libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό aantonis » 12 Μαρ 2013, 12:40

Χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ.
Με απασχολεί εδώ και κάποια χρόνια το εξής θέμα στο οποίο δεν έχω βρει ακόμη λύση:
Μπορεί το libreoffice να κάνει αρίθμηση φύλλων (2 σελίδες κειμένου=1 φύλλο κειμένου) όπως π.χ. γίνεται στο MS Word σύμφωνα με τις οδηγίες που παρατίθενται στη σελίδα

http://dikastis.blogspot.gr/2012/07/blog-post_5319.html

και αν μπορεί, πως γίνεται αυτό;
Ευχαριστώ!
Λειτουργικό: Ubuntu Linux 10.04 32 bit
Επεξεργαστής: Intel core 2 Duo Cpu T8300
Μνήμη: 4GB
aantonis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 17:53
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό simosx » 12 Μαρ 2013, 22:53

aantonis έγραψε:Μπορεί το libreoffice να κάνει αρίθμηση φύλλων (2 σελίδες κειμένου=1 φύλλο κειμένου)


Η προεπιλογή είναι η αρίθμηση να γίνεται ανά σελίδα (αυτό που αναφέρεις ως «φύλλο»).
Από πλευράς ορολογίας,
1. μπορούμε σε μια σελίδα (page) να έχουμε μία ή περισσότερες στήλες (columns) με κείμενο.
2. η αρίθμηση γίνεται κατά σελίδα.

Θέλεις η αρίθμηση να γίνεται ανά στήλη;
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό karatzes » 13 Μαρ 2013, 14:19

Φίλε aantonis καλημέρα.

Πολύ ενδιαφέρουσα η απορία σου. Προβληματίστηκα και το έψαξα λίγο. Εξορισμού αρίθμηση φύλλων δεν βρήκα στο Libreoffice, ούτε η αναζήτηση στο Διαδίκτυο έδειξε τίποτα.
Μια δική μου πρόταση για να ξεκινήσεις. Πατάς Ctrl+F2 για να σου ανοίξουν τα Πεδία. Πας στην καρτέλα Μεταβλητές, επιλέγεις Τύπος: Εισαγωγή τύπου και Μορφή: -1234 (για να σου κάνει στρογγυλοποίηση).
Στο κάτω μέρος και στη θέση Τύπος μπορείς να βάλεις μία μαθηματική συνάρτηση. Εγώ έγραψα (page+1)/2 και μου έβγαλε το συνολικό αριθμό φύλλων του εγγράφου. Αυτό γίνεται γιατί η μεταβλητή page δίνει το συνολικό αριθμό σελίδων του εγγράφου. Αν μπορέσεις εσύ ή κάποιος άλλος φίλος να μας δώσει τη μεταβλητή για την τρέχουσα σελίδα, πιστεύω ότι θα έχουμε τη λύση.

Με εκτίμηση
Θόδωρος
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά

Λειτουργικό ⇛ LinuxMint 13/MATE 32bit | Win7SP1 Gr Home Premium σε DeskTop
Προδιαγραφές ⇛ Athlon II X3 450│4GB DDR3-1600│ATI 4870│Asrock 970 Xtreme4│Realtek RTL8111E/8168B Gigabit Ethernet controller│Ralink RT2790 Wireless 802.11n 1T/2R PCIe│TFT 19.0" 1280x1024

Λειτουργικό ⇛ Linux Mint 13/MATE 32bit | Win7SP1 Gr Home Premium σε Compaq nc6400
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core2 T5600 1.83 GHz│2GB │Intel Mobile 945GM│NetXtreme BCM5753M│TFT 14.0" 1024x768
Άβαταρ μέλους
karatzes
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 04 Οκτ 2010, 19:09
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη (... αλλά η καρδιά πάντα στα Γιάννενα)
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό aantonis » 13 Μαρ 2013, 17:39

Παιδιά κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Σίμο αυτό που ζητάω μου το ζήτησαν όταν πήγα κάποια στιγμή να βάλω το openoffice.org στους υπολογιστές ενός συμβολαιογραφίου επειδή στα έγγραφα που δημιουργούν κάνουν αρίθμηση φύλλων και όχι σελίδων με το MSWord. Έκτοτε απευθύνθηκα στην ελληνική κοινότητα του openoffice.org αλλά δεν υπήρξε κάποια απάντηση. Ακολούθως έμαθα ότι την ίδια λειτουργία μέσω MSWord εκτελούν και οι δικηγόροι, οι δικαστικοί και όλοι όσοι ασχολούνται με παρεμφερή έγγραφα που δεν είναι καθόλου αμελητέοι σαν χρήστες προγραμμάτων γραφείου. Με την έλευση του LibreOffice 4 έλπιζα ότι κάτι θα γίνει με το συγκεκριμένο θέμα αλλά όπως ανακάλυψα χθες παρόλο που έχει διατυπωθεί και στην σελίδα

http://ask.libreoffice.org/en/question/ ... ages-help/

ακόμη τίποτα. Είναι γεγονός πως αν μέσα στα πεδία του LibreOffice συμπεριελάμβαναν κάτι τέτοιο θα ήταν ευχής έργο γιατί και στο MsOffice η λύση που προτείνεται σαν Workarount μπορεί να θεωρηθεί. Αν δηλαδή κάποιος μπορεί να επικοινωνήσει με τους developers του LibreOffice και τους δώσει να καταλάβουν την χρησιμότητα αυτής της προσθήκης θα είναι ένα επιπλέον ατού στο χώρο των εφαρμογών ανοιχτού λογισμικού. Απαντώντας στην ερώτησή σου δεν θέλω αρίθμηση στηλών σε σελίδα αλλά στην 1η σελίδα τον αριθμό 1 στην 3η τον αριθμό 2 στην 5η τον αριθμό 3 κ.ο.κ.
Φίλε Θοδωρή θα επιχειρήσω λίγο με το Workarount που προτείνεις και αν βρω κάτι θα ειδοποιήσω.
Και πάλι ευχαριστώ!
Αντώνης
Λειτουργικό: Ubuntu Linux 10.04 32 bit
Επεξεργαστής: Intel core 2 Duo Cpu T8300
Μνήμη: 4GB
aantonis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 17:53
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό simosx » 14 Μαρ 2013, 00:48

aantonis έγραψε:Σίμο αυτό που ζητάω μου το ζήτησαν όταν πήγα κάποια στιγμή να βάλω το openoffice.org στους υπολογιστές ενός συμβολαιογραφίου επειδή στα έγγραφα που δημιουργούν κάνουν αρίθμηση φύλλων και όχι σελίδων με το MSWord. Έκτοτε απευθύνθηκα στην ελληνική κοινότητα του openoffice.org αλλά δεν υπήρξε κάποια απάντηση.


To OpenOffice.org έχει σταματήσει να αναπτύσσεται και τώρα έχουμε το LibreOffice, τόσο σε Ubuntu όσο και σε Windows.
Υπάρχει ελληνική κοινότητα στο http://el.libreoffice.org/

aantonis έγραψε:Αν δηλαδή κάποιος μπορεί να επικοινωνήσει με τους developers του LibreOffice και τους δώσει να καταλάβουν την χρησιμότητα αυτής της προσθήκης θα είναι ένα επιπλέον ατού στο χώρο των εφαρμογών ανοιχτού λογισμικού.


Έχουμε επαφή με τους προγραμματιστές του LibreOffice οπότε μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Ωστόσο θέλω να επιβεβαιώσω, θέλεις αρίθμηση σε κάθε στήλη μια σελίδας; Διότι όπως όπως είναι τώρα, στο LibreOffice μπορείς να έχεις αρίθμηση ανά φυσική σελίδα.

Ωστόσο, μπορείς να παρακάμψεις εύκολα το όλο πρόβλημα με τον παρακάτω τρόπο:
1. Θεωρώ ότι θέλεις αρίθμηση σε κάθε στήλη που μπορεί να έχει μια σελίδα.
2. Στο έγγραφο που γράφεις στο LibreOffice γράφεις το κείμενο δίχως στήλες· δηλαδή η στήλη ταυτίζεται με τη σελίδα.
3. Απλά στην εκτύπωση επιλέγεις την ειδική λειτουργία της εκτύπωσης δύο σελίδων σε κάθε φύλλο χαρτιού (είναι το ίδιο για εκτύπωση προς PDF ή εξαγωγή προς PDF).
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό aantonis » 14 Μαρ 2013, 18:10

Όχι, Σίμο δεν θέλω αρίθμηση σε κάθε στήλη.
Υπέθεσε ότι έχεις ένα έγγραφο 5 σελίδων με μπρος - πίσω εκτύπωση σε Α4 φύλλα χαρτιού.
Θέλω στην πρώτη σελίδα στην κεφαλίδα να μπορώ να εισάγω ένα πεδίο με όνομα αρίθμηση φύλλου, ώστε:
α) στην 1η σελίδα να εμφανίζεται ο αριθμός 1,
β) στην 2η σελίδα να μην εμφανίζεται κανένας αριθμός αφού ανήκει στο ίδιο φύλλο χαρτιού,
γ) στην 3η σελίδα να εμφανίζεται ο αριθμός 2,
δ) στην 4η σελίδα να μην εμφανίζεται κανένας αριθμός αφού ανήκει στο 2ο φύλλο χαρτιού,
ε) στην 5η σελίδα να εμφανίζεται ο αριθμός 3 κ.ο.κ. για μεγαλύτερα έγγραφα.
Με άλλα λόγια να υπάρχει η φυσική αρίθμηση 1,2,3,... κλπ. αλλά στις μονές σελίδες του εγγράφου.

Δεν γνωρίζω αν θα ήταν χρήσιμο να μπορεί να γίνεται το ίδιο και στις ζυγές σελίδες μιας δικηγορικής εργασίας π.χ. να υπάρχει κάποια εισαγωγή μιας σελίδας χωρίς αρίθμηση και η αρίθμηση να ξεκινά από την 2η σελίδα με τον αριθμό 1 και να συνεχίζεται στην 4η με τον αριθμό 2, στην 6η με τον 3 κ.ο.κ.
Πιστεύω πάντως πως αν δημιουργηθεί το σχετικό πεδίο θα κερδηθεί άμεσα μία σημαντική μερίδα χρηστών επεξεργασίας κειμένου μόνο και μόνο εξαιτίας της ευκολίας εισαγωγής του συγκεκριμένου πεδίου. Μάλιστα γνωρίζω ότι κάποιοι επαγγελματίες του χώρου έχουν πληρώσει χρήματα σε προγραμματιστές για να τους ενσωματώσουν τη συγκεκριμένη λειτουργία στο MSWord σαν μακροεντολή, γιατί όπως είδες ούτε στον κειμενογράφο της Microsoft υπάρχει σαν αυτοματοποιημένη λειτουργία.
Λειτουργικό: Ubuntu Linux 10.04 32 bit
Επεξεργαστής: Intel core 2 Duo Cpu T8300
Μνήμη: 4GB
aantonis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 17:53
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 17 Μαρ 2013, 01:00

aantonis έγραψε:Δεν γνωρίζω αν θα ήταν χρήσιμο να μπορεί να γίνεται το ίδιο και στις ζυγές σελίδες μιας δικηγορικής εργασίας π.χ. να υπάρχει κάποια εισαγωγή μιας σελίδας χωρίς αρίθμηση και η αρίθμηση να ξεκινά από την 2η σελίδα με τον αριθμό 1 και να συνεχίζεται στην 4η με τον αριθμό 2, στην 6η με τον 3 κ.ο.κ.

Η παράλειψη σελίδας ή σελίδων από την αρίθμηση γίνεται με εισαγωγή αρνητικού offset στην αρίθμηση, δηλαδή -1 για να μην αριθμηθεί η πρώτη σελίδα, -2 για να μην αριθμηθούν οι δύο πρώτες κ.ο.κ.
Για τη λειτουργία που ζητάς δεν ξέρω εάν και πως γίνεται.
Μιας και είμαι δικηγόρος όμως, μπορώ να σου πω ότι δε χρησιμοποιούμε στα δικόγραφά μας τέτοιου είδους αρίθμηση, δηλαδή ανά φύλλο, αλλά τη συνήθη αρίθμηση και αυτή εάν το έγγραφο είναι πολυσέλιδο.
Τέτοιου είδους αρίθμηση μπορείς να βρεις όντως σε συμβόλαια και σε δικαστικές αποφάσεις, όπου αναγράφεται στην τρίτη σελίδα <<δεύτερο φύλλο της υπ' αριθμ χχχ/2013 απόφασης>>, στην πέμπτη σελίδα <<τρίτο φύλλο της υπ' αριθμόν χχχ/2013 απόφασης>> κ.ο.κ.
Με τις δεύτερες εμείς ασχολούμαστε όταν επιμελούμαστε την καθαρογραφή τους από μόνοι μας (πράγμα σπάνιο για σκοπιμότητες που δεν είναι ο χώρος να εκθέσω) και ούτως ή άλλως λόγω του κειμένου που πρόκειται να εισαχθεί στην κεφαλίδα δεν ξέρω αν βολεύει η αυτόματη αρίθμηση.
Τέλος πάντων το ερώτημά σου έχει ενδιαφέρον.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 17 Μαρ 2013, 21:51

Επειδή μου κίνησε την περιέργεια το έψαξα πολύ, αλλά δυστυχώς δε βρήκα ικανοποιητική λύση.
Το πιο ανεκτό workaround ήταν ο ορισμός της σελίδας σε μέγεθος Α3 και ο ορισμός δύο στηλών στο κείμενο, οπότε στην εκτύπωση είναι δυνατόν να τυπωθούν τα φύλλα με την επιθυμητή αρίθμηση, αλλά είναι ταρζανιά ούτε και προφανώς μπορεί να την προτείνει κανείς σε κάποιον επαγγελματία.
Έκανα μια δοκιμή με τη δημιουργία δύο διαφορετικών styles για front και back page, το καθένα από το οποία οριζόταν να ακολουθείται από το άλλο.
Κατ' αυτόν το τρόπο ήταν δυνατή η εισαγωγή headers μόνο σε στις εμπρόσθιες ή οπίσθιες σελίδες, οπότε και η ανάλογη αρίθμηση εμφανιζόταν μόνο στις αντίστοιχες, αλλά δυστυχώς υπολογιζόταν στην αρίθμηση και αυτές που δεν εμφάνιζαν τον αριθμό.
Το γράφω μήπως και κάποιος με αφορμή αυτό κατεβάσει καμιά καλύτερη ιδέα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό peny » 10 Σεπ 2014, 00:43

Καλημέρα!
Προσπαθώ να αριθμήσω τις σελίδες μου μέσω του libe office αλλά δεν θέλω να μου αριθμεί την πρώτη σελίδα.
Βάζοντας ως επιλογή να ξεκινάει από το -1, στην πρώτη σελίδα εμφανίζει το 0..... Υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρέσω
το 0 και να ξεκινάει η αρίθμηση από την δεύτερη σελίδα?
αμα το αφαιρέσω χειροκίνητα βγαίνουν από όλες τις σελίδες......
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
1 Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 11.10 oneiric 64bit (el_GR.utf8), Ubuntu 3.0.0-13-generic, Ubuntu 2.6.38-12-generic, Ubuntu 2.6.32-25-generic, Ubuntu 2.6.32-24-generic,Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU T5800 2.00GHz ‖ RAM 3016 MiB ‖ TOSHIBA Portable PC - TOSHIBA Satellite A300
4 ATI Mobility Radeon HD 3400 Series[1002:95c4]
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136](rev 02)⋮wlan0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]
peny
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 02 Οκτ 2010, 21:21
Εκτύπωση

Re: libreoffice και αρίθμηση φύλλων (όχι σελίδων)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Σεπ 2014, 01:19

Πατάς τον κέρσορα να αναβοσβήνει κάπου στην πρώτη σελίδα.
Format->Title Page.
To number of title pages το αφήνεις στην τιμή 1.
Τσεκάρεις το κουτάκι reset page numbering after title pages και την τιμή την αφήνεις στο 1 και πατάς ΟΚ.
Μετά πατάς τον κέρσορα να αναβοσβήνει στη δεύτερη σελίδα.
Insert->Header (ή footer ανάλογα που θες την αρίθμηση, πάνω ή κάτω) και μετά...
insert->Fields->Page Number
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες