Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.Α.

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.Α.

Δημοσίευσηαπό ThanosPol » 06 Ιαν 2015, 19:22

Αν σας περισσεύουν πέντε λεπτά, μπορείτε να συμμετέχετε σε αυτή τη διαδικτυακή έρευνα για το τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η συμμετοχή σας είναι εθελοντική και τα δεδομένα που συλλέγονται είναι ανώνυμα. Δεν υπάρχουν σωστές ή λάθος απαντήσεις, απλά επιλέξτε την απάντηση που ταιριάζει καλύτερα στην άποψή σας.

https://www.surveymonkey.com/s/BHKZ3MV

Η ακαδημαϊκή αυτή έρευνα έχει προσαρμοστεί εν προκειμένω στo forum του Ubuntu-gr, ως μία διαδικτυακή κοινότητα όπου οι θαυμαστές του Ubuntu συμμετέχουν εθελοντικά και αλληλεπιδρούν. Τα αποτελέσματα θα δημοσιοποιηθούν μετά το πέρας της έρευνας.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

Θάνος Π.
M.Sc. in International Marketing
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
ThanosPol
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Ιαν 2015, 19:08
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 06 Ιαν 2015, 19:48

Καλώς ήρθες.
Απάντησα στο ερωτηματολόγιο για να βοηθήσω στην έρευνα σου.
Αν θέλεις περισσότερη ανταπόκριση από τα άλλα μέλη της κοινότητας, κάνε την υπογραφή σου.
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=6&t=15460
Πίστεψε με βοηθάει πολύ, γιατί άλλο κάποιος που είναι χρήστης του ubuntu να ζητάει κάτι και άλλο κάποιος τυχαίος που κάνει την εργασία του.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Ιαν 2015, 20:31

Καλησπέρα ThanosPol, καλωσήρθες στο forum της ελληνικής κοινότητας.

Προσπάθησα να απαντήσω στο ερωτηματολόγιο, η αλήθεια είναι όμως πως μάλλον τα ελληνικά μου δεν είναι επαρκή και μπερδεύτηκα με κάμποσες από τις ερωτήσεις, αν θα είχες την καλοσύνη να αναλύσεις λίγο με απλά λόγια το τι ορίζει η κάθε μία, θα ήταν αρκετά χρήσιμο.
Πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα μια διευκρίνηση για τις παρακάτω απορίες:
  • Ερώτηση 4
    Αντιλαμβάνομαι την προσωπική μου ταυτότητα να συμπίπτει με την ταυτότητα των υπολοίπων μελών της κοινότητας.
    και
    Η προσωπική μου εικόνα συμπίπτει με αυτή των υπολοίπων μελών της κοινότητας.

    Εδώ θα ήθελα αν γίνεται να εξηγήσεις α) Ως προς τι ορίζεται η «προσωπική μου ταυτότητα» στο ερώτημα, β) Πως ορίζεται η «ταυτότητα των υπολοίπων μελών της κοινότητας» (πχ είναι κοινή, είναι απλά ένα σημείο επαφής που χαρακτηρίζει συνολικά όλα τα μέλη, και αν ναι ως προς τι;) και γ) Πως ορίζεται η σύμπτωση των ταυτοτήτων αυτών, ποια πχ θα ήταν μια ικανή συνθήκη ώστε να ισχύει κάτι τέτοιο;
    Τα ίδια ερωτήματα ισχύουν και για την έννοια της «προσωπικής εικόνας», αν και υποθέτω πως η απάντηση σε αυτό πιθανώς θα είναι ανάλογη με αυτή επί των προηγούμενων ερωτημάτων.
  • Ερώτηση 5
    αλληλεπίδραση με τα άλλα μέλη της κοινότητας

    Εδώ, η αλληλεπίδραση ορίζεται ως διαπροσωπική αλληλεπίδραση (και αν ναι, διαδικτυακή ή φυσική;) ή ως γενική επικοινωνία μέσω του forum με φόντο το αντικείμενο του ίδιου του forum; Αφορά κάποιο ποσοστό ή αριθμό μελών ώστε να προσμετρείται ως τέτοια ή δεν υπάρχει ανάγκη ορισμού κάποιου ορίου;
    Η ρητή ή σιωπηρή συμφωνία μου με τα άλλα μέλη της κοινότητας
    και
    Είμαι διατεθειμένος να προσαρμοστώ στις ανάγκες των άλλων μελών της κοινότητας, για να αλληλεπιδράσω μαζί τους

    Πέραν της αυτονόητης συμφωνίας όλων των μελών πως το αντικείμενο του forum αξίζει την ενασχόλησή μας (αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος να ήμαστε καν μέλη) και πως θα πρέπει να τηρούνται οι κανόνες λειτουργίας του (αλλιώς δεν θα έπρεπε καν να ήμαστε μέλη), ως προς ποιον τομέα ορίζεται εδώ μια σιωπηρή συμφωνία ενός και των υπολοίπων μελών; Επίσης, αυτή (όπως και στο προηγούμενο ερώτημα) θα πρέπει να αφορά κάποιον συγκεκριμένο αριθμό ή ποσοστό μελών; Έχω την αίσθηση πως η απάντηση εδώ συνδέεται με την απάντηση στην ακριβώς προηγούμενη ερώτηση.
  • Ερωτήσεις 6 & 9
    Ομοίως εδώ θα ήταν χρήσιμο να οριστεί ο τύπος της αλληλεπίδρασης που εννοούν τα ερωτήματα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό Th P » 06 Ιαν 2015, 23:26

Να προσθέσω:

4β, 4ζ: κλίμακα συμφωνίας - διαφωνίας μου με τον αυτοπροσδιορισμό μου;

4δ: Τα συναισθήματα ως μέλος της κοινότητας είναι δυνατά.
Τα συναισθήματα ως μη μέλος δηλαδή δεν μπορούν να είναι δυνατά;

7β: αισθαντικότητα: η ευαισθησία και ο πλούτος στη συναισθηματική και καλλιτεχνική έκφραση.
απαραίτητα στοιχεία μάλλον στην χρήση ΕΛ/ΛΑΚ ή στην συμμετοχή σε κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ;

Ακόμα, η οποιαδήποτε έρευνα που διαφημίζεται ως η 1η δημοσίευση κάποιου σε οποιαδήποτε κοινότητα
και ουσιαστικά αποτελεί αίτημα βοήθειας,
οφείλει κατα την ταπεινή μου απόψη να είναι ενυπόγραφη και πιστοποιημένη στην 1η σελίδα της
αν θέλει να γίνει αποδεκτή από τα μέλη τα οποία καλούνται σε βοήθεια.

Φιλικά

Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό lepidas » 07 Ιαν 2015, 02:08

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να συμμετέχω στην έρευνα, πρέπει να μας πει τι θα κάνει και που χρειάζονται αυτά τα δεδομένα που θα συλλέξει.
ο Θάνος Π.
αλήθεια Π. γράφει η ταυτότητα?
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό Learner » 07 Ιαν 2015, 02:24

Η διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr δεν είναι το φόρουμ του. Τουλάχιστον όχι μόνον αυτό. Όλες οι ερωτήσεις που είδα, αφορούν τον σύνδεσμο forum.ubuntu-gr.org μόνο, ασχέτως αν αναφέρεται στον τίτλο και του θέματος εδώ, αλλά και της έρευνας, ότι πρόκειται για έρευνα που αφορά την κοινότητα του Ubuntu-gr,
ή
"...τις κοινότητες μάρκας. Ubuntu-gr".
Αυτόν τον όρο πάλι "μάρκας" δεν τον κατάλαβα.

Η ελληνική διαδικτυακή κοινότητα Ubuntu-gr επεκτείνεται και σε κοινωνικά δίκτυα (Facebook = 2100+ μέλη, Google Plus = 1000+ μέλη) και διαθέτει και άλλες υπηρεσίες, π.χ. IRC, twitter, youtube.

Νομίζω ότι πρέπει να ανασυντάξεις την έρευνα που κάνεις, αν θέλεις ξεκάθαρα αποτελέσματα. Εκτός και αν η έρευνα αφορά το φόρουμ εδώ και μόνο, οπότε θα πρέπει να το διευκρινήσεις και να είναι ξεκάθαρη η έρευνα.
Σίγουρα δεν θα αποτελεί μια ολοκληρωμένη εικόνα των δράσεων της κοινότητας, αλλά μόνο του συγκεκριμένου φόρουμ.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό lepidas » 07 Ιαν 2015, 02:29

Learner έγραψε:Η διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr δεν είναι το φόρουμ του. Τουλάχιστον όχι μόνον αυτό. Όλες οι ερωτήσεις που είδα, αφορούν τον σύνδεσμο forum.ubuntu-gr.org μόνο, ασχέτως αν αναφέρεται στον τίτλο και του θέματος εδώ, αλλά στον τίτλο της έρευνας, ότι πρόκειται για έρευνα που αφορά
"...τις κοινότητες μάρκας. Ubuntu-gr".

Η ελληνική διαδικτυακή κοινότητα Ubuntu-gr επεκτείνεται και σε κοινωνικά δίκτυα (Facebook = 2100+ μέλη, Google Plus = 1000+ μέλη) και διαθέτει και άλλες υπηρεσίες, π.χ. IRC, twitter, youtube.

Νομίζω ότι πρέπει να ανασυντάξεις την έρευνα που κάνεις, αν θέλεις ξεκάθαρα αποτελέσματα. Εκτός και αν η έρευνα αφορά το φόρουμ εδώ και μόνο, οπότε θα πρέπει να το διευκρινήσεις και να είναι ξεκάθαρη η έρευνα.
Σίγουρα δεν θα αποτελεί μια ολοκληρωμένη εικόνα των δράσεων της κοινότητας, αλλά μόνο του συγκεκριμένου φόρουμ.
δεν αφορά κανένα φορουμ και κανένα ubuntu η έρευνα αυτή, ένα μαρκετινκ είναι. Ο άνθρωπος εδώ βρήκε ένα χώρο με 20000 χρήστες.....
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό Learner » 07 Ιαν 2015, 02:37

lepidas έγραψε:δεν αφορά κανένα φορουμ και κανένα ubuntu η έρευνα αυτή, ένα μαρκετινκ είναι. Ο άνθρωπος εδώ βρήκε ένα χώρο με 20000 χρήστες.....

Δεν με πειράζει εμένα αυτό. Ας είναι ότι θέλει. Οκ marketing, no problem. Το θέμα είναι πως θα βγουν λανθασμένα αποτελέσματα. Όταν κάνει (όπου κάνει) την παρουσίαση των αποτελεσμάτων, αν ξεκινήσει λέγοντας (ή γράφοντας)
"Τα αποτελέσματα της έρευνας από την κοινότητα Ubuntu-gr...."
τότε αμέσως-αμέσως τα αποτελέσματα είναι λανθασμένα, μιας και η έρευνα αφορά μόνον ένα κομμάτι της κοινότητας και όχι το σύνολο.

Και κάτι άλλο, γράφω φυσικά ως απλός (πιθανός) συμμετέχων στην έρευνα:

Στην παρακάτω κλίμακα, παρακαλώ επιλέξτε πόσο συμφωνείτε με τις παρακάτω δηλώσεις που αφορούν στην εμπειρία σας με τo Ubuntu:

To Ubuntu δημιουργεί διέγερση των αισθήσεών

Βρίσκω τo Ubuntu ενδιαφέρον αισθαντικά.


Τι είναι αυτά με τις αισθήσεις και την διέγερση; :D
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Έρευνα για τη διαδικτυακή κοινότητα του Ubuntu-gr - Ο.Π.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 07 Ιαν 2015, 03:06

Δεν νομίζω πως υπάρχει εμφανής λόγος να είμαστε τόσο καχύποπτοι. Ή τουλάχιστον, δεν υπάρχει λόγος να το εκδηλώνουμε τόσο ευθέως αν είμαστε.

Το πιθανότερο είναι πως όντως το ερωτηματολόγιο είναι ένας τρόπος μαζικής συλλογής δεδομένων για μια εργασία, από τα οποία μέσω στατιστικής υποθέτω ο «ερευνητής» θα εξάγει κάποια συμπεράσματα πάνω στα οποία θα στηριχθεί η άποψη της εν λόγω εργασίας.
Ακόμη πιθανότερο δε, είναι πως το ερωτηματολόγιο αυτό παρατέθηκε και σε πολλά άλλα διαδικτυακά σημεία συγκέντρωσης ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα.
Μια απλή αναζήτηση στον γνωστό διαδικτυακό ρουφιάνο, δείχνει πως ακόμη και το περιεχόμενο της δημοσίευσης είναι αποτέλεσμα αντιγραφής-επικόλλησης η οποία έγινε σε κάμποσα από αυτά.

Από τα παραπάνω λοιπόν, εύκολα εξάγεται το συμπέρασμα πως το μέλος ThanosPol πιθανώς βρήκε την ελληνική κοινότητα Ubuntu (καθώς και τις υπόλοιπες στις οποίες δημοσίευσε το ίδιο ακριβώς κείμενο) μέσω διαδικτύου και μάλλον δεν έχει σκοπό να μετέχει σε καμία εξ' αυτών.

Αυτό είναι απόλυτα θεμιτό, τουλάχιστον από τη δική μου οπτική. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να απαντήσω σε 5-6 ερωτήσεις ακόμα και αν αυτός που ρωτά δεν είναι και δεν επιθυμεί να γίνει λινουξάς. Εξάλλου, οι ερωτήσεις δεν ζητούν και κάτι αδιάκριτο.

Αυτό που με προβλημάτισε τόσο ώστε να δημοσιεύσω το προηγούμενο σχόλιό μου, είναι το ότι το ίδιο το ερωτηματολόγιο δίνει την εντύπωση πως έχει συνταχθεί με τον ίδιο τρόπο όπως και η δημοσίευση (δηλαδή copy-paste), αλλάζοντας μόνο το όνομα του χώρου στον οποίο απευθύνεται, κάτι το οποίο σαφώς υπαινίσσεται και η φράση «Η έρευνα έχει προσαρμοστεί εν προκειμένω στo forum.ubuntu-gr.org, ως διαδικτυακή κοινότητα όπου οι θαυμαστές του Ubuntu συμμετέχουν εθελοντικά και αλληλεπιδρούν. » στο εισαγωγικό του κείμενο.

Το πρόβλημά μου με αυτό δεν είναι βέβαια το copy-paste (αν και αν ήμουν ο σχετικός καθηγητής δεν θα το εκτιμούσα καθόλου), αλλά το ότι αυτό κάνει τις ερωτήσεις να μην έχουν συγκεκριμένο στόχο, άρα κατά συνέπεια τις απαντήσεις να μην έχουν καν νόημα.
Σε απλά ελληνικά, το ερωτηματολόγιο ρωτάει ένα μάτσο ασυνάρτητα γραμμένες μπούρδες.

Θα χαιρόμουν αφάνταστα να απαντήσω σε ένα αντίστοιχο ερωτηματολόγιο το οποίο θα προτιμούσα κιόλας να το παρέθετε κάποιος ουδέτερος μη έχων σχέση με το ελεύθερο λογισμικό και τις κοινότητές του (ή καν την τεχνολογία εν γένει), αρκεί να έκανε τον κόπο να μάθαινε τη διαφορά μεταξύ τεχνολογικού forum και cosmopolitan (αν υπάρχει ακόμα, δεν ξέρω κιόλας).
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά