Ερώτηση για GViM  Το θέμα επιλύθηκε

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Ερώτηση για GViM  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό nasosnik » 24 Απρ 2009, 22:02

Έχω δει πολλές αναφορές στο internet στον text editor vim.Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει κάποιος να τον μάθει δεδομένου ότι είναι πιο δύσχρηστος από έναν απλό text editor όπως το gedit.Υπάρχουν κάποια πράγματα που κάνει ο ViM και δεν τα κάνει ένας απλός editor?Έχω την στοιχειώδη εμπειρία με τον προγραμματισμό κυρίως σε Fortran77 στα πλαίσια μαθήματος σχολής χρησιμοποιώντας xemacs text editor σε Solaris σύστημα με λειτουργικό Unix.Και ο xemacs μου φαινόταν δύσχρηστος απλά δεν υπήρχε άλλη επιλογή διότι το μάθημα διδασκόταν με τον συγκεκριμένο text editor εγκατεστημένο στους υπολογιστές.
Άβαταρ μέλους
nasosnik
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 07:38
Εκτύπωση

Re: Ερώτηση για GViM

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 25 Απρ 2009, 00:46

Είναι ο κορυφαίος text editor. Δεν υπάρχει γρηγορότερος. Και αν προγραμματίζεις fortran είναι ιδανικός να κάνεις αλλάγες στον κώδικα και compile σε μερικά δευτερολεπτα (φυσικά μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο θέλει εξάσκηση). Επίσης ενδείκνυται και για τροποποιήσεις σε αρχεία ρυθμίσεων του linux, όταν είσαι συνδεδεμένος σε απομακρυσμένο μηχάνημα (server) οποίος δεν έχει γραφικό περιβάλλον. Εγω το χρησιμοποιώ σε ωριαία βάση για να μην πω πιο συχνα.
Φυσικά έχουμε και οδηγό στο forum μας viewtopic.php?f=9&t=3418&start=0
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Ερώτηση για GViM

Δημοσίευσηαπό nasosnik » 25 Απρ 2009, 21:50

Dimitris έγραψε:Φυσικά έχουμε και οδηγό στο forum μας viewtopic.php?f=9&t=3418&start=0

Ναι τον έχω ήδη δεί τον οδηγό αυτό :) Για όποιον ενδιαφέρεται για εκμάθηση του ViM βρήκα έναν πολύ καλό οδηγό για αρχάριους στο link που παραθέτω.http://www.swaroopch.com/files/byteofvim/byte_of_vim_v051.pdf
Άβαταρ μέλους
nasosnik
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 07:38
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού