Βοήθεια με harfbuzz  Το θέμα επιλύθηκε

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Βοήθεια με harfbuzz

Δημοσίευσηαπό xXx » 19 Ιουν 2016, 23:28

Έχω φτιάξει αυτό το σκριπτάκι για να κάνω build
ένα στατικό εκτελέσιμο του προγράμματος ffmpeg, με τις δυνατότητες που χρειάζομαι/χρησιμοποιώ περισσότερο.
Το σκριπτάκι δουλεύει χωρίς πρόβλημα (μέχρι εδώ που έχει φτάσει) αλλά στην πορεία προσπάθησα να προσθέσω υποστήριξη
HARFBUZZ χωρίς καμμία επιτυχία.
Η διαδρομή που ακολουθώ έχει ως εξής:
1) Το σκρίπτ ξεκινά και κάνει build τα απαραίτητα χωρίς πρόβλημα (YASM X264 FDK-AAC ZLIB BZIP2 LIBPNG).
2) Κάνει build FREETYPE χωρίς υποστήριξη HARFBUZZ (χωρίς πρόβλημα)
3) Κάνει build RAGEL για να μπορεί να κάνει build HARFBUZZ (χωρίς πρόβλημα)
4) Κάνει build HARFBUZZ (χωρίς πρόβλημα)
5) Κάνει ξανά build FREETYPE με υποστήριξη HARFBUZZ (χωρίς πρόβλημα)
6) Κάνει build τις υπόλοιπες βιβλιοθήκες και προγράμματα (FRIBIDI EXPAT χωρίς πρόβλημα).
7) Όταν φτάνει να κάνει build FONTCONFIG σπάει το build με μυνήματα σχετικά με HARFBUZZ
Τα μηνύματα που λαμβάνω είναι σαν και αυτά , απλά αντί για FREETYPE μου τα εμφανίζει όταν
μπαίνει στην διαδρομή FONTCONFIG και το τελικό μήνυμα είναι σχεδόν το ίδιο: recipe for target 'fc-cache' failed
Όλα όσα έχουν σχέση με hb_set_destroy hb_set_create και γενικά με hb_* δηλαδή.
Οι γνώσεις μου σχετικά με γλώσσες προγραμματισμού είναι αμελητέες, οπότε:
Αν κάποιος/κάποια μπορεί να βοηθήσει είναι ευπρόσδεκτος/ευπρόσδεκτη να το κάνει.
Ευχαριστώ.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Βοήθεια με harfbuzz

Δημοσίευσηαπό xXx » 20 Ιουν 2016, 00:07

Ξαναέφτιαξα το σκρίπτ με harfbuzz ως mkffm-small-wip και το έχω ανεβάσει και στο github
για όσους/όσες θελήσουν να αναπαράξουν το πρόβλημα.
Επίσης έχω ένα full-log το οποίο αφήνει το σκρίπτ κάθε φορά που τρέχει.
Ευχαριστώ και πάλι όσους/όσες μπουν στον κόπο να το ψάξουν.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Βοήθεια με harfbuzz  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό xXx » 22 Ιουν 2016, 19:02

Τελικά βρήκα τη λύση, και την δημοσιοποιώ εδώ σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται ( που δεν νομίζω βέβαια :P )
Για να έχεις υποστήριξη harfbuzz σε freetype και libass πρέπει να κάνεις το εξής:
1) Κάνεις κανονικά build freetype χωρίς harfbuzz
2) Κάνεις build fontconfig κανονικά ( δεν εκμεταλλεύεται harfbuzz ούτως ή άλλως ).
3) Κάνεις build τα υπόλοιπα απαραίτητα πλην libass ( ragel και ότι άλλο χρειάζεσαι )
4) Κάνεις build harfbuzz
5) Κάνεις build freetype με υποστηριξη harfbuzz πλέον ( ξανά δηλαδή )
6) Κάνεις build libass μετά από όλα αυτά και όχι πριν, οπότε έχεις υποστήριξη harfbuzz και εδώ.
7) Συνεχίζεις με ότι άλλο χρειάζεσαι
8) Κάνεις build ffmpeg... ΤΕΛΟΣ

Στο σύνδεσμο github παραπάνω έχω ενημερώσει τα script, και λειτουργούν άψογα.
Αν θέλετε κάνετε καμμιά απόπειρα και μου λέτε αν κάτι δεν λειτούργησε για εσάς.
Ευχαριστώ σε όσους προσπαθήσουν.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού