XAMPP ή LAMP  Το θέμα επιλύθηκε

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό weby » 01 Φεβ 2009, 16:56

Προσωπικά θα σου πρότεινα να στήσεις server στο σπίτι σου μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους. Αν θέλεις να έχεις server για webhosting, καλύτερα να καταφύγεις στις πιο απλές λύσεις των vps ή vds έως ακόμα και του managed ή root dedicated. Στην τελευταία περίπτωση θα σου κοστίζει περίπου 100€ το μήνα αλλά θα έχεις ένα μηχάνημα σε datacenter με μεγάλες ταχύτητες και διαχείριση - ενημερώσεις υπεύθυνα και φυσικά όλα αυτά μην τα ψάξεις στην Αμερική αλλά Ευρώπη.

Στείλε pm για οποιαδήποτε απορία.
Σημείωση: δεν έχω σκοπό να σου πουλήσω hosting παρά μόνο να σε καθοδηγήσω αν έχεις κάποιες απορίες.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit σε P4 3.0Ghz
Προδιαγραφές ⇛ 1GB │ CRT 20"
Άβαταρ μέλους
weby
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 16:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία Ελλάδα
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό greatst » 14 Φεβ 2009, 11:10

bullgr έγραψε:Βεβαίως για να δώσεις προς τα έξω τον server θα πρέπει να έχεις static ip (κοστίζει κάτι εκατοντάδες ευρώ το μήνα) και όχι dynamic ip όπως έχουμε όλοι μας στο σπίτι... Με dynamic ip δεν μπορείς να δώσεις server προς τα έξω, αφού κάθε φορά που θα κλείνεις τον router (και συνέχεια να τον έχεις ανοιχτό, κάποια στιγμή θα κλείσει για οποιονδήποτε λόγο), την επόμενη φορά που θα τον ανοίξεις θα έχεις άλλη ip, με αποτέλεσμα φυσικά να μην σε βρίσκουν ούτε οι δικοί σου αλλά ούτε οι "κακόβουλοι" χρήστες... :mrgreen:

Υπάρχει βέβαια ένα "workaround" για αυτούς που θέλουν static ip χωρίς να ξοδέψουν μια περιουσία μέσω μιας υπηρεσίας , αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ...


Παρόμοιο με το no-ip είναι και το dyndns το οποίο έχω δοκιμάσει και δουλεύει άψογα.
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό greatst » 14 Φεβ 2009, 11:11

weby έγραψε:Προσωπικά θα σου πρότεινα να στήσεις server στο σπίτι σου μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους. Αν θέλεις να έχεις server για webhosting, καλύτερα να καταφύγεις στις πιο απλές λύσεις των vps ή vds έως ακόμα και του managed ή root dedicated. Στην τελευταία περίπτωση θα σου κοστίζει περίπου 100€ το μήνα αλλά θα έχεις ένα μηχάνημα σε datacenter με μεγάλες ταχύτητες και διαχείριση - ενημερώσεις υπεύθυνα και φυσικά όλα αυτά μην τα ψάξεις στην Αμερική αλλά Ευρώπη.

Στείλε pm για οποιαδήποτε απορία.
Σημείωση: δεν έχω σκοπό να σου πουλήσω hosting παρά μόνο να σε καθοδηγήσω αν έχεις κάποιες απορίες.


Γιατί ειδικά Ευρώπη?
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό weby » 14 Φεβ 2009, 13:20

greatst έγραψε:
weby έγραψε:Προσωπικά θα σου πρότεινα να στήσεις server στο σπίτι σου μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους. Αν θέλεις να έχεις server για webhosting, καλύτερα να καταφύγεις στις πιο απλές λύσεις των vps ή vds έως ακόμα και του managed ή root dedicated. Στην τελευταία περίπτωση θα σου κοστίζει περίπου 100€ το μήνα αλλά θα έχεις ένα μηχάνημα σε datacenter με μεγάλες ταχύτητες και διαχείριση - ενημερώσεις υπεύθυνα και φυσικά όλα αυτά μην τα ψάξεις στην Αμερική αλλά Ευρώπη.

Στείλε pm για οποιαδήποτε απορία.
Σημείωση: δεν έχω σκοπό να σου πουλήσω hosting παρά μόνο να σε καθοδηγήσω αν έχεις κάποιες απορίες.


Γιατί ειδικά Ευρώπη?


Η λύση της Ευρώπης προκρίνεται ως καλύτερη λόγω του καλύτερου ping και της ταχύτητας που προσφέρουν οι server, εφόσον οι επισκέπτες είναι επίσης από Ευρώπη.

Η ποιότητα των υπηρεσιών φυσικά και είναι πολύ καλύτερη στην Αμερική. Αν όμως φτάσει κάποιος στο σημείο, να χρειάζεται συχνά FTP πρόσβαση ή καθημερινό εξωτερικό backup σε περιεχόμενα μεγάλου μεγέθους, η φυσική ύπαρξη του server στην Ευρώπη βοηθάει στο να γίνονται σε σχεδόν μισό χρόνο αυτές οι εργασίες.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit σε P4 3.0Ghz
Προδιαγραφές ⇛ 1GB │ CRT 20"
Άβαταρ μέλους
weby
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 16:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία Ελλάδα
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 14 Φεβ 2009, 13:57

αν ο Αμερικάνος είναι επάνω σε κανένα μπουρί με οπτικές ίνες, και ο Ευρωπαϊκός ISP παλεύει με τίποτε leased lines να δεις διαφορά...
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό weby » 14 Φεβ 2009, 14:00

The_Mentor έγραψε:αν ο Αμερικάνος είναι επάνω σε κανένα μπουρί με οπτικές ίνες, και ο Ευρωπαϊκός ISP παλεύει με τίποτε leased lines να δεις διαφορά...


Ισχύει, μπορείς όμως να το θεωρήσεις ως κανόνα;
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit σε P4 3.0Ghz
Προδιαγραφές ⇛ 1GB │ CRT 20"
Άβαταρ μέλους
weby
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 16:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία Ελλάδα
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό Themis-T » 14 Φεβ 2009, 14:04

Επειδή το θέμα ξέφυγε κάπως, θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις:
Σε Windows είχα το WAMP στήθηκε πολύ εύκολα και λειτουργούσε άψογα, οπότε και σε Linux θα βάλω σίγουρα ΧΑΜΡ.

Όσον αφορά στις υπηρεσίες φιλοξενίας ιστοσελίδων:
Το domain name στοιχίζει 20 ευρώ για 2 χρόνια.
Η static IP γύρω στα 20-25 ευρώ το μήνα.
Η φιλοξενία ιστοσελίδας με μικρές απαιτήσεις σε χώρο, χρήση πόρων και bandwidth είναι γύρω στα 5 ευρώ το μήνα (με πολύ υψηλό uptime-99,95%).

Τώρα βέβαια όλα αυτά εξαρτώνται από το τι θέλει να κάνει κάποιος.
Μία ιστοσελίδα ή ίσως ένα file server για να μοιράζεται κάποια αρχεία περιστασιακά;
Στην πρώτη περίπτωση συμφέρουν οι υπηρεσίες webhosting.
Στη δεύτερη περίπτωση καλύτερη λύση είναι το στήσιμο σέρβερ στο σπίτι.

αν ο Αμερικάνος είναι επάνω σε κανένα μπουρί με οπτικές ίνες, και ο Ευρωπαϊκός ISP παλεύει με τίποτε leased lines να δεις διαφορά...

Έτσι είναι....
Xtreemweb.net - Xtreem hosting and support
Themis-T
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 14:25
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό bullgr » 14 Φεβ 2009, 15:36

Off topic:
The_Mentor έγραψε:αν ο Αμερικάνος είναι επάνω σε κανένα μπουρί με οπτικές ίνες, και ο Ευρωπαϊκός ISP παλεύει με τίποτε leased lines να δεις διαφορά...

Συμφωνώ απόλυτα... Και από τιμές, μην το συζητάς... Να τι μου προσφέρει εμένα ο host:
-700mb χώρο
-7000mb κίνηση το μήνα
-Απεριόριστα subdomains
-Απεριόριστα domain parking
-Απεριόριστα mail accounts
-Πρόσβαση στα mail accounts και από web περιβάλλον (webmail) με δυνατότητα επιλογής μεταξύ τριών διαφορετικών εφαρμογών webmail
-Απεριόριστα ftp accounts
-Απεριόριστες βάσεις δεδομένων mysql
-Πλήρης διαχείρηση από web περιβάλλον (CPANEL)
-Δωρεάν domain .org

Και όλα τα παραπάνω στην προνομιακή τιμή των 80 ευρώ!!!
Για ψάξτε να βρείτε παρόμοιες παροχές από ελληνική εταιρία hosting (domain .gr) να δείτε πόσο θα σας βγει...
Και από ταχύτητα, δείτε και μόνοι σας: viewtopic.php?f=14&t=2943

ΥΓ
Κατανοώ ότι οι παραπάνω υπηρεσίες δεν ενδιαφέρουν την ευρεία μάζα των χρηστών που θέλουν απλώς να τρέχουν μια ιστοσελίδα... Σε αυτό το κομμάτι έχεις δίκιο Themis-T. Αλλά από την άλλη αφού μπορώ να τα έχω μόνο με 80 ευρώ, δεν με χαλάει... :mrgreen:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό weby » 14 Φεβ 2009, 16:00

Κοιτάξτε... δεν έχω κανένα σκοπό να κάνω διαφήμιση και δεν θα κάνω ούτε καν στον εαυτό μου. ΑΛΛΑ υπάρχουν και εταιρίες hosting που τα προσφέρουν όλα αυτά και ακόμα περισσότερα σε ευρωπαϊκό server.

Προφανώς ο λογαριασμός που αναφέρεις αφορά shared hosting.

Απόψεις παραθέτουμε σωστά;;;;
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit σε P4 3.0Ghz
Προδιαγραφές ⇛ 1GB │ CRT 20"
Άβαταρ μέλους
weby
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 16:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία Ελλάδα
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό bullgr » 14 Φεβ 2009, 16:04

Off topic:
weby έγραψε:shared hosting

Τον κάνεις ότι θέλεις... Private, shared, public... Απλώς σου δίνει αυτές τις δυνατότητες και κάνεις ότι θέλεις...
Όσο για τις τιμές στην Ευρώπη, αμφιβάλω εάν είναι το ίδιο... Τουλάχιστον εγώ όσο έψαξα σε Ολλανδία, Γερμανία, Αγγλία, με τις υπηρεσίες που προανέφερα (μερικά πακέτα ούτε καν πλησίαζαν το μέγεθος του χώρου και του μηνιαίου bandwidth) ξεπερνούσαν τα 300 ευρώ...

Εάν έχεις υπόψιν σου κάποιον Ευρωπαίο host που να κυμαίνονται οι τιμές του (με τις ίδιες υπηρεσίες) γύρω στα 100 ευρώ, θα σου ήμουν ευγνώμων εάν μου έδινες στοιχεία μέσω pm...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού