Άδειες χρήσης

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό billys_z » 07 Αύγ 2008, 11:08

Καλημέρα σε όλους και ζητάω προκαταβολικά συγνώμη από τους Admin εαν έχω αναρτήσει το ερώτημα μου σε λάθος ενότητα και εάν χρειάζεται παρακαλώ όπως το μετακινήσουν.
Είμαι πάρα πολύ νέος στην φιλοσοφία του Linux όμως πάρα ταύτα έχω εγκαταστήσει Ubuntu στο σπίτι μου σε δεύτερο σταθμό εργασίας εδώ και λίγο καιρό και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. :D
Μέσα σε λίγες ημέρες είχα βρει τρόπο να κάνω όσα χρειαζόμουν και όσα είχα την απαίτηση να κάνω.
Έτσι πήραν πόδι και τα ενοχλητικότατα Svista πολύ γρήγορα.
Έχω όμως μια απορία - εμπόδιο σε ένα φιλόδοξο σχέδιο μου.
Έχω ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών το οποίο έχει υπολογιστές οι οποίοι χρησιμεύουν ως επί του πλείστον για να μπορούν οι εκπαιδευόμενοι να έχουν πρόσβαση στο internet, να μπορούν να γράφουν ένα αρχείο κειμένου και να περιηγούνται σε εκπαιδευτικά CD-DVD.
Οπότε σκέφτηκα ότι μπορώ να εγκαταστήσω σε αυτούς τους υπολογιστές Ubuntu. :D :D
Τα μοναδικά προγράμματα που χρειάζομαι είναι όσα έχει το Ubuntu out of the box. Δηλαδή το λογισμικό του + ένα Open office.
Και η απορία μου είναι η εξής: Τι ισχύει με τις άδειες χρήσης :?:
Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος που να μπορώ να μεταβώ ώστε να τις διαβάσω έστω και λίγο και να τις εκτυπώσω έτσι ώστε σε επικείμενο έλεγχο να μπορώ να αποδείξω την νομιμότητα του λογισμικού που χρησιμοποιώ?
Έκανα την αναζήτηση μου πριν αναρτήσω και στο παρών forum και στο internet γενικότερα αλλά αν και βρήκα ορισμένα πράγματα δεν καλύφθηκα πλήρως.
Σας ευχαριστώ όλους.
billys_z
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 08:36
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό ilpara » 07 Αύγ 2008, 11:24

Ιδού τα περί αδειών ubuntu: http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/licensing και http://wiki.ubuntu-gr.org/
Ιδού το GNU http://www.gnu.org/
Ιδού η GPL v.2 http://www.gnu.org/licenses/GPL-2.0.txt
Ιδού η ανεπίσημη μετάφραση από τον atermon http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=14&t=646&p=5138&hilit=GPL#p5138

ΥΓ: Δεν νομίζω ότι έχεις εσύ υποχρέωση να αποδείξεις ότι είναι νόμιμο το λογισμικό που χρησιμοποιείς (άλλωστε στην ανάγκη μπορείς να τους κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείς είναι ελεύθερο λογισμικό που διατίθεται δωρεάν) αλλά είναι υποχρέωση των ελεγκτικών μηχανισμών να ελέγξουν αν είναι παράνομο και να το αποδείξουν. Βεβαίως αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος ανάμεσά μας καλό θα ήταν να μας παρέχει κάποια επιπλέον υποστήριξη βασισμένη στην ισχύουσα νομοθεσία. Πάντως θα έλεγα να μην ανησυχείς.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό atermon » 07 Αύγ 2008, 11:48

Έχω ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών το οποίο έχει υπολογιστές οι οποίοι χρησιμεύουν ως επί του πλείστον για να μπορούν οι εκπαιδευόμενοι να έχουν πρόσβαση στο internet, να μπορούν να γράφουν ένα αρχείο κειμένου και να περιηγούνται σε εκπαιδευτικά CD-DVD


Δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με την Εφορία και αν ισχυριστούν το αντίθετο είναι εκτεθειμένοι οι ίδιοι. Αλλά τα εκπαιδευτικά CD-DVD που αναφέρεις είναι για Linux; Είναι ιδιόκτητο λογισμικό με χρέωση;

(ilpara ευχαριστώ για την αναφορά, να διευκρινήσω όμως ότι η μετάφραση δεν έχει γίνει από εμένα, κυκλοφορεί στο διαδίκτυο)
Τελευταία επεξεργασία από atermon και 07 Αύγ 2008, 13:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό ktogias » 07 Αύγ 2008, 12:12

Δεν είμαι νομικός, αλλά έχοντας ασχοληθεί με τις άδειες ισχύουν τα εξής:

1. Η άδειες χρήσης ελεύθερου λογισμικού κάτω από τις οποίες διατίθενται οι διανομές linux και το σύνολο των ελεύθερων εφαρμογών, με πιο συχνή την άδεια δημόσιας χρήσης GNU GPL, σε κατοχυρώνουν νομικά να χρησιμοποιείς το λογισμικό αυτό όπου, όπως και για όσο θέλεις, να το τροποποιείς και να το εγκαθιστάς σε όσους υπολογιστές θέλεις, να το αναδιανείμεις ή και να το χρεώνεις σε πελάτες έναντι αμοιβής. Η μόνη υποχρέωση που σου επιβάλλουν κάποιες άδειες ελεύθερου λογισμικού αφορούν την περίπτωση αναδιανομής του λογισμικού (αυτούσιου ή βελτιωμένου) από εσένα, οπότε και σε υποχρεώνουν να δίνεις την ίδια άδεια ή τα ίδια δικαιώματα που έχεις εσύ πάνω στο λογισμικό και σε όσους το διανείμεις, αλλά μάλλον δεν σε αφορούν. Συμπερασματικά οι άδεια χρήσης του ubuntu και των εφαρμογών που το συνοδεύουν σε κατοχυρώνει νομικά να μπορείς να το εγκαταστήσεις σε όσους υπολογιστές θέλεις στο σπίτι, στο γραφείο, στο φροντιστήριο, για οποιαδήποτε χρήση. Είναι εντελώς νόμιμο. (Προσοχή πρέπει να δώσεις εννοείται σε κλειστό λογισμικό τρίτων που διατίθεται για linux, αλλά κάτω από άλλες περιοριστικές άδειες - πχ . skype, google-earth, flash player κλπ -. Εκεί πρέπει να δεις τι λέει η κάθε άδεια, αλλά εφόσων τα προγράματα αυτά διατίθενται δωρεάν, θα πρόκειται για κάποια άδεια τύπου freeware, που πάλι σου επιτρέπει να τα τρέχεις όπου θες. Καλού κακού όμως ρίξε μια γρήγορη ανάγνωση στην άδεια αν χρειαστεί να εγκαταστήσεις κάτι από αυτά).

2. Συστήματα με linux και άλλο ελεύθερο λογισμικό χρησιμοποιούνται και από το ίδιο το κράτος (όχι στο βαθμό που θα θέλαμε ακόμα :( ) τόσο για server, όσο και για desktop σε νομαρχίες, δημόσιες υπηρεσίες, εξυπηρετητές κυβερνητικών διαδικτυακών τόπων, σχολικά εργαστήρια, πανεπιστημιακά ιδρύματα καθώς και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις. Συνεπώς ο κρατικός μηχανισμός και οι σχετικών αρμοδιοτήτων υπάλληλοί του γνωρίζουν (ή θα έπρεπε να γνωρίζουν) τι είναι το ελεύθερο λογισμικό και τι σημαίνει οπότε ουσιαστικό πρόβλημα δεν πρόκειται να έχεις. Τώρα αν είσαι γκαντέμης και πέσεις σε κανένα παντελώς άσχετο ελεγκτή που σου ζητάει παραστατικά κλπ δεν ξέρω. Ότι και να γίνει πάντως ένα είναι σίγουρο, μόλις εξεταστεί πιο σοβαρά το θέμα, θα ξεμπλέξεις αν χρησιμοποιείς ελεύθερο λογισμικό.

3. Στο παρελθόν (δεν ξέρω τι γίνεται τα τελευταία χρόνια) σε διάφορες επιδοτήσεις του δημοσίου για τη μηχανοργάνωση επιχειρήσεων αναφερόταν στους όρους π.χ. "αγορά εφαρμογής σουίτας γραφείου" και όσοι θέλανε την επιδότηση έπρεπε να προσκομίσουν απόδειξη αγοράς. Όποιος λοιπόν ήθελε να χρησιμοποιήσει ελεύθερο λογισμικό πήγαινε στον κομπιουτερά της γειτονιάς του και αυτός του έκοβε μια απόδειξη αγοράς π.χ. openoffice με τιμή 1ευρώ. Ίσως θες να ψάξεις για το εντελώς τυπικό - ελληνο-γραφειοκρατικό της υπόθεσης μήπως σε σιγουρέψει περισσότερο να κάνεις κάτι αντίστοιχο έτσι ώστε ακόμα και αν κάποιος άδικα προσπαθήσει να στην πει να έχεις και απόδειξη αγοράς για να του βουλώσεις το στόμα.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό simosx » 07 Αύγ 2008, 12:33

billys_z έγραψε:Και η απορία μου είναι η εξής: Τι ισχύει με τις άδειες χρήσης :?:
Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος που να μπορώ να μεταβώ ώστε να τις διαβάσω έστω και λίγο και να τις εκτυπώσω έτσι ώστε σε επικείμενο έλεγχο να μπορώ να αποδείξω την νομιμότητα του λογισμικού που χρησιμοποιώ?
Έκανα την αναζήτηση μου πριν αναρτήσω και στο παρών forum και στο internet γενικότερα αλλά αν και βρήκα ορισμένα πράγματα δεν καλύφθηκα πλήρως.
Σας ευχαριστώ όλους.


Μια τυπική απάντηση θα μπορούσε να είναι

«Χρησιμοποιούμε Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ). Αυτό επιτρέπει την ελεύθερη χρήση του λογισμικού από την επιχείρησή μας. Μπορείτε να δείτε περισσότερα στο http://mathe.ellak.gr/»


Το πραγματικό ζήτημα ωστόσο είναι τι μπορείς να κάνεις αν πετύχεις εκείνο το δημόσιο υπάλληλο που δεν καταλαβαίνει «από αυτά τα πράγματα».

Προσωπικά θα είχα κάθε όρεξη να αφιερώσω χρόνο με τέτοιους υπαλλήλους, ωστόσο δεν είναι όλοι σαν εμένα.

Αν βρεθείς με τέτοιο υπάλληλο, είναι σημαντικό να μην μπεις σε πολλές λεπτομέρειες, διότι είναι πολύ πιθανό να μπερδευτούν. Πιστεύω ότι η καλύτερη τακτική είναι να τους στείλεις να ψάχνουν αλλού. Για παράδειγμα, μπορείς να προσθέσεις

«Το λογισμικό μας το έχουμε προμηθευτεί από το http://www.ubuntu.com/, που επιτρέπει την ελεύθερη χρήση στην επιχείρησή μας. Μπορείτε να δείτε περισσότερα στο http://www.ubuntu.com/»
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό linuxman » 07 Αύγ 2008, 12:45

Ναι έτσι είναι όπως είπανε παραπάνω , το μόνο που θα μπορούσα να πω ότι εάν έχεις εκπαιδευτικά CD-DVD που είναι Macromedia (exe ) εδώ θα χρειαστεις να εγκαταστίσεις και (wine = wine is an Open Source implementation of the Windows API on top of X, OpenGL, and Unix.) μόνο έτσι θα μπορέσουν να λειτουργήσουν αυτά , κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για τα υπόλοιπα .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό billys_z » 07 Αύγ 2008, 15:41

Καταρχήν να ευχαριστήσω όσους απάντησαν στα ερωτήματα μου. :D
[Off topic] Αυτός είναι και ο καλύτερος αντίλογος σε όλους όσους θεωρούν το linux και όσους ασχολούνται με αυτό snob.

Με υπερκαλύψατε με τις απαντήσεις σας καθώς και με τους συνδέσμους που παραθέσατε.
Ναι έτσι είναι όπως είπανε παραπάνω , το μόνο που θα μπορούσα να πω ότι εάν έχεις εκπαιδευτικά CD-DVD που είναι Macromedia (exe ) εδώ θα χρειαστεις να εγκαταστίσεις και (wine = wine is an Open Source implementation of the Windows API on top of X, OpenGL, and Unix.) μόνο έτσι θα μπορέσουν να λειτουργήσουν αυτά , κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για τα υπόλοιπα .


Αυτό είναι ένα θέμα που θα το ελέγξω άμεσα. Βάση πιθανοτήτων θα είναι αρχεία .exe αν και δεν χρειάστηκε ποτέ να αναρωτηθώ έως τώρα λόγω του ότι τα έτρεχαν σε μηχανήματα που λειτουργούσαν με Windows XP. Προλέγω τώρα αλλά μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι ισχύει με το wine σε περίπτωση που το χρειαστώ? Απλά το εγκαθιστώ στο μηχάνημα μου και μπορώ να τρέχω αρχεία π.χ. exe?
Και πάλι ευχαριστώ.
billys_z
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 08:36
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό simosx » 07 Αύγ 2008, 15:50

Είχαμε μια συζήτηση στο κανάλι #ubuntu-gr (Δίκτυο IRC Freenode) για το θέμα αυτό.

Ένα σημαντικό θέμα είναι να ρωτήσουμε ποια είναι τα νομικά δικαιώματα στην παραπάνω διαδικασία. Μια καλή πηγή είναι ο eLawyer, http://elawyer.blogspot.com/
Ο ilpara προσφέρθηκε να επικοινωνήσει τις επόμενες μέρες.

Ακόμα, πρέπει να υπάρχει κάποια πηγή (π.χ. ΚτΠ) που να ασχολείται με το ελεύθερο λογισμικό, που να γνωρίζει κάτι επίσημο. Για παράδειγμα, αν υπάρχει κάποια επίσημη θέση προς το ελεύθερο λογισμικό, κτλ. Αυτό θέλει αναζήτηση στο Google, κτλ.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό linuxman » 07 Αύγ 2008, 15:53

Ναι ουσιαστικά μπορείς να τρέχεις , και να κάνεις εγκατάσταση αρκετών προγραμμάτων κανονικά λες και τα τρέχεις απο τα λεγόμενα " Παράθυρα " :lol: :lol: :lol:
Δεν υπάρχει πρόβλημα , μόνο που χρειάζεται μερικές ρυθμίσεις για ελληνικά και είναι έτοιμο .
Και με την άδεια χρήσης το ίδιο Win License ειναι
GNU Lesser General Public License

Υ.Γ. Μπορείς να κάνεις και το έξεις να ζήτησης την μετάφραση τον άδειων GPL , GPL2 κτλ. απο ένα μεταφραστικό γραφείο και σφραγίδα απο τον δικηγόρο ώστε να είναι ας πούμε και λίγο επίσημα και να τα δείξεις σε περιπτώσει ελέγχου αν και αυτό είναι περιττό αν δεν πέσει κάποιος που δεν έχει ιδέα καν τι είναι Ανοιχτό Λογισμικό .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Άδειες χρήσης

Δημοσίευσηαπό billys_z » 07 Αύγ 2008, 16:07

Τέτοιο support πάντως ούτε στα πιό φιλόδοξα όνειρα μου :D :D :D
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
billys_z
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 06 Αύγ 2008, 08:36
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά