Netbeans

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Netbeans

Δημοσίευσηαπό atomo » 14 Σεπ 2008, 20:17

εχω μια ερωτηση για netbeans σχετικα με c και c++

πως μπορω να τρεξω τον κωδικα μου...???
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
EXCELIXIS (8.10)
Pentium 4 2.8 Ghz /512MB DDR/ SVGA 5200 (128MB) / ASUS WL-167g / NO / ΔΞΔΑ / LG 19''
atomo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 07 Σεπ 2008, 18:50
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό sudobash » 14 Σεπ 2008, 20:50

atomo έγραψε:εχω μια ερωτηση για netbeans σχετικα με c και c++

πως μπορω να τρεξω τον κωδικα μου...???

Ρίξε μια ματία στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.netbeans.org/kb/trails/cnd.html
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό greatst » 15 Δεκ 2008, 12:57

Καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μου post στο forum)!

Ήθελα να ρωτήσω εάν θεωρείτε ότι το Netbeans είναι το καταληλότερο IDE για ανάπτυξη διαπλατφορμικών εφαρμογών ή εάν έχετε να μου προτείνετε και τίποτε άλλο (μιλάμε πάντα για λογισμικό που δεν απαιτεί πληρωμή για αγορά αδειών).

Εγώ εγκατέστησα αρχικά το Netbeans 6.1 από το αποθετήριο του ubuntu8.10 αλλά στη συνέχεια το απεγκατέστησα και κατέβασα την έκδοση 6.5 η οποία (στην πλήρη έκδοση που την κατέβασα) με κάλυψε περισσότερο. Με ενδιαφέρει κυρίως η ανάπτυξη εφαρμογών desktop με διασύνδεση με βάση δεδομένων.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 15 Δεκ 2008, 13:30

To IDE δεν έχει να κάνει με το αν η εφαρμογή σου είναι διαπλατφορμική (ουαου λέξη) ή όχι, αλλά πως γράφεις τον κώδικα. Αν για παράδειγμα γράφεις C κώδικα και χρησιμοποιείς κάτι σαν
Κώδικας: Επιλογή όλων
#include <linux/kernel.h>

μην περιμένεις να λειτουργήσει σε άλλο λειτουργικό. Από ΙDE χρησιμοποιείς αυτό που σε βολεύει καλύτερα, όπως το vim για παράδειγμα :D
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό sudobash » 15 Δεκ 2008, 13:34

greatst έγραψε:Καλώς σας βρήκα (είναι το πρώτο μου post στο forum)!

Ήθελα να ρωτήσω εάν θεωρείτε ότι το Netbeans είναι το καταληλότερο IDE για ανάπτυξη διαπλατφορμικών εφαρμογών ή εάν έχετε να μου προτείνετε και τίποτε άλλο (μιλάμε πάντα για λογισμικό που δεν απαιτεί πληρωμή για αγορά αδειών).

Εγώ εγκατέστησα αρχικά το Netbeans 6.1 από το αποθετήριο του ubuntu8.10 αλλά στη συνέχεια το απεγκατέστησα και κατέβασα την έκδοση 6.5 η οποία (στην πλήρη έκδοση που την κατέβασα) με κάλυψε περισσότερο. Με ενδιαφέρει κυρίως η ανάπτυξη εφαρμογών desktop με διασύνδεση με βάση δεδομένων.

Μιλώντας για διαπλατφορμικές εφαρμογές και για netbeans, μάλλον θα αναφέρεσαι σε ανάπτυξη εφαρμογών σε java.. όπως και νά'χει όμως, προσωπικά προτιμώ το netbeans και για χρήση java αλλά και για c/c++.
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό bullgr » 15 Δεκ 2008, 13:42

Προσωπικά θα σου πρότεινα το Geany το οποίο βρίσκεται στα repos...

Δες και τη παρακάτω συζήτηση που είχε γίνει παλαιότερα για το ίδιο θέμα:
viewtopic.php?f=22&t=1242&start=10&st=0&sk=t&sd=a&hilit=ide
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό sorolop » 15 Δεκ 2008, 13:43

Να κανω μια μικρη παρενθεση, για να γραφει τετοιου ειδους κωδικας δεν μπορει να γινει και με το monodevelop? http://www.mono-project.com/Main_Page
Βασικα εγω εψαχνα ενα προγραμμα για να γραψω C#. Με το monodevelop ειμαι ευχαριστημενος!
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Desktop
Λειτουργικό σε Η/Υ: Ubuntu 9.10 (karmic)
Προδιαγραφές ⇛ Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8200 @ 2.66GHz │ RAM 4021 MB │ Nvidia GeForce 8800 GT │ Κάρτα ήχου: Intel 82801G HD
Άβαταρ μέλους
sorolop
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 17:43
Τοποθεσία: Δομοκός
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό sudobash » 15 Δεκ 2008, 14:29

sorolop έγραψε:Να κανω μια μικρη παρενθεση, για να γραφει τετοιου ειδους κωδικας δεν μπορει να γινει και με το monodevelop? http://www.mono-project.com/Main_Page
Βασικα εγω εψαχνα ενα προγραμμα για να γραψω C#. Με το monodevelop ειμαι ευχαριστημενος!

Όπως προανέφερα, εξαρτάται σε τι γλώσσα προτιμάς να γράψεις την εφαρμογή σου. Αν έχεις μια οικειότητα με .NET, τότε το Mono (και το MonoDevelop, το οποίο είναι το αντίστοιχο IDE για το Mono) είναι ότι ιδανικό.
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: netbeans

Δημοσίευσηαπό greatst » 15 Δεκ 2008, 14:35

@Dimitris: βασικά σε java κυρίως, πιθανόν και σε C/C++. Το "vim" που αναφέρεις δεν το έχω δουλέψει καθόλου (δεν έχω ιδέα τι είναι!) αλλά θα το ψάξω. (ΥΓ: ναι, ναι, αυτό το διαπλατφορμική είναι όντως καλό! Αν και ... παραείναι βαριά λέξη! lol)

@sudobash: μου φάνηκε όντως καλό εργαλείο το netbeans.

@bullgr: θα το τσεκάρω αυτό το "Geany" αλλά και το λινκ που μου έδωσες.

@sorolop: χμμμ... αυτό το mono-develop φαίνεται πράγματι πολύ ενδιαφέρον! Θα το τσεκάρω και αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και περιεκτικές σας απαντήσεις. :-)
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Netbeans

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 15 Δεκ 2008, 15:38

To vim είναι ένας command line editor, τον οποίο μάλλον δε θα θες να τον χρησιμοποιήσεις.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού