Netbeans

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Ελληνικά στη MySQL και Netbeans

Δημοσίευσηαπό greatst » 25 Ιαν 2009, 19:46

Έχω μια βάση δεδομένων σε mysql και προσπαθώ μέσα από το netbeans να κάνω μια εφαρμογή "CRUD" (create, read, update, and delete) New Project --> Java --> Java Desktop Application --> Database Application. Το collation στη βάση δεδομένων (και σε όλα τα μη-αριθμητικά πεδία του πίνακα) είναι utf8_unicode_ci και το charset της βάσης είναι UTF-8 Unicode (utf8). Μέσα από το phpmyadmin βλέπω ελληνικά χωρίς πρόβλημα, μπορώ και να εισάγω ελληνικά χωρίς πρόβλημα. Στο netbeans βλέπω τα ελληνικά (που έχω εισάγει εκτός netbeans) κανονικά, αλλά εάν εισάγω δεδομένα μέσα από το GUI της εφαρμογής στο netbeans τότε αυτά φαίνονται ??????? (και στο netbeans αλλά και στο phpmyadmin). Καμιά συμβουλή?
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Ελληνικά στη MySQL και Netbeans [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]

Δημοσίευσηαπό greatst » 29 Ιαν 2009, 09:37

greatst έγραψε:Έχω μια βάση δεδομένων σε mysql και προσπαθώ μέσα από το netbeans να κάνω μια εφαρμογή "CRUD" (create, read, update, and delete) New Project --> Java --> Java Desktop Application --> Database Application. Το collation στη βάση δεδομένων (και σε όλα τα μη-αριθμητικά πεδία του πίνακα) είναι utf8_unicode_ci και το charset της βάσης είναι UTF-8 Unicode (utf8). Μέσα από το phpmyadmin βλέπω ελληνικά χωρίς πρόβλημα, μπορώ και να εισάγω ελληνικά χωρίς πρόβλημα. Στο netbeans βλέπω τα ελληνικά (που έχω εισάγει εκτός netbeans) κανονικά, αλλά εάν εισάγω δεδομένα μέσα από το GUI της εφαρμογής στο netbeans τότε αυτά φαίνονται ??????? (και στο netbeans αλλά και στο phpmyadmin). Καμιά συμβουλή?


για όσους/όσες αντιμετώπισαν ή αντιμετωπίσουν αυτό το πρόβλημα, η λύση βρέθηκε:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=266662
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού