Απο τη C του solaris στη C του ubuntu [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Απο τη C του solaris στη C του ubuntu [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ]

Δημοσίευσηαπό lostangel » 20 Δεκ 2008, 13:20

ΝΑ χαιρετίσω την κοινότητα σαν νέο μέλος της και να ζητήσω την βοήθεια της
Καταρχάς είμαι πρωτοετής φοιτητής του τμήματος βιομηχανικής πληροφορικής
Έχουμε και εμείς ένα ταπεινό εργαστήριο με το Solaris όπως καταλάβατε θέλω να ασχοληθώ ενεργά με τα os ανοιχτού κώδικα
Λοιπον……..προλογος τέλος
Στο pc m έχω περάσει το ubuntu και θέλω να κάνω τα πρώτα μ βήματα μονός
Θέλω να κάνω για αρχή τις εργασίες και της ασκήσεις μ στην c στο περιβάλλον τον ubuntu 8.10
Επιδη είμαι στραβάδι ακόμα να ξεκινήσω αναλυτικά και βαρετά κάνοντας ότι και στα Solaris πηγαίνοντας στο terminal γραφώ touch Nikos.cc
Ανακαλύπτω το αρχείο και γραφώ τον κώδικα μου και τον αποθηκευω όμως όταν έρθει η ώρα για το compile κάνω απλός ότι κάνω και στο εργαστήριο των Solaris CC Nikos.cc όποτε στο ubuntu δεν γίνετε το compile και εκει τελιωνει η χαρα μου ψαχνοντας στο φορουμ δοκιμασα και το gcc NIkos.cc alla kai pali tpt δεν μπορω να καταλαβω ακομα πως στο καλο δουλεβει μαλλον παιζει κατι με τιν διαδρομη του αρχειου πρεπει πρωτα να την ορισω στο terminal???? και μετα το CC Nikos.cc και αν ναι πως την οριζω???
Πραγματικά ο κόσμος των Linux είναι πολύ ενδιαφέρον και θέλω να ασχοληθώ ελπίζω να έκανα σωστά το post ελπίζω να μ δώσετε μια κατανοητή λύση και σύντομη γιατί το ΤΕΙ είναι κλειστό οι καθηγητές φευγάτοι και η όρεξη μου μεγάλη ευχάριστω
Τελευταία επεξεργασία από lostangel και 20 Δεκ 2008, 23:27, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
lostangel
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 17:01
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu

Δημοσίευσηαπό sudobash » 20 Δεκ 2008, 13:58

Νίκο καλώς ήρθες στην κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού, στην κοινότητα του ubuntu-gr και στην κοινότητα των προγραμματιστών! :)
Δοκίμασε να γράψεις στο τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install build-essentials

ώστε να εγκατασταθούν τα απαραίτητα ώστε να μπορείς να μεταγλωτίσσεις ένα πρόγραμμα από τον πηγαίο κώδικά του και μετά πήγαινε στο φάκελο του αρχείου σου και γράψε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
gcc Nikos.c


(σημείωση: να είσαι προσεκτικός με τους χαρακτήρες γιατί έχει σημασία αν είναι πεζοί ή κεφαλαίοι, δηλαδή αν έχεις ονομάσει το αρχείο σου Nikos.c, δε θα το βρει αν του πεις nikos.c)
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu

Δημοσίευσηαπό logari81 » 20 Δεκ 2008, 14:05

γεια σου και καλως ήρθες,
αυτον τον οδηγο τον εχεις δει;
viewtopic.php?f=9&t=55

αν ναι τί ακριβως δεν καταλαβες;
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 20 Δεκ 2008, 14:26

Συνήθως η κατάληξη .cc είναι για προγράμματα C++, οπότε εκτελείς
Κώδικας: Επιλογή όλων
g++ mytest.cc


Για να δοκιμάσεις ότι το περιβάλλον δουλεύει, ξεκίνησε με το πιο βασικό πρόγραμμα,
Κώδικας: Επιλογή όλων
#include <stdio.h>

int main(void)
{
       printf("Hello, World!\n");

       return 0;
}


Τον παραπάνω κώδικα αποθήκευσέ τον ως t.c και t.cc (C και C/C++).
Μεταγλώττιση με
Κώδικας: Επιλογή όλων
gcc t.c -o prog_tc
g++ t.cc -o prog_tcc

Εκτέλεση με
Κώδικας: Επιλογή όλων
./prog_tc
./prog_tcc
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 20 Δεκ 2008, 14:33

Ως μικρή λεπτομέρεια:
O gcc είναι για το compile αρχείων C. Και η συνήθης κατάληξη είναι .c
O g++ είναι για το compile αρχείων C++. Και η συνήθης κατάληξη τους είναι .cc (ή .cpp).
Αν δοκιμάσεις να κάνεις κάτι τέτοιο:
Ίσως ειναι λίγο πρόβλημα ότι δοκιμάζεις να κάνεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
gcc -o tester.out tester.cc

Άσχετα άμα τo tester.cc είναι ένα αρχείο C τότε παίρνεις ένα μύνημα του στυλ:
Κώδικας: Επιλογή όλων
/tmp/cccCcS7O.o:(.eh_frame+0x11): undefined reference to `__gxx_personality_v0'
collect2: ld returned 1 exit status
/
Για checkαρε το.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu COUT<<"EPILITHIKE" ;

Δημοσίευσηαπό lostangel » 20 Δεκ 2008, 15:02

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ η γνωση ειναι δυναμη...... και μοιραζετε σε αυτο το forum
lostangel
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 17:01
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu COUT<<"EPILITHIKE" ;

Δημοσίευσηαπό cyberpython » 20 Δεκ 2008, 15:24

lostangel έγραψε:Έχουμε και εμείς ένα ταπεινό εργαστήριο με το Solaris

lostangel έγραψε:Θέλω να κάνω για αρχή τις εργασίες και της ασκήσεις μ στην c στο περιβάλλον τον ubuntu 8.10


Πέρα από αυτά που είπαν τα παιδιά πιο πάνω, καλό θα ήταν να έχεις υπ' όψη σου οτι στο Sun Solaris συνήθως τα προεπιλεγμένα προγράμματα που χρησιμοποιούνται (π.χ. ps, cc κλπ.) ΔΕΝ είναι τα ίδια με αυτά του GNU project (δηλαδή αυτά που είναι διαθέσιμα στο Linux) αλλά συμβατές με Unix System V υλοποιήσεις ( για να υπάρχει συμβατότητα με όλες τις προηγούμενες εκδόσεις Solaris και γενικά Unix λειτουργικών - και επομένως ίσως να υπάρχουν διαφορές στις παραμέτρους των εντολών κλπ.). Βέβαια, πλέον σε όλα τα συστήματα Solaris υπάρχουν εγκατεστημένα και τα GNU αντίστοιχα προγράμματα, αλλά στο φάκελο :
Κώδικας: Επιλογή όλων
/usr/sfw

και μερικά έχουν άλλο όνομα, π.χ. αντί για make -> gmake.
Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών / Ubuntu-gr / My Web Log
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο, Προγραμματισμός: Ναι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.04 - 32bits
Η/Υ : Intel Core2 4400@2 GHz / 2GB DDR2 RAM / GeForce 8400 GS 512MB / Creative SB Audigy SE
Άβαταρ μέλους
cyberpython
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 13:22
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu

Δημοσίευσηαπό lostangel » 20 Δεκ 2008, 15:54

και κατι αλλο σαν προγραμματιστες που ειστε θα μου συνιστουσατε να αραξω στο περιβαλον τον windows kai stin borland C++
η να αρχισω σιγα σιγα τα πρωτα μου βηματα στον προγραμματισμο στο περιβαλων τον ubuntu δεν νομιζω να ειναι αστοχη η ερωτηση μου
lostangel
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 17:01
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 20 Δεκ 2008, 17:06

lostangel έγραψε:και κατι αλλο σαν προγραμματιστες που ειστε θα μου συνιστουσατε να αραξω στο περιβαλον τον windows kai stin borland C++
η να αρχισω σιγα σιγα τα πρωτα μου βηματα στον προγραμματισμο στο περιβαλων τον ubuntu δεν νομιζω να ειναι αστοχη η ερωτηση μου


Πιστεύω ότι το πρώτο σου βήμα θα ήταν να κάνεις γενικό προγραμματισμό δίχως να υπάρχει απαίτηση συγκεκριμένου γραφικού περιβάλλοντος. Δηλαδή θέλεις να μάθεις γενική C/C++.
Με αυτό το τρόπο είναι εντάξει να έχεις Ubuntu.

Αυτό που χρειάζεται να πετύχεις είναι ένα άνετο περιβάλλον ανάπτυξης που μπορείς γρήγορα να κάνεις αλλαγή στον πηγαίο κώδικα και με ένα συνδιασμό πλήκτρων να μεταγλωττίσεις ϰ να εκτελέσεις το πρόγραμμα.
Η εκμάθηση προγραμματισμού είναι η επαναληπτική διαδικασία γραψίματος λίγου ακόμα κώδικα, μεταγλώττιση, εκτέλεση/έλεγχος, και ξανά γράψιμο κώδικα. Οπότε αν κάνεις τα βήματα αυτά γρήγορα και άνετα, μπορείς να επικεντρωθείς στον πραγματικό προγραμματισμό.

Για αρχή είναι καλό να μάθεις τι γίνεται με τη γραμμή εντολών όπως περιγράψαμε παραπάνω.
Ένα αμέσως επόμενο βήμα είναι να δοκιμάσεις τον κειμενογράφο του GNOME (Εφαρμογές/Βοηθήματα/Κειμενογράφος), που εμφανίζει ωραία χρώματα. Μπορείς να έχεις δύο παράθυρα ανοιχτά, κειμενογράφο-gedit και τερματικό, και να κάνεις τα βήματα με το χέρι για να εξοικειωθείς.

Μετά θα προτείνουν από το φόρουμ εδώ το περιβάλλον geany ή το ολοκληρωμένο περιβάλλον Eclipse.
Από αυτά το Eclipse είναι σοβαρό ολοκληρωμένο περιβάλλον, οπότε σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να το έχεις υπόψιν για να το μάθεις και να εξοικειωθείς. Είναι προσόν για επαγγελματική σταδιοδρομία.

Υπάρχουν πολλά πράγματα να δοκιμάσεις και να μάθεις. Ως φόρουμ έχουμε κάθε ενδιαφέρον να βοηθήσουμε όπου μπορούμε.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Απο τη C του solaris στη C του ubuntu

Δημοσίευσηαπό lostangel » 20 Δεκ 2008, 17:29

xmmm epitelous katafera na kourdiso to pc m na vlepei internet
proton thelo na m peite pos sto kalo grafo ellinika!!!!!!!!!!!!!!
kai defteron compile katafera na kano me tin simvouli tou sudobash
ostoso exo tin exeis aporia m vgazei eror p stin borland den m evgaze thelo na po oti m vgazei eror
stin grammi tis main

yparxei kati kapou sto foroum opou mporo na rixo mia matia px diafores borland kai stin c ton umbuntu tpt protipa gia arxarious.......
kai kati allo peite m pos na to kano na grapsei ellinika
efxaristo gia ton xrono sas isos sas fenonte grafika ta erotimata m alla eimai neos akoma :)
lostangel
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 17:01
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού