PSPP

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

PSPP

Δημοσίευσηαπό spygrecia » 19 Σεπ 2008, 14:23

Έχω κατεβάσει το PSPP-0.4.0, το εγκατέστησα σύμφωνα με τις οδηγίες που μου έλεγε το read me file αλλά δεν λειτουργεί (τουλάχιστον δεν μου το εμφανίζει στις εφαρμογές). Όταν πάλι γράφω στο τερματικό PSPP μου βγάζει PSPP στην αρχή περιμένοντας κάποια εντολή. Αυτό που θέλω είναι αν υπάρχει κάποια εντολή να με βάζει στο πρόγραμμα (έστω και από το τερματικό, τι πρέπει δηλαδή να γράψω για να μπει στο πρόγραμμα π.χ. τύπου PSPP>run) και αν γνωρίζει κανείς αν το πρόγραμμα αυτό λειτουργεί μόνο μέσω τερματικού ή όχι.
spygrecia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 13:05
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19 Σεπ 2008, 14:34

Καλώς ήρθες στο κόσμο του linux!

Δώσε μας κάποιες πληροφορίες ακόμη, όπως όταν γράφεις pspp στο τερματικό τι σου βγάζει. Απ'ότι βλέπω στο documentation έχει και gui. Πως το εγκατέστησες; Από ότι βλέπω πρέπει να υπάρχει στα repositories.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 19 Σεπ 2008, 14:58

Χωρίς να θέλω να σε "γκαντεμιάσω". Το PSPP είναι notoriously bad και ημιτελές. Είμαι σίγουρος ότι οποιαδήποτε στατιστική ανάλυση (και την έχει στο pspp) μπορείς να την πραγματοποιήσεις μέσω R. Δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν ακόμα το pspp (χώρια που βρίσκω και το όνομα του γελοίο)... R για cross-sectional, Gretl για time-series, ίσως και GNU Octave θα κάνουν την δουλειά πιο γρήγορα και αποτελεσματικά. (Μην πω και SciPy)

Επίσης αν επιμένεις... γιατί να βάλεις την 0.4.0 αφού από τον Ιούνιο υπάρχει η 0.6.0 ?
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό spygrecia » 19 Σεπ 2008, 16:54

Ok na valw thn R. Pws 8a thn egkatasthsw (Ubuntu 7.10) mesw Synaptic? Xreiazomai repositories? Grapse mou ama 8eleis thn entolh upget gia na to katevasw.

Sto termatiko grafw pspp kai mou emfanizei: PSPP is free software and you are welcome to distribute copies of it
under certain conditions; type "show copying." to see the conditions.
There is ABSOLUTELY NO WARRANTY for PSPP; type "show warranty." for details.
GNU pspp 0.4.0 (Πεμ 10 Ιούλ 2008 07:34:13 μμ EEST).
PSPP>

ti grafw parakatw gia na treksei?
spygrecia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 13:05
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19 Σεπ 2008, 17:08

εεε τρέχει ήδη. Είσαι στη γραμμή εντολών του pspp. Aπό κει γράφεις τις εντολές του pspp. Αν διαβάσεις στην ιστοσελίδα του pspp, στο quick tour http://www.gnu.org/software/pspp/tour.html (δε σου λέω να διαβάσεις όλο το εγχειρίδιο χρήσης μόνο η γρήγορη ξενάγηση εφτανε) περιγράφει τα πάντα. Γράψε απλώς psppire.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 19 Σεπ 2008, 17:09

Αν έχεις πρόβλημα να γράψεις ελληνικά πες μας να το λύσουμε το πρόβλημα, διαφορετικά γράψε το μήνυμά σου στα ελληνικά.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 19 Σεπ 2008, 19:12

Πάτα απλά R. Σε τερματικό. Από εκεί θα σου παρουσιαστεί κάτι στυλ "You can install it by typing: sudo apt-get install r-base" και κάνεις install το R.
Aπό εκεί κατέβασε το official R tutorial για να αρχίσεις και μετά ότι θες ρωτάς πάλι.

Τί δεδομένα έχεις? Τί ανάλυση θέλεις να κάνεις? Kοίταξε το Gretl. Προσπάθησε να τα έχεις σε μορφή .csv για να κάνεις εύκολα load και write out.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό spygrecia » 23 Σεπ 2008, 22:52

Sorry για τα greeklish πριν, δεν έχω πρόβλημα με τα ελληνικά (γράφω κανονικά). Απλώς χρησιμοποιούσα το SPSS και το PSPP μου φάνηκε παρόμοιο (από το site, αλλά πάτησα psppire και δεν έτρεξε!), βασικά θέλω ένα πρόγραμμα στατιστικής με graphic user interface (να μην τρέχει δηλαδή σε terminal) που να είναι συμβατό με τα save files του SPSS και να είναι πάνω κάτω ίδιο με το SPSS! Απλώς έχω δουλέψει SPSS και επειδή έχω Ubuntu 7.10 και έχω δει το φως το αληθινό, δεν θα ήθελα να βάλω windows μόνο και μόνο για ένα πρόγραμμα! Πείτε μου άμα το R ή το PSPP μοιάζει πιο πολύ με το SPSS και πως θα το τρέξω (σε graphic user interface). Στο terminal γράφω PSPP>psppire και μου βγάζει από κάτω:
error: Unknown command psppire.
warning: This command not executed.
warning: The rest of this command has been discarded.
Προφανώς έχω κάνει κάτι λάθος!
spygrecia
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 13:05
Εκτύπωση

Re: PSPP

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 24 Σεπ 2008, 00:14

Καλό πρόγραμμα στατιστικής ανάλυσης ΜΕ user interface είναι το Gretl.
Δεν κάνεις λάθος. Απλά δεν του λες να κάνει το σωστό πράγμα.
πχ. (στο R αυτά)
Κώδικας: Επιλογή όλων
> that_stuff <-c(12,56,23,35,32,44,325,231,23,236,53,5,553,52,32,4,232,25,1,2,71) //ορίζουμε το vector με τις τιμές που θέλουμε
> mean(that_stuff) //μέσος
[1] 97.4762
> sd(that_stuff) //τυπική απόκλιση
[1] 140.6331


Αντίστοιχα στο
PSPP>
κάποια εντολή περιμένει.
Το psppire το γράφεις νομίζω στο terminal όπως είσαι και όχι μέσα στο pspp νομίζω.

Το R δεν είναι SPSS είναι "τελείως" διαφορετικό. Είναι ξεχωριστό πρόγραμμα και δεν είναι υποκατάστατο αλλά αντικατάστατο του SPSS. Δοκίμασε όπως σου είπα να βάλεις τα δεδομένα σου σε .csv files ή κάτι παρόμοιο. Εγκατέστησε το Gretl και παίξε λίγο μαζί του. Για να εξοικειωθείς.

Για το ίδιο το SPSS κοίτα αυτό το thread : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=724613 Ίσως σε βοηθήσει να το εγκαταστήσεις....
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες