Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Re: Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

Δημοσίευσηαπό theseas » 29 Αύγ 2009, 00:14

Βρήκα αυτο το e-book για την QT4 και λέει οτι είναι με άδεια χρήσης Open Publication Licence v1.0 για ρίξτε του μια ματιά!!! Το μόνο κακό είναι ότι θέλει να ξέρεις ήδη C++ για να το διαβάσεις!
sɐəsəɥʇ ®
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: Ubuntu 9.10
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής: Intel core 2 Duo E8400 │ Μνήμη: 2GB│ Κάρτα Γραφικών: Intel GMA 3100 │ Κάρτα Ήχου: Creative Audigy LS │ Οθόνη & Ανάλυση: 15 ίντσες 1024x768
Άβαταρ μέλους
theseas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Αύγ 2009, 16:13
Τοποθεσία: Αθήνα, Πετρούπολη
IRC: theseas
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

Δημοσίευσηαπό gyros » 13 Φεβ 2010, 19:24

Καλησπέρα καταρχάς. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο topic αλλά πιστεύω και εδώ καλά είναι. Η ερώτηση μου είναι απλή. Έχοντας γνώση C/C++ θα ήθελα να αποκτήσω γνώσεις έτσι ώστε να μπορώ να φτιάξω και GUI για τα προγράμματα που κάνω. Έχοντας ψάξει το θέμα έχω βρει διάφορα εργαλεία. Visual Studio, Gtk+ κλπ. Προσωπικά μου άρεσε το gtk+. Η απορία μου τώρα είναι η εξής. Οι εφαρμογές που θα κάνω σε gtk+ θα τρέχουν στα windows χωρίς μετατροπές ή να προτιμήσω το Visual Studio έτσι ώστε να μου τρέχουν σίγουρα σε windows οι εφαρμογές. Απλώς ρωτάω έτσι ώστε να μπορώ να επενδύσω κάπου και σαν θέμα μετέπειτα επαγγελματικής χρήσης, γιατί έχοντας δει αιτήσεις για δουλειά ζητάνε Visual Studio σε C#, ASP.Net. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας μιας και από ηθικής απόψεως συν-τάζομαι υπέρ του ελεύθερου λογισμικού αλλά να μπορούμε να φάμε και λίγο ψωμάκι :?
gyros
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 10 Δεκ 2008, 19:44
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

Δημοσίευσηαπό greatst » 25 Μαρ 2010, 11:49

gyros έγραψε:Καλησπέρα καταρχάς. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο topic αλλά πιστεύω και εδώ καλά είναι. Η ερώτηση μου είναι απλή. Έχοντας γνώση C/C++ θα ήθελα να αποκτήσω γνώσεις έτσι ώστε να μπορώ να φτιάξω και GUI για τα προγράμματα που κάνω. Έχοντας ψάξει το θέμα έχω βρει διάφορα εργαλεία. Visual Studio, Gtk+ κλπ. Προσωπικά μου άρεσε το gtk+. Η απορία μου τώρα είναι η εξής. Οι εφαρμογές που θα κάνω σε gtk+ θα τρέχουν στα windows χωρίς μετατροπές ή να προτιμήσω το Visual Studio έτσι ώστε να μου τρέχουν σίγουρα σε windows οι εφαρμογές. Απλώς ρωτάω έτσι ώστε να μπορώ να επενδύσω κάπου και σαν θέμα μετέπειτα επαγγελματικής χρήσης, γιατί έχοντας δει αιτήσεις για δουλειά ζητάνε Visual Studio σε C#, ASP.Net. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας μιας και από ηθικής απόψεως συν-τάζομαι υπέρ του ελεύθερου λογισμικού αλλά να μπορούμε να φάμε και λίγο ψωμάκι :?


Εφόσον έχεις γνώσεις C++ γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά και σε Qt ? ;)

http://qt.nokia.com
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

Δημοσίευσηαπό gyros » 05 Απρ 2010, 11:45

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά καταρχάς. Που λες greast δοκίμασα και σε Qt και για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε πιο απλή από την gtk+. Αλλά τώρα έχω και την πτυχιακή μου και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ και να το ψάξω σε βάθος. Όταν ανοίξει ο χρόνος μου θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά μιας και η κύρια δουλειά μου δεν είναι ο προγραμματισμός και κυρίως για GUI αλλά μέχρι να βρω δουλειά σε δίκτυα υπολογιστών ή επικοινωνιών το να δουλέψω κάπου ως προγραμματιστής, μιας και μου δίνει την δυνατότητα αυτή το πτυχίο, είναι το πιο πιθανόν. Οπότε για αυτό θα με ενδιέφερε να ξέρω πιο εργαλείο είναι αυτό που χρησιμοποιήται περισσότερο για εμπορικούς σκοπούς.
gyros
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 10 Δεκ 2008, 19:44
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

Δημοσίευσηαπό greatst » 06 Απρ 2010, 16:57

gyros έγραψε:θα με ενδιέφερε να ξέρω πιο εργαλείο είναι αυτό που χρησιμοποιήται περισσότερο για εμπορικούς σκοπούς


Μιλώντας πάντα για Ελλάδα, μάλλον η Java θα σου φανεί χρησιμότερη ως "εφόδιο" για να εργαστείς ως αναλυτής/προγραμματιστής, με την έννοια ότι η αγορά τη γνωρίζει+χρησιμοποιεί περισσότερο για ανάπτυξη εφαρμογών. Αλλά, μιας και σπουδάζεις Πληροφορική (εάν κατάλαβα καλά) εγώ σου προτείνω να "λερώσεις" τα χέρια σου με C++ και για το GUI κομμάτι προτιμώ και προτείνω Qt. Σε κάθε περίπτωση, αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και είναι -προφανώς- υποκειμενική. Πάντως βλέπω και από την εμπειρία μου (διδάσκω σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ πολλά χρόνια) ότι η Qt κάνει περισσότερο "εύπεπτη" τη χρήση της C++ (σε κάθε περίπτωση η C++ είναι μια πανίσχυρη γλώσσα προγραμματισμού, με όλα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που αυτό συνεπάγεται).
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Betas of Qt 4.7 and Qt Creator 2.0 Now Available

Δημοσίευσηαπό greatst » 06 Ιουν 2010, 19:18

Για όσους δεν το πήρατε "χαμπάρι": Η Nokia έδωσε, στις αρχές του Μαΐου 2010, στη δημοσιότητα (έκανε διαθέσιμες) τις beta εκδόσεις των Qt 4.7 και Qt Creator 2.0

πηγή & περισσότερες πληροφορίες: http://qt.nokia.com/about/news/betas-of ... -available
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

Δημοσίευσηαπό logari81 » 07 Ιουν 2010, 22:15

Για κάποιον που μαθαίνει QT μια καλή άσκηση θα ήταν να κανει port την παρακάτω εφαρμογή σε linux
http://www.cq.cx/sketchflat.pl

η εφαρμογή χρησιμοποιείται εντος του free-cad το οποιο ειναι επισης γραμμενο σε QT. Το ζητούμενο θα ήταν να ενσωματωθει πληρως στο free-cad κι όχι να τρεχει ως εξωτερικο προγραμμα (στα windows) ή να μην τρεχει καθολου (στο linux).
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Nokia Releases Qt 4.6.3

Δημοσίευσηαπό greatst » 09 Ιουν 2010, 08:35

Nokia Releases Qt 4.6.3

Η Nokia έδωσε χθες στη δημοσιότητα (έκανε διαθέσιμη) την έκδοση 4.6.3 του Qt cross-platform application and UI framework.

πηγή & περισσότερες πληροφορίες: http://qt.nokia.com/about/news/nokia-releases-qt-4.6.3
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Qt Creator 2.0 Released

Δημοσίευσηαπό greatst » 26 Ιουν 2010, 22:46

Qt Creator 2.0 Released

Η Nokia έδωσε στις 22 Ιουνίου 2010 στη δημοσιότητα (έκανε διαθέσιμη) την έκδοση 2.0 του Qt Creator.

πηγή & περισσότερες πληροφορίες: http://qt.nokia.com/about/news/qt-creator-2.0-released
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt

Δημοσίευσηαπό cyberpython » 26 Ιουν 2010, 23:25

Πολύ σημαντικό γεγονός για το QT (και το Linux γενικότερα) είναι οτι η Nokia επέλεξε το MeeGo (βασισμένο στο Linux kernel και το QT framework λειτουργικό από Intel και Nokia για mobile συσκευές όπως κινητά, netbooks και tablets) ως το λειτουργικό για τα μελλοντικά high-end smartphones της!
(Και πλέον είναι ξεκάθαροι οι λόγοι που αγόρασε την Trolltech :) )
Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών / Ubuntu-gr / My Web Log
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο, Προγραμματισμός: Ναι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.04 - 32bits
Η/Υ : Intel Core2 4400@2 GHz / 2GB DDR2 RAM / GeForce 8400 GS 512MB / Creative SB Audigy SE
Άβαταρ μέλους
cyberpython
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 13:22
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού

cron