Λάθος drive letter & format με image writer!

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Λάθος drive letter & format με image writer!

Δημοσίευσηαπό Acanthor » 29 Σεπ 2014, 05:18

Ζητώ τη βοήθειά σας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω...

Θέλοντας να φτιάξω ένα Bootable usb (στα windows 7) ώστε να περάσω τα manjaro στο παλιό μου netbook χρησιμοποίησα το Image Write. Έ
δωσα εντολή να δημιουργήσει το bootable usb σε λάθος drive. Κι έτσι έχασα τα πάντα στον εξωτερικό σκληρό μου δίσκο (300Gb) με τα σημαντικότερα αρχεία.....

Δοκίμασα EaseUs Data Recovery WIzard και μου βρίσκει 550Gb αρχεία, αλλά ταξινομημένα σε φακέλους ανά είδος αρχείου τα οποία τα περισσότερα είναι temp files των windows μέσα σε χαμό από φωτογραφίες δικές μου (τις οποίες θέλω να ανακτήσω φυσικά).

Υπάρχει περίπτωση να σωθεί η κατάσταση και να επιστρέψει με κάποιο μαγικό τρόπο στην προηγούμενη κατάστασή του ο σκληρός (με τους φακέλους όπως ήταν);;;;;

Καμιά συμβουλή; Βοήθεια;;;

ΥΓ: Συγνώμη αν είναι σε λάθος κατηγορία ή ακόμα και σε λάθος φόρουμ, αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες. Πρόκειται για τα τελευταία 10 χρόνια της ζωής μου ταξινομημένα σε άλμπουμ φωτογραφιών, βίντεο κλπ....
Τελευταία επεξεργασία από Acanthor και 29 Σεπ 2014, 09:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Acanthor
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 09:56
Εκτύπωση

Re: Έχασα τα πάντα στο σκληρό!

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 29 Σεπ 2014, 09:08

Καλημερα. Εχεις ανοιξει 3 φορες το ιδιο θεμα. Δεν πετυχαινεις κατι με αυτο, αντιθετα μαλλον κακο κανεις γιατι αλλοι θα σου απαντανε στο ενα, αλλοι στο αλλο κτλπ.

Καλυτερα οι admins να σβησουν τα 2 απο τα 3 θεματα για να μη γινει μπάχαλο.


Στη θεση σου εγω θα δοκιμαζα το testdisk. Με ειχε σωσει παλιοτερα, ευχομαι να κανει το ιδιο και σε εσενα.
Αν μιλαμε για εξωτερικο σκληρο, και εχεις PC με linux, εγκατεστησε το
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install testdisk

και τρεχτο, ψάξε στους φακέλους του εξωτερικού σκληρού και αντεγραψε/σωσε ο,τι μπορεις μεσα στο PC.
Αν δεν εχεις PC με linux, τοτε φτιαξε ενα live usb/cd με linux, εγκατεστησε το testdisk οσο εισαι στο live, και πάλι ψάξε στους φακέλους του εξωτερικού σκληρού και αντεγραψε/σωσε ο,τι μπορεις μεσα στο PC ή σε καποιο αλλο εξωτερικο σκληρό.

Οριστε το σαιτ:
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
απο το οποιο μπορεις και να κατεβασεις το testdisk και τρεχει και σε windows. Εφοσον το προβλημα το εχεις σε εξωτερικο σκληρο, μπορεις θεωρω να το τρεξεις και μεσω windows. Αν ηταν ο εσωτερικος σκληρος σου, θα επρεπε υποχρεωτικά να μπεις με live usb/cd.

Μπορεις να ψαξεις και στο youtube για βιντεακια με το testdisk για να δεις πως δουλευει.
Πχ. https://www.youtube.com/watch?v=jhWbSM-630E
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Έχασα τα πάντα στο σκληρό!

Δημοσίευσηαπό Acanthor » 29 Σεπ 2014, 09:14

Ευχαριστώ πολύ. Έχω windows και θα το κάνω μέσω αυτών. Η ιδιαιτερότητα είναι ότι έχει γίνει φορμάτ με το image writer και γι'αυτό το αναφέρω. Ελπίζω να δουλέψει. Υπάρχει πιθανότητα να σώσω τους φακέλους όπως ήταν ή απλά τα αρχεία αταξινόμητα και όπως τα βρει;

madvinegar έγραψε:Καλημερα. Εχεις ανοιξει 3 φορες το ιδιο θεμα. Δεν πετυχαινεις κατι με αυτο, αντιθετα μαλλον κακο κανεις γιατι αλλοι θα σου απαντανε στο ενα, αλλοι στο αλλο κτλπ.


Λυπάμαι γι'αυτό, αλλά είχε κολλήσει το ιντερνετ και δεν έδειχνε να το δημοσιεύει. Οπότε τελικά το δημοσίευσε τρεις φορές όπως μου λες.

edit: μόλις τα έσβησα.

Ευχαριστώ και πάλι
Όμηρος
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Άριστα
Λειτουργικά ⇛ Windows 7 Pro 64 bit ┃ Manjaro Linux 32bit
Άβαταρ μέλους
Acanthor
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 09:56
Εκτύπωση

Re: Λάθος drive letter & format με image writer!

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 29 Σεπ 2014, 09:40

Αναλογως πως θα βρει τα αρχεια το testdisk.
Αν βρει τους φακελους οπως τους ειχες, μπορεις να κανεις copy/paste ολο τον φάκελο και θα τον μεταφέρει με ολα τα αρχεία που εχει μέσα.

Μακάρι να τα σωσεις ολα.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Γενικά