Προτάσεις για Basic to * converters;

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Re: Προτάσεις για Basic to * converters;

Δημοσίευσηαπό evolgen » 08 Νοέμ 2012, 01:57

pmav99 έγραψε:
Spoiler: show
Off topic:
Perl είναι γιατί ετοιμάζουμε μια σουίτα βιολογικών εργαλείων
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ο κόσμος του scientific computing έχει αγκαλιάσει την Python :P

Off topic:
Spoiler: show
Ούτε εγώ, αλλά στη βιολογία και όταν πρόκειται για ανάλυση αλληλουχιών, συνήθως υπερτερεί η Perl. Στα περισσότερα μεταπτυχιακά βιοπληροφορικής του εξωτερικού διδάσκεται συνήθως πρώτα η Perl και ύστερα κατ' επιλογή άλλες γλώσσες. Υπάρχουν φυσικά λαμπρές εξαιρέσεις όπως το PyMol που είναι γραμμένο σε Python, το οποίο όμως κάνει ανάλυση μοριακής δομής και όχι sensu stricto αλληλουχίας. Ωστόσο αφού κάνω τη δουλειά μου γρήγορα με Perl και υπάρχουν Perl modules για οτιδήποτε έχω χρειαστεί ως τώρα, ποιος με εμποδίζει να συνεχίζω με Perl; :P
Το να μειώνεις ένα έργο ελεύθερου λογισμικού, επειδή θεωρείς το δικό σου καλύτερο,
είναι απαράδεκτη συμπεριφορά και δε συμβαδίζει με τις αρχές του ελεύθερου λογισμικού.

Γνώσεις Linux: Μέτριο++ ┃ Προγραμματισμός: Perl, R, Python, SQL, C, Common Lisp, BashΑγγλικά: Άριστα

1. Ubuntu 14.04 trusty
2. Intel Core i7-3520M CPU @ 2.90GHz ‖ RAM 7892 MiB
3. Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
4. eth0: Broadcom NetXtreme BCM57765 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:16b4] (rev 10) ⋮ eth1: Broadcom BCM4331 802.11a/b/g/n [14e4:4331] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
evolgen
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 14:22
Τοποθεσία: UK
IRC: bioevolgenec
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού