Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό logari81 » 30 Ιούλ 2008, 21:26

Καταρχήν εγω δεν ειχα κανενα προβλημα με αναβαθμιση σε hardy εχω την εντυπωση ότι για το μηχανημα μου περισσότερα ήταν τα bugs που διορθώθηκαν απο αυτα που προέκυψαν.

Θα ήθελα μόνο να κάνω μερικες παρατηρησεις επι της συζητησης που προηγήθηκε.

1. ΑΤΙ: παιδιά μην κραζεται την ΑΤΙ για το τι εκανε πριν απο 2 χρονια κραξτε την nvidia για το τι κανει σημερα. θα με θυμηθειται σε κανα δυο χρονακια το πολυ. Η ΑΤΙ/AMD εκτος από ότι συμμάζεψε καπως τον ομολογουμενως άθλιο δικο της driver fglrx εδωσε πριν απο κανα 6μηνο τα specification που χρειάζεται για να γραφτουνε opensource drivers όπως έχουμε τοσο καιρο για Intel. Εκτός αυτού χρηματοδοτει απ'οσο ξερω δυο developers στην novell οι οποιοι γραφουνε απο το μηδεν open source drivers για ΑΤΙ (radeonhd) ενώ οι παλιοί open source drivers συνεχίσουν να εξελισσονται. Δεν με νοιαζει να κανω διαφήμιση στην ΑΤΙ απλώς δεν θελω να στελνουμε τον κόσμο στην nvidia για εναν απλό λογο:

http://blogs.zdnet.com/open-source/?p=2588

η nvidia μπορει να μην μισει το linux γενικα αλλα μισει το ελευθερο λογισμικο οπότε για μενα μπαινει σε blacklist.

2. PulseAudio: Οι περισσοτεροι έχουμε παρεξηγήσει το τι κανει. ΔΕΝ αντικάθιστα το ALSA το συμπληρώνει. Οποτε δεν τίθεται θεμα συγκρισης είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκαλια.

3. φιλε linuxman η καρτα Χ700 σε λαπτοπ δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ αρκει να χρησιμοποιεις τους opensource drivers (radeon). Γενικα για σχετικα παλιές καρτες δεν συνιστω σε κανεναν του κλειστους drivers (fglrx). Αν χρειαστεις βοήθεια για να ρυθμισεις τους radeon drivers πολύ θα χαρώ να σου στειλω το xorg.conf μου και να σε βοηθησω γενικα.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό linuxman » 30 Ιούλ 2008, 22:00

Ευχαριστώ πολύ , άλλα ήτανε πολύ παλιά με το 6.06 και 7.04 και δεν είχε κανένα πρόβλημα με τους κλειστούς οδηγούς όλα λειτουργούσαν τέλεια είναι καλή κάρτα , δεν την κρίνω τιν ΑΤΙ πολύ αυτστηρα άλλα δεν εμφανίζονται τόσα προβλήματα με την Nvidia κάρτες όσο με την ΑΤΙ κάρτες αυτό μόνο ήθελα να τονίσω και ξέρω ότι ΑΤΙ έδωσε τα specification που χρειάζεται για να γραφτουνε opensource drivers , άλλα πάλη είναι πολύ πίσω ακόμα , και δεν είναι θέμα αν μισεί Nvidia η όχι opensource και Λίνουξ , όλο το θέμα είναι στην βιομηχανία τον games εκεί βαδίζει Nvidia και η ΑΤΙ κατά πολύ μεγάλο τις ποσοστό τον καρτών .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό ftso » 31 Ιούλ 2008, 01:02

logari81 έγραψε:...
1. ΑΤΙ: παιδιά μην κραζεται την ΑΤΙ για το τι εκανε πριν απο 2 χρονια κραξτε την nvidia για το τι κανει σημερα. θα με θυμηθειται σε κανα δυο χρονακια το πολυ. Η ΑΤΙ/AMD εκτος από ότι συμμάζεψε καπως τον ομολογουμενως άθλιο δικο της driver fglrx εδωσε πριν απο κανα 6μηνο τα specification που χρειάζεται για να γραφτουνε opensource drivers όπως έχουμε τοσο καιρο για Intel. Εκτός αυτού χρηματοδοτει απ'οσο ξερω δυο developers στην novell οι οποιοι γραφουνε απο το μηδεν open source drivers για ΑΤΙ (radeonhd) ενώ οι παλιοί open source drivers συνεχίσουν να εξελισσονται. Δεν με νοιαζει να κανω διαφήμιση στην ΑΤΙ απλώς δεν θελω να στελνουμε τον κόσμο στην nvidia για εναν απλό λογο:

http://blogs.zdnet.com/open-source/?p=2588

η nvidia μπορει να μην μισει το linux γενικα αλλα μισει το ελευθερο λογισμικο οπότε για μενα μπαινει σε blacklist.
...


Κοίταξε η nvidia μπορεί να μισεί το open source , αλλά σέβεται τους πελάτες της , εξού και η καλύτερη απόδοση αυτήν την στιγμή στις vga, τόσο με τον opensource 2d driver όσο και με τον 3d κλειστό.

Σίγουρα intel και ΑΤΙ υπόσχονται πολλά, αλλά θέλουν περισσότερη δουλειά η πρώτη στο 3d και η δεύτερη γενικότερα σε όλα.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό bullgr » 31 Ιούλ 2008, 10:28

Για να επανέλθω στο θέμα τω εκδόσεων και κατά πόσο σταθερή είναι η 8.04 έκδοση, αυτό που με ενοχλούσε ανέκαθεν στο ubuntu είναι ότι κάθε έξι μήνες κυκλοφορεί νέα έκδοση.

Πριν από 1,5 χρόνο διαμαρτυρήθηκα για αυτό το θέμα στο ubuntuforums.org ότι με την εξάμηνη κυκλοφορία του ubuntu δεν μπορούν να λυθούν πολλά βασικά προβλήματα και ότι οι χρήστες βασανίζονται κάθε έξι μήνες να παλεύουν με τα προβλήματα. Είχα κάνει την πρόταση τουλάχιστον κάθε χρόνο να υπάρχει καινούργια έκδοση.

Υπήρξαν αρκετές αντιδράσεις, άλλες θετικές με την πρότασή μου, άλλες αρνητικές, και στο τέλος άνοιξαν μια ψηφοφορία που τελικά επικράτησε η υπάρχουσα κατάσταση: Η εξάμηνη κυκλοφορία του ubuntu.

Οι χρήστες δηλαδή προτιμούν κάθε έξι μήνες καινούργια έκδοση -που αναπόφευχτα θα έχει προβλήματα- από μια σταθερή έκδοση 1-2 χρονών. Αυτό αποδεινύεται περίτρανα από τη δημοτικότητα που έχει το ubuntu έναντι του debian. Το ubuntu ανανεώνεται κάθε έξι μήνες προσελκύοντας έτσι πολλούς χρήστες ενώ το debian που κυκλοφορεί νέα έκδοση σχεδόν κάθε 3 χρόνια είναι λιγότερο δημοφιλής.

Υπάρχουν θα μου πείτε οι LTS εκδόσεις για αυτούς που θέλουν να έχουν ένα σταθερό μηχάνημα, αλλά πείτε μου, ποιος έχει ακόμα την έκδοση dapper στον υπολογιστή του (που έχει ακόμα υποστήριξη); Όλοι "ξύνονται" να βάλουν την καινούργια έκδοση.

Και φυσικά λογικό είναι όταν αλλάζεις στην ουσία λειτουργικό κάθε έξι μήνες να παλεύεις με προβλήματα.
Σε αυτό προειδοποιεί και η canonical ότι η xx έκδοση δεν είναι σταθερή και εάν προτιμάτε μια σταθερή έκδοση εγκαταστήστε την τελευταία LTS.

Κοντολογίς, όσοι θέλουν να πειραματίζονται και τους αρέσει να ασχολούνται συνεχώς με ότι καινούργιο υπάρχει στο ubuntu, ακολουθήστε την εξάμηνη κυκλοφορία.
Όσοι θέλουν ένα σταθερό μηχάνημα να μένουν με την τελευταία LTS έκδοση έως ότου βγει η επόμενη LTS.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 31 Ιούλ 2008, 10:57

Προσωπικά έως τώρα έκανα αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση 3-4 εβδομάδες μετά την κυκλοφορία προκειμένου για τα πολλά και σοβαρά προβλήματα που εμφανίζονται συνήθως τις πρώτες ημέρες είτε να έχει βγει fix είτε να βρίσκω στα forums workarround. Ίσως αυτή η προσέγγιση να φέρνει κάποια ισορροπία, ... για όποιον αντέχει τον πειρασμό να δοκιμάσει το νέο (δύσκολο το βλέπω να ξανά-αντέξω...)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό ftso » 31 Ιούλ 2008, 11:23

Πολύ καλό είναι το νεο χρονοδιάγραμμα :
http://www.markshuttleworth.com/
Εικόνα


Όπου αν θέλει κάποιος να μείνει στην σταθερότητα της LTS μένει και συνεχίζει να παίρνει updates ή να εγκαθιστά όπως τώρα πιο νεα έκδοση της LTS (8.04.1) απο το να πάει στις εξάμηνες εκδόσεις...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό vista killer » 31 Ιούλ 2008, 11:40

Εδώ και καιρό κάνω την αναβάθμιση τουλάχιστον ένα μήνα πρίν την επίσημη κυκλοφορία. Νομίζω ότι στο hardy συνάντησα τα περισσότερα προβλήματα τότε που αποφάσισα να κάνω το upgrade όταν ήταν ακόμα σε alpha. Τα προβλήματα που θα υπάρχουν στην διανομή φενόντουσαν από τότε αλλά μέχρι και την τελική έκδοση δεν είχαν αντιμετωπιστεί. Το βασικότερο από όλα και αυτό που έβλεπα παντού να αναφέρετε συχνά ακόμα και στο ubuntu forum αλλά και στο irc κανάλι για το hardy ήταν η αδυναμία της διανομής σε αρκετές περιπτώσεις να σετάρει σωστά την κάρτα γραφικών και την οθόνη. Ιδίως σε αρκετά μοντέλα οθόνης και κάρτας γραφικών τα εργαλεία εγκατάστασης των driver απλά δεν δούλευαν η όταν δούλευαν μετά σε πέταγαν σε λευκές η μαύρες οθόνες. Για μένα αυτό είναι το σημαντικότερο πρόβλημα του hardy που συνεχίζετε και σήμερα αν και όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Δεν ξέρω που οφείλετε αλλά μου έκανε εντύπωση πως το πρόβλημα δεν εντοπίστηκε για να διορθωθεί από την εποχή που η διανομή ήταν alpha, πως δεν αναφέρθηκε στο ubuntu-week όταν υπήρχε συζήτηση για τον xserver και πως τα αμέτρητα bug report πέρασαν απαρατήρητα. Νομίζω πάντως ότι οι διανομές ότι είναι το προιόν εργασίας κάποιον ανθρώπων και αν αυτοί οι ανθρώποι δεν έχουν τόσο ταλέντο σε αυτό που κάνουν λογικό είναι και το αποτέλεσμα να μην αυτό που πρέπει. Ελπίζω ότι η προσθήκη του Alberto Milone στην Canonical να αλλάξει ριζικά την κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό dpol » 31 Ιούλ 2008, 11:57

Νομίζω ότι το θέμα τείνει να γίνει μαρκετινίστικο.
Με την 6μηνιαία αναβάθμιση και την προσθήκη όλο και περισσότερων νέων eye candy features η διανομή αποκτά περισσότερους οπαδούς και ίσως αυτό είναι το ζητούμενο από την ομάδα ανάπτυξης της.


Κακά τα ψέματα αλλά οι περισσότεροι (και εγώ μέσα) το πρώτο πράμα που κάναμε μόλις εγκαταστήσαμε τη διανομή ήταν να ενεργοποιήσουμε τα desktop effects και να αρχίσουμε να παίζουμε με αυτά.
Ακόμα, οι περισσότεροι που ψάχνουν ποιά διανομή να εγκαταστήσουν και κοιτάνε στο youtube ή τα screenshots από διάφορα φόρα, αυτό που βλέπουν κατά 99% είναι τα βιντεάκια με τον κύβο, την σφαίρα και πάει λέγωντας.
Δυστυχώς λοιπόν φοβάμαι ότι η προσύλωση στην ανάπτυξη αυτού του κομματιού του λειτουργικού βάζει σε δεύτερη μοίρα άλλα σοβαρότερα προβλήματα.



Φυσικά η παραπάνω προσωπική άποψη είναι εντελώς noob αφού η ενασχόληση μου με το Linux δεν μετράει παραπάνω από 2 μήνες.
Τελευταία επεξεργασία από dpol και 31 Ιούλ 2008, 11:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλoμεσαίο / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό (σε αναζήτηση/δοκιμές)
Abit IP35Pro-C2D-4Gb ram-Nvidia 8800GT-250Gb hdd
dpol
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 27 Ιουν 2008, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό bullgr » 31 Ιούλ 2008, 11:57

ftso έγραψε:Όπου αν θέλει κάποιος να μείνει στην σταθερότητα της LTS μένει και συνεχίζει να παίρνει updates ή να εγκαθιστά όπως τώρα πιο νεα έκδοση της LTS (8.04.1) απο το να πάει στις εξάμηνες εκδόσεις...

Και έτσι πρέπει να γίνεται σε μηχανήματα παραγωγής. Είναι ανόητο κάποιος να έχει έναν ubuntu server πχ στο χώρο εργασίας του ή σε νευραλγική θέση και να κάνει αναβαθμίσεις σε κάθε έκδοση.
Έχω δει file server (σε slackware) που τρέχει εδώ και περίπου δέκα χρόνια άψογα με τον kerner 2.4

Όσο για τα ανήσυχα πνεύματα θα μπορούν να δοκιμάζουν τις νέες εκδόσεις αφού κάνουν ένα image backup που σε περίπτωση πάει η κατάσταση στραβά να μπορούν να επαναφέρουν το σύστημά τους στην αρχική λειτουργική κατάσταση. Εμένα με έχει σώσει αρκετές φορές αυτός ο τρόπος, όταν μια αναβάθμιση δεν πήγαινε καλά ή εάν μπλέκονταν το beryl με το compiz (παλαιότερα) ή διάφορα άλλα ανυπέρβλητα προβλήματα.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 31 Ιούλ 2008, 19:46

πάντως η δικιά μου εγκατάσταση με το 8.04 στο λαπτοπ πήγε smooth σε σημείο που ήθελα να την ξανακάνω για να το πιστέψω!!!
Τα μηχανήματα που έχω στο εργαστήριό μου και είναι κρίσιμα, τρέχουν ωραιότατο 6.06 και προγραμματίζω μέσα στις γιορτές να κάνω αλλαγή (ήθελα να το κάνω τώρα αλλά ακύρωσα το ταξίδι μου λόγο ανωτέρας βίας).
Όπως και να έχει πρέπει ο καθένας να κάνει ένα ξεκαθάρισμα με το τί περιμένει από τις μηχανές του. Αυτές που εργάζονται σε σοβαρά σημεία θέλεις stability άρα πας απο LTS σε LTS (μην πως σε μηχανήματα χωρίς Internetικές υπηρεσίες δεν πας πουθενά και αν δουλεύει όπως θέλεις το τσιμεντάρεις και δεν το ακουμπάς ξανά). Αν θέλεις να πειραματιστής ή ακόμα και να ευχαριστηθείς από αυτό που κάνεις με τον υπολογιστή σου, απλά ακολουθείς το 6μηνο πρόγραμμα.
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron