ΚΑΝΟΝΕΣ οργάνωσης-λειτουργίας συντονιστών-διαχειριστών

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Συμφωνείτε με το κείμενο με ημ/νια δημοσίευσης 3-6-09?

Το δημοψήφισμα λήγει στις 17 Ιουν 2009, 19:25

ΝΑΙ, συμφωνώ απολύτως
25
69%
ΝΑΙ, συμφωνώ αλλά δημοσίευσα στο παρόν θέμα προτάσεις βελτιώσεων
10
28%
ΟΧΙ, διαφωνώ μερικώς και δημοσίευσα στο παρόν θέμα ενστάσεις-προτάσεις αλλαγών
1
3%
ΟΧΙ, διαφωνώ απολύτως
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 36

Re: ΚΑΝΟΝΕΣ οργάνωσης-λειτουργίας της ομάδας του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό ilpara » 10 Ιουν 2009, 00:09

Η ψηφοφορία θα κλείσει την Κυριακή 14/6 και ώρα 18:25 (11 ημέρες)!
Εν συνεχεία θα ανοίξει νέα ψηφοφορία που θα αφορά μόνο την 2η παράγραφο του σημείου 4 επί του οποίου όπως θα διαβάσετε στην παρούσα δημόσια συζήτηση υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: ΚΑΝΟΝΕΣ οργάνωσης-λειτουργίας της ομάδας του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό pros » 10 Ιουν 2009, 02:04

ktogias έγραψε:* Θεωρώ μαι ανοικτή κοινότητα που δεν κάνει κανενός είδους διακρίσεις ανάμεσα στα μέλη της, πέραν των λειτουργικών ρόλων που κάποιοι αναλαμβάνουν, πάντα με απόφαση και υπό την κρίση του συνόλου.
* Δεν συμφωνώ με τη θέσπιση τυπικών κριτηρίων προκειμένου να έχει κάποιος δικαίωμα ψήφου. Να μπορεί να ψηφίσει και να πει τη γνώμη του όποιος ενδιαφέρεται και μπαίνει στον κόπο να το κάνει.
* Συμφωνώ με το να πρέπει να κάνει κάποιος register το nick του προκειμένου να μπορεί να μπει στο κανάλι συζητήσεων και ψηφοφοριών. Είναι μια απλή διαδικασία που μπορεί να την κάνει ο καθένας και προστατεύει πρώτα την ταυτότητα του ίδιου, και μετά την κοινότητα από φαινόμενα κατάχρησης από τρίτους. Αν υπάρχουν και άλλοι τρόποι διασφάλισης της ταυτότητας που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (π.χ. pgp? ) και στο forum καλό θα ήταν να το κάνουμε.
* Προτείνω την πρόβλεψη δυνατότητας αφαίρεσης του δικαιώματος ψήφου από κάποιον στην εξαιρετική μόνο περίπτωση που αυτός αναφερθεί από κάποιο αριθμό μελών της κοινότητας (ή κάποιου οργάνου, όπως οι συντονιστές π.χ.) ότι καταχράται και χρησιμοποιεί κακώς το δικαίωμα αυτό με στόχο τη βλάβη του συνόλου. Η τελική απόφαση για αφαίρεση του δικαιώματος να γίνεται μετά από ανοικτή ψηφοφορία όπου πάλι θα μπορούν να ψηφίσουν όσοι ενδιαφέρονται για το θέμα.

greatst έγραψε:Επίσης, θεωρώ (προσωπικά) ότι η "ομάδα του φόρουμ" είναι όλα τα (ενεργά) μέλη του φόρουμ και ΟΧΙ μόνο οι διαχειριστές+συντονιστές. Για την ομάδα διαχείρισης και συντονισμού προτείνω το "ομάδα διαχείρισης και συντονισμού του φόρουμ", ενώ προτείνω το "ομάδα του φόρουμ" να αναφέρεται στα (ενεργά) μέλη της κοινότητας.


Συμφωνώ με παραπάνω θέσεις.

Στο κείμενο που θα προκύψει στο τέλος της ψηφοφορίας,
θα ήθελα στα σημεία 2, 3 και 4 το
Τα μέλη της ομάδας του φόρουμ (διαχειριστές ϰ συντονιστές)

να αντικατασταθεί με το
Τα μέλη της ομάδας διαχείρισης και συντονισμού του φόρουμ
10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: ΚΑΝΟΝΕΣ οργάνωσης-λειτουργίας της ομάδας του φόρουμ

Δημοσίευσηαπό ilpara » 10 Ιουν 2009, 06:17

pros έγραψε: greatst έγραψε:Επίσης, θεωρώ (προσωπικά) ότι η "ομάδα του φόρουμ" είναι όλα τα (ενεργά) μέλη του φόρουμ και ΟΧΙ μόνο οι διαχειριστές+συντονιστές. Για την ομάδα διαχείρισης και συντονισμού προτείνω το "ομάδα διαχείρισης και συντονισμού του φόρουμ", ενώ προτείνω το "ομάδα του φόρουμ" να αναφέρεται στα (ενεργά) μέλη της κοινότητας.

Συμφωνώ με παραπάνω θέσεις.
Στο κείμενο που θα προκύψει στο τέλος της ψηφοφορίας,
θα ήθελα στα σημεία 2, 3 και 4 το
Τα μέλη της ομάδας του φόρουμ (διαχειριστές ϰ συντονιστές)
να αντικατασταθεί με το
Τα μέλη της ομάδας διαχείρισης και συντονισμού του φόρουμ

+1 και δεν νομίζω κάποιος να διαφωνεί με αυτό :)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: ΚΑΝΟΝΕΣ οργάνωσης-λειτουργίας συντονιστών-διαχειριστών

Δημοσίευσηαπό Unexpected » 26 Νοέμ 2009, 21:22

Εμένα μου φαίνεται πως δεν είναι σωστό..Να επιλέγουν τα μέλη τους Συντονιστές,πόσο μάλλον τους Διαχειριστές.Στο δικό μου Φόρουμ εγώ έχω φτιάξει θέμα και λέω μέσα να μου στέλνουν αιτήσεις με εκείνα που απαιτώ..Ο Διαχειριστές επιλέγει η και οι συντονιστές..Η ΔΟ είναι αυτή που κρίνει...Άμα κάποιο μέλος δεν συμφωνεί για κάποιον Συντονιστή στέλνει ένα ΠΜ σε κάποιον ανώτερο και του λέει ποιος είναι και οι λόγοι
Δεν μάχομαι σαν ήρωας αλλά οι ήρωες μάχονται σαν εμένα

By Unexpected!!!
Άβαταρ μέλους
Unexpected
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2009, 15:37
Τοποθεσία: Μεσσαίο,Ελλάδα
IRC: Greekz
Εκτύπωση

Re: ΚΑΝΟΝΕΣ οργάνωσης-λειτουργίας συντονιστών-διαχειριστών

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 26 Νοέμ 2009, 22:39

Καλησπέρα!
Unexpected έγραψε:Να επιλέγουν τα μέλη τους Συντονιστές

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για το πως εντάχθηκαν στην συντονιστική ομάδα δύο μέλη της κοινότητας, δες εδώ ⇛ viewtopic.php?f=2&t=6892
Με βάση το παραπάνω παράδειγμα, εσύ βγάζεις το συμπέρασμα ότι οι συντονιστές μπαίνουν στην συντονιστική ομάδα άσχετα από το τι γνώμη έχουν τα μέλη της κοινότητας;
Unexpected έγραψε:Να επιλέγουν τα μέλη τους Συντονιστές,πόσο μάλλον τους Διαχειριστές

Ειδικά για το κομμάτι των διαχειριστών που αναφέρθηκες, παραθέτω παρακάτω την γνώμη από ένα μέλος που είχε αναφέρει την γνώμη του παλιότερα.
tester έγραψε:Για τους συντονιστές είναι λογικό να γίνεται ψηφοφορία και το καταλαβαίνω.
για τους διαχειριστές όμως κρίνω ότι είναι λίγο επικίνδυνο να γίνεται ψηφοφορία καθότι κάποιος που έχει γνώσεις στο linux δεν σημαίνει ότι γνωρίζει και το phpbb :oops:

Με την οποία γνώμη σαφώς και συμφωνώ. Το κομμάτι των διαχειριστών δεν είναι όπως τους συντονιστές σε καμία περίπτωση.
Unexpected έγραψε:Στο δικό μου Φόρουμ εγώ έχω φτιάξει

Στην δικιά σου ιστοσελίδα και στο δικό σου φόρουμ σαφώς και μπορείς να δώσεις την κατεύθυνση που θέλεις, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως και όλες οι υπόλοιπες ιστοσελίδες πρέπει να ακολουθήσουν αυτήν την συγκεκριμένη κατεύθυνση. Την οποιαδήποτε κατεύθυνση βασικά, όχι μόνο την δικιά σου.

Γενικότερα, ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει τις σκέψεις του ελεύθερα. ;)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά