Forum Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Forum Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό vista killer » 30 Αύγ 2008, 11:59

Καταρχήν να πω ότι κάνατε μια φοβερή δουλειά στην νέα εμφανιση του forum και ότι στο θέμα αισθητικής παίρνει άριστα. Προσωπικά όμως τα forum που έχουν την μορφή blog με κουράζουν λόγο του περιορισμένου χώρου που υπάρχει για να διαβάσεις και να γράψεις κάποιο μύνημα. Για μένα τα forum πρέπει να έχουν την μορφή που υπήρχε πριν και που έχει και το official ubuntu forum. Φυσικά αυτό είναι προσωπική μου γνώμη.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό align » 30 Αύγ 2008, 13:09

καλοριζικο το νεο look!

ισως να ηταν καπως πιο ξεκουραστο το προηγουμενο ,καλα θα ηταν να μπορουσαμε να εχουμε και εναλλαγη σκιν,αυτο το καφε ειναι λιγο πιο βαρυ ισως απο οτι θα επρεπε.
αρχαριος στο linux
align
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 21:21
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 30 Αύγ 2008, 13:12

είναι και λίγο θέμα συνήθειας...
Σας καταλαβαίνω τι λετε αλλά ας του δώσουμε λίγο καιρό να δούμε πως πάει...

Gredits και Respects στον Bullgr για την αλλαγή
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό sparus » 30 Αύγ 2008, 14:49

vista killer έγραψε:Καταρχήν να πω ότι κάνατε μια φοβερή δουλειά στην νέα εμφανιση του forum και ότι στο θέμα αισθητικής παίρνει άριστα. Προσωπικά όμως τα forum που έχουν την μορφή blog με κουράζουν λόγο του περιορισμένου χώρου που υπάρχει για να διαβάσεις και να γράψεις κάποιο μύνημα. Για μένα τα forum πρέπει να έχουν την μορφή που υπήρχε πριν και που έχει και το official ubuntu forum. Φυσικά αυτό είναι προσωπική μου γνώμη.

Συμφωνώ κι εγώ. Το παλιότερο θέμα ήταν πιο ξεκούραστο. Δεν θσ ήταν καλύτερα να μπορούμε εμείς να επιλέξουμε ποιο προτιμάμε?
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 30 Αύγ 2008, 16:04

Γειά σας κ απο μένα,

Εμένα μου φαίνεται αρκετά καλύτερο απο το προηγούμενο και το καλό είναι ότι μου χωράει ακριβώς στην οθόνη. Το προηγούμενο σε ανάλυση 1024x768 μου ξέφευγε δεξιά αριστερά και ήταν σπαστικό ιδίως όταν έγραφα ποστ, έπρεπε να κουνάω συνέχεια την οριζόντια μπάρα πέρα δώθε. Τώρα είναι μια χαρά!
Το χρώμα δεν με χαλάει, ούτε και με ξετρελένει θα έλεγα....
Anyway αφήστε το κανα μήνα να δούμε πως θα πάει και μετά το αξιολογούμε....
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 30 Αύγ 2008, 16:51

@vista_killer +1

Eξαιρετική δουλειά από θέμα αισθητικής αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βολέψει όταν διαβάζουμε μεγάλα post και ειδικά στην περίπτωση των tutorials.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 30 Αύγ 2008, 19:03

Παιδιά κάντε λίγο υπομονή να συνηθίσουμε όλοι μαζί το νέο look και αν όντως υπάρχει θέμα με κάτι να το διορθώσουμε. Τώρα, μετά από τόσους μήνες με το άλλο θέμα, λογικό είναι να μας ξενίζει.
Δείτε και το τεχνικό κομμάτι λίγο: Το βασικότερο που για εμένα είναι και κρίσιμο στο νέο μας theme είναι πως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έχουμε τα links να φαίνονται και δεν χρειάζεται αλχημείες για αυτό όπως στο παλιό...
Επίσης έχει λυθεί το θέμα τις εμφανίσεις σε αναλύσεις που το προηγούμενο δεν υποστήριζε.

Όπως και να έχει, δεν θα πεθάνουμε με αυτό το theme. Απλά κάνουμε ένα βήμα μπροστά με κάτι καλύτερο (τουλάχιστον τεχνικά). Για το αισθητικό, δώστε λίγο χρόνο, να το δουλέψουμε και βλέπουμε σε 2η φάση...
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό Antithesis » 30 Αύγ 2008, 20:36

Vista Killer έγραψε:Eξαιρετική δουλειά από θέμα αισθητικής

Θα χρησιμοποιήσω αυτή τη φράση. Πολύ ευχάριστη έκπληξη! Το μόνο που ξενίζει είναι ίσως τα άβαταρ που φαίνονται από τα δεξιά αλλά συνηθίζεται.

fleXcan έγραψε:Εμένα μου φαίνεται αρκετά καλύτερο απο το προηγούμενο και το καλό είναι ότι μου χωράει ακριβώς στην οθόνη. Το προηγούμενο σε ανάλυση 1024x768 μου ξέφευγε δεξιά αριστερά και ήταν σπαστικό ιδίως όταν έγραφα ποστ, έπρεπε να κουνάω συνέχεια την οριζόντια μπάρα πέρα δώθε. Τώρα είναι μια χαρά!

Το είχα και εγώ αυτό το θέμα εξαιτίας της μεγένθυσης για να βλέπω καλύτερα. ^_^
Άβαταρ μέλους
Antithesis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2008, 18:14
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό headless » 30 Αύγ 2008, 21:06

Antithesis έγραψε:Θα χρησιμοποιήσω αυτή τη φράση. Πολύ ευχάριστη έκπληξη! Το μόνο που ξενίζει είναι ίσως τα άβαταρ που φαίνονται από τα δεξιά αλλά συνηθίζεται.



Κι εμένα αυτό με ξενίζει κάπως,τόσα χρόνια σε fora είχα συνηθίσει το ανάποδο.
Blogοφέρνει λίγο το νέο theme αλλά όπως είπαν και οι προλαλήσαντες..συνηθίζεται.
Μεγειές!
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Ubuntu-gr και νέα εμφάνιση

Δημοσίευσηαπό alefteris » 30 Αύγ 2008, 21:17

Στο νέο θέμα του φόρουμ, δεν υπάρχουν πλέον δεσμοί προς τα άλλα τμήματα του ιστοτόπου, όπως την αρχική σελίδα, το wiki και την λίστα ταχυδρομείου.

Επίσης σε thread που έχουν μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία, δεν εμφανίζετε αυτή η πληροφορία.
alefteris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 20:14
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron