Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό plicatilis » 02 Αύγ 2008, 00:04

εγώ μπορώ να πω (συμφωνώντας με τον bullgr) οτι και σε μένα ήταν απόλυτα απροβλημάτιστο. αντιθέτως με τις προηγούμενες εκδώσεις που είχα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών (nVidia 5700) στο Hardy όλα ρολόι!

να τονίσω ότι:

το τρέχω σε 3 μηχανήματα, και με nVidia και με ATi 2 desktop 1 server κανένα πρόβλημα...
κάτι που ξεχώρισε εξ αρχής είναι ότι έκανα upgrade από Feisty σε Hardy και δεν εμφανίστηκε κανένα πρόβλημα! με παλιότερες εκδώσεις πάντα μετά αναγκαζόμουν να κάνω clean installation γιατί γινόταν της Πόπης. επίσης είναι ταχύτερο.

παρατηρήσεις:

αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και μου τη δίνει είναι ο FireFox 3 που κατάντησε πολύ βαρύς και κουραστικός. κρίμα. τραβάει κάτι crashαρισματα και όπου παίζει flash είναι για τα πανηγύρια! άσε που σε μερικά site τοποθετεί τα flashακια όπου νάνε και καλύπτουν το κείμενο.

ο network manager δεν κάνει κανά περίεργο (όπως έκανε του Fedora παλιότερα) αλλά δεν είναι και στα καλύτερά του. π.χ. αν αποσυνδεθεί το καλώδιο ή χαθεί η σύνδεση γενικά δείχνει ότι όλα είναι μια χαρά.

σε γενικές γραμμές πάντως είμαι ευχαριστημένος, αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο και το στήσιμο του pcιου κατά πόσο ανταποκρίνεται και στις προσδοκίες του Hardy.
plicatilis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 23 Μάιος 2008, 14:55
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό sentient6 » 03 Αύγ 2008, 19:30

Εμένα στην αρχή κάτι δεν μου πήγαινε καλά, αλλά μετά απο 1-2 μέρες όλα ήταν καλύτερα και γρηγορότερα (κυρίως το boot).. Αλλά θυμάμαι περίμενα σαν τρελός να κυκλοφορήσει κ αυτά τα μικροπροβληματάκια με είχαν ψιλο-ξενερώσει.. :roll:

Το μόνο που δεν έχω λύσει στo PC μου (αλλά δεν φταίει το ubuntu) είναι το 3D-acceleration της ATIς μου, που δεν δουλεύει ακόμα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
sentient6
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα-Λιβαδειά
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό logari81 » 03 Αύγ 2008, 20:06

@sentient6 αν μπεις σε καποια φαση στο irc ασε να το παλεψουμε λίγο μαζι με την ΑΤΙ σου. Έχοντας κι εγω ΑΤΙ έχω μαζεψει κάποια εμπειρια. Με το package του tormodvolden πρέπει να δουλέψει. Την προηγούμενη φορα που το δοκίμασες μπορει να εφτασες πολυ κοντα στην βρύση χωρίς να πιεις νερο. Μπορει να χρειαζοταν μία απλη ρυθμιση του DRI (υπόθεση κανω σε μένα χρειαστηκε π.χ.).
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό align » 03 Αύγ 2008, 22:29

σιγουρα εκατσε καλυτερα απο την 7.10
ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,θα προτιμουσα ομως καποιες καινοτομιες ισως να περιμεναν να τις δοκιμαζουν οχι στην lts εκδοση.
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό vista killer » 08 Αύγ 2008, 00:43

Nα προσθέσω και την εμπειρία μου σε μια πρόσφατη εγκατάσταση του ubuntu 8.04.1 σε ένα toshiba satellite A100. Νομίζω ότι υπάρχει ένα γενικό πρόβλημα με τους intel driver και θα εξηγήσω τους λόγους. Αρχικά έτρεξα την διανομή σε live συνεδρία. Ολα καλά και ενεργοποιήθηκαν ακόμα και τα εφέ όταν το επέλεξα αλλά μόλις πήγα να παίξω το video με τον mandela κράσαρε ο xserver χωρίς να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς του. Μετά από την πρώτη κρυάδα προχώρησα κανονικά στην εγκατάσταση. Νομίζω ότι ο installer του ubuntu είναι από τους πιο εύκολους και κατανοητούς σε σύγκριση με τις υπόλοιπες διανομές. Τα πάντα κύλησαν ομαλά και σε λίγη ώρα το λειτουργικό ήταν έτοιμο για χρήση. Για δεύτερη φορά είπα να ενεργοποιήσω τo compiz και τα εφέ του. Γρήγορα όμως διαπίστωσα ότι υπάρχει πρόβλημα όταν πήγαινα να τρέξω κάποιο 3d πρόγραμμα. Τα προγράμματα απλά δεν τρέχανε με τίποτα και όταν τρέχανε δεν δουλεύανε σωστά καθώς τα παράθυρα σπάγανε και συμπεριφερόντουσαν λες και μπαίναν μέσα στην επιφάνεια εργασίας σε διάφορα σημεία τους. Με μια αναζήτηση στο internet είδα ότι είναι πρόβλημα των intel driver και ότι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής λύση. Γιαυτό αποφάσισα να θυσίασω το compiz για την καλή λειτουργικότητα του συστήματος.
Ενα άλλο παράξενο πρόβλημα που εντόπισα ήταν στο google earth. Το πρόγραμμα έτρεχε με άθλια ταχύτητα και πρέπει να έπιανε το φοβερό νούμερο των 2fps σε ταχύτητα :P . Ξανά με μια αναζήτηση στο net είδα ότι και αυτό ήταν πρόβλημα των intel driver και η λύση του ήταν να αφαιρέσεις το εφέ atmosphere από το μενού View του google earth. Το ίδιο πρόβλημα το είχα και με το celestia αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.
Mετά από αυτά τα προβλήμματα η διανομή έτρεξε σε γενικές γραμμές μια χαρά. Άλλαξα γρήγορα τον totem με vlc σαν media player και γύρισα και τις ρυθμίσεις του ήχου σε pulseaudio. Τα προγράμματα που δοκίμασα συμπεριφέρθηκαν μια χαρά με εξαίρεση τον amarok που διαμαρτυρήθηκε μια φορά για κρασάρισμα στο knotify.
Πάντως δεν περίμενα ότι οι intel είχαν τόσο σημαντικά προβλήματα καθώς σαν open driver που είναι θα έπρεπε να τα είχαν λυθεί σχετικά γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό logari81 » 08 Αύγ 2008, 00:59

vistakiller πολυ ενδιαφερουσες παρατηρήσεις. Θα ήθελα να πώ εδω πως σε αντιστοιχες περιπτωσεις κι εφόσον έχουμε τον χρονο, καλο θα ηταν να μην περιοριζομαστε σε διαπιστωση των προβληματων αλλά να κανουμε και μια σχετική διαγνωση ετσι ώστε να μπορέσουμε πιθανον να βοηθησουμε και στην μελλοντικη επιλυσή τους.

Γενικά όταν ενα 3D προγραμμα τρεχει υπερβολικά αργα το ξεκιναμε απο κονσολα με το προθεμα

LIBGL_DEBUG=verbose

δηλαδη για το googleearth π.χ.:

LIBGL_DEBUG=verbose googleearth

και παρατηρούμε τι σφαλματα βγαζει.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό vista killer » 08 Αύγ 2008, 22:44

Θέλω και να προσθέσω και κάτι άλλο που μου έκανε φοβερή εντύπωση. Πάντα χρησιμοποιούσα kubuntu. To ubuntu ποτέ δεν το έχω εγκαταστήσει σε κανονικό μηχάνημα αλλά μόνο σε virtual box. Η αίσθηση που μου άφησε αυτή η εγκατάσταση είναι ότι το ubuntu είναι ένα τελείως έτοιμο λειτουργικό σύστημα με πάρα πολλές ευκολίες και αυτοματισμούς. Σε πολλές περιπτώσεις προβλημάτων υπήρχε άμεση ενημέρωση του συστήματος για το πρόβλημα και για την λύση του ενώ όπου χρειάστηκε κάποια εγκατάσταση προγραμμάτων όπως codecs ξανά υπήρχε ενημέρωση από το σύστημα για τα βήματα που πρέπει να κάνεις. Σε αυτό τον τομέα το ubuntu παίρνει άριστα στο πόσο καλοστημένο είναι. Μου έκανε έκπληξη το γεγονός γιατί το kubuntu θέλει αρκετή δουλειά από τον χρήστη και φυσικά δεν υπάρχουν όλοι αυτοί οι αυτοματισμοί του ubuntu.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 08 Αύγ 2008, 22:51

vista killer έγραψε:Nα προσθέσω και την εμπειρία μου σε μια πρόσφατη εγκατάσταση του ubuntu 8.04.1 σε ένα toshiba satellite A100. Νομίζω ότι υπάρχει ένα γενικό πρόβλημα με τους intel driver και θα εξηγήσω τους λόγους. Αρχικά έτρεξα την διανομή σε live συνεδρία. Ολα καλά και ενεργοποιήθηκαν ακόμα και τα εφέ όταν το επέλεξα αλλά μόλις πήγα να παίξω το video με τον mandela κράσαρε ο xserver χωρίς να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς του. Μετά από την πρώτη κρυάδα προχώρησα κανονικά στην εγκατάσταση. Νομίζω ότι ο installer του ubuntu είναι από τους πιο εύκολους και κατανοητούς σε σύγκριση με τις υπόλοιπες διανομές. Τα πάντα κύλησαν ομαλά και σε λίγη ώρα το λειτουργικό ήταν έτοιμο για χρήση. Για δεύτερη φορά είπα να ενεργοποιήσω τo compiz και τα εφέ του. Γρήγορα όμως διαπίστωσα ότι υπάρχει πρόβλημα όταν πήγαινα να τρέξω κάποιο 3d πρόγραμμα. Τα προγράμματα απλά δεν τρέχανε με τίποτα και όταν τρέχανε δεν δουλεύανε σωστά καθώς τα παράθυρα σπάγανε και συμπεριφερόντουσαν λες και μπαίναν μέσα στην επιφάνεια εργασίας σε διάφορα σημεία τους. Με μια αναζήτηση στο internet είδα ότι είναι πρόβλημα των intel driver και ότι δεν υπάρχει μέχρι στιγμής λύση. Γιαυτό αποφάσισα να θυσίασω το compiz για την καλή λειτουργικότητα του συστήματος.
Ενα άλλο παράξενο πρόβλημα που εντόπισα ήταν στο google earth. Το πρόγραμμα έτρεχε με άθλια ταχύτητα και πρέπει να έπιανε το φοβερό νούμερο των 2fps σε ταχύτητα :P . Ξανά με μια αναζήτηση στο net είδα ότι και αυτό ήταν πρόβλημα των intel driver και η λύση του ήταν να αφαιρέσεις το εφέ atmosphere από το μενού View του google earth. Το ίδιο πρόβλημα το είχα και με το celestia αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.
Mετά από αυτά τα προβλήμματα η διανομή έτρεξε σε γενικές γραμμές μια χαρά. Άλλαξα γρήγορα τον totem με vlc σαν media player και γύρισα και τις ρυθμίσεις του ήχου σε pulseaudio. Τα προγράμματα που δοκίμασα συμπεριφέρθηκαν μια χαρά με εξαίρεση τον amarok που διαμαρτυρήθηκε μια φορά για κρασάρισμα στο knotify.
Πάντως δεν περίμενα ότι οι intel είχαν τόσο σημαντικά προβλήματα καθώς σαν open driver που είναι θα έπρεπε να τα είχαν λυθεί σχετικά γρήγορα.


εγώ με ubuntu gnome +kde έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα στο ubuntu
και στα 3δ προγράμματα πχ celestia και στο google earth και σε όλα τα άλλα που λες.
μιλάω για καθαρή εγκατάσταση ubuntu στο pc της υπογραφής , και στην πορεία κατέβασα το kde για να μπορώ να έχω κάποια προγράμματα που μου αρέσουν καλύτερα αλλά πάντα δουλεύω σε gnome.
επίσης σε άλλο pc με ιντελ πάλι κάρτα γραφικών αλλά καθαρη εγκατάσταση του 7.10 έχω λιγότερα προβληματακια.
ενώ τώρα ούτε το ksnapshot δουλεύει σωστά αν θέλω να επιλέξω ένα μέρος της οθνονης , γεμίζει γραμμές οι περιοχή οι οποίες περνάνε στην φωτο έπειτα....
όλα αυτά με ενεργοποιημένο το κομπίζ
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Ποσο καλή έκδοση ήταν το Hardy Heron?

Δημοσίευσηαπό vista killer » 08 Αύγ 2008, 23:33

Aπό τι φένετε οι driver της intel έχουν πρόβλημα στο να διαχειριστούν το compiz και κάποιο 3d πρόγραμμα. Νομίζω για τους κάτοχους intel η καλύτερη λύση είναι η απενεργοποιήση του compiz.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron