Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό Trupokarudos » 17 Οκτ 2010, 02:49

s.dalas έγραψε:Off topic:
παραθέτεις ένα δικό μου κείμενο, με μια ερώτηση που απευθύνεται σε συγκεκριμένο άτομο και αναπτύσσεις τον τρόπο σκέψης σου σε ένα διαφορετικό θέμα που όπως βλέπεις δεν έχω πάρει καμία θέση.


Off topic:
Συνοπτικά... Και με απλά λόγια. Πιστεύω πως μίλησε υποτιμητικά. Και ήταν προσβλητικός ο τρόπος του.
Ρώτησες "που μίλησε υποτιμητικά;" . ΟΚ ρωτησες αλλον... Εμπλεκομαι και εγώ σ αυτό και αυτη είναι η άποψη μου.
http://trupokarudos.blogspot.com
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα. Τύπος του copy paste σε εντολές...┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.10 64bit σε Acer 5740D
Προδιαγραφές ⇛ 4x Intel Core i5 CPU M 430 @ 2.27GHz | 5985MB |
OpenGlRenderer X11 Vendor | Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) | |[/b] ATI Technologies Inc Redwood [Radeon HD 5600 Series] [1002:68c1]
| 1366x768 pixels The X.Org Foundation Version :1.9.0
Trupokarudos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2010, 23:55
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 17 Οκτ 2010, 03:08

Off topic:
Trupokarudos έγραψε:Πιστεύω πως μίλησε υποτιμητικά. Και ήταν προσβλητικός ο τρόπος του.
απεναντι στον linuxman? εγώ αυτό ρώτησα
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό Trupokarudos » 17 Οκτ 2010, 03:34

Off topic:
Απέναντι σε εκείνον, σε μένα , άσχετα αν δεν κατάλαβε σε ποιον αναφερόμουν.
και είναι πολύ άσχημο όλο αυτό. Η κακή συμπεριφορά και η επίθεση δίχως λόγο!
Τι να πω ίσως εγώ έχω "αγγλοσαξονικού τύπου" αντιλήψεις...
Ά ρε μάνα! Ώρες ώρες σε ευγνωμονώ!
http://trupokarudos.blogspot.com
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα. Τύπος του copy paste σε εντολές...┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.10 64bit σε Acer 5740D
Προδιαγραφές ⇛ 4x Intel Core i5 CPU M 430 @ 2.27GHz | 5985MB |
OpenGlRenderer X11 Vendor | Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) | |[/b] ATI Technologies Inc Redwood [Radeon HD 5600 Series] [1002:68c1]
| 1366x768 pixels The X.Org Foundation Version :1.9.0
Trupokarudos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2010, 23:55
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 17 Οκτ 2010, 03:44

Off topic:
Με συγωρείτε αλλά δε βλέπω κάπου προσβολή. Βλέπω επίθεση απέναντι σου στην οποία ακόμη δεν έχω πάρει θέση. Τώρα που είδατε εσεις προσβολή δεν ξέρω
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό Trupokarudos » 17 Οκτ 2010, 03:56

s.dalas έγραψε:Off topic:
Με συγωρείτε αλλά δε βλέπω κάπου προσβολή. Βλέπω επίθεση απέναντι σου στην οποία ακόμη δεν έχω πάρει θέση. Τώρα που είδατε εσεις προσβολή δεν ξέρω


Off topic:
Εγώ βλέπω και επίθεση και προσβολή. Και κακή συμπεριφορά και έλλειψη τρόπων.
Τέτοια πράγματα απωθούν τους χρήστες από το φόρουμ και τους κουμπώνουν, "να το πω ή να μη το γράψω γιατί θα μου την πουν ότι έγραψα μα***ια" μπορεί να σκεφτεί κάποιος... Ναι εγώ μπορώ να βρω βοήθεια κ από αλλού- είμαι τυχερή. Άλλοι όμως δεν έχουν την ίδια ευκολία με μένα. Και ο Bill καραδοκεί!
http://trupokarudos.blogspot.com
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγα πράγματα. Τύπος του copy paste σε εντολές...┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 11.10 64bit σε Acer 5740D
Προδιαγραφές ⇛ 4x Intel Core i5 CPU M 430 @ 2.27GHz | 5985MB |
OpenGlRenderer X11 Vendor | Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) | |[/b] ATI Technologies Inc Redwood [Radeon HD 5600 Series] [1002:68c1]
| 1366x768 pixels The X.Org Foundation Version :1.9.0
Trupokarudos
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2010, 23:55
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό medigeek » 17 Οκτ 2010, 10:57

Off topic:
linuxman έγραψε:
medigeek έγραψε:Αν βρήκες βοήθεια από κοντά, τέλεια, ζήτησε περισσότερες πληροφορίες εκεί! :)

Αν δεν κατάλαβες ποιον ρώτησε , θα σου απαντήσω εγώ , εμένα ρώτησε , δηλαδή θεωρείς ότι θα τις έλεγα κάτι λάθος σε σχέση με αυτά που έγραψες εσύ ποιο πάνω ?
[...]
Δεν θα μιλάς μειονεκτικά για κάποιον που δεν τον ξέρεις ,δηλαδή εμένα .

Κατ' αρχήν, αυτά που είπα δεν τα είπα ειρωνικά. Δεν ξέρω πώς τα ερμηνεύσατε, αλλά τα είπα με την καλύτερη πρόθεση. Για τους οδηγούς αναφερθηκα στους οδηγούς-άρθρα που βρίσκει στο διαδίκτυο, όχι για οδηγούς-άτομα.
Αυτό που είπα είναι αυτό που έγραψα: Αν βρήκε βοήθεια από κοντά, είναι 1000 φορές καλύτερη από οποιοδήποτε οδηγό, tutorial ή καθοδήγηση που θα βρει στο διαδίκτυο.
Δεν υπονοούσα τίποτα ούτε υποτίμησα κανένα.

Trupokarudos έγραψε:Να πει τι ακριβώς τον οδήγησε σε αυτή την ακραία στάση,

Με οδήγησε το γεγονός ότι προσφερθηκα να βοηθήσω να ξεμπλέξεις τα πράγματα. Αντι να περιμένεις υπομονετικά μια απάντηση, ακολούθησες οδηγούς που βρήκες στο διαδίκτυο. Δε μιλάω για τον linuxman είτε για τη βοήθεια που βρήκες από κοντά -- αυτό είναι άλλη ιστορία και χαίρομαι που βρήκες βοήθεια από κοντά -- είναι ο ευκολότερος τρόπος να μάθεις μια διαδικασία.

Και ειλικρινά, δε βλέπω λόγο να συνεχιστεί το offtopic λόγω μιας προσωπικής μου στάσης απέναντι σε ένα μέλος και συγκεκριμένα για το θέμα αυτό. Σε υπόλοιπα θέματα αν γνωρίζω θα απαντήσω. Απλά ένιωσα άβολα να τον βοηθήσω προσπαθώντας να καταλάβω που βρίσκεται το πρόβλημα κάθε φορά που ακολουθούσε διαφορετικό οδηγό.
Δεν υπονοώ τίποτα, δε βλέπω υποτιμητικά κανένα, βλέπω τον τρόπο που θα μπορούσε να εξελιχθεί σταδιακά σε ένα καλό προγραμματιστή. Δεν περιμένω να έχω δίκαιο, δεν περιμένω να έχω άδικο, δεν θέλω το φόρουμ να πάρει στάση για αυτό που είπα. Δεν περιμένω απολογία ούτε θα απολογηθώ. Μια γνώμη εξέφρασα, λυπάμαι που δεν ήμουν σαφής σ' αυτά που είπα, αλλά ελπίζω τώρα να είναι ξεκάθαρο.


Και η γνώμη μου είναι ότι HTML για δημιουργία ιστοσελίδων μπορεί να μάθει χωρίς joomla και ακόμη χωρίς web server (δεξί κλικ στο index.html > Open with > Firefox). Η ιδέα του free web hosting αν θέλει να πάρει μια γεύση του joomla είναι η καλύτερη, είτε με απλό XAMPP και ένα index.html, πράγμα που έχω πει εδώ: viewtopic.php?f=22&t=14562&start=40#p144812
..κι εδώ: viewtopic.php?f=22&t=14562&start=10#p143997
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό georget777 » 20 Οκτ 2010, 12:50

Καλό είναι πριν πας να μπλέξεις με κατασκευή ιστοσελίδας να γνωρίζεις κάποια πράγματα για html και css. Το w3schools που προτείνει ο φίλος πιο πάνω είναι η καλύτερη πηγή που μπορείς να βρεις. Έχει μέχρι και ασκήσεις για να εφαρμόσεις όσα υπάρχουν σε κάθε κατηγορία. καλή επιτυχία
>> Δωρεάν κατασκευή blog, Video tutorials με βήμα - βήμα οδηγίες <<
georget777
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Οκτ 2010, 12:35
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό evanipa » 13 Οκτ 2011, 16:52

Trupokarudos έγραψε:Γεια και πάλι!
Χρειάζομαι προτάσεις λογισμικού για κατασκευή ιστοσελίδων με ubuntu.
Όχι κάτι απλό και προχειρό, αλλά για επαγγελματική δουλειά.
Σκοπεύω να κάνω το blog μου πόρταλ- και να κινηθώ επαγγελματικά πλέον.
Όσες σελίδες έφτιαξα στο περελθόν τις δημιουργησα σε windows.
Έχω το όλο το απαραίτητο λογισμικο, μόνο που δεν τρέχει εδω και εγώ δεν τα πάω καλά με το wine...
Επίσης δεν θέλω να δουλεψω σε υπολογιστη τρίτου, ουτε να το γυρίσω σε windows.
και φυσικά δε θα βάλω να φτιάξει κάποιος άλλος τη σελίδα μου, εφόσον μπορώ να τη δημιουργήσω εγώ...

:-) Τι λέτε;

Υ.Γ- Τα 2-3 προγραμματάκια που είδα στο ubuntu software center και κατεβασα δε μ γεμισαν το μάτι. Θέλω κάτι πέρα από αυτά.
Υ,Γ Νο2 - Στα windows λειτουργουσα με ewisoft website builder




Wordpress kai mono.....ayto einai to kalytero!
Doulevw para poli kairo me to wordpress kai eimai para polu eyxaristimenh
evanipa
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Σεπ 2011, 22:47
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό clepto » 13 Οκτ 2011, 17:05


!

Μήνυμα συντονισμού πρός τον/την evanipa

Σε παρακαλούμε να διαβάσεις τις οδηγίες προς νεοεισερχόμενους προσεκτικά. Όλες οι δημοσιεύσεις πρέπει να είναι σε λιτά πεζά ελληνικά, δηλ. όχι greeklish (εκτός αν δεν λειτουργούν τα ελληνικά), όχι κεφαλαία (φαίνεται ότι φωνάζεις), όχι ξένη γλώσσα (εκτός αν υπάρχει ανάγκη), όχι χωρίς λόγο πολλά χρώματα, bold, κλπ. Για αυτούς τους λόγους, κάνε τις απαραίτητες αλλαγές στην δημοσίευση σου.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Κατασκευή ιστοσελίδων με Ubuntu. Καλό λογισμικό;

Δημοσίευσηαπό linuxs » 15 Οκτ 2011, 08:08

Trupokarudos έγραψε:Γεια και πάλι!
Χρειάζομαι προτάσεις λογισμικού για κατασκευή ιστοσελίδων με ubuntu.
Όχι κάτι απλό και προχειρό, αλλά για επαγγελματική δουλειά.
Σκοπεύω να κάνω το blog μου πόρταλ- και να κινηθώ επαγγελματικά πλέον.
Όσες σελίδες έφτιαξα στο περελθόν τις δημιουργησα σε windows.
Έχω το όλο το απαραίτητο λογισμικο, μόνο που δεν τρέχει εδω και εγώ δεν τα πάω καλά με το wine...
Επίσης δεν θέλω να δουλεψω σε υπολογιστη τρίτου, ουτε να το γυρίσω σε windows.
και φυσικά δε θα βάλω να φτιάξει κάποιος άλλος τη σελίδα μου, εφόσον μπορώ να τη δημιουργήσω εγώ...

:-) Τι λέτε;

Υ.Γ- Τα 2-3 προγραμματάκια που είδα στο ubuntu software center και κατεβασα δε μ γεμισαν το μάτι. Θέλω κάτι πέρα από αυτά.
Υ,Γ Νο2 - Στα windows λειτουργουσα με ewisoft website builder


Δεν ξέρω αν το έχουν αναφέρει τα παιδιά σε αυτές τις 6 σελίδες αλλα εγώ θα σου πρότεινα να πας σε joomla. νομίζω πλέον οτι η πληθώρα των ατόμων έτσι κάνει.
Αν το πρόβλημά μας επιλυθεί. Επιλέγουμε το θέμα που βοήθησε στην επίλυση και πατάμε το κουμπάκι Εικόνα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο┃Προγραμματισμός: C┃Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Linux Ubuntu 10.4 LTS
Προδιαγραφές ⇛ Intel Pentium @T4500 2.3GHz│ 512GB VRAM│ 500 HDD│ ATI RADEON HD545v 512 MB │ Screen: 15.6''
Άβαταρ μέλους
linuxs
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2010, 13:19
Τοποθεσία: GR
IRC: linuxs
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού