Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

...IDE, compilers, κλπ

Συντονιστής: konnn

Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 16 Σεπ 2009, 21:49

Γεια σε όλους,
όπως λέει και ο τίτλος θέλω να ασχοληθώ τόσο με web design όσο και web development (κυρίως).
Ξέρω κάποια πράγματα από HTML αλλά απ'ότι έχω καταλάβει μόνο με HTML δεν κάνεις και πολλά πράγματα... και δεν ξεφεύγεις από τα ερασιτεχνικά πράγματα.
Θέλω να μπορώ να κάνω ιστοσελίδες με πλαίσια,να έχουν ωραία εμφάνιση, κενό στο πλάΪ κλπ
Έχω το bluefish,kompozer.quanta plus αλλά δεν ξέρω πως να τα χρησιμοποιήσω,αλλά έτσι κ αλλιώς αυτά είναι η εύκολη λύση.
Το καλύτερο είναι να μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου με ένα kwrite!
Μπορείτε να μου πείτε με τι να ξεκινήσω,τι να κοιτάξω, κάποια καθοδήγηση...
Μπας και μάθω τίποτα απο CSS να κάνω τίποτα σοβαρό....
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ακόμα! ┃ Προγραμματισμός: Αρκετά┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 Natty Narwhal 32bit σε Acer Aspire 5632 WLMi
Προδιαγραφές ⇛ T5200 │1.66GHz │ 2.5GB │ Intel GMA 950 │ TFT 15.4"
Αντώνης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 02:33
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό c7p » 16 Σεπ 2009, 22:26

Για το web design θα σου συνιστούσα να εμβαθύνεις στην CSS , μπορείς να δώσεις άλλη πνοή στις δημιουργίες σου ;) , είναι και πολύ εύκολη, θα σε γλυτώσει από την άχαρη μορφοποίησης της html. Μετά καλό θα ήταν να μάθεις κάποια πράγματα από php για να μπορείς να δημιουργείς template τα οποίο θα το μπορούν να τα χρησιμοποιούν οι ιστοσελίδες.

Το web development είναι πιο εξειδικευμένο, χρειάζεσαι λίγες γνώσεις πάνω σε (My)SQL και κυρίως γνώσεις σε PHP
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 16 Σεπ 2009, 22:58

@Αντώνης
Καλώς ήλθες στο Forum μας :D
Απλά πήγαινε εδώ http://www.w3schools.com/ φίλε μου
και θα βρεις το δρόμο σου μετά
αυτά ;)
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό ftso » 16 Σεπ 2009, 23:10

Αντώνης έγραψε:Το καλύτερο είναι να μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου με ένα kwrite!

:thumbup: αν και για κειμενογράφο προτιμώ kate...

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις καλύτερα html, javascript, css, dom, xml, xhtml κτλ και μετά να πας και σε php.
Αν μάθεις αυτά, αρχίζεις να παίζει και με cms όπως το joomla και το drupal και κάνεις παπάδες :)
Βέβαια μπορείς και από τώρα να πας σε cms για κάτι έτοιμο, αλλά δεν θα έχεις τις γνώσεις για να hackέψεις και να το φέρεις στα μέτρα σου...
Στα παραπάνω οπωσδήποτε χρειάζεται και λίγο (σχετικό) mysql.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό alefteris » 16 Σεπ 2009, 23:27

Για το design μέρος: με κάποιο wisiyig editor δεν θα πας μακριά στα πράγματα που μπορείς να δημιουργήσεις. Οπότε καλύτερα να μάθεις να βασικά της XHTML και CSS και να πειραματιστείς, διαβάζοντας και κάποια tutorial online. Αν θες να γλιτώσεις και αρκετούς εκνευρισμούς προσπαθώντας να φτιάξεις το page layout με css, χρησιμοποίησε κάποιο από τα css framework που υπάρχουν, πχ το blueprint css.

Για το development: αφού ξεκινάς φρέσκος φρέσκος, γιατί να μην επενδύσεις σε κάτι άλλο εκτός την PHP. Δες πχ την python με τα django framework κτλ ή την ruby με το ruby on rails.

Υπάρχουν ακόμα και πάρα cms που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις καταπληκτικά πράγματα, με ελάχιστο εώς καθόλου κώδικα.

Καλή συνέχεια στην εξερεύνηση σου
alefteris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 20:14
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό c7p » 16 Σεπ 2009, 23:38

@ftso
Μαθαίνω εδώ και περίπου 2 μήνες php και mysql από ένα(-δύο) ebook, περιμένω πως και πως να το βγάλω και να ασχοληθώ με drupal ;)
Θα παιδευτώ να το μάθω?.

Αυτό με το "κάνεις παπάδες " το λέτε πολύ οι Σαλονικοί :P


@Αντώνης, καλύτερα να συνηθίσεις να χρησιμοποιείς έναν editor για να κάνεις την δουλειά σου πιο γρήγορα και πιο αποδοτικά. Και εγώ στην αρχή δούλευα με το δικό σου σκεπτικό, σε κειμενογράφο, αλλά αυτό μου "έφαγε" πολύ ενέργεια που θα μπορούσα να διοχετεύσω αλλού ;) .
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό ftso » 16 Σεπ 2009, 23:50

c7p έγραψε:Θα παιδευτώ να το μάθω?.

Εγώ έχω ασχοληθεί μόνο με joomla και μάλιστα όταν δεν ήξερα ούτε javascript!
Δεν είναι τίποτα δύσκολο εκτός αν θες να αναπτύξεις κάτι περαιτέρω...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό c7p » 16 Σεπ 2009, 23:58

Βασικά εγώ λέω να πάω σε drupal, δεν ξέρω με τραβάει πιο πολύ :P. Ειδικά μετά από αυτό wordpress-vs-joomla-vs-drupal
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 17 Σεπ 2009, 00:24

Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Θέλω να ασχοληθώ με web development,με τι να ξεκινήσω?

Δημοσίευσηαπό Αποστόλης » 19 Σεπ 2009, 17:14

Επειδή αναφέρεσαι γενικώς σε web development και web design.
Πρώτα απ' όλα ξεκαθάρισε με ποιό από τα δύο θα ασχοληθείς. Μπορεί να εμπλέκονται αλλά είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Μην κοιτάς που στην χώρα μας τείνουν να γίνουν το ίδιο.
Ο designer ασχολείται με το εικαστικό κομμάτι και κατά βάση είναι γραφίστας. Ο developer ασχολείται με το "στήσιμο" αυτού που έχει φτιάξει ο designer.
Ο designer δεν χρειάζεται να ξέρει τίπoτε άλλο πέραν της δουλειάς του.
Ο σωστός developer πρέπει να ξέρει:
- css,
- html,
- javascript,
- xml
τουλάχιστον και να γνωρίζει τις βασικές αρχές του web design .
Αν ασχολείται και με δυναμικές ιστοσελίδες, που αργά ή γρήγορα θα το κάνει γιατί αλλιώς θα μείνει εκτός παιχνιδιού αλλά και επειδή (πίστεψέ με) εκεί βρίσκεται όλη η χαρά του web development,τότε:
- οπωσδήποτε php ή asp (εγώ δουλεύω php και σου προτείνω αυτή αλλά και η asp είναι εξίσου "καλή" και επιτυχημένη/διαδεδομένη πλατφόρμα)
- πολύ καλή εώς άριστη γνώση βάσεων δεδομένων και σύνδεσης με αυτές
- γνώσεις network protocols και ειδικά tcp/ip
- γνώσεις ενός τουλάχιστον web server, κυρίως Apache και δευτερευόντως IIS
τουλάχιστον.

Τις λύσεις του στύλ Drupal ή Wordpress ή μόνο css κι όχι html για αρχή, πολύ απλά ξέχασέ τες.
Κατά πρώτον η html δεν ξεπερνιέται στο web development και θα είναι πάντα εδώ ακόμα κι αν είναι τελείως νεκρή γλώσσα, είναι περισσότερο ευέλικτη απ όσο αρχικά φαίνεται, και η σύνταξή της και τα elements της χρησιμοποιούνται παντού. Και η css χρησιμοποιεί html (div, h1, rows, font-size κ.λ.π. κ.λ.π.) και η php (echo "<td>";) και και και...

Δεύτερον οι εφαρμογές στύλ phpbb - Drupal - osCommerce κ.λ.π. φαίνονται απλές αλλά στην ουσία δεν είναι. Οταν θα εμβαθύνεις θα δείς οτι θα πρέπει να ξέρεις, τουλάχιστον, κάποια πράγματα για την php και την mysql. Η μόνη περίπτωση που δεν θα τα χρειαστείς είναι να πάρεις την εφαρμογή ΟΠΩΣ ακριβώς είναι και να μην πειράξεις ΤΙΠΟΤΑ. Ψιλοαπίθανο εώς με την καμμία.

Τρίτον, αν δουλέψεις σαν web developer 7 στίς 10 θα κληθείς να δουλέψεις επάνω σε μία ήδη υπάρχουσα σελίδα και όχι σε μία που θα φτιάξεις από την αρχή.
Κι εκεί θα σου χρειαστούν όλες οι γνώσεις των παραπάνω που αναφέραμε.


Κλείνοντας να σου πω, μην μασάς δεν είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά θέλει να έχεις τρέλλα και να σου αρέσει αυτό που κάνεις, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα. Και πως το καλύτερο σχολείο για το web development είναι ο γούγλης.

Για να ξεκινήσεις βρές αυτά:
http://www.sitepoint.com/books/design1/
http://www.sitepoint.com/books/cssref1/
http://www.amazon.com/PHP-MySQL-Web-Dev ... inw_strp_1
Γνώσεις ⇛ Linux:Μέτριο┃ Προγραμματισμός:Ναι ┃ Αγγλικά: Αρκετά Καλά
Λειτουργικό ⇛ Arch Linux 64bit ┃ Ubuntu Studio 10.4 64bit
Προδιαγραφές ⇛ HP Pavillion dv7 1199ev ┃ Intel 2 Core Duo T 9400, 2.53 Ghz ┃ 4GB ┃ NVIDIA GeForce 9600M GT ┃ Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio ┃ TFT 17" 1440x900
Αποστόλης
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 24 Ιουν 2009, 13:09
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Ανάπτυξη Λογισμικού