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Από Windows XP, σε Win 7 ή Ubuntu..???

Δημοσίευσηαπό lucinos » 26 Μαρ 2014, 19:54

Learner έγραψε:
Dreamy έγραψε:ακόμη και αν διάβασα κάπου ότι μέσα στο 2015 θα γίνει το ίδιο και με τα 7, θα σταματήσει το support τους..

Αν γίνει αυτό φίλε, έχει να φάει τέτοια φόλα η MS που δεν θα την χωνεύει με τίποτα. Προσωπικά πιστεύω ότι τα 7 ήρθαν για να μείνουν, κάτι σαν συνεχιστές των XP, με καμιά 15αριά τουλάχιστον χρόνια υποστήριξης.

Η «κανονική» υποστήριξη τών XP έληξε το 2009! Λόγω όμως αντιδράσεων τελικά η MS δημιούργησε την νέα έννοια τής «εκτεταμένης» υποστήριξης η οποία λήγει τώρα (2014). Το μοντέλο κανονικής και εκτεταμένης υποστήριξης θα το συνεχίσουν και για τα υπόλοιπα (δεν υπήρχε στα προηγούμενα). Η κανονική υποστήριξη τών 7 όντως λήγει το 2015 πράγμα που σημαίνει διάφορα όπως ότι δεν θα μπορείς πλέον να τα αγοράσεις. Και θα υπάρξει εκτεταμένη υποστήριξη ως το 2020. Αυτό προβλέπεται προς το παρόν. Η κανονική υποστήριξη τών Vista έχει ήδη λήξει και η εκτεταμένη λήγει το 2017.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron