Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό bserem » 10 Μάιος 2010, 13:13

filippos.xf έγραψε:
  • Προσθήκη επιλογής "Λογότυπα" στο μενού αριστερά, με τα λογότυπα της κοινότητας και τους embedded κωδικούς. Δείτε εδώ ολόκληρη την πρόταση.
  • Προσθήκη επιλογής "Γκαλερί εικόνων" στο μενού αριστερά, με εικόνες από διάφορα happenings, εκδηλώσεις κτλ.
  • Προσθήκη νέου block στην αριστερή sidebar με ονομασία "Τελευταία Ενεργά Θέματα". Το περιεχόμενο του νέου block θα τροφοδοτείται από το rss του φόρουμ, αυτό εδώ και θα είναι κάτω από το block με τις "Άλλες υπηρεσίες". Δύο παραδείγματα, δείτε μια εικόνα εδώ και μια εδώ.


Τα λογότυπα και η γκάλερι θέλουν κάποια modules, έχω ενημερώσει τον ktogias (με ΠΜ) και θα συνεχίσω μόλις ανέβουν τα modules.

To RSS block για τα φόρουμ posts είναι έτοιμο αλλά έχει τους περιορισμούς που θέτει το ίδιο το drupal.
Τι εννοώ? Μπορώ να πάρω το feed και να το δείξω σε ένα block ΑΛΛΑ για να ενημερωθεί το block θα πρέπει να τρέξει το cron του drupal. Και για λίγο έξτρα σπάσιμο ο ελάχιστος χρόνος μεταξύ δύο ενημερώσεων είναι τα 15 λεπτά (το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει και το cron να τρέχει κάθε 15 λεπτά).

Εναλλακτικές? Δεν ξέρω καμία (παράτησα όλα τα φόρουμ systems και γύρισα σε drupal-forums όταν μου δώθηκε η ευκαιρία).
Αν τα 15 λεπτά δεν μας κάνουν τότε μπορώ να κάνω δοκιμή για phpbb-drupal intergration (partial intergration για την ακρίβεια). Το module υπάρχει αλλά σκοπός του είναι να αλλάξει το drupal-forum με το phpbb. Δεν ξέρω αν θα μας επιτρέψει να αφήσουμε τα δύο συστήματα ξέχωρα και να ενώσουμε μόνο μερικά μέρη τους (posts & statistics).
Άλλη λύση είναι κάποιος να φτιάξει ένα κόμματι κώδικα (με λίγο ajax?) που θα αναλαμβάνει να δείχνει πάντα το ενημερώμενο feed...
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό bserem » 13 Μάιος 2010, 01:28

Θα παρακαλούσα όσους διαχειρίζονται το πορταλ να βάλουν μερικές φωτογραφίες στο site (όπως βάζετε και κάποιο γεγονός).

Μπορώ να συνεχίσω και χωρίς αυτές (για την gallery) αλλά είναι πιο έξυπνο να έχω κάτι να βλέπω από το να το κάνω στα τυφλά.

Μην σας απασχολεί η εμφάνιση της σελίδας για την ώρα, θα την φτιάξω μόλις μπουν μερικές φωτό και έχω ύλικο.

Θα παρακαλούσα τα filenames των φωτογραφιών να έχουν αγγλικούς χαρακτήρες

υγ: έχω αλλάξει το admin-theme σε κάτι που να δουλεύει σωστά γιατί το Ζεν που είχατε έχει μια τάση να συμπιέζει τα γράμματα/στήλες σε διάφορα σημεία
αν σαν ενοχλεί το καινούριο πείτε μου και θα το επαναφέρω κάθε φορά μόλις τελειώσω με ότι έχω να κάνω
Τελευταία επεξεργασία από bserem και 13 Μάιος 2010, 02:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό bserem » 13 Μάιος 2010, 02:04

Τα λογότυπα έτοιμα. Παρακαλώ αλλάξτε την σελίδα κατά βούληση.

Αν θέλετε ο κώδικας να εμφανίζεται σε ένα πιο σκούρο φόντο ή σε κάποιο πλαίσιο θα χρειαστώ πρόσβαση σε αρχεία css (είτε εγώ είτε κάποιος άλλος) ή ένα drupal-module που κάνει αυτή τη δουλειά και είναι πολύ εύχρηστο.

Όπως και να έχει περιμένω ενημερωσή σας τόσο για αυτό όσο και για το rss-feed από το φόρουμ και τις φωτογραφίες.

Take care!
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό bserem » 25 Μάιος 2010, 12:26

γκαλερί έτοιμη: http://ubuntu-gr.org/photogallery

για να εμφανιστούν περισσότερες καταχωρήσεις πρέπει απλά οι admin να ανεβάσουν περισσότερα events
αν θέλετε κάποια εικόνα να είναι εξώφυλλο την βάζετε πρώτη ή μου λέτε να έχω ειδική καταχώρηση για το εξώφυλλο

κατά την προβολή της καταχώρησης οι εικόνες φαίνονται σε 640χ480, με κλικ επάνω βλέπετε την αυθεντική

αν θέλετε κάποιες αλλαγές παρακαλώ ενημερώστε με

υγ: όσοι δεν βλέπουν την σχετική καταχώρηση (φωτογραφίες) στο μενού να πατήσουν F5 :)
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Nisok » 25 Μάιος 2010, 16:00

Γεία σου ρε Billy.. :) :) :)
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Nisok » 25 Μάιος 2010, 16:16

Είναι δυνατόν να μπορούμε να προσθέτουμε σχόλια?
Είτε στην ομάδα, είτε στην φωτό.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό bserem » 25 Μάιος 2010, 20:53

ναι!

θα μπορούν όλοι? μόνο registered users (στο πορταλ)
πείτε μου και θα το φτιάξω
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Nisok » 25 Μάιος 2010, 20:55

Όπως είναι και στα άρθρα.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό bserem » 25 Μάιος 2010, 22:46

ok, θα το εξετάσω αύριο

αν δεν το προλάβω αύριο θα το δείτε από την επόμενη εβδομάδα, παίρνω μερικές μέρες ρεπό... :)
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό dtrzG » 25 Μάιος 2010, 23:12

Η μπαρα που προστεθηκε πανω στη σελιδα κρυβει τον συνδεσμο της κεντρικης ιστοσελιδας ubuntu gr.. :?: Το RSS δουλευει 'η οχι ?
while ( ! ( succeed = try() ) );
Άβαταρ μέλους
dtrzG
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 13:02
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: dtrzG
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά