Αρχάριος στον Προγραμματισμό-Συμβουλές και Προτάσεις  Το θέμα επιλύθηκε

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Αρχάριος στον Προγραμματισμό-Συμβουλές και Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Νιούμπης » 16 Αύγ 2013, 02:03

Γεια σας και απο μένα! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και, πρόσφατα, πήρα την απόφαση να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και το λίνοξ (προσωπικά θεωρώ ότι είναι αρκετά κατάλληλο για την ανάπτυξη εφαρμογών). Να προαναφέρω ότι σε κάποια φάση ασχολήθηκα με την Wolfram Mathematica και μπορώ να πω πως με συνεπήρε η ιδέα να καταφέρω να γράψω κάποιο πρόγραμμα προσανατολισμένο στα μαθηματικά και λοιπές θετικές επιστήμες (και ίσως να με ώθησε στην απόφαση του να μάθω προγραμματισμό), αλλά οι γνώσεις μου είναι αρκετά ελλιπείς αν όχι ανύπαρκτες, διότι περιορίζονται στο βαθμό της λυκειακής εκπαίδευσης και το μάθημα του ΑΕΠΠ, οπότε δεν έχω ιδέα από που να ξεκινήσω. Ποια γλώσσα να αρχίσω να μαθαίνω, τι πρέπει να ξέρω από πριν, τι θα με βοηθήσει ώστε να καταλάβω κάποια πράγματα γύρω από τον προγραμματισμό γενικά. Οπότε σκέφτηκα να υποβάλω τα ερωτήματα μου στο φόρουμ αυτό, τα οποία πιστεύω ότι απασχολούν αρκετά άτομα που θέλουν να αρχίσουν την ενασχόλησή τους με τον προγραμματισμό, αλλά δεν μπορούν να βρουν ένα μπούσουλα. Ευχαριστώ, αν μη τι άλλο, για το χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε το θέμα. :thumbup:
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ AMD Phenom II X4 B45 │ 2GB │ NVIDIA Geforce 9600GT | HD Audio │ TFT 17"
Νιούμπης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Αύγ 2013, 20:41
Εκτύπωση

Re: Αρχάριος στον Προγραμματισμό-Συμβουλές και Προτάσεις  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό clepto » 16 Αύγ 2013, 02:23

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Η γλώσσα που προτείνω σε όλους τους αρχάριους που θέλουν να ασχοληθούν με τον προγραμματισμό είναι η Python γιατί είναι πραγματικά εύκολη αλλά και δυνατή.
Έχουμε και έναν μεταφρασμένο οδηγό αλλά δεν μου είναι εύκαιρο το link τώρα. Άμα το βρω θα σε ενημερώσω.
Άμα γνωρίζεις Αγγλικά μπορείς με μια αναζήτηση να βρεις πολλά tutorial για την Python,
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Re: Αρχάριος στον Προγραμματισμό-Συμβουλές και Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό Νιούμπης » 16 Αύγ 2013, 02:38

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Κατέβασα τη Python 3.3.2 και απ'όσο βλέπω στο φόρουμ υπάρχει ολόκληρο section αφιερωμένο στην python. Παραθέτω και το link για όποιον βρεθεί στο θέμα:https://forum.ubuntu-gr.org/viewforum.php?f=55
Θα σας κρατάω ενήμερους σχετικά με την πρόοδο μου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ AMD Phenom II X4 B45 │ 2GB │ NVIDIA Geforce 9600GT | HD Audio │ TFT 17"
Νιούμπης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 14 Αύγ 2013, 20:41
Εκτύπωση

Re: Αρχάριος στον Προγραμματισμό-Συμβουλές και Προτάσεις

Δημοσίευσηαπό dyrer » 17 Οκτ 2013, 18:47

Αν θέλεις δες σε αυτή την σελίδα υπάρχουν αρκετά links για Python, αν ακόμη ενδιαφέρεσαι.
Επίσης καλύτερα να κοιτάξεις για Python 2.7
Το WordPress στα Ελληνικά
MegaBlogSite
To Προσωπικό Μου Ιστολόγιο
Άβαταρ μέλους
dyrer
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 21:51
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού

cron