Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

Δημοσίευσηαπό Nsk » 07 Οκτ 2008, 21:08

Παιδία υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα SPSS για Linux που να ανοίγει αρχεία .spo και .sav;
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 10.10

Για όποιον τολμάει MyBryte!!!!
Άβαταρ μέλους
Nsk
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 13:57
Τοποθεσία: Κως
Εκτύπωση

Re: Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 07 Οκτ 2008, 21:38

Στατιστικά πακέτα είναι τα pspp και R, αλλά δε γνωρίζω αν ανοίγουν τα αρχεία που λές.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

Δημοσίευσηαπό Nsk » 07 Οκτ 2008, 21:50

Κάτι μου λέει ότι το Pspp που είναι αναγραμματισμός του Spss πρέπει να κάνει, θα το εγκαταστήσω και θα σε ενημερώσω.
Αν εν το μεταξύ αν έχει κανείς κάποιο άλλο υπόψη ας με ενημερώσει, το έχω μεγάλη ανάγκη να ανοίξω τις εργασίες που είχα κάνει στη σχολή και ήρθε η ώρα να τις ξεσκονίσω.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 10.10

Για όποιον τολμάει MyBryte!!!!
Άβαταρ μέλους
Nsk
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 13:57
Τοποθεσία: Κως
Εκτύπωση

Re: Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 08 Οκτ 2008, 01:07

Tα .sav files ανοίγουν σίγουρα με SPSS και R. Λογικά θα ανοίγουν και με pspp αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. (Γενικά είμαι σχετικά "κατά" του pspp γιατί ποικίλους λόγους)

Θα σου πρότεινα το R ή το Gretl για να κάνεις κάποιες στατιστικές (οικονομετρικές, παραμετρικές κτλ.) αναλύσεις. Είναι πολύ πιο ώριμα και πιο ενεργά.
Το PSPP εκτός από τα εξαιρετικά μεγάλα dataset (και μεγάλο dataset μιλάμε για 50εκατ. τιμές το κάθε vector) που μπορεί να διαχειρίζεται πιο άνετα δεν προσφέρει κάποιο άλλο ουσιαστικό πλεονέκτημα. Good Luck.

Σε R η εντολή για να φορτώσεις .sav είναι:
Κώδικας: Επιλογή όλων
require(foreign) //πρέπει να είναι pre-installed to πακέτο foreign)
mydata <- read.spss("bogus.sav",use.value.labels = TRUE, to.data.frame = TRUE)

Το Gretl δεν ξερω να ανοίγει .sav αλλά ανοίγει σίγουρα από Eviews και από Stata αρχεία.

Use R για να είσαι καλυμμένος. http://www.r-project.org/ Είναι σε κονσόλα αλλά είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε open source εφαρμογές για στατιστική ανάλυση.

Κοίταξε και το ακόλουθο thread να πάρεις κάποια ιδέα. >> viewtopic.php?f=5&t=704&start=0
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

Δημοσίευσηαπό rockstar » 14 Δεκ 2008, 22:25

Ρε παιδια εχω την r και τη χρησιμοποιω αλλα μεσω terminal.
Ξερει κανεις πως γινεται να μου εμφανιζεται ξεχωριστα σαν παραθυρο οπως στα windows?
rockstar
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 23:34
Εκτύπωση

Re: Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 14 Δεκ 2008, 23:44

Γενικά με βολεύει το CLI και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ R σε win. (Και ο κόσμος που δούλευα επίσης δεν χρησιμοποιούσε gui.)
Το JGR είναι αρκετά γνωστό. ( http://jgr.markushelbig.org/JGR.html ) Ίσως σου κάνει. Θυμήσου να τρέξεις πρώτα sudo R CMD javareconf για setάρεις την Java και το R σου. (Κοινώς να έχει το rJava γίνει σωστά installed)
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Στατιστικό Πρόγραμμα για Linux

Δημοσίευσηαπό rockstar » 13 Απρ 2009, 13:00

Παιδιά όσον αφορά το gui για την R θεωρω πολύ καλή προσπάθεια το RKWard το οποίο όμως προσφέρεται μόνο για kde δηλαδή Kubuntu.
Το χρησιμοποιώ και είναι πολύ πιο πλήρες από το αντίστοιχο των παραθύρων.
Επίσης να ευχαριστησω τον kala για το gretl δε το ήξερα και είναι πραγματικα καλο!
rockstar
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 23:34
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες