XAMPP ή LAMP  Το θέμα επιλύθηκε

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό andreas » 31 Ιαν 2009, 18:58

dyrer έγραψε:Αυτά περι αντρικών εγκαταστάσεων κλπ, αφησε σε παρακαλώ αλλού. Αυτές οι εξυπνάδες διώχνουν το κόσμο από το Linux. Μπορεί εσύ να έφαγες μέρες και νύχτες πάνω στο Linux, ένα προνόμιο των φοιτητών ή ανέργων, αλλά δεν είναι η ζωη τόσο ωραία. Για κάποιον που δεν το απασχολεί ο σερβερ αλλά η εμφάνιση και γρήγορη εργασία θα κοιτάξει τι τον βολεύει και όχι τι είναι πιο "αντρικό".
Μπορεί το Mac OSX να μην δείχνει αντρικό αλλά είναι UNIX με απείρως καλύτερο λειτουργικό περιβάλλον από κάθε άλλο OS και πάνω από όλα κάνει δουλειά στον τομέα των γραφικών.
Και για να επιστρέψουμε στο θέμα που ξεκίνησα οι περισσότεροι λετε το XAMPP


dyrer γνωρίζω αρκετούς που δεν είναι ούτε φοιτητές ούτε άνεργοι και τρώνε μέρες και νύχτες πάνω από το linux.Τον κόσμο από τον linux δεν τον διώχνουν οι όποιες εξυπνάδες αλλά οι λάθος τοποθετήσεις.Τέλος από την στιγμή που θέτεις καποιο ερώτημα και υπάρχουν άτομα που έχουν την διάθεση να σου απαντήσουν θα πρέπει το ύφος των απαντήσεώνν σου να είναι στο ίδιο επίπεδο για όλους αλλιώς μην μπαίνεις στην διαδικασία των ερωτήσεων, με φιλική πάντα διάθεση
Ανδρέας
andreas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 09:44
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό dyrer » 31 Ιαν 2009, 19:16

Εχω ζητήσει ήδη συγνώμη για το θέμα, πήρα το warning μου και ολα εντάξει. Γιατί το συνεχίζουμε το θέμα.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Το WordPress στα Ελληνικά
MegaBlogSite
To Προσωπικό Μου Ιστολόγιο
Άβαταρ μέλους
dyrer
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό weby » 31 Ιαν 2009, 19:28

Κύριοι, υπάρχουν 3 (επεξεργασία: για ιδιωτική χρήση) λειτουργικά συστήματα. Όταν κάποιος εισέρχεται στο linux αυτό σημαίνει ότι δεν έχει Mac και ότι πέρασε από τα Windows. Κάποιοι από εμάς είχαμε και την ευτυχία να γνωρίσουμε το DOS αλλά και μια απλή γλώσσα προγραμματισμού ως μοναδικό εργαλείο ενός υπολογιστή.

Για να φτάσουμε όμως στο σημείο να ψαχτούμε με Linux σημαίνει 2 ακόμα πράγματα: απογοήτευση από τα υπόλοιπα και εξάρτηση από τον υπολογιστή μας, επαγγελματική ή/και ψυχολογική.

Αν λοιπόν εγώ είχα μια αντιπροσωπεία πχ Suzuki για μοτό και βρισκόμουν σε μία χώρα όπου ξέραν μόνο τα παπάκια, θα προσπαθούσα να τους δείξω τα θετικά μιας πραγματικής μοτοσυκλέτας και τους κινδύνους που διατρέχουν οδηγώντας ένα μικρό - ασταθές παπάκι!!!! και αυτό γιατί πολύ απλά θα ήξερα ότι έχω δίκιο. Αν στην τελική κάποιος επέμενε ότι το παπάκι του είναι το καλύτερο, τότε απλά θα γελούσα από μέσα μου.

Το ότι το linux υπερέχουν είναι αναμφισβήτητο. Θέλει απλά χρόνο ένας χρήστης με 20 χρόνια στην πλάτη του, από τα οποία τα 15+ σε Windows να αλλάξει τον τρόπο εργασίας του.

Και για να είμαι σχετικός με το θέμα, το Xampp το ξέρω 6 χρόνια ως εργαλείο και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Αν το Lamp (και όχι Lampp) είναι σαφώς καλύτερο επιτρέψτε μου να το δοκιμάσω και να συμφωνήσω μαζί σας, γιατί μάλλον έτσι είναι.
Τελευταία επεξεργασία από weby και 31 Ιαν 2009, 23:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.10 32bit σε P4 3.0Ghz
Προδιαγραφές ⇛ 1GB │ CRT 20"
Άβαταρ μέλους
weby
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 16:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία Ελλάδα
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό dyrer » 31 Ιαν 2009, 19:59

Λοιπόν αυτή τη στιγμή στήνω το δικό μου LAMP όπως που συσήσατε όλοι και σας ευχαριστώ πολύ. Ενα πρόβλημα ειναι με τις άδειες. πχ οταν βαζω το joomla στο dir www δεν εχει αδεια για αλλαγές στα αρχεία και στην βάση δεδομένων.

Τώρα κάτι άλλο έχω το modem FRITZ που υποστηρίζει opendns κλπ πως μπορώ να στήσω το δικό μου σερβερ πίσω από αυτό ή θα είναι καλύτερα να εχω βάλει το bind και να στησω ενα σερβερ από το σπίτι;
Το WordPress στα Ελληνικά
MegaBlogSite
To Προσωπικό Μου Ιστολόγιο
Άβαταρ μέλους
dyrer
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό linuxman » 31 Ιαν 2009, 21:00

Χρειάζεσαι το phpmyadmin για mysql και για joomla στο dir www θα τρέξεις τα παρακάτω
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd /var/www/joomla/

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo chown www-data:www-data -R *
θα πάρει δικαιώματα του apache δηλαδή www-data - user and www-data - group .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό dyrer » 31 Ιαν 2009, 22:47

ευχαριστώ πολύ
Το WordPress στα Ελληνικά
MegaBlogSite
To Προσωπικό Μου Ιστολόγιο
Άβαταρ μέλους
dyrer
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό Themis-T » 31 Ιαν 2009, 23:22

Κάποιες επισημάνσεις σχετικά με το στήσιμο server στο σπίτι:
Υπάρχουν τόσα πολλά exploits έξω στο διαδίκτυο και τόσοι πολλοί κακόβουλοι χρήστες που είναι θέμα ωρών να πέσει το site.
Εξ' άλλου το bandwidth και η ταχύτητα των σημερινών οικιακών συνδέσεων δεν φτάνει ούτε για 10 χρήστες.
Μία επίθεση DoS αρκεί για να κολλήσει ο υπολογιστής-σέρβερ σε δευτερόλεπτα.
Διακομιστής χωρίς Hardware firewall δεν γίνεται.
Xtreemweb.net - Xtreem hosting and support
Themis-T
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 14:25
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό dyrer » 01 Φεβ 2009, 00:16

Μη λες τέτοια
Το WordPress στα Ελληνικά
MegaBlogSite
To Προσωπικό Μου Ιστολόγιο
Άβαταρ μέλους
dyrer
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό linuxman » 01 Φεβ 2009, 01:52

dyrer έγραψε:Μη λες τέτοια

Δες εδώ είναι οδηγός για Firewall του Server που θα πρέπει να εφαρμόσεις κατά γραμμα viewtopic.php?f=9&t=451
Αναφέρεται Στον παρακάτω οδηγό χρησιμοποιώ για editor το nano , εσύ μπορείς να το κάνεις με ssh -l username 192.168.1.X (Server IP ) .
Εάν το κάνεις σωστά τότε δεν θα έχεις πρόβλημα .
Και για πρώτο διάστημα το Server σου δεν θα είναι προσβάσιμος από τον έξω κόσμο επειδή δεν έχεις ανοίξει τι πόρτα στο ρούτερ σου δλδ πόρτα 80 , οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα από τους κακόβουλους χρήστες , όταν θα αποφασίσεις να το βγάλεις να είναι προσβάσιμος και από έξω έστω μόνο και από την 80 πόρτα τότε θα πρέπει να εφαρμόσεις και την ασφάλεια του .Για το πρώτο καιρό δεν χρειάζεται τίποτα .
Δες και την σελίδα παρακάτω έχει βήματα που θα κάνεις ανάλογα από αυτά που χρειάζεται να έχεις στο Server σου .
http://www.howtoforge.com/perfect-serve ... .04-lts-p1
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: XAMPP ή LAMP

Δημοσίευσηαπό bullgr » 01 Φεβ 2009, 16:41

Βεβαίως για να δώσεις προς τα έξω τον server θα πρέπει να έχεις static ip (κοστίζει κάτι εκατοντάδες ευρώ το μήνα) και όχι dynamic ip όπως έχουμε όλοι μας στο σπίτι... Με dynamic ip δεν μπορείς να δώσεις server προς τα έξω, αφού κάθε φορά που θα κλείνεις τον router (και συνέχεια να τον έχεις ανοιχτό, κάποια στιγμή θα κλείσει για οποιονδήποτε λόγο), την επόμενη φορά που θα τον ανοίξεις θα έχεις άλλη ip, με αποτέλεσμα φυσικά να μην σε βρίσκουν ούτε οι δικοί σου αλλά ούτε οι "κακόβουλοι" χρήστες... :mrgreen:

Υπάρχει βέβαια ένα "workaround" για αυτούς που θέλουν static ip χωρίς να ξοδέψουν μια περιουσία μέσω μιας υπηρεσίας , αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού

cron