Άδειες χρήσης

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό ftso » 07 Αύγ 2008, 16:08

Δείτε και εδώ http://www.eexi.gr/?q=node/14
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό billys_z » 08 Αύγ 2008, 09:33

Καλημέρα και πάλι σε όλους.
Χθες το βράδυ λοιπόν δοκίμασα στο Laptop μου να κάνω την διαδικασία εγκατάστασης του wine με απώτερο σκοπό να δοκιμάσω τα εκπαιδευτικά DVD που σας είπα.

Το wine εγκαταστάθηκε χωρίς καμία δυσκολία από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων μέσα σε 2 λεπτά.
Επόμενο βήμα. Τοποθετώ το DVD στο Drive μου και αναγνωρίζονται όλα τα αρχεία με μιας.
Κάποια από αυτά μάλιστα είχαν και το Quick Time για εγκατάσταση σε Set Up μορφή, με σκοπό να υποστηρίξουν το λογισμικό τους, το οποίο πάλι εγκαταστάθηκε απροβλημάτιστα.

Το πρόβλημα μου όμως είναι πως όταν δοκίμαζα να τρέξω τις εφαρμογές εκκίνησης του εκπαιδευτικού προγράμματος, άλλαζε από μόνη της η ανάλυση της οθόνης του υπολογιστή από 1280χ800 σε κάτι τύπου 800χ600. Πράγμα το οποίο μου έκοβε σχεδόν τα 2/3 από το θέμα μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ καν να πατήσω τα κουμπιά enter ή exit τα οποία κρυβόταν, καθώς δεν μπορούσα να μετακινήσω ούτε το παράθυρο.
Επίσης, μικρό το κακό εδώ, στο wine ενώ όλοι οι χαρακτήρες εμφανιζόταν κανονικά ,τα κουμπιά στο κάτω μέρος τα οποία θα έπρεπε να λένε τα συνήθεις: OK- Ακύρωση-Συνέχεια, ας πούμε ενδεικτικά, δεν εμφάνιζαν χαρακτήρες αλλά «Souahili» δηλαδή κάτι ακαταλαβίστικα σύμβολα.

Και κάπου εκεί σταμάτησα την προσπάθεια, μιας και είχε πάει αργάμιση, με σκοπό να ξαναπολεμήσω σήμερα, μετά το πέρας της υπαλληλικής σχέσεως εργασίας με τον εργοδότη μου και του καθιερωμένου 8,9,10,11ώρου…
billys_z
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 08:36
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό ilpara » 08 Αύγ 2008, 10:09

1.
billys_z έγραψε:... Το πρόβλημα μου όμως είναι πως όταν δοκίμαζα να τρέξω τις εφαρμογές εκκίνησης του εκπαιδευτικού προγράμματος, άλλαζε από μόνη της η ανάλυση της οθόνης του υπολογιστή από 1280χ800 σε κάτι τύπου 800χ600. Πράγμα το οποίο μου έκοβε σχεδόν τα 2/3 από το θέμα μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ καν να πατήσω τα κουμπιά enter ή exit τα οποία κρυβόταν, καθώς δεν μπορούσα να μετακινήσω ούτε το παράθυρο ...

Ο gourgi σε αυτό το νήμα λέει πως ρυθμίζεις την ανάλυση που ανοίγει το παράθυρο του wine:
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=5&t=688&hilit=wine

2.
billys_z έγραψε:... Επίσης, μικρό το κακό εδώ, στο wine ενώ όλοι οι χαρακτήρες εμφανιζόταν κανονικά ,τα κουμπιά στο κάτω μέρος τα οποία θα έπρεπε να λένε τα συνήθεις: OK- Ακύρωση-Συνέχεια, ας πούμε ενδεικτικά, δεν εμφάνιζαν χαρακτήρες αλλά «Souahili» δηλαδή κάτι ακαταλαβίστικα σύμβολα …

O vistakiller και ο linuxman δίνουν λύσεις σε αυτά τα νήματα:
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=639&hilit=wine
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=5&t=684&hilit=wine
Ρίξε και μια ματιά στο Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux.

Για ότι άλλο θες μην διστάσεις να ρωτήσεις.

ΥΓ: Βρήκα τις λύσεις κάνοντας αναζήτηση στο παρόν forum με το λεκτικό "wine" και διαβάζοντας τα αποτελέσματα
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό billys_z » 08 Αύγ 2008, 10:32

Ρίξε και μια ματιά στο Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux.

Χίλια συγνώμη. Το διάβασα απλά σήμερα το πρωί παρασύρθηκα και ανάρτησα επιπόλαια. :oops:
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες πάρα ταύτα.
billys_z
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 08:36
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά