βοηθεια σε προγραμμα σε C  Το θέμα επιλύθηκε

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

βοηθεια σε προγραμμα σε C

Δημοσίευσηαπό ph03nix » 21 Ιουν 2009, 01:22

Γεια σε ολους!Θα ηθελα βοηθεια σε ενα προγραμμα C.Θελω να φτιαξω ενα προγραμμα σε C που να μου δινει βασικες πληροφοριες του συστηματος(π.χ. Ωρα και ημερομηνια,λειτουργικο,ονομα χρηστη,current ip οταν ειμαι συνδεδεμενος στο internet και γενικως οσα πιο πολλα στοιχεια τοσο το καλυτερο).Βεβαια δν θελω να μ υποδειξετε απ'ευθειας τον κωδικα αλλα καποια tutorials(οχι γενικα της C αλλα συγκεκριμενα για το θεμα αν ειναι δυνατον).Να σημειωθει οτι εχω καποιες βασικες γνωσεις σε C!Ευχαριστω! :D ~ph03nix
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Desktop :OpenBSD 5.0 -current|Acer Laptop: Ubuntu 10.10 32bit|IBM Thinkpad X60 Laptop:OpenBSD 4.9 -stable.

OpenBSD,security matters.

Άβαταρ μέλους
ph03nix
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: 14 Μάιος 2009, 00:56
Τοποθεσία: Athens-Chania(σπουδες)
Εκτύπωση

Re: βοηθεια σε προγραμμα σε C  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 21 Ιουν 2009, 12:55

Καλώς ήρθες!!!

υπάρχουν δυο πολύ καλά βιβλία που περιέχουν αναλυτικότατα όλες τις βιβλιοθήκες συστηματος:
http://www.amazon.de/Advanced-Programmi ... 0131411543
http://www.amazon.de/Programming-Enviro ... y_eb_img_b
Ένα από τα δύο το έχω δει και μεταφρασμένο στα ελληνικά.

Για πηγές στο internet δεν έχω τίποτε πρόχειρο αλλά αν ψάξεις στο google σίγουρα κάτι θα βρεις. Μπορείς αν θέλεις να ξεκινησεις με system call σε εντολές του linux όπως, date, uname, ifconfig που κάνουν αυτό που ζήτησες, μετά να κατεβάσεις τον κώδικα και να δεις πως παίρνουν αυτές τις πληροφορίες.
Aπό τερματικό γράψε:
man date
man uname
man ifcinfig
για περισσότερες λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: βοηθεια σε προγραμμα σε C

Δημοσίευσηαπό ph03nix » 21 Ιουν 2009, 15:44

Φιλε Δημητρη ευχαριστω για την απαντηση και το ενδιαφερον!Οι εντολες που εδωσες λειτουργουν μια χαρα!Μαλιστα εχω κανει ενα αντιστοιχο προγραμμα με shell!Αλλα επειδη προσπαθω να εμβαθυνω στην C θα ηθελα πιο συγκεκριμενα για την C πληροφοριες αν εχεις !Τα βιβλια αυτα που μ προτεινες ειναι για shells αν καταλαβα σωστα,ε?Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Desktop :OpenBSD 5.0 -current|Acer Laptop: Ubuntu 10.10 32bit|IBM Thinkpad X60 Laptop:OpenBSD 4.9 -stable.

OpenBSD,security matters.

Άβαταρ μέλους
ph03nix
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: 14 Μάιος 2009, 00:56
Τοποθεσία: Athens-Chania(σπουδες)
Εκτύπωση

Re: βοηθεια σε προγραμμα σε C

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 21 Ιουν 2009, 16:41

Tα βιβλία αυτά δεν είναι για shells, ειναι για προγραμματισμό με C, τουλάχιστον το πρώτο. Όλα αυτά που ζητάς υπάρχουν σαν βιβλιοθήκες, και θα πρέπει να βρεις ποιες είναι οι βιβλιοθήκες αυτές, τι συναρτήσεις περιλαμβάνουν και πως λειτουργούν.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: βοηθεια σε προγραμμα σε C

Δημοσίευσηαπό ph03nix » 21 Ιουν 2009, 17:01

OK τοτε ,σ'ευχαριστω!θα κοιταξω τι θα μπορεσω να κανω με το πρωτο βιβλιο! ;)
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Desktop :OpenBSD 5.0 -current|Acer Laptop: Ubuntu 10.10 32bit|IBM Thinkpad X60 Laptop:OpenBSD 4.9 -stable.

OpenBSD,security matters.

Άβαταρ μέλους
ph03nix
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: 14 Μάιος 2009, 00:56
Τοποθεσία: Athens-Chania(σπουδες)
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού

cron