Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό monaxos » 07 Νοέμ 2009, 11:31

εαν ειναι δυνατον να τρεξουν τα παιχνιδια που τρεχουν στα win θα ηταν το μονο λειτουργικο που θα υπηρχε τα παιδια μου εχουν τα win μονο για παιχνιδια οποτε οι οδηγοι για παιχνιδια
το wine
και γενικα ηχος και βιντεο
επισης εχω ενα aspire 6920 g που εαν δεν ειχαν ερθη τα 9,10 δεν θα ειχα ηχο χωρις παρεμβαση
monaxos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009, 11:03
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 07 Νοέμ 2009, 16:35

Το έφερα πολλύ γύρω το σκέφτηκα ακόμα ποιό πολλύ και νομίζω οτι το ποιό χρήσιμο κομμάτι στο φόρουμ είναι αυτό. ;)
viewtopic.php?f=2&t=279&start=0
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό Atlantios » 13 Νοέμ 2009, 00:58

Συμφωνώ απόλυτα ότι το wine είναι μια πολύ χρήσιμη εφαρμογή. Αν πραγματικά το ubuntu προορίζεται για επαγγελματίες που βγάζουν το ψωμί τους χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή τους, τότε σαφώς θα πρέπει να υπάρξει ένας καλοσχεδιασμένος οδηγός ώστε να μπορεί να δώσει πληροφορίες σε ανθρώπους που θέλουν να χρησιμοποιήσουν εφαρμογές windows σε ubuntu.

Διαφωνώ απόλυτα με την άποψη ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί εφαρμογές windows τότε θα πρέπει να μείνει στα windows. Τα windows απ' ότι γνωρίζουμε όλοι απαιτούν άδειες χρήσης κάτι που σημαίνει σημαντικό κόστος για τον επαγγελματία, όταν μάλιστα πρέπει να αγοράσει αρκετές από αυτές. Πολλοί επαγγελματίες, εκτός από τις κοινές εφαρμογές γραφείου πρέπει να χρησιμοποιήσουν και πολλές Ελληνικές εφαρμογές, που είναι γραμμένες αποκλειστικά για λειτουργικά συστήματα windows και δεν υπάρχουν αντίστοιχες σε linux.
Τελευταία επεξεργασία από Atlantios και 19 Νοέμ 2010, 01:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
[spoiler]⇛ DESKTOP:
1 Panasonic TX - L32E5E 1920 x 1080
2 Ubuntu 13.10 Ελλ. 64 bit
3 Intel Core i7 CPU 860 2.80GHz ‖ RAM 8 GB ‖ ASUS INC. P7P55D PREMIUM
4 nVidia GF110 [GeForce GTX 560 Ti
5 eth3: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 03) ⋮ eth2: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
Atlantios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2009, 01:45
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 22 Νοέμ 2009, 14:31

παιδιά η αποψή μου ότι το wine η κάποια άλλη παρόμοια εφαρμογή είναι χρήσιμη, στηρίζεται στο γεγονός ότι ο λόγος που η πλειοψηφία χρησιμοποιεί windows είναι ότι είναι πιο εύχρηστα και αυτά αλλά και οι εφαρμογές τους χωρίς σοβαρά προβλήματα και χωρίς γραμμή εντολών που να κάνει πιο δύσκολη την εκμάθιση λειτουργίας του λειτουργικού. Αυτό βέβαια διορθώνεται και με την παραγωγή των αντίστοιχων εφαρμογών σε διανομές που να υποστηρίζονται απο linux. Αλλά η φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού εναντιώνεται με όλους αυτούς τους μεγάλους κολοσους που σκέφτονται μόνο την τσέπη τους έτσι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να γίνει. Οπότε αν το linux γινόταν λιγο πιο εύχρηστα και υποστήριζαν περισσότερο γραφικό περιβάλλον όπως τα windows και αν μπορούσαμε να τρέξουμε χωρίς κανένα πρόβλημα εφαρογές των windows τότε πολύ απλά δεν θα χρειαζόμασταν τα windows. Είναι πολύ απλό και πιστεύω κατανοητό.

το linux μου θυμίζουν λίγο κάποιες πολύ παλιές εκδόσεις των windows που είχαν το MS-DOS για γραμμή εντολών η ακόμη παλιότερα υπολογιστές χωρίς mouse με το περίφημο PW σαν word editor με ασπρόμαυρες οθώνες να παίζουμε prince (δεν ξέρω πόσοι από εσάς το ξέρετε και το θυμάστε). Κάποια πράγματα των linux ,χωρίς να τα κατακρίνω και γνωρίζοντας πόσο σημαντικά είναι για την λειτουργία του pc, με πάνε πολύ πίσω.
Μερικοί έχουν εντελώς αντίθετη γνώμη υποστηρίζοντας ότι αν εξελίχθουν το linux και γίνουν πιο απλά και πιο εύχρηστα και φιλικά προς τον χρήστη με περισσότερες αυτοματοποιημένες λειτουργίες και χωρίς την αναγκαιότητα της κονσόλας (που εγώ θεωρώ την υπαρξή της αναγκαία αλλά και ένα μεγάλο ατού εναντίον των windows) πιστεύουν ότι τότε το linux θα γίνουν όμοια με τo λειτουργικό που τόσο καιρό απαξιούν και κατακρίνουν. Δηλαδή τα windows. Καλή η κονσόλα και χρήσιμη αλλά για έναν έμπειρο χρήστη και όχι για ένα παιδάκι 10 χρονών ή μία γιαγιούλα των 60... Ωστόσο δεν επιβαρύνει κανέναν η συνυπαρξή της για όλους εκείνους που θέλουν να εργάζονται χρησιμοποιώντας μόνο την κονσόλα και κατεπέκταση μόνο το πληκτρολόγιο.

Καλό θα ήταν επίσης να υπήρχε και ένας γενικός οδηγός χρήσης των linux (λογικά θα υπάρχει) που να σε βοηθάει αναπάσα στιγμή με όποιο πρόβλημα και αν υπάρχει και να σε ενημερώνει για όλες τις λειτουργίες των linux. Κάτι σαν αυτό που έχουν τα windows που εμφανίζεται μία λάμπα η ένα σκυλάκι από το πουθενά και σε ρωτάει σε ένα συνεφάκι αν χρειάζεσαι βοήθεια. Είναι λίγο ξεπερασμένο πλέον αλλά πιστεύω θα βοηθούσε πολύ κάποιον εντελώς αρχάριο και θα έκανε πιο εύκολη την εκμάθηση των linux αλλά και την μετάβαση από τα windows. :wave:
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό rallye160 » 19 Ιαν 2011, 23:38

Πιθανον να ειναι off topic ...οποτε ας μεταφερθει.
Λοιπον καταφερα και συνδεσα USB MODEM Alcatel X220L της Wind με καρτα της wind οχι cosmote ως συνηθως.(Κοιταξα google αλλα μονο με cosmote καρτα ηταν ολοι οι οδηγοι).
Η εγκατασταση εγινε με τη βοηθεια του sakis3g. (ενα πολυ καλο scriptακι).
Εχω ολα τα στοιχεια για να κανουμε εναν οδηγο HOW TO και θα ηθελα την βοηθεια σας..αν θελουν οι συντονιστες μπορω να τους τα στειλω,να τα οργανωσουν πχ. για να γινει ενα καλο αποτελεσμα που θα βοηθησει και οχι να μπερδεψει.
Υποψιν το εν λογο USB κανονικα δεν υποστηριζει καμια διανομη Linux και ειναι μονο για Windows και Mac.
Μπορει να εχει μεχρι και περιβαλλον UI σαν οποιοδηποτε αλλο προγραμμα...για τους ποιο <<σκληροπυρηνικους>> μπορουν να εχουν μονο τερματικο.
Σκοπος ειναι η βοηθεια και μονο για αυτο οπως ειπα παραπανω εαν θελουν οι συντονιστες να τους στειλω τα στοιχεια.


By rallye180 at 2011-01-19
Τελευταία επεξεργασία από ALdaperan και 14 Νοέμ 2011, 14:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: [ThumbnailPop] για την εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχαριος ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά:Μέτρια
Λειτουργικό:Dualboot windows vista/ubuntu 10.04 σε Sony Vaio VGN-N21M/S
Προδιαγραφές ⇛ 2x Intel(R)Pentium(R) Dual Cpu T3400 @ 2.16GHZ/ RAM 3GB/GMA 4500M/Κάρτα Ασύρματη │ Κάρτα Buetooth /HDA Intel/LCD X-black-15,4" -1280χ800
rallye160
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010, 16:30
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό Fast-debrid223 » 19 Απρ 2011, 11:52

αν δεν είναι για το Linux Live CD, δεν θα είμαι σε θέση να ανακτήσει τα αρχεία μου από τον υπολογιστή μου, γιατί τα παράθυρα μου λειτουργικό σύστημα ξαφνικά τράκαρε. live cd χάρη σε ubuntu


!

Μήνυμα συντονισμού πρός τον/την Fast-debrid223

Σε παρακαλούμε να διαβάσεις τις οδηγίες προς νεοεισερχόμενους προσεκτικά. Όλες οι δημοσιεύσεις πρέπει να είναι σε λιτά πεζά ελληνικά, δηλ. όχι greeklish (εκτός αν δεν λειτουργούν τα ελληνικά), όχι κεφαλαία (φαίνεται ότι φωνάζεις), όχι ξένη γλώσσα (εκτός αν υπάρχει ανάγκη), όχι χωρίς λόγο πολλά χρώματα, bold, κλπ. Για αυτούς τους λόγους, κάνε τις απαραίτητες αλλαγές στην δημοσίευση σου.
Άβαταρ μέλους
Fast-debrid223
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 11:25
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό joe iwannou » 29 Αύγ 2011, 20:33

Η γνωμη μου ειναι να αναλυουμε τα θεμα.
Εχουμε ενα λειτουργικο.
1 Πως το εγκαθιστουμε.
Τωρα μπορουμε να αναλυσουμε τα επιμερους "προβληματα που εχουμε συναντησει" τστην εγκατασταση.
Που βρισκουμε και πως κατεβαζουμε το OS σε τι ταχυτητα καιμε το cd.....
2 Πως το μαθαινουμε.
το ιδιο και εδω και στα υπολοιπα
3 Πως το διαμορφωνουμε
4 Πως το απεγκαθιστουμε
Αυτη ειναι για μενα η βασικη δομη της λειτουργιας ... ενος ΟS
Τωρα τα επιμερους κομματια με codec wine κλπ ειναι κομματι (πιστευω) της διαμορφωσης του.
Για μενα σημαντικα ειναι το 1 και το 4 αλλα περισσοτερο απ ολα ειναι η αναπτυξη του OS
με την ενεργη συμμετοχη οσων μπορουν (Ατιμε προγραμματισμε)
Επισης θα ηταν καλο να αναφερθουμε στα +&- εναντι του ανταγωνισμου.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: ⅜ Προγραμματισμού: ‱ ┃ Αγγλικών: ⅜
Desktop
Ubuntu-Mate 20.04
Intel Core i3-4150 CPU @ 3.50GHz ‖ RAM 7,5 GB ‖ ASRock H81M-DGS R2.0
Intel Device [8086:041e] {i915}
eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 0c)
Άβαταρ μέλους
joe iwannou
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1179
Εγγραφή: 25 Απρ 2010, 04:54
Τοποθεσία: Πες με τι δεν καταλαβαινεις
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό bluegr » 25 Οκτ 2011, 10:36

Καλημέρα σε όλους, είμαι new στο φορουμ, εύχομαι να είστε όλοι καλά και να μάθουμε πολλά ωραία πράγματα ο ένας απο τον άλλον. Αν και δεν έχω σπουδάσει προγραμματισμό ασχολούμαι με το web και νιώθω οτι αυτό το φόρουμ μπορεί να προσφέρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο γνώσεων που απαιτείται για συμμετοχή στο φόρουμ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

8-)
bluegr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Οκτ 2011, 10:17
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό simosx » 25 Οκτ 2011, 15:12

bluegr έγραψε:Καλημέρα σε όλους, είμαι new στο φορουμ, εύχομαι να είστε όλοι καλά και να μάθουμε πολλά ωραία πράγματα ο ένας απο τον άλλον. Αν και δεν έχω σπουδάσει προγραμματισμό ασχολούμαι με το web και νιώθω οτι αυτό το φόρουμ μπορεί να προσφέρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο γνώσεων που απαιτείται για συμμετοχή στο φόρουμ ?


Καλώς ήρθες στο φόρουμ της ελληνικής κοινότητας Ubuntu-gr!

Δεν υπάρχουν απαιτήσεις για τεχνικές γνώσεις. Κάτι που όμως βοηθάει είναι να έχει την όρεξη να μαθαίνεις νέα πράγματα ;-).

Ένα πρώτο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να δεις στο https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
και συγκεκριμένα στο κομμάτι για την υπογραφή όπου περιγράφεις τον υπολογιστή σου. Έτσι, αν έχεις κάποιο πρόβλημα, μπορούμε να δώσουμε βοήθεια πιο εύκολα.
Κάνοντας την αλλαγή θα χρειαστεί να αφαιρέσεις και το σύνδεσμο που έχεις ήδη στην υπογραφή σου για το προϊόν BMW Mini και το σύνδεσμο προς τις αντιπροσωπείες, κάτι που ξεφεύγει από τους κανονισμούς (δεν είναι προσωπικός σύνδεσμος).

Τέλος, δες την αντίστοιχη δημοσίευση στο φόρουμ (δεν έχω πρόχειρο το σύνδεσμο) όπου νέα μέλη λένε ένα γεια.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Οι πιο χρήσιμοι οδηγοί (γράψτε τις προτιμήσεις σας!)

Δημοσίευσηαπό Geochr » 25 Οκτ 2011, 15:54

Off topic:
simosx έγραψε:Τέλος, δες την αντίστοιχη δημοσίευση στο φόρουμ (δεν έχω πρόχειρο το σύνδεσμο) όπου νέα μέλη λένε ένα γεια.

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=7&t=43

bluegr έγραψε:Καλημέρα σε όλους, είμαι new στο φορουμ, εύχομαι να είστε όλοι καλά και να μάθουμε πολλά ωραία πράγματα ο ένας απο τον άλλον. Αν και δεν έχω σπουδάσει προγραμματισμό ασχολούμαι με το web και νιώθω οτι αυτό το φόρουμ μπορεί να προσφέρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο επίπεδο γνώσεων που απαιτείται για συμμετοχή στο φόρουμ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

8-)

Καλως ήρθες...
Γνώσεις ⇛Linux: Μαθαίνω αργά ┃ Προγραμματισμός: Ελάχιστο ┃ Αγγλικά: Μέτρια

  • Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 16,04LTS
    ⇛Intel Core i3-2365M CPU @1.40GHz ‖ RAM 7780 MB ‖ Acer Aspire V5-571
Άβαταρ μέλους
Geochr
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 01:39
Τοποθεσία: Περιστέρι - Αίγινα
Launchpad: geochr
IRC: Geochr
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά