Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό dtrzG » 06 Μάιος 2010, 04:59

Διορθωση του :
Ubuntu Open Week 3-7 Μαίου
Υποβλήθηκε από vista killer την Κυρ, 02/05/2010 - 15:44.
Από τις 3-7 Μαίου θα πραγματοποιηθεί το Ubuntu Open Week στο irc.freenode.net και στα δωμάτια #ubuntu-classroom #ubuntu-classroom-chat.
Το Ubtunu Open Week είναι μια ανοιχτή συζήτηση συνεδρία ανάμεσα στους χρήστες και τους προγραμματιστές της διανομής
while ( ! ( succeed = try() ) );
Άβαταρ μέλους
dtrzG
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 13:02
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: dtrzG
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό vista killer » 06 Μάιος 2010, 14:15

done
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bserem » 06 Μάιος 2010, 19:46

alefteris έγραψε:Δεν έχουμε πειράξει το drupal core (http://heyrocker.com/hack_core.jpg). Απλά χρησιμοποιούσα το bzr για δική μου ευκολία. Αν νομίζετε ότι δεν χρειάζεται ή οτιδήποτε άλλο, μην το χρησιμοποιήσετε. Τα extra modules που χρησιμοποιούνται τώρα θα τα δεις στο http://bazaar.launchpad.net/~ubuntu-gr- ... l/modules/ . Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ktogias για θέματα κωδικών κτλ. όποτε τα χρειαστείς.


Ωραιά λοιπόν! Τι θέλετε να φτιάξετε όσων αφορά το κομμάτι του portal?
Το γραφικό δείχνει να είναι μια χαρά. Μια gallery και τι άλλο?
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό Nisok » 06 Μάιος 2010, 19:54

Πιστεύω ότι το gallery είναι οκ.
Μην σε φορτώνουμε.
Όταν τελειώσεις και έχεις όρεξη... :-) βλέπουμε :-) .
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 06 Μάιος 2010, 19:55

bserem έγραψε:Ωραιά λοιπόν! Τι θέλετε να φτιάξετε όσων αφορά το κομμάτι του portal?
Το γραφικό δείχνει να είναι μια χαρά. Μια gallery και τι άλλο?

Για τώρα έχουμε υπόψιν τα παρακάτω:

  • Προσθήκη επιλογής "Λογότυπα" στο μενού αριστερά, με τα λογότυπα της κοινότητας και τους embedded κωδικούς. Δείτε εδώ ολόκληρη την πρόταση.
  • Προσθήκη επιλογής "Γκαλερί εικόνων" στο μενού αριστερά, με εικόνες από διάφορα happenings, εκδηλώσεις κτλ.
  • Προσθήκη νέου block στην αριστερή sidebar με ονομασία "Τελευταία Ενεργά Θέματα". Το περιεχόμενο του νέου block θα τροφοδοτείται από το rss του φόρουμ, αυτό εδώ και θα είναι κάτω από το block με τις "Άλλες υπηρεσίες". Δύο παραδείγματα, δείτε μια εικόνα εδώ και μια εδώ.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bserem » 06 Μάιος 2010, 20:11

δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για το rss, αλλά μπορώ να το κοιτάξω

τα υπόλοιπα μπορώ να τα κάνω, θα χρειαστώ βέβαια ένα username για το drupal-portal και την σχετικη πρόσβαση στο σύστημα αρχείων για να ανεβάσω τα modules που χρειάζονται

περιττό να πω ότι θεωρώ απαραίτητο να πάρετε ένα backup το πορταλ πριν από οτιδήποτε
ότι κάνω δεν έχει πιθανότητες λάθους αλλά οι πιθανότητες είναι μια επιστήμη που πολλές φορές πέφτει έξω ;)
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 06 Μάιος 2010, 20:18

bserem έγραψε:δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για το rss, αλλά μπορώ να το κοιτάξω

:thumbup:
bserem έγραψε:τα υπόλοιπα μπορώ να τα κάνω, θα χρειαστώ βέβαια ένα username για το drupal-portal και την σχετικη πρόσβαση στο σύστημα αρχείων για να ανεβάσω τα modules που χρειάζονται

Λίγο αναμονή μέχρι να απαντήσει ο ktogias,
αυτήν την στιγμή είναι ο βασικός διαχειριστής της κεντρικής ιστοσελίδας.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό ktogias » 09 Μάιος 2010, 01:17

Συγνώμη που άργησα να συμμετέχω στη συζήτηση.

@bserem : Θέλω ένα email σου για να σου ανοίξω λογαριασμό στο drupal.

To bzr το εχει στήσει ο alefteris για να μπορούμε να έχουμε ένα version control των αλλαγών που γίνονται στα αρχεία του site (modules, files γραφικών κλπ) και να μπορεί κάποιος να τραβήξει την τελευταία έκδοση στο pc του, να κάνει αλλαγές και δοκιμές εκεί, να κανει commit στο bzr και μετά με τράβηγμα στο server να έχουμε τις αλλαγές online. Καλό είναι να χρησιμοποιήσουμε αυτή τη διαδικασία, ειδικά για μεγάλες αλλαγές ή αν κάποιος δεν νιώθει άνετα να κάνει απευθείας αλλαγές στο site. Εγώ μέχρι στιγμής δεν το έχω χρησιμοποιήσει, ίσως κακώς, μια και οι αλλαγές που κάνω συνήθως είναι η δημιουργία ενός νέου block ή σελίδας ή μικρές διορθώσεις σε υπάρχουσες που επεξεργάζομαι κατ'ευθείαν online με αρκετή προσοχή. Πάντως καλό είναι να φροντίζουμε να κρατάμε ενήμερο το bzr repository ώστε να έχουμε μια ακόμα δυνατότητα revert αν κάτι σκάσει. Τέλος, παίρνεται αυτοματοποιημένο backup κάθε μέρα από τη βάση δεδομένων του site, και κάθε μήνα από τα αρχεία του στον server.

Για την ιδέα με το RSS ίσως μπορώ να το υλοποιήσω εγώ αν βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu-gr

Δημοσίευσηαπό bserem » 09 Μάιος 2010, 20:50

@ktogias σου στέλνω PM

όταν θέλετε να βάλετε ένα module στο drupal το βάζετε μέσο bzr ή το κάνετε upload στο server?

όπως και να έχει εγώ θα χρειαστώ κάποια modules (όχι πολλά), ανάλογα με τον τρόπο που τα βάζετε στο site μπορεί να σας ζητήσω να τα βάλετε εσείς :angel:
δυστυχώς δεν έχω καμία εμπειρία απο bzr, μολις πρόσφατα άρχισα να εξετάζω το svn και πάλι δεν αισθάνομαι άνετα να το χρησιμοποιήσω
bserem
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Μάιος 2010, 16:46
Εκτύπωση

Re: Σχετικά με την κεντρική ιστοσελίδα της κοινότητας Ubuntu

Δημοσίευσηαπό ktogias » 10 Μάιος 2010, 11:55

Για το bzr μάλλον θα χρειαστούμε λίγο τα φώτα του alefteris. Μόλις έκανα ένα bzr add τα αρχεία που βρίσκονται κάτω από το files (εικόνες που έχουν επισυναφθεί σε σελίδες και άρθρα κλπ) εξαιρώντας το fm που περιέχει μεγάλο όγκο αρχείων για download. ;Έτσι μπήκαν στο bzr και τα αρχεία που χρειάζονται για το banner του 10.04. Με commit πέρνω "Committed revision 63". Τώρα για να ανέβουν οι αλλαγές στο launchpad χρειάζεται να κάνω κάτι; Πως κάνει checkout κάποιος τρίτος για να πάρει τοπικά το site από bzr;

@bserem: Σου άνοιξα λογαριασμό με δικαιώματα admin. Αν χρειάζεσαι κάποια modules που δεν έιναι ήδη εγκατεστημένα, πες μου ποιά είναι και θα τα κανω εγώ install στον server.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά