Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό Reinach » 25 Αύγ 2014, 15:07

Συμφωνώ με τον madvinegar. Και με καλύπτει απολύτως η τοποθέτηση του fkol k4. Ο οποίος δεν είναι καινούριος στο φόρουμ και όλοι γνωρίζουμε πόσο ευγενικός, κατατοπιστικός και πόσο καλός γνώστης του λίνουξ είναι. Και πολύτιμος για τους νέους χρήστες. Και θα συνεχίσει να συνεισφέρει όπως πάντα εδώ μέσα.

Σκεφτείτε αυτή τη στιγμή να κάνω εγώ ένα λογαριασμό στο φόρουμ π.χ. του Μιντ και να μπω να τους πω "ξέρετε, το λειτουργικό σας είναι αυτό και εκείνο και χάλι μαύρο και δεν το χρησιμοποιώ αλλά θέλω να με βοηθήσετε σε τούτο και σε κείνο". Γιατί ΕΤΣΙ έκανε ο χρήστης εδώ μέσα. Θα φταίνε μετά οι χρήστες του φόρουμ του Μιντ αν μου τα χώσουν άγρια; Όχι βέβαια...

Και δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε όλους τους νέους χρήστες [του φόρουμ] ως τα άσχετα και αθώα ανήλικα που ενδιαφέρονται για το λίνουξ και οι κακοί έμπειροι τους αποπαίρνουν και τους διώχνουν κλωτσηδόν. Ο κάθε ένας κρίνεται κατά περίπτωση και από τη συμπεριφορά του...

Ο συγκεκριμένος χρήστης μόνο άπειρος και άσχετος δεν δείχνει. Και άποψη έχει, και υπέρ του δέοντος αποκρυσταλλωμένη φαίνεται να είναι αυτή. Και δικαίωμά του φυσικά. Άρα εδώ μέσα μπήκε για τρολάρισμα, και χοντρό μάλιστα. Σε σημείο που να του έχουν δώσει τη λύση στο πρόβλημά του, αλλά αυτός να μην την προσέξει καν... Καθώς είχε αλλού το μυαλό του όπως φάνηκε...

Και πιστεύω πως σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να υπάρχουν προειδοποιητικά καμπανάκια στην αρχή και καμπανάρες στη συνέχεια. Μιλάμε για στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας που ισχύουν ΚΑΙ για τους νεοεισερχόμενους σε ένα οποιοδήποτε φόρουμ. Και όχι, δεν έχει να κάνει τίποτα με το ουμπούντου, το μιντ, το λίνουξ κλπ. [και στο φόρουμ με τις μοτοσυκλέτες Yamaha να μπει κανείς και να τους πει ότι τα μαραφέτια της Yamaha που χρησιμοποιούν είναι μπαρούφες, αλλά βοηθήστε με σε τούτο και σε κείνο, θα λουστεί δικαίως τα δέοντα, έτσι δεν είναι;]

Όσο δε για τον μπλόγκερ που απάντησε με ταχύτητα αστραπής στο μπλόγκ του και στο Οσαρένα σχετικά με το χθεσινό γεγονός εδώ μέσα, κάνοντας μάλιστα και κακόπιστη παραπληροφόρηση, μοιάζει σαν "έτοιμος από καιρό", δηλαδή "τα είχε μαζεμένα" να τα χώσει και βρήκε ένα ατυχές για αυτόν θρεντ ως αποδεικτικό της άποψής του [όπως στο ανέκδοτο με τον γρύλο...] ή μπορεί και να είναι και ο ίδιος ο χρήστης που μπήκε εδώ μέσα, τρόλαρε και στη συνέχεια δημοσίευσε στο μπλογκ του τον έτοιμο λίβελλο.

Δεν έχει και πολλή σημασία τελικά αυτό, μόνο ότι οι κακόπιστοι πρέπει να αναγνωρίζονται και να αντιμετωπίζονται ως τέτοιοι.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό linxc » 25 Αύγ 2014, 16:56

Θελω να ξεκαθαρισω καποια πραγματα, για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις:
Οτι πρωτον δεν εχω καμια σχεση με το δημοσιευμα και δευτερον, θα ηταν γελοιο να ζητησω βοηθεια και να αντιδρασω ετσι. Ο καθενας αντιδρα οπως νομιζει, δεν θα τον κρινω εγω, ουτε εχω να πω κατι κακο για την κοινοτητα, αφου εχω βρει πολλες χρησιμες οδηγιες εδω.

Επισης, δεν ηθελα να θιξω κανεναν με το σχολιο μου για την πολιτικη της canonical, απλα δικαιολογησα την επιλογη μου να παω σε mint ενω παραλληλα δεν ηθελα να αφησω το ubuntu.

@Reinach Δεν καταλαβαινω γιατι τοση καχυποψια. Οχι, δεν μπηκα για κανενα "τρολ" εδω μεσα, και δε νομιζω να εχω δειξει κατι τετοιο. Στις απαντησεις για λυση του προβληματος εχω απαντησει και εγω, και νομιζω φαινεται ξεκαθαρα. Απο εκει και περα, δεχομουν οντως καποιες επιθεσεις/παροτρυνσεις για offtopic, αλλα δεν εχει σημασια αυτο, ισως εφταιγα κι εγω με τον τροπο που το εθεσα.

Εχω ηδη ζητησει απο συντονιστη να διαγραφει ο λογαριασμος μου, μιας και δε βρισκω κατι τετοιο στις επιλογες, καθως δε βλεπω να υπαρχει διαθεση για συζητηση. Επειδη ο σκοπος μου δεν ηταν ουτε να επιτεθω σε καποιον, ουτε να θιξω κανεναν με την "ηθικοτητα των πραξεων της canonical", που το τι κανει η canonical δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τον καθενα προσωπικα στο φορουμ, και εχω δεχτει αρκετες "κατηγοριες" ετσι αυθαιρετα, δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογος να παραμεινω στην κοινοτητα.
Linux Mint 17, Cinnamon
linxc
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 23 Αύγ 2014, 02:07
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό Reinach » 25 Αύγ 2014, 17:53

@linxc

Τώρα μιλάς σωστά και καθαρά. Ούτε το θέμα είναι η Canonical για την οποία έχουν ακουστεί διάφορα εδώ μέσα από τους περισσότερους για τις επιλογές της. Αν αναζητήσεις τις κατά καιρούς συζητήσεις θα πάρεις μια ιδέα για το ότι εδώ δεν υπάρχουν οι "φανατικοί της Canonical" που θίγονται μόλις την κατηγορήσει κανείς.

Και εγώ δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση [ως χρήστης] για τις κινήσεις της που ανέφερες και εσύ. Το θέμα είναι πώς "βγαίνεις" σε μια συζήτηση. Που πράγματι "βγήκες" δυνατά και άρχισες να απαριθμείς στη συνέχεια τα 1,2,3,4... σημεία στα οποία η διανομή που χρησιμοποιείς υπερέχει έναντι της διανομής με την οποία ασχολούνται οι χρήστες αυτού εδώ του φόρουμ, και να ρίχνεις φυτιλιές ότι "αν νομίζεις ότι έτσι θα τραβήξεις νέο κόσμο στο φόρουμ κλπ", λες και ο χρήστης fkol k4 κάνει χαλάστρα σε αυτό εδώ το φόρουμ και στη διανομή [απολύτως άκυρο] ή ότι εδώ αποτελούμε κάποιου είδους μαγαζί όπου προσπαθούμε να προσελκύσουμε πελατεία, πράγμα που παραπέμπει και στο "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" [επίσης άκυρο].

Αυτό που έγραψα για σένα ότι πιθανόν είσαι το άτομο που εγραψε στο μπλογκ γράψε το λάθος λοιπόν.

Όχι όμως και το ότι το άτομο αυτό λειτούργησε ως σκυλί του Παβλόφ και έκανε την τρίχα τροιχιά, βγάζοντας τα σώψυχά του.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 25 Αύγ 2014, 18:00

Επειδή είμαι εγω αυτός που κλείδωσε το θέμα έχω να γράψω τα εξής
1)Με τον χρήστη αυτόν είχαμε επικοινωνία μέσω πμ και σε κάποιο από αυτά έκανε βαρύτατους χαρακτηρισμούς και εκεί σταμάτησα και να του απαντώ .
2)Η ελευθερία λόγου που υπάρχει εδώ μέσα είναι παράδειγμα προς μίμηση και για άλλα site - forum (που κάνουν επεξεργασία ακόμα και κόβουν αναρτήσεις ) το γνωρίζουμε οι περισσότεροι αυτό.
3)Το παραλήρημα που γράφτηκε και συνεχίστηκε και από τον δήθεν Nick και στο osarena έδωσε παραπομπή μόνο για το μπλογκ και οχι τον σύνδεσμο του ubuntu gr που ξεκίνησε το όλο θέμα .
4)Το παραλήρημα το έγραψες ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ Μr Nick - linxc η' όπως σε λένε.
5)Αν είναι άλλος ο συντάκτης ,πως το ανέβασε σε λίγες ώρες ,πότε πρόλαβε να δει να βγάλει τα συμπεράσματά του και να γράψει αυτά που έγραψε.
6)Μου κάνει εντύπωση πως ένας μη θιγόμενος βγάζει τέτοιο μένος αφού δεν είσαι εσύ .

και

ΤΕΛΟΣ
7)Εαν θεωρείς κι εσύ οτι δεν είναι η πραγματική αλήθεια στο παραλήρημα του Mr Nick γιατί δεν έχεις γράψει κάποιο σχόλιο διόρθωσης προς τον συντάκτη για να αποκατασταθεί οχι η δική μου αλήθεια αλλά η πραγματική.Το ιδιο θα μπορούσες να είχες κάνει και στο osarena .
Είναι πάγια τακτική της συντονιστικής ομάδας να μην σβήνει λογαριασμούς και δημοσιεύσεις (ανάλογα το περιεχόμενο)
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό linxc » 25 Αύγ 2014, 18:22

Οι "βαρυτατοι χαρακτηρισμοι", δικαιολογουνται αν κοιταξεις τις κατηγοριες που μου προσαπτεις. Και δεν ηταν καθολου βαρυτατοι, παρ' ολο που εγιναν εν βρασμω ψυχης. Δεν ηταν σωστο κανενα και απο τις 2 πλευρες.

Οριστε; Κοιταξε, αναλυση δε θα κανω για το οτι δεν εχω σχεση με το αρθρο. Το ποιος το εγραψε και γιατι, δε με ενδιαφερει καν. Ο μονος λογος που απαντησα εδω, ηταν γιατι ειδα να παιζεται και το ονομα μου στη μεση, και μπηκα στη συζητηση μονο και μονο για να αποφευχθει καποια παρεξηγηση. Εκτος βεβαια αν εθιξα καποιον με τον τροπο που παρουσιασα το προβλημα, οπως ειπα και πριν δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου, εκανα κι εγω καποια λαθη. Κατα τη γνωμη σου θα επρεπε να σχολιασω στο osarena η στο αλλο site; Απο που κι ως που; Αποψη του ειναι, ας την κανει ο,τι θελει. Αν θες εσυ η οποιοσδηποτε αλλος να ασχοληθει ή να σχολιασει ας το κανει, εγω για ποιο λογο ακριβως να το κανω;
Linux Mint 17, Cinnamon
linxc
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 23 Αύγ 2014, 02:07
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 25 Αύγ 2014, 18:31

linxc έγραψε:Αν θες εσυ η οποιοσδηποτε αλλος να ασχοληθει ή να σχολιασει ας το κανει, εγω για ποιο λογο ακριβως να το κανω;

Ειλικρινά δεν βρίσκεις κάποιο λόγο να το κάνεις; Ο...δημοσιογράφος ξιφουλκεί ενάντια σε οοοοοολη την κοινότητα του Ubuntu. Με αναφορά σε σένα. Αν διαφωνείς με το άρθρο (επαναλαμβάνω σε σένα αναφέρεται), βγες και πες κάτι. Οπως βγαίνεις και εδώ όταν αναφερόμαστε σε σένα. Tην σιωπή σου εκεί (όπως και στο Osarena) την εκλαμβάνω ως συμφωνία.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό linxc » 25 Αύγ 2014, 18:40

Οχι, δεν βρισκω καποιο λογο να δημιουργησω ενταση. Ο ..δημοσιογραφος οπως λες μπορει να εχει αυτη την αποψη για τους δικους του λογους, δε με ενδιαφερει καθολου το τι κανει ο καθε "δημοσιογραφος", δικαιωμα του, με γεια του και με χαρα του. Καποιος μπορει να υποστηριζει οτι εισαι (οχι εσυ, λογου χαρη το αναφερω) ο μεγαλυτερος καφρος του κοσμου, ενω αλλος μπορει να πιστευει πως εισαι το πιο θαυμασιο ατομο. Ο καθενας κρινει βασει της λογικης και του σκεπτικου του. Τωρα το ποια ειναι αυτη η λογικη και το σκεπτικο, ειναι θεμα του καθε ενος ξεχωριστα. Και δε νομιζω να αναφερεται σε μενα προσωπικα, ειμαι βεβαιος και αλλος να ηταν αυτος τα ιδια θα εγραφε. Τοσα και τοσα μπαινει και γραφει ο καθενας στο διαδικτυο, αν ασχολουμασταν(-ουν) με το καθετι θα ειχαν πεσει τα μαλλια μας.
Linux Mint 17, Cinnamon
linxc
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 23 Αύγ 2014, 02:07
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 25 Αύγ 2014, 18:59

Πόσο βολικό είναι να θίγεσαι όταν αναφέρονται σε σένα προσωπικά και να ανταπαντάς.
Και πόσο βολικό όταν αναφέρονται σε σένα με λεπτομέρειες αλλά και με link (αλλά ρίχνουν στην πυρά μία ολόκληρη κοινότητα) εσύ να βολεύεσαι με το γνωστό αυτοαπαλλακτικό "ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει ό,τι θέλει, εγώ δεν ανακατεύομαι"!
Κάνε λοιπόν πράξη αυτή σου την στάση και ευθιξία, γενικότερη, όχι κατά περίπτωση, επειδή είναι παρεξηγήσιμη...
linxc έγραψε:Τοσα και τοσα μπαινει και γραφει ο καθενας στο διαδικτυο, αν ασχολουμασταν(-ουν) με το καθετι θα ειχαν πεσει τα μαλλια μας

Μην ασχολείσαι γενικά...
Kαλή σου συνέχεια
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό dim459 » 25 Αύγ 2014, 20:14

Κατ' αρχάς θεωρώ ότι κάνουμε πάλι μια πολύ μεγάλη συζήτηση με αφορμή ένα άρθρο σε ένα blog τη δυναμική του οποίου δεν γνωρίζω, ούτε και με απασχολεί ιδιαιτέρως είναι η αλήθεια. Δε με κόφτει καθόλου, ούτε και θα με έκοφτε ακόμα και αν το διάβαζα στο Distrowatch.
Καλό είναι να θυμόμαστε ότι το παρόν είναι ένα φόρουμ κυρίως "τεχνικού" ή "τεχνολογικού" χαρακτήρα και με βάση αυτό του το χαρακτηριστικό θεωρώ ότι λειτουργεί καλά, πράγμα που μάλλον παραδέχεται και ο συντάκτης του επίμαχου κειμένου.
Από εκεί και πέρα, όπως συμβαίνει στα περισσότερα φόρα, υπάρχουν και γενικότερες συζητήσεις και αξιολογήσεις, οι οποίες είναι πιθανό να προκαλέσουν εντάσεις, πράγμα το οποίο βρίσκω λογικό, εφόσον δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντιλήψεις, το ίδιο υπόβαθρο, τον ίδιο τρόπο έκφρασης και γενικώς την ίδια κοσμοθεωρία.
Κάπου εκεί υπεισέρχεται και ο λόγος ύπαρξης της συντονιστικής ομάδας, η οποία κατά την άποψή μου σε γενικές γραμμές λειτουργεί καλά. Διαφοροποιήσεις με τις αποφάσεις της μπορεί να έχουμε κατά καιρούς όλοι, πχ για τα δικά μου γούστα είναι ελαφρώς "του κατηχητικού", αλλά αυτό είναι και πάλι αναμενόμενο με βάση όσα προανέφερα και επιπλέον σταθμίζοντας τα συν και τα πλην το πρόσημο είναι σαφώς θετικό.
Ειλικρινώς δεν μπορώ να αντιληφθώ για ποιο λόγο πρέπει να ασχολούμαστε με την όποια κριτική, ακόμα και αν τη θεωρούμε κακόβουλη.
Δεν νομίζω ότι είμαστε ακριβώς "συλλογικό όργανο" (έχουμε απλά κάποια χαρακτηριστικά) και ούτε θεωρώ απαραίτητο να πρέπει να επεξεργαζόμαστε το ότι ειπώθηκε σε δημόσια διαβούλευση προς εξαγωγή συμπερασμάτων ή ανακοίνωσης.
Ο καθένας μας μπορεί να λάβει υπ' όψιν του την όποια κριτική ατομικώς και αν τύχει να συμφωνεί με κάποια σημεία της να διαμορφώσει ανάλογα τον τρόπο δράσης του ή αλλιώς να την αγνοήσει.
Δεν παραγνωρίζω βεβαίως την τσατίλα που μπορεί να σου προκαλέσει μια τοποθέτηση, αντιθέτως είμαι μάλλον από τους πιο επιρρεπείς στο να εμπλέκομαι σε διαξιφισμούς, καταστρατηγώντας όλα όσα έγραψα παραπάνω.
Αυτό βεβαίως συμβαίνει διότι δεν κυριαρχεί πάντα η λογική μου έναντι του θυμικού μου, αλλά συνήθως κρίνοντας εκ των υστέρων, όντας πιο αποστασιοποιημένος, συνήθως καταλήγω στο συμπέρασμα ότι μάλλον ασχολήθηκα υπερβολικά.
Έχω κάτσει και έχω διαβάσει μετά από πολύ καιρό τις απαντήσεις μου σε παπαριές εξέχοντος μέλους του φόρουμ (τελικά η λέξη παπαριές είναι η αγαπημένη εμένα και του Φιλίππου, προτείνω να καθιερωθεί ως αποδεκτός όρος αξιολόγησης στο φόρουμ, χααχχαα), για θέμα γενικότερου ενδιαφέροντος, οι οποίες κάλυπταν σελίδες και θα μπορούσαν τελικά να είναι περιεχόμενο μιας μικρής εργασίας και αναρωτήθηκα αν πραγματικά άξιζε τον χρόνο και τον κόπο...
Δεν έχω καταλήξει σε συγκεκριμένη απάντηση, επειδή όμως τείνω προς την αρνητική, θα συνιστούσα απλά ... ψυχραιμία...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Δεν μοιάζει με το παραλήρημα ενός φανατικού;

Δημοσίευσηαπό eliasps » 26 Αύγ 2014, 00:32

Off topic:
fkol k4 έγραψε:Αν είναι να φτιάξουμε άρθρο για το με τι διαφωνούμε ο καθένας με την Canonical και γιατί, πιθανώς να γράψω περισσότερα από πολλούς.

Challenge accepted! :P


fkol k4 έγραψε:Ξέρεις πόσο πολύ σε εκτιμώ, αλλά όχι, τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Όπως ξέρεις και εσύ πως αυτό είναι αμοιβαίο. ;)
Θα μπορούσαμε να διαφωνούμε επί αιώνες σε διάφορα θέματα περί ανέμων, είτε για Linux, είτε για οτιδήποτε που αναφέρεις εσύ και με βρίσκεις αντίθετο, είτε για οτιδήποτε που αναφέρω εγώ και βρίσκω εσένα αντίθετο (όπως έχει γίνει σε μερικές περιπτώσεις στο παρελθόν).

Δε σου κρύβω πως εγώ έκανα πρόταση στη συντονιστική ομάδα ώστε να γίνει σύσταση και σε εσένα σχετικά με την εξέλιξη του θέματος που κλειδώθηκε.
Πολύ απλά, γιατί αφού εισέπραξα (δικαίως ή όχι) ότι έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης, ως συντονιστής όφειλα να το κάνω.
Στο συγκεκριμένο θέμα, μιας και ανέφερες πως θες να ακούσεις την αντίθετη άποψη, γνώμη μου είναι πως ενώ πιστεύω πως έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις περί Ubuntu / Mint, ο τρόπος που τα έγραψες ήταν προκλητικός και πρόσφερε το έδαφος στην κορύφωση της διαμάχης.
Βέβαια, φυσικά και μπορεί να κάνω λάθος, όπως τόνισες παραπάνω, επειδή πιθανότατα να παρέβλεψα κάποια καμουφλαρισμένη πρόκληση στην πρώτη ανάρτηση του linxc που πυροδότησε την δική σου απάντηση στη συνέχεια.

Όποιες διαφωνίες μπορεί να έχουμε, είτε νομίζω πως έχεις μερίδιο ευθύνης είτε όχι, είτε θέλω να σου κάνω κάποια παρατήρηση είτε όχι, ξέρεις πολύ καλά πως δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο την εκτίμηση και τον σεβασμό που έχω στο πρόσωπό σου. Είναι απλά διαφωνίες, τίποτα παραπάνω, οπότε περί παρεξηγήσεων μεταξύ μας, ούτε λόγος ελπίζω. ;)
Spoiler: show
eliasps στην ενότητα των συντονιστών έγραψε:Ως συντονιστής έχω έρθει λίγες φορές σε θέση να κάνω σύσταση ή παρατήρηση σε μέλη που αν δεν υπήρχαν εδώ, δεν θα υπήρχα ούτε εγώ. Τους θεωρώ μέντορες για την ενασχόλησή μου και ακόμα τους θαυμάζω. Τον fkol τον έχω γνωρίσει και από κοντά, πράγμα που ενίσχυσε την θετική μου εικόνα για εκείνον, αλλά και τον σεβασμό που του έχω. Αλλά όπως είπα, η ιδιότητά μου ως συντονιστής δεν (πρέπει να) επηρεάζεται από τις συμπάθειες ή τους θαυμασμούς μου.


fkol k4 έγραψε:Πρώτα απ' όλα, το παραπάνω φαινόμενο δεν συμβαίνει «κυρίως» με το Ubuntu, συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο σε δύο κοινότητες. Σε αυτή του Ubuntu και σε αυτή του Gnome. Και αυτό δεν είναι τυχαίο, είναι τα μόνο δύο project που οι αλλαγές που κάνουν είναι οπτικά εμφανείς.

Μου αρέσει που το θέτεις έτσι διαχωρίζοντας αυτή τη λεπτομέρεια. Όντως έτσι είναι, είναι αυτά που λέμε περί αλλαγών (συνήθειας και τα λοιπά) που δύσκολα τα δέχεται η πλειοψηφία των χρηστών.

Όσον αφορά τον οδηγό του βίντεο, αλλά και τους πολλούς άλλους που έχεις προσφέρει στην κοινότητα, οι οποίοι αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση, είναι προφανές σε οποιονδήποτε χρήστη με ελάχιστη εμπειρία πως δημιουργήθηκαν με αρκετό κόπο σε επίπεδο δυσκολίας (δηλαδή εκμάθησης νέων πραγμάτων) αλλά και σε διαδικαστικό (δηλαδή σβήσε-εγκατέστησε, κατέγραψε κλπ.).

Γενικότερα με βρίσκεις σύμφωνο σε όσα γράφεις, αλλά θα σταθώ στον υπάρχοντα μηχανισμό συντονισμού του φόρουμ, που από ότι φαίνεται είναι η ουσία του θέματος:
Spoiler: show
fkol k4 έγραψε:Σημασία δεν έχει το ποιος έχει την ευθύνη.
Σημασία έχει το ότι το πεδίο προσφέρεται απλόχερα σε οποιονδήποτε θέλει να δημιουργήσει μια τέτοια (έστω και άθελά του).

Ρίξε μια ματιά στα κλειδωμένα θέματα. Θα δεις τα θέματα που υπάρχουν εκεί να είναι γεμάτα με εκφράσεις του τύπου «θα έπρεπε να ντρέπεσαι που το πιστεύεις αυτό», υπονοούμενα ως προς την ηθική υπόσταση του «αντιπάλου», ψευδείς κατηγορίες και ό,τι άλλη προσβλητική έκφραση μπορείς να φανταστείς.
Μπορείς αν θέλεις φυσικά, παρόμοιες φράσεις και εκφράσεις να τις βρεις και σε μη κλειδωμένα θέματα, εκτεθειμένες σε κοινή θέα ακόμη και τώρα.
Θα μπορούσα να βάλω και καμιά δεκαριά links, αλλά δεν είναι αυτό το νόημα.

Αντιθέτως, δεν θα βρεις πουθενά τη λέξη «παπαριές» για παράδειγμα, γιατί προφανώς το να γράψει κάποιος τη λέξη αυτή παραβιάζει τη δεοντολογία επικοινωνίας μέσω γραπτού λόγου και όλο και κάποιος θα σπεύσει να το «επεξεργαστεί», ενώ το να κατηγορήσεις κάποιον ως φασίστα ή να του πεις «όταν απευθύνεσαι σε μένα θα προσέχεις πολύ καλά τι γράφεις» δεν είναι και τόσο σοβαρό, δεν το «επεξεργάζεται» κανείς και μπορεί να μείνει σε κοινή θέα ή έστω ημι-κρυμμένο.

Πάμε λοιπόν στο προκείμενο, και αφού ξέρεις πόσο μου αρέσουν οι παραλληλισμοί, ας ξεκινήσουμε με έναν τέτοιο:
Ας πούμε λοιπόν πως μένεις στα Πατήσια και περπατάς προς τη στάση του λεωφορείου. Ξαφνικά σε σταματάει κάποιος άγνωστος και σου λέει την εξής φράση:
«Σόρυ ρε φίλε, βασικά έμενα χρόνια στα Πατήσια, αλλά έχω μετακομίσει επειδή δεν άντεχα τη βρώμα που έχουν πια και έχω ξεχάσει τα λεωφορεία. Ποιο λεωφορείο σε βγάζει πλατεία Αμερικής;»
Τι συμπέρασμα βγαίνει αυτόματα από την ερώτηση αυτή για εσένα και όλους τους άλλους Πατησιώτες που δεν έχουν μετακομίσει;

Ας το πάμε λοιπόν πιο συγκεκριμένα:
«Βασικά δεν χρησιμοποιώ Ubuntu πια γιατί με ενοχλεί η ανηθικότητα, εσείς που δεν "την έχετε κάνει" πως κάνετε το Α ή το Β;»
Τι συμπέρασμα βγαίνει αυτόματα από την ερώτηση αυτή για όλους τους Πατησιώτες που δεν έχουν μετακομίσει;
Αααα να μπράβο λοιπόν, και εδώ φτάνουμε στο σημείο που έχει σημασία...

Δεν μπορείς λοιπόν να περιμένεις ποτέ να σταματήσουν αυτού του είδους τα μηνύματα. Θα υπάρχουν πάντα γιατί πολύ απλά κάποιοι τέτοιο χαρακτήρα έχουν και έτσι ξέρουν να γράφουν, γιατί μπορεί κάποιος να γράψει κάτι αφηρημένα και να μην το εννοεί όπως θα ερμηνευτεί αργότερα , γιατί, γιατί γιατί.....

Το όλο θέμα λοιπόν θα μπορούσε να μην έχει καν αρχίσει, αν γινόταν το εξής απλό πράγμα (ή κάτι παρόμοιο):
  • Το μήνυμα διαγραφόταν σχετικά σύντομα
  • Είχε αποσταλεί ένα ΠΜ από τη συντονιστική ομάδα με ένα περιεχόμενο του τύπου «Επειδή κανένας μας δεν έχει το ρόλο του κριτή της ηθικής των πάντων και επειδή ο γραπτός λόγος πολλές φορές είναι εύκολο να παρεξηγηθεί, παρακαλώ να ανοίξεις ξανά το θέμα αποφεύγοντας κάθε είδους χαρακτηρισμούς. Έτσι κι αλλιώς αυτοί δεν προσφέρουν κάποια χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την απάντηση που χρειάζεσαι».

Το κλείδωμα μιας συζήτησης είναι η απόλυτα λάθος προσέγγιση. Και που κλειδώθηκε το θέμα τι έγινε; Και που κλειδώθηκε οποιοδήποτε θέμα τι έγινε; Σβήστηκαν οι χαρακτηρισμοί; Μήπως δεν μπορεί κάποιος να ανατρέξει πίσω και να τους ξαναζήσει;
Όταν μαλώνουν δύο φίλοι ή ένα ζευγάρι ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος συμφιλίωσης; Να ξεχάσουν ότι είπαν πάνω στον καυγά ή να τα γράψουν σε ένα φύλλο χαρτί και να τα βάλουν σε ένα »ειδικό» συρτάρι;
Γιατί ο κάδος είναι ακριβώς αυτό, ένα ειδικό συρτάρι.

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι δεν χρειάζεται να βρίσεις κάποιον για να τον προσβάλεις.
Το θέμα λοιπόν, όπως σωστά γράφεις, είναι πως αντιμετωπίζεις τέτοιες περιπτώσεις.
Σίγουρα το να κλειδωθεί ένα θέμα και να μεταφερθεί στον κάδο δεν είναι και η ιδανική λύση, ουσιαστικά βάζεις το πρόβλημα στον πάγο.
Όμως, οι χρήστες οι οποίοι ενεπλάκησαν σε κλειδωμένο θέμα μπορούν να δουν τι πήγε στραβά και γιατί κατέληξε έτσι το θέμα, ώστε να μπορούν να αποφύγουν παρόμοια συμπεριφορά στο μέλλον.

Η διαγραφή από την άλλη, αντί του κλειδώματος, δημιουργεί κάποια μπερδέματα.
Καταρχάς, είναι οριστική και μη αναστρέψιμη ακόμα και από κάποιον διαχειριστή (όχι συντονιστή).
Όπως θα έχεις καταλάβει, οι συντονιστές εδώ δεν αντιδρούν αμέσως όταν ένα θέμα είναι αμφιλεγόμενο (δεν μιλάω για θέματα που "κάνουν μπαμ", όπως ξεκάθαρες προσβολές, ή οδηγίες περί cracking), πολύ απλά επειδή ο ένας συντονιστής έχει μία άποψη, ο άλλος μία άλλη και προτού γίνει κάποια ενέργεια, θα πρέπει να συμφωνεί η πλειοψηφία της ομάδας, αλλιώς μπορούν να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις και εντός της συντονιστικής ομάδας.
Το καλό με αυτό είναι πως δημιουργείται μία πιο σωστή εικόνα για την κατάσταση ενός θέματος, ενώ το κακό είναι πως αυτός ο τρόπος δράσης μπορεί να γίνει αρκετά χρονοβόρος.
Στην προκειμένη περίπτωση, αν κάποιος συντονιστής διέγραφε το μήνυμα χωρίς την συγκατάθεση των άλλων και έστελνε μήνυμα στο μέλος, τότε σε περίπτωση λάθους, δεν θα γινόταν να διορθωθεί. Εξίσου σημαντικό είναι πως δεν θα υπήρχαν "ντοκουμέντα" αφού το μήνυμα θα είχε διαγραφεί, τότε ο καθένας θα μπορούσε να υποστηρίξει πως άλλα έγραψε, άλλο τόνο είχε και αλλιώς τα παρουσιάσαμε. Θα είχαμε περισσότερα άρθρα για την κοινότητα του Ubuntu από ότι έχουμε τώρα. :P

Ίσως κάποια προσέγγιση να ήταν ένα προσωρινό κλείδωμα στην κρίση του εκάστοτε συντονιστή, που δεν εκφράζει την συντονιστική ομάδα αλλά τον ίδιο τον συντονιστή που πήρε πρωτοβουλία, μέχρις ότου να μπορέσει να πάρει μία οριστική απόφαση η συντονιστική ομάδα ως σύνολο, που να επικυρώνει ή να αναιρεί την αρχική απόφαση του συντονιστή. Κάτι τέτοιο δηλαδή:

Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά για τους Α,Β,Γ λόγους μέχρι να ληφθεί κάποια απόφαση από την συντονιστική ομάδα.



Εν ολίγοις, στέκομαι στο γεγονός που ανέφερες, πως προσφέρεται απλόχερα το έδαφος σε όποιον θέλει να δημιουργήσει τέτοιες συζητήσεις.
Θα μπορούσα να επεκταθώ περισσότερο σε άλλα σενάρια, τα θετικά και τα αρνητικά τους, αλλά θα έχει μεγάλη έκταση η απάντησή μου, οπότε ας το αποφύγω.
Παρόλα αυτά, αν εσύ και οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ έχει προτάσεις για την βελτίωση του forum από άποψη συντονισμού, εγώ θα χαιρόμουν να τις διαβάσω.

Τέλος, να πω πως με στεναχωρεί η αποχώρησή σου από το forum, το οποίο έχεις βοηθήσει να βελτιωθεί σε αρκετούς τομείς και σε παροτρύνω να το ξανασκεφτείς.

Off topic:
dim459 έγραψε:(τελικά η λέξη παπαριές είναι η αγαπημένη εμένα και του Φιλίππου, προτείνω να καθιερωθεί ως αποδεκτός όρος αξιολόγησης στο φόρουμ, χααχχαα)

Θα βάλω αστερίσκους αργότερα. :P
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά

cron