Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό Th P » 18 Μάιος 2015, 10:18

@sotos21 νομίζω πως υπερκαλύπτεις τις "προδιαγραφές" του συντονιστή!
(συμπεριλαμβανομένου και του χιούμορ.....)

Το μοναδικό μειονέκτημα για μένα της συντονιστικής θητείας είναι ότι με πολύ
(μα πάρα πάρα πολύ) ελάχιστες εξαιρέσεις, κατά κανόνα οι συντονιστές μετά
(ή ακόμα και κατά) την θητεία τους εξαφανίζονται "ρίχνοντας μαύρη πέτρα" πίσω τους.......

Φιλικά
Θανάσης Π.
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 18 Μάιος 2015, 10:33

Th P έγραψε:Το μοναδικό μειονέκτημα για μένα της συντονιστικής θητείας είναι ότι με πολύ
(μα πάρα πάρα πολύ) ελάχιστες εξαιρέσεις, κατά κανόνα οι συντονιστές μετά
(ή ακόμα και κατά) την θητεία τους εξαφανίζονται "ρίχνοντας μαύρη πέτρα" πίσω τους.......

Επιτέλους κάποιος το έπιασε.
Μπράβο Θανάση, αυτό εννοούσα όταν έγραψα "όλη η ομάδα(όχι μόνο οι μερικοί)"
Το forum έχασε από την αποχώρηση ικανότατων στελεχών και ναι άλλοι έφυγαν γιατί δεν είχαν πια "χρόνο", άλλοι για διάφορους λόγους, γιατί να προσθέσουμε και άλλον έναν - αυτόν της αχαριστίας, απόρροια της έλλειψης σοβαρότητας των δύο πλευρών - που σίγουρα χτυπάει πιο πολύ έναν συντονιστή από ένα απλό χρήστη.
Σε απλά Ελληνικά φοβάμαι τον εαυτό μου πως θα αντιδράσει σε μια δεδομένη στιγμή.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 18 Μάιος 2015, 11:06

Αν αλλάξει ο χαρακτήρας και οι αντιδρασεις του Σωτηρη, εγω θα φύγω απο το φορουμ... :angel:

Είναι ενας απο τους λογους που συνεχιζω να ειμαι ενεργο μέλος. Οι ατάκες του Σωτηρη... :P
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 18 Μάιος 2015, 11:35

madvinegar έγραψε:Αν αλλάξει ο χαρακτήρας και οι αντιδρασεις του Σωτηρη, εγω θα φύγω απο το φορουμ... :angel:

Είναι ενας απο τους λογους που συνεχιζω να ειμαι ενεργο μέλος. Οι ατάκες του Σωτηρη... :P


Αν νομίζεις ότι με το παραπάνω κείμενο θα με γεμίσεις τύψεις, με απώτερο σκοπό να μην σε κυνηγάω, πλανάσαι πλάνην οικτρά.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό fog » 18 Μάιος 2015, 14:11

sotos21 έγραψε:Σωστές απόψεις Ειρήνη, αλλά σε ειδικές περιπτώσεις μη λειτουργικές.
Σε κάθε κοινωνικό ιστό πάντα υπάρχουν και οι αντιρρησίες, οι οποίοι σε μια δύσκολη κατάσταση για να συμμορφωθούν με τις υποδείξεις του συντονιστή πρέπει το λιγότερο να πάρουν στα σοβαρά αυτόν που τους συμβούλεψε.
Οποίος κάνει αστεία, όμως δέχεται και αστεία και για να το πω καλλίτερα, όποιος παίρνει δικαιώματα για να κάνει πλάκα δίνει και δικαιώματα.
Πλάκα έδωσες πλάκα θα λάβεις, με λίγα λόγια.
Αν είχες πάει φαντάρος θα καταλάβαινες καλλίτερα τι θέλω να πω, γιατί καλός και άγιος ο λοχίας που κάνει αστεία - τι ωραία που περνάνε - αλλά σε μια δεδομένη στιγμή, όταν πει κάτι που πρέπει να γίνει, μερικοί θα τον πάρουν στην πλάκα, και όλη η ομάδα(όχι μόνο οι μερικοί) θα χαντακωθεί.
Παράδειγμα ο the_eye που όλοι εδώ μέσα τον τρέμουμε και αμέσως τρέχουμε να εκτελέσουμε τις υποδείξεις του. :oops:

Δε διαφωνώ μαζί σου Σωτήρη. Μπορεί να μην έχω πάει φαντάρος αλλά έχω βρεθεί σε άλλες υποχρεωτικές καταστάσεις που τα φαινόμενα που λες είναι συχνά.
Η διαφορά όμως με την εθελοντική παρουσία ή προσφορά σε ένα χώρο -και στην περίπτωσή μας στον τομέα ελεύθερου λογισμικού- είναι σημαντική.
Εδώ δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετάσχεις και να υπακούς σε πράγματα που θεωρείς παράλογα ή άδικα (στρατός, λοχίες, δουλειές, αφεντικά).
Συμμετέχεις μόνο αν θες και συμφωνείς με αυτά που πρέπει να δεχτείς για να γίνεις μέλος.

Η όποια υπόδειξη από τη συντονιστική ομάδα (είτε γίνεται από το "φόβο και τρόμο" εκπρόσωπό της, είτε από τον "κλόουν") δεν αφορά άποψή του που πρέπει να σεβαστώ ανάλογα πως τον κρίνω. Αφορά υποχρέωσή μου που ανέλαβα μπαίνοντας στο φόρουμ. Απλά αυτός που μου την κάνει ήταν αυτός που έτυχε να δει πρώτος την "παράβαση".

Μια άλλη διαφορά είναι πως ο συντονιστής δεν είναι "εξουσία" ή "τίτλος τιμής". Άσχετα πως μπορείνα φαίνεται στα μάτια του καθενός, δεν είναι τίποτα παραπάνω από "αυξημένες υποχρεώσεις" και το "βάρος" να είσαι εσύ σωστός σε αυτά που καλείς τους χρήστες να συμμορφωθούν. Σαφέστατα κάποια χαρακτηριστικά είναι απαρραίτητα γι αυτό το ρόλο αλλά δεν είναι αποκλειστικότητα των συντονιστών. Τα ίδια άτομα και χρήστες απλώς να ήταν θα συνέχιζαν να τα διέθεταν και θα ξεχώριζαν γι αυτά.

Σχετικά τώρα περί εξαφάνισης, αποχωρήσεων κλπ. είναι φυσικό φαινόμενο. Κάθε πολύ ενεργό μέλος μιας εθελοντικής κοινότητας έχει ένα κύκλο φθοράς ανάμεσα στα 3-6 χρόνια (στατιστικά, εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν). Μετά συνήθως αλλάζουν "τομέα", "στέκι", "τρόπο προσφοράς", όπως θες πες το ή και αποχωρούν εντελώς αν οι συνθήκες της ζωής τους ή οι αντοχές τους, το απαιτούν. Αυτό δε συμβαίνει μόνο στους διαχειριστές αλλά και στους ενεργούς χρήστες. Απλά στους διαχειριστές το παρατηρούμε πιο έντονα γιατί το "χρωματάκι" τους είναι διαφορετικό. Μας "φαίνεται" συνήθως ότι η αποχώρηση έρχεται μετά από λίγο καιρό από την ανάληψη καθηκόντων αλλά αυτό έχει εξήγηση.
Ένα μέλος παίρνει κάποιο χρόνο να ξεχωρίσει σε ένα χώρο και έναν ακόμη περισσότερο ίσως, ώσπου να δημιουργηθούν οι συνθήκες ώστε να γίνει συντονιστής. Άρα ο κύκλος προσφοράς του σαν συντονιστής απλά συμπληρώνει το μέσο όρο χρόνου μέχρι κάποιος να κουραστεί ή να θελήσει αλλαγή.

Το καλό όμως με το χώρο είναι πως συνήθως υπάρχει νέο αίμα για να ανανεώσει τις ομάδες και χρηστών και συντονιστών και να συνεχιστεί η προσπάθεια.

Στην τελική αποχωρούν ιδρυτές/δημιουργοί διανομών και το έργο τους συνεχίζεται από άλλα άτομα της κοινότητας. Αν αυτό συμβαίνει σε τέτοιο επίπεδο, χωρίς να σταματάει η πορεία, πόσο μάλλον σε επίπεδο συντονιστών ενός φόρουμ.

Μια αξιόλογη, εθελοντική προσφορά, για όσο χρόνο και να κρατήσει, από όποια θέση κι αν γίνεται, είναι ένα ακόμη πετραδάκι στο οικοδόμημα της κοινότητας του ανοιχτού λογισμικού. Μεγαλύτερο ή μικρότερο... σημασία έχει ότι το αποτέλεσμα είναι προσθετικό. Το μόνο αρνητικό που μπορεί να βρει κάποιος είναι όχι το ότι ίσως η προσφορά να μην κράτησε πολύ, αλλά το ότι δεν υπήρξε καθόλου. ;)
Γνώσεις Linux: ✔✔✔✓✓ ┃ Προγραμματισμού: ✓✓✓✓✓ ┃ Αγγλικών: ✔✔✔✓✓
Ubuntu 16.04 64bit ‖ Lubuntu 16.10 64bit || 4.4.0-34-generic
Intel Core i7-6700HQ CPU @ 3.50GHzRAM 12GB ‖Toshiba Satellite P50-C
Intel Skylake Integrated Graphics ⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M]
enp4s0: Realtek RTL8111 Gigabit Ethernet Controller⋮ wlp3s0: Intel Wireless 3165
blog || github
Άβαταρ μέλους
fog
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2015, 13:33
Τοποθεσία: /home/fog
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 18 Μάιος 2015, 16:05

Αν πράγματι ισχύει αυτό....
sotos21 έγραψε:Θα ήθελα να βάλω υποψηφιότητα

τότε μην σκέφτεσαι σαν εμπόδιο αυτό...
sotos21 έγραψε:αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου.

Μιά χαρά τα λέει η "κόρη" σου από πάνω! :bow:
Τί θα αλλάξει δηλαδή από το τώρα. Μέσα είσαι όλη την ώρα (από τα χαράματα κυριολεκτικά). Λες να πεις σε κανέναν να φτιάξει την υπογραφή του και να μη σε πάρει στα σοβαρά λόγω χιουμοριστικής ιδιοσυγκρασίας; :P
***Επικαλούμαι την μαρτυρία των υπολοίπων ότι είσαι ψαρωτικός όταν ο άλλος δεν καταλαβανει ή δεν κάνει αυτά που του λες και τα "παίρνεις". Σε τρόμαξε το μάτι μου, αδερφέ!!! :lol:
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό the_eye » 18 Μάιος 2015, 19:42

sotos21 έγραψε:Παράδειγμα ο the_eye που όλοι εδώ μέσα τον τρέμουμε και αμέσως τρέχουμε να εκτελέσουμε τις υποδείξεις του.

Ναι, σιγά μην κατουριέστε και πάνω σας !

Συντονιστής σε αυτό το φορουμ είναι αυτός που βοηθάει να υπάρχει μια οργάνωση στα θέματα, υποδέχεται τον κόσμο βοηθώντας με την υπογραφή και πως να θέτει ερωτήματα, αφού ψάξει πρώτα.
Διαχειριστής, μια που το αναφέρατε, είναι ο επιστάτης που καθαρίζει την τουαλέτα από τα σκ***. Spamers, bots κτλ
;)
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό eliasps » 18 Μάιος 2015, 19:59

Καλησπέρα.

Λόγω της ιδιότητας του συντονιστή, αρχικά δεν θα ήθελα να λάβω μέρος σε αυτή τη συζήτηση, αλλά τα θέματα που τέθηκαν είναι άκρως ενδιαφέροντα και θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας, μιας και εσείς είστε που με κάνατε συντονιστή και εξ'αιτίας σας είμαι στο φόρουμ. Στο κάτω κάτω, μια παρέα είμαστε.

Αρχικά, χωρίς να θέλω να επηρεάσω:
sotos21 έγραψε:Ένας συντονιστής πρέπει να είναι αποδεκτός, να εμπνέει σεβασμό, να είναι πάνω από όλα σοβαρός και μόνο σοβαρός δεν είμαι.

Προσωπικά, εμένα μου εμπνέεις σεβασμό και φαντάζομαι και σε όλους τους υπόλοιπους και φυσικά γνωρίζεις πως εδώ είσαι αποδεκτός και με το παραπάνω. Το φόρουμ δεν θα ήταν στο ίδιο επίπεδο χωρίς την δική σου συνεισφορά. Εσύ και άλλοι το γνωρίζετε.
Όσο για το αν είσαι σοβαρός, δεν υπάρχει αμφιβολία. Το είδος της πλάκας που κάνετε μεταξύ σας εδώ, είναι το καλό είδος, χιούμορ εντός των κανονισμών, ευδιάθετο και δημιουργεί ένα κλίμα παρέας που επισκιάζει το απρόσωπο του φόρουμ και δίνει μία ευχάριστη χροιά σε αυτό. Οπότε ναι, είσαι σοβαρός!
Αυτά από τα αυτονόητα. :P

George Pantelis έγραψε:Ναι, αλλά με την επιλογή σου ως συντονιστή, θα ανοίξεις νέους δρόμους, καινούρια οπτική, φρέσκια λειτουργία στον φλατ, αποστεωμένο, απρόσωπο χαρακτήρα ενός συντονιστή που εκτελεί απλώς τα διαχειριστικά του καθήκοντα.

George Pantelis έγραψε:Να αφήσεις τότε τον ρόλο του "κακού μπάτσου" σε άτομα που λόγω ιδιοσυγκρασίας "τρέμουμε" και να κρατήσεις για τον εαυτό σου τον ρόλο του "καλού".

Th P έγραψε:Το μοναδικό μειονέκτημα για μένα της συντονιστικής θητείας είναι ότι με πολύ
(μα πάρα πάρα πολύ) ελάχιστες εξαιρέσεις, κατά κανόνα οι συντονιστές μετά
(ή ακόμα και κατά) την θητεία τους εξαφανίζονται "ρίχνοντας μαύρη πέτρα" πίσω τους.......

Ο συντονιστής δεν είναι μπάτσος, απρόσωπος, ούτε ρίχνει μαύρη πέτρα πίσω του. Υπάρχει λόγος που δημιουργείται αυτή η εικόνα όμως.
Είναι ένα μέλος του φόρουμ που έχει αναλάβει κάποια καθήκοντα να κρατάει το φόρουμ σε ένα ομαλό επίπεδο λειτουργίας, για την κοινότητά του.

Πριν αποκτήσω αυτή την ιδιότητα, έμπαινα στο φόρουμ, επέλεγα να δω τις νέες δημοσιεύσεις και από τα 50 νέα θέματα που εμφανιζόντουσαν διάβαζα 10 ή 15 που μου προκαλούσαν το ενδιαφέρον και θεωρούσα πως μπορώ να βοηθήσω και προσπαθούσα να κάνω ακριβώς αυτό.
Πιθανόν να αγνοούσα θέματα στο "Περί Ανέμων" που ήταν ολόκληροι τόμοι, όχι επειδή δεν αξίζουν ανάγνωση, ίσα ίσα, είναι ένα διάλειμμα από τον τεχνικό χαρακτήρα του φόρουμ και καλώς το άνοιξε ο θεματοθέτης. Απλά ίσως να μην είχα χρόνο, όρεξη, ενδιαφέρον στο αντικείμενο του θέματος ή και για διάφορους άλλους λόγους.
Από την στιγμή που απέκτησα την ιδιότητα του συντονιστή, θα διαβάσω και τα 50 νέα θέματα που θα δω, ασχέτως αν είναι στο "Λειτουργικό Σύστημα" ή στο "Περί Ανέμων", ασχέτως αν είναι δύο γραμμές κείμενο ή χίλιες. Θα ανοίξω όλα τα link που παραθέτονται, θα κάνω έρευνα στο internet για το αν υπάρχει ύποπτη δραστηριότητα. Πολύ απλά, για να να δω αν τηρούνται οι κανονισμοί, πράγμα για το οποίο με ψηφίσατε να κάνω, όταν ανταποκρίθηκα στο κάλεσμα της τότε συντονιστικής ομάδας.
  • Μήπως αυτό το link περιέχει προσβλητικό υλικό; Διαφημιστικό; Παράνομο;
  • Μήπως αυτή η φράση μπορεί να προκαλέσει άλλα μέλη;
  • Μήπως αυτό το θέμα είναι σε εντελώς άσχετη ενότητα;
  • Μήπως αυτό το μέλος ζητάει βοήθεια για να σπάσει ασύρματα δίκτυα;
  • Μήπως δημοσιεύονται προσωπικά στοιχεία;
  • Μήπως εδώ βγήκαμε εντελώς εκτός θέματος για αρκετή ώρα;
  • Μήπως δημοσιεύτηκε νέος οδηγός οπότε πρέπει να τον διαβάσω και να τον περάσω στην λίστα με τους οδηγούς του φόρουμ;
Αυτά και πολλά άλλα είναι τα ερωτήματα που απασχολούν έναν συντονιστή. Για να μπορέσει ένας συντονιστής να ανταποκριθεί σε αυτές τις απαιτήσεις, αναγκαστικά θα φάει χρόνο τον οποίο θα διέθετε στην επίλυση προβλημάτων.
Μετανιώνω που έχω αφήσει πίσω την ενασχόλησή μου στην υποστήριξη των χρηστών; Ναι. Αλλά αν αποφασίσω να δώσω μεγαλύτερη βάση σε αυτήν, τότε το βάρος των παραπάνω ερωτημάτων θα πέσει στους υπόλοιπους συντονιστές. Χωρίς να θέλω να μιλήσω για την υπόλοιπη ομάδα, φαντάζομαι τα ίδια ισχύουν και για εκείνους.
Αυτά όσον αφορά την διάψευση της υπόθεσης πως ρίχνουμε μαύρη πέτρα πίσω μας.

Όσον αφορά τη σοβαρότητα και την εμπλοκή σε κουβέντες που είναι ριψοκίνδυνες για την δημιουργία των λεγόμενων «flame wars», ο λόγος που ένας συντονιστής απέχει, είναι η αντίληψη και η ερμηνεία των απόψεών του από εξωτερικούς παράγοντες.
Δυστυχώς, ενώ όλοι γνωρίζουμε πως ο sotos21, η fog, ο the_eye, εγώ, η "κουτσή Μαρία" έχουμε ακριβώς τα ίδια δικαιώματα ως μέλη μίας ανοιχτής κοινότητας, ασχέτως του χρώματος του username μας, τρίτοι μπορεί να ερμηνεύσουν διαφορετικά τις απόψεις μας λόγω περιορισμένης αντίληψης πάνω σε κάποια συγκεκριμένα θέματα.
Τι εννοώ; Άμα ο Σωτήρης γράψει "Το Mint είναι κακό στραβό και ανάποδο" ή "Το μέλος X κάνει λάθος στο Α θέμα", δεν τρέχει τίποτα, γιατί κάποιος θα δει ένα μέλος το οποίο εξέφρασε την άποψή του για κάποιες καταστάσεις.
Άμα το γράψω εγώ; Κάποιος θα δει έναν συντονιστή που εξέφρασε την άποψή του. Και επειδή για κάποιους ο συντονισμός κακώς συσχετίζεται με την εξουσία και την έκφραση απόψεων για το σύνολο του Ubuntu-gr, θα ερμηνευτεί ως κάτι που δεν το είπε ο Ηλίας, αλλά ολόκληρη η συντονιστική ομάδα ή ακόμη και το Ubuntu-gr. Κακώς; Φυσικά. Όμως συμβαίνει και οφείλω να είμαι προσεκτικός σε αυτά που γράφω, για να μην πάρει η μπάλα και τους υπόλοιπους.
Για αυτό πιθανόν να εμφανίζεται ως απρόσωπος.

the_eye έγραψε:Ναι, σιγά μην κατουριέστε και πάνω σας !

Σύρμα παιδιά. Θα κλειδώσει το θέμα. :lol: :P

Τέλος, οφείλω να πω πως όσα έγραψε η fog καλύπτουν και με το παραπάνω την πραγματικότητα και την περιγράφουν την κατάσταση με ακρίβεια. Συμφωνώ απόλυτα.
Το ίδιο και με το παρακάτω:
the_eye έγραψε:Συντονιστής σε αυτό το φορουμ είναι αυτός που βοηθάει να υπάρχει μια οργάνωση στα θέματα, υποδέχεται τον κόσμο βοηθώντας με την υπογραφή και πως να θέτει ερωτήματα, αφού ψάξει πρώτα.
Διαχειριστής, μια που το αναφέρατε, είναι ο επιστάτης που καθαρίζει την τουαλέτα από τα σκ***. Spamers, bots κτλ
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό George Pantelis » 18 Μάιος 2015, 21:03

Γκουχ, γκουχ, γκουχ....
eliasps έγραψε:George Pantelis έγραψε:
Ναι, αλλά με την επιλογή σου ως συντονιστή, θα ανοίξεις νέους δρόμους, καινούρια οπτική, φρέσκια λειτουργία στον φλατ, αποστεωμένο, απρόσωπο χαρακτήρα ενός συντονιστή που εκτελεί απλώς τα διαχειριστικά του καθήκοντα.

George Pantelis έγραψε:
Να αφήσεις τότε τον ρόλο του "κακού μπάτσου" σε άτομα που λόγω ιδιοσυγκρασίας "τρέμουμε" και να κρατήσεις για τον εαυτό σου τον ρόλο του "καλού"........

Ο συντονιστής δεν είναι μπάτσος, απρόσωπος, ούτε ρίχνει μαύρη πέτρα πίσω του. Υπάρχει λόγος που δημιουργείται αυτή η εικόνα όμως.
Είναι ένα μέλος του φόρουμ που έχει αναλάβει κάποια καθήκοντα να κρατάει το φόρουμ σε ένα ομαλό επίπεδο λειτουργίας, για την κοινότητά του.

Ηλία.... :shifty:
eliasps έγραψε:Το είδος της πλάκας που κάνετε μεταξύ σας εδώ, είναι το καλό είδος, χιούμορ εντός των κανονισμών, ευδιάθετο και δημιουργεί ένα κλίμα παρέας που επισκιάζει το απρόσωπο του φόρουμ και δίνει μία ευχάριστη χροιά σε αυτό.

Σαν πολύ στα σοβαρά με έχεις πάρει και καλύτερα να μου βγεί το μάτι. Υπάρχουν γραπτά ντοκουμέντα άλλωστε ότι ο Σωτήρης με έχει χαρακτηρίσει συγγενή του Mad... :cry:
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Οχι ┃ Αγγλικών: Αριστο
2 EndeavourOS KDE plasma / Gnome, Ubuntu 22.04 5.15.0-30-generic 64bit (el_GR.UTF-8,Gnome ubuntu), Arch linux (VM)
3 Intel Core2 Duo CPU P8400 2.26GHz ‖ RAM 3908 MiB ‖ Dell Inc. 0F328M - Dell Inc. Latitude E6500
4 Intel Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics [8086:2a42] {i915
5 eth0: Intel 82567LM Gigabit Network Connection [8086:10f5] (rev 03) ⋮ wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
Άβαταρ μέλους
George Pantelis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2013, 19:24
Τοποθεσία: Xαλκίδα
Launchpad: George Pantelis
Εκτύπωση

Re: Υποβολή υποψηφιότητας για νέους Συντονιστές

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 18 Μάιος 2015, 21:06

the_eye έγραψε:Συντονιστής σε αυτό το φορουμ είναι αυτός που βοηθάει να υπάρχει μια οργάνωση στα θέματα, υποδέχεται τον κόσμο βοηθώντας με την υπογραφή και πως να θέτει ερωτήματα, αφού ψάξει πρώτα.
Διαχειριστής, μια που το αναφέρατε, είναι ο επιστάτης που καθαρίζει την τουαλέτα από τα σκ***. Spamers, bots κτλ


Με λίγες λέξεις τα είπε ΟΛΑ .

Συμφωνώ απόλυτα με τον eliasps αλλά και με την fog .
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά

cron