Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ktogias » 09 Φεβ 2010, 22:05

Η συγκεκριμένη σελίδα όπως και κάποιες άλλες βασικές, είναι κλειδωμένες και μπορούν να αλλάζουν μόνο από χρήστες που ανήκουν στο AdminGroup. Πρόσθεσα στην πρώτη παράγραφο της σελίδας τα εξής:
Βοήθεια για όλα τα βήματα της εγκατάστασης και ρύθμισης του Ubuntu στον υπολογιστή σας, καθώς και για την αντιμετώπιση τυχών προβλημάτων παρέχεται από την κοινότητα και από επαγγελματίες. Δείτε τη σελίδα Υποστήριξη για να ενημερωθείτε για τις επιλογές τεχνικής υποστήριξης που σας παρέχει το ubuntu.


Αν κάποιος (Φίλιππε?) θέλει να ασχοληθεί ενεργά με τη συντήρηση-ενημέρωση αυτών των σελίδων ας το δηλώσει για να τον προσθέσουμε στο AdminGroup.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 09 Φεβ 2010, 22:22

Για την ιστορία σε συνεργασία με τον ftso συνδέσαμε με link τους οδηγούς που υπάρχουν στο wiki
συγκεκριμένα μπήκε αυτός ο σύνδεσμος viewtopic.php?f=9&t=859 στο wiki και στο φόρουμ μπήκε αυτός http://wiki.ubuntu-gr.org/TitleIndex
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό c7p » 10 Φεβ 2010, 01:02

@ktogias ευχαριστώ :thumbup:
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 10 Φεβ 2010, 05:12

ktogias έγραψε:Αν κάποιος (Φίλιππε?) θέλει να ασχοληθεί ενεργά με τη συντήρηση-ενημέρωση αυτών των σελίδων ας το δηλώσει για να τον προσθέσουμε στο AdminGroup.

@ktogias ναι, βάλε με στο admingroup. ;)
Στο wiki είμαι γραμμένος ως filippos.xf .
Προς το παρόν, οι σελίδες wiki για μένα είναι πιο εύκολες σε επεξεργασία σε σχέση με αυτές που χρειάζονται γνώσεις drupal.
Μετά που θα είμαι στο admingroup, όποιο μέλος προσέξει κάτι στις σελίδες wiki μπορεί να με ενημερώσει για να κάνω επεξεργασία.
taratatzoum έγραψε:Για την ιστορία σε συνεργασία με τον ftso συνδέσαμε με link τους οδηγούς που υπάρχουν στο wiki
συγκεκριμένα μπήκε αυτός ο σύνδεσμος viewtopic.php?f=9&t=859 στο wiki και στο φόρουμ μπήκε αυτός http://wiki.ubuntu-gr.org/TitleIndex

@taratatzoum και @ftso μπράβο. :thumbup:
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 25 Μαρ 2010, 09:06

Καλημέρα ουμπουντίστες! Έχω καλά νέα..
Απέκτησα δικαιώματα διαχειριστή στο Ubuntu-gr Wiki και έτσι,
όποιες σελίδες χρειάζονται ανανέωση έχω την δυνατότητα να τις ανανεώσω.
Είναι κάποιες σελίδες που μόνο όσοι έχουν δικαιώματα διαχειριστή μπορούν να τις επεξεργαστούν.
Με αυτά και με αυτά, οποιαδήποτε στιγμή προσέξετε κάτι που χρειάζεται ανανέωση στο wiki.. ενημερώστε με. ;)
Εννοείτε ότι θα τις ψαχουλέψω και εγώ πρώτα.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό alefteris » 20 Απρ 2010, 00:03

Έχει κάποιος εμπειρία με το Drupal (το cms που χρησιμοποιείται στην αρχική σελίδα) και θα ήθελε να βοηθήσει ώστε να έχουμε ένα ανανεωμένο site για την κυκλοφορία του Ubuntu 10.04;

Αν ναι, γράψτε εδώ τι εμπειρία έχετε και σε τι θα μπορέσετε να βοηθήσετε και να φτιάξετε για την βελτίωση του site.

Η διαδικασία για την ενημέρωση του site είναι τώρα ως εξής:

- Ο κώδικας του drupal που τρέχει στο site διατηρείται σε ένα αποθετήριο bzr στο launchpad https://code.edge.launchpad.net/~ubuntu ... upal6-site
- Όταν θέλουμε να κάνουμε αλλαγές στο site, πχ να προσθέσουμε ή να αναβαθμίσουμε ένα νέο module του drupal, κάνουμε τις αλλαγές στο branch που έχουμε στον υπολογιστή μας, μετά push στο launchpad και μετά pull από τον server του website. Έτσι θα μπορούν να κάνουν αλλαγές περισσότεροι από ένας και να ξέρουμε τι αλλάζει ο καθένας.
- Διαχειριστές στο ίδιο το site είναι τώρα 3, ktogias, alefteris και filippos.xf , αλλά όπως είπε ο Φίλιππος, δεν έχει εμπειρία σε drupal. Εγώ έχω περιορισμένη εμπειρία στο πως μπορούν να συνδυαστούν τα modules του drupal και μηδενική γνώση php (που ευτυχώς δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα).

Μερικές ιδέες που θα μπορούσαν να γίνουν είναι ένα gallery με screenshots, όμορφες και απλές σελίδες για donwload, όχι όπως είναι στο wiki μας τώρα αλλά όπως είναι στο ubntu.com και κάποιο workflow ώστε να υπάρχει καλύτερος έλεγχος για διορθώσεις στα νέα που δημοσιεύονται.

Επίσης θα ήταν σχετικά εύκολη η μεταφορά του ubuntistas στο drupal, αν συμφωνούν τα παιδιά του περιοδικού. Είχα δει τις προάλλες τα video tutorial στο edutorials.gr για το πως να φτιάξεις ένα ηλεκτρονικό περιοδικό στο drupal, και δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Επίσης όποιος έχει καμία πρόταση για το πως να ενημερωθεί το theme με μικρές αλλαγές ώστε να ταιριάζει με το νέο branding του Ubuntu, ας στείλει κάποιο screenshot.
alefteris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 20:14
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ioarvanit » 28 Απρ 2010, 12:27

Παιδιά καλημέρα. Είμαι αυτός που έκανε τα tutorials για το Drupal και το ηλεκτρονικό περιοδικό στο edutorials.gr Παράλληλα έκανα και ένα υπόδειγμα ηλεκτρονικού περιοδικού στην σελίδα http://magazine.iosites.org. Θα χαρώ να βοηθήσω όπως μπορώ στην προσπάθειά σας

alefteris έγραψε:Έχει κάποιος εμπειρία με το Drupal (το cms που χρησιμοποιείται στην αρχική σελίδα) και θα ήθελε να βοηθήσει ώστε να έχουμε ένα ανανεωμένο site για την κυκλοφορία του Ubuntu 10.04;

Αν ναι, γράψτε εδώ τι εμπειρία έχετε και σε τι θα μπορέσετε να βοηθήσετε και να φτιάξετε για την βελτίωση του site.

Η διαδικασία για την ενημέρωση του site είναι τώρα ως εξής:

- Ο κώδικας του drupal που τρέχει στο site διατηρείται σε ένα αποθετήριο bzr στο launchpad https://code.edge.launchpad.net/~ubuntu ... upal6-site
- Όταν θέλουμε να κάνουμε αλλαγές στο site, πχ να προσθέσουμε ή να αναβαθμίσουμε ένα νέο module του drupal, κάνουμε τις αλλαγές στο branch που έχουμε στον υπολογιστή μας, μετά push στο launchpad και μετά pull από τον server του website. Έτσι θα μπορούν να κάνουν αλλαγές περισσότεροι από ένας και να ξέρουμε τι αλλάζει ο καθένας.
- Διαχειριστές στο ίδιο το site είναι τώρα 3, ktogias, alefteris και filippos.xf , αλλά όπως είπε ο Φίλιππος, δεν έχει εμπειρία σε drupal. Εγώ έχω περιορισμένη εμπειρία στο πως μπορούν να συνδυαστούν τα modules του drupal και μηδενική γνώση php (που ευτυχώς δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα).

Μερικές ιδέες που θα μπορούσαν να γίνουν είναι ένα gallery με screenshots, όμορφες και απλές σελίδες για donwload, όχι όπως είναι στο wiki μας τώρα αλλά όπως είναι στο ubntu.com και κάποιο workflow ώστε να υπάρχει καλύτερος έλεγχος για διορθώσεις στα νέα που δημοσιεύονται.

Επίσης θα ήταν σχετικά εύκολη η μεταφορά του ubuntistas στο drupal, αν συμφωνούν τα παιδιά του περιοδικού. Είχα δει τις προάλλες τα video tutorial στο edutorials.gr για το πως να φτιάξεις ένα ηλεκτρονικό περιοδικό στο drupal, και δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Επίσης όποιος έχει καμία πρόταση για το πως να ενημερωθεί το theme με μικρές αλλαγές ώστε να ταιριάζει με το νέο branding του Ubuntu, ας στείλει κάποιο screenshot.
Άβαταρ μέλους
ioarvanit
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009, 14:43
Τοποθεσία: Φλώρινα
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bserem » 03 Μάιος 2010, 17:09

alefteris καλησπέρα!

ο Nisok μου έδειξε το post σου και μου είπε τι χρειάζεστε

αρχικά έχω να κάνω μερικές ερώτησεις:
τι εννοείς ο κώδικας του drupal είναι στο bzr? έχετε πειράξει τον κώδικα που δίνεται από το drupal.org ?
ποια modules παίζουν στο site?

μπορώ να βοηθήσω, αλλά πρέπει πρώτα να με βοηθήσετε να καταλάβω τι γίνεται στην υπάρχουσα εγκατάσταση

υγ: ναι έχω εμπειρία από drupal, είμαι admin στο localization-team των ελληνικών και έχω κάμποσα sites που υποστιρίζω
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό alefteris » 03 Μάιος 2010, 18:44

bserem έγραψε:τι εννοείς ο κώδικας του drupal είναι στο bzr? έχετε πειράξει τον κώδικα που δίνεται από το drupal.org ?
ποια modules παίζουν στο site?

Δεν έχουμε πειράξει το drupal core (http://heyrocker.com/hack_core.jpg). Απλά χρησιμοποιούσα το bzr για δική μου ευκολία. Αν νομίζετε ότι δεν χρειάζεται ή οτιδήποτε άλλο, μην το χρησιμοποιήσετε. Τα extra modules που χρησιμοποιούνται τώρα θα τα δεις στο http://bazaar.launchpad.net/~ubuntu-gr- ... l/modules/ . Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ktogias για θέματα κωδικών κτλ. όποτε τα χρειαστείς.

Περιμένω ακόμα απάντηση σε pm από τον ioarvanit, για να μας δώσει μερικές πληροφορίες. Δεν ασχολούμαι πλέον με το site του ubuntu-gr. Ευτυχώς ο ktogias έκανε μερικές όμορφες αλλαγές για το νέο release. Nice work ktogias ;) Επικοινωνήστε με εκείνον καλύτερα, δεν ξέρω πόσο συχνά θα μπορώ να βλέπω εδώ.

Καλή αρχή :)
alefteris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 20:14
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Nisok » 03 Μάιος 2010, 19:05

alefteris έγραψε:Δεν ασχολούμαι πλέον με το site του ubuntu-gr.

:shock: Πώς και έτσι ??
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά