Πρόβλημα με το KDevelop ....

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό Chosen_12 » 21 Δεκ 2008, 01:28

Καλησπέρα ,
είμαι νέος χρήστης Linux πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω και πολύ μεγάλη εξοικίωση ακόμα , οπότε συγχωρέστε μου τυχόν ανοησία .....
Χρησιμοποιώ το ubuntu 8.10 των 32 bits και εγκατέστησα το KDevelop για να τρέχω κώδικα C++ . Κατά τη διάρκεια εκτέλεσης του Simple Hallo Program που φτιάχνει μόνο του , ο compiler μου βγάζει το παρακάτω .... Τι να κάνω ???
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd '/home/chosen12/dbdb/debug/./src' && WANT_AUTOCONF_2_5="1" WANT_AUTOMAKE_1_6="1" LC_MESSAGES="C" LC_CTYPE="C" make -k dbdb
linking dbdb (g++)
../libtool: line 832: X--tag=CXX: command not found
../libtool: line 865: libtool: ignoring unknown tag : command not found
../libtool: line 832: X--mode=link: command not found
../libtool: line 999: *** Warning: inferring the mode of operation is deprecated.: command not found
../libtool: line 1000: *** Future versions of Libtool will require --mode=MODE be specified.: command not found
gcc: no input files
gcc: no input files
gcc: no input files
gcc: no input files
../libtool: line 2237: X-O0: command not found
../libtool: line 2237: X-g3: command not found
../libtool: line 2406: Xdbdb: command not found
X: user not authorized to run the X server, aborting.
../libtool: line 2418: Xdbdb: command not found
../libtool: line 2426: mkdir /.libs: No such file or directory
mkdir: cannot create directory `/.libs': Permission denied
make: *** [dbdb] Error 1
*** Exited with status: 2 ***

Chosen_12
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 09 Δεκ 2008, 00:07
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 21 Δεκ 2008, 02:26

Δεν έχω χρησιμοποιήσει KDevelop αλλά το μήνυμα λάθους που παίρνεις έχει κάτι "απλό".
Αναφέρει τον gcc (τον Gnu C Compler) αντί για τον g++ (τον Gnu C++ Compiler). Είσαι σίγουρος ότι όλα έχουν σεταριστεί σωστά? Επίσης έχεις εγκαταστήσει τον g++ σίγουρα?

Στο παρελθόν έχει ήδη γίνει κάποια συζήτηση για το KDevelop (για C development πάντως) για δες και το εκεί thread. Επίσης ακριβώς εκεί έχω και μια photo με τις εντολές και το πρόγραμμα HelloWorld σε C++. Έλενξε ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο και εσύ για να βεβαιωθείς ότι το g++ είναι σωστά σεταρισμένο. viewtopic.php?f=5&t=1135#p10397

(και μην κάνεις double posting. Ένα φτάνει)
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό Chosen_12 » 22 Δεκ 2008, 23:47

kalakouentin έγραψε:Δεν έχω χρησιμοποιήσει KDevelop αλλά το μήνυμα λάθους που παίρνεις έχει κάτι "απλό".
Αναφέρει τον gcc (τον Gnu C Compler) αντί για τον g++ (τον Gnu C++ Compiler). Είσαι σίγουρος ότι όλα έχουν σεταριστεί σωστά? Επίσης έχεις εγκαταστήσει τον g++ σίγουρα?

Στο παρελθόν έχει ήδη γίνει κάποια συζήτηση για το KDevelop (για C development πάντως) για δες και το εκεί thread. Επίσης ακριβώς εκεί έχω και μια photo με τις εντολές και το πρόγραμμα HelloWorld σε C++. Έλενξε ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο και εσύ για να βεβαιωθείς ότι το g++ είναι σωστά σεταρισμένο. viewtopic.php?f=5&t=1135#p10397

(και μην κάνεις double posting. Ένα φτάνει)

Συγγνώμη για το double posting αλλά είχαν περάσει οι μέρες , και κανείς δεν είχε απαντήσει ...
Chosen_12
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 09 Δεκ 2008, 00:07
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό Nisok » 25 Ιαν 2009, 15:05

Εγώ αρχικά θα έβλεπα αν έχω τις εκδόσεις autoconf που ζητάει.
Και
Φτιάξε ένα:
new.cpp

#include <stdio>

int main(void){

pritf(" Hallo ");
return 1;
}

Και απο τερματικό :

___@___: gcc new.c

δες αν θα πετάξει σφάλμα.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 25 Ιαν 2009, 15:34

ξεκίνησες λάθος αφού για το Κdev εγκατέστησες σχεδόν το μισό ΚDE.
Έπρεπε να σκεφτείς κάτι σε netbean / geany. Μια αναζήτηση στο forum θα σου έβγαζε πολλά αποτελέσματα.
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό Nisok » 25 Ιαν 2009, 16:45

The_Mentor έγραψε:ξεκίνησες λάθος αφού για το Κdev εγκατέστησες σχεδόν το μισό ΚDE.
Έπρεπε να σκεφτείς κάτι σε netbean / geany. Μια αναζήτηση στο forum θα σου έβγαζε πολλά αποτελέσματα.

Θα πρότεινα eclipse.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 25 Ιαν 2009, 18:59

Νομίζω ότι απλά απαντάτε σε ένα θέμα μετά από 34 μέρες..... Μην νεκρανασταίνετε θέματα!

(Και μάλιστα Nisok έχεις μικρά λαθάκια στην απάντηση σου.)
1) Λες να φτιάξει ένα .cpp και μέτα του λες να το κάνει compile με την εντολή gcc (που δε θα γίνει αφού αυτή είναι compiler για C και όχι για C++)
2) Γράφεις pritf(" Hallo "); αντί για printf(" Hallo "); (ΟΚ τυπογραφικό αλλά οφείλουμε να είμαστε τυπικοί σε αυτά)
3) Λες να κάνει compile το αρχείο new.c ( το οποίο ποτέ δε το δημιούργησε ο χρήστης)
4) Κάνεις declare την βιβλιοθήκη <stdio> και όχι ως <stdio.h>. Στην C αυτό απλά δε θα δουλέψει. Στην C++ θα έκανες κάτι του στυλ #include <iostream> ή μάλλον #include <cstdio> για αυτό που θες.

Σπαζοχλαμπάνιας το ξέρω.... Αλλά επειδή πολλά παιδιά δεν ξέρουν προγραμματισμό απλά και μόνο κάνοντας αυτό που προτείνεις θα παίρνανε αρκετά λαθάκια ενώ η εγκατάσταση τους θα μπορούσε να ήταν άρτια.

Και μάλιστα και οι 2 σας είστε overkill στο θέμα IDE! Για να μάθει C++ ο άνθρωπος ένα απλό notepad φτάνει. Πιο πολύ χρόνο θα φάει να μάθει να τρέξει το πρόγραμμα "HelloWorld" σε Eclipse ή Νetbeans (γιατί θα πρέπει να κοιτάξει να βάλει και τις επιπλέον βιβλιοθήκες για C++) παρά για να μάθει τί κάνει το πρόγραμμα καθεαυτό. Το Gedit ή το Geany (βαριά) είναι υπεραρκετά.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με το KDevelop ....

Δημοσίευσηαπό Nisok » 25 Ιαν 2009, 19:54

Δεκτές οι διορθώσεις :D.
Τα έγραψα αρκετά βιαστικά...

Sorry.

όσο για τα IDE (εν καιρώ θα μπορέσω να ξεδιπλώσω την απέχθεια μου...) πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος για να μάθει κάποιος οποιαδήποτε γλώσσα... Και 9/10 είναι ήδη setarismena για να τρέχουν με ένα κουμπί.

Για απλή C το gedit (είτε το scribes) σε ένα αρχάριο είναι ok. Αλλά η cpp καλύτερα είναι σε IDE...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού