αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος  Το θέμα επιλύθηκε

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό Vegeta » 12 Μάιος 2013, 14:02

καλησπέρα. δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που θέλω να ρωτήσω ανήκει σε αυτή την ενότητα αλλά ας κάνω μια προσπάθεια:
είχα στο laptop μου εγκατεστημένο, μαζί με την εγκατάσταση των ubuntu 12.04, το πακέτο libre office, όπως όλοι. κάποια στιγμή το απεγκατέστησα. μετά το εγκατέστησα πάλι από το ubuntu software center. μαζί με αυτό εγκατέστησα και τα πακέτα:
"office productivity suite - greek help , libbreoffice-help-el" και
"office productivity suite - english_american help , libbreoffice-help-en-us"
τα οποία είχαν απεγκατασταθεί μαζί με το το libre office writer, για να μπορώ να έχω χρήση του αυτόματου ορθογραφικού ελέγχου όταν γράφω. όμως ο αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος δεν δείχνει να επανέρχεται... κάνω λάθη καθώς γράφω στο libre-office-writer ή π.χ. στο mail μου και δεν μου τα υπογραμμίζει με κόκκινο όπως παλιά.
πως μπορώ να το αλλάξω και να επαναφέρω τον αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο όπως το είχα;
Linux: Καλά | Προγραμματισμός: Καλά | Αγγικά: Καλά
Asus TUF Gaming A15 FA506IV-HN216T (Ryzen 9-4900H/16GB/512GB/GeForce RTX 2060/FHD/W10)
Ubuntu 20.04.1 LTS
Άβαταρ μέλους
Vegeta
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Μαρ 2010, 13:49
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό konnn » 12 Μάιος 2013, 14:54

Αρχικά δες από τη γλωσσική υποστήριξη εάν είναι όλα ρυθμισμένα.
Δεύτερον, πρέπει να δηλώσεις σε ποια γλώσσα γράφεις, εργαλεία->γλώσσα....κλπ διότι αν γράφεις ελληνικά κ αυτό βλέπει αγγλικά δε θα μπορεί να διορθώσει.

Μεταφέρθηκε στην κατάλληλη ενότητα

1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό dim459 » 13 Μάιος 2013, 21:43

http://extensions.openoffice.org/en/project/Greek_Caps_English_US
Καταρχήν όπως σου έγραψε ο konn δες αν είναι όλα εγκατεστημένα.
Μετά βάλε το παραπάνω λεξικό. Είναι δίγλωσσο, θα σου διορθώνει ταυτόχρονα και στα ελληνικά και στα αγγλικά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό Vegeta » 13 Μάιος 2013, 22:31

βασικά τώρα που το παρατηρώ έχω το εξής πρόβλημα...:
στο desktop έχω περάσει το ubuntu ελληνικά ενώ στο laptop αγγλικά.
αν γράφω από το desktop (το οποίο έχω κάνει ελληνική εγκατάσταση ubuntu) πηγαίνει και μου υπογραμμίζει όλα τα λάθη που έχω κάνει στα ελληνικά και στο libre-office-writer και σχεδόν οπουδήποτε γράψω ελληνικό κείμενο, από το mail μου μέχρι και την δημοσίευση που κάνω εδώ στο forum. ενώ όταν γράφω στα αγγλικά μου τα υπογραμμίζει (σαν να τα έχω λάθος) είτε είναι σωστά, είτε δεν είναι, στο libre-office-writer, ενώ όπου αλλού γράφω κείμενο αγγλικά (π.χ. εδώ στο forum) είτε κάνω λάθος, είτε όχι μου το αφήνει χωρίς υπογράμμιση.
ακριβώς αντίστροφα ισχύει για το laptop. διορθώνει όπου βρει αγγλικό λάθος (είτε libre-office-writer, είτε οχι). υπογραμμίζει τα πάντα από ελληνικά (είτε είναι σωστά, είτε όχι) στο libre-office-writer και δεν υπογραμμίζει κανένα ελληνικό (είτε είναι σωστό, είτε όχι) οπουδήποτε αλλού (π.χ. εδώ που γράφω τώρα).
μπορώ να έχω ένα λεξικό το οποίο να μου υπογραμμίζει και να μου προτείνει σωστές απαντήσεις και για τις δύο γλώσσες ανάλογα ποια από τις δύο χρησιμοποιώ εκείνη την στιιγμή και να αλλάζει από την μια γλώσσα στην άλλη καθώς πατάω Alt+Shift... δηλαδή να μην έχει μόνο διόρθωση για την γλώσσα που έχω κάνει εγκατάσταση... ελπίζω το link που έχεις dim459 να κάνει κάτι ανάλογο...

υγ: η γλωσσική υποστήριξη μου φαίνεται "σωστή" και στα δύο μηχανήματα γιατί έχει και στα δύο αντίστοιχες ρυθμίσεις τσεκαρισμένες. το θέμα είναι ότι δεν κάνει αυτό που θέλω.
Linux: Καλά | Προγραμματισμός: Καλά | Αγγικά: Καλά
Asus TUF Gaming A15 FA506IV-HN216T (Ryzen 9-4900H/16GB/512GB/GeForce RTX 2060/FHD/W10)
Ubuntu 20.04.1 LTS
Άβαταρ μέλους
Vegeta
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Μαρ 2010, 13:49
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό konnn » 14 Μάιος 2013, 00:00

Vegeta έγραψε:αν γράφω από το desktop (το οποίο έχω κάνει ελληνική εγκατάσταση ubuntu) πηγαίνει και μου υπογραμμίζει όλα τα λάθη που έχω κάνει στα ελληνικά και στο libre-office-writer και σχεδόν οπουδήποτε γράψω ελληνικό κείμενο, από το mail μου μέχρι και την δημοσίευση που κάνω εδώ στο forum. ενώ όταν γράφω στα αγγλικά μου τα υπογραμμίζει (σαν να τα έχω λάθος) είτε είναι σωστά, είτε δεν είναι, στο libre-office-writer, ενώ όπου αλλού γράφω κείμενο αγγλικά (π.χ. εδώ στο forum) είτε κάνω λάθος, είτε όχι μου το αφήνει χωρίς υπογράμμιση.


konnn έγραψε:Δεύτερον, πρέπει να δηλώσεις σε ποια γλώσσα γράφεις, εργαλεία->γλώσσα....κλπ διότι αν γράφεις ελληνικά κ αυτό βλέπει αγγλικά δε θα μπορεί να διορθώσει.
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό Vegeta » 14 Μάιος 2013, 12:45

κατεβάζω το .oxt αρχείο από το παραπάνω link που έδωσε ο dim459 στο desktop πατάω διπλόκλικ και το τρέχει κάτι σαν ενημέρωση/εγκατάσταση...
κατεβάζω το .oxt αρχείο από το παραπάνω link που έδωσε ο dim459 στο laptop πατάω διπλόκλικ και μου το ανοίγει σαν συμπιεσμένο φάκελο... τι πρέπει να έχω στο laptop ώστε κάνοντας διπλό κλικ στο .oxt αρχείο να μου το τρέχει και εκεί κανονικά;;;

επίσης κάτι άλλο γενικά για συμπίεση το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο έχει σχέση...:
στο desktop όταν θέλω να συμπιέσω μου δίνει επιλογές:
Κώδικας: Επιλογή όλων
.7z, .ar, .bz2, .cbr, .cbz, .cpio, .exe, .gz, .iso, .jar, .lzma, .rar, .tar, .tar.7z, tar.Z, .tar.bz2, .tar.gz, .tar.lz, .tar.lzma, .tar.xz, .xz, .zip

ενώ όταν θέλω να συμπιέσω στο laptop μου δίνει μόνο:
Κώδικας: Επιλογή όλων
.ar, .bz2, .cbz, .gz, .jar, .lzma, .tar, .tar.bz2, .tar.gz, .tar.lzma, .tar.xz, .xz, .zip

:?: :?:
Linux: Καλά | Προγραμματισμός: Καλά | Αγγικά: Καλά
Asus TUF Gaming A15 FA506IV-HN216T (Ryzen 9-4900H/16GB/512GB/GeForce RTX 2060/FHD/W10)
Ubuntu 20.04.1 LTS
Άβαταρ μέλους
Vegeta
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Μαρ 2010, 13:49
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό dim459 » 14 Μάιος 2013, 22:47

Για το .oxt, δεξί κλικ, άνοιγμα με libreoffice (τώρα βέβαια είμαι σε KDE και μου ανοίγει απευθείας την επιλογή για libreoffice, ονομαστικά. Αν σε gnome (unity κλπ) δεν σου έχει το Libreoffice στις επιλογές και με το "άλλη εφαρμογή" σου ανοίξει παράθυρο που ζητά το εκτελέσιμο, ψάξτο στο /usr/bin
Νομίζω όμως ότι μπορείς να πας και ανάποδα, δηλαδή άνοιξε το libreoffice και μετά εργαλεία->διαχειριστής επεκτάσεων->προσθήκη.
Για τις επιπλέον επιλογές, κάποιο από τα δύο έχει επιπλέον πακέτα εγκατεστημένα (υποθέτω το ubuntu-restricted-extras, αν και δεν είμαι σίγουρος_.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό Vegeta » 15 Μάιος 2013, 02:11

μια χαζή ερώτηση: υπάρχει περίπτωση στο desktop να μου άνοιξε αμέσως, με διπλό-κλικ, γιατί έχω libreoffice 4, ενώ στο laptop που έχω libreoffice 3 δεν άνοιγε;
πήγα να απεγκαταστήσω το libreoffice 3 που έχω από το laptop για να κάνω εγκατάσταση το 4. πάω στο "ubuntu software center" το βρίσκω και πατάω απεγκατάσταση. εντύπωση μου κάνει που βλέπω οτι δεν απεγκαταστάθηκαν τα επιμέρους, δηλαδή τα draw, math, impress, calc, writer, base... αν γράψω libre στο dash μου εμφανίζει και ανοίγει το libreoffice κανονικά σαν μην έκανα απεγκατάσταση... πάω από εδώ: https://el.libreoffice.org/download/ να κατεβάσω το κατεβάσω για λειτουργικό 64 bit. κατεβάζει ένα αρχείο "LibreOffice_4.0.3_Linux_x86-64_deb.tar.gz", το οποίο δεν έπρεπε να το εκτελεί με διπλό-κλικ και να κάνει εγκατάση; εμένα το ανοίγει σαν συμπιεσμένο φάκελο. τι κάνω λάθος;
Linux: Καλά | Προγραμματισμός: Καλά | Αγγικά: Καλά
Asus TUF Gaming A15 FA506IV-HN216T (Ryzen 9-4900H/16GB/512GB/GeForce RTX 2060/FHD/W10)
Ubuntu 20.04.1 LTS
Άβαταρ μέλους
Vegeta
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Μαρ 2010, 13:49
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό dim459 » 15 Μάιος 2013, 14:12

Η κατάληξη tar.gz σημαίνει ότι είναι συμπιεσμένο αρχείο, φαντάσου το κάτι σαν .zip ή .rar.
Αφού το αποσυμπιέσεις (δεξί κλικ extract here) τι έχει μέσα ;
Κάποιο φάκελλο με .deb ίσως ;
Με διπλό κλικ στο .deb ανοίγει το software center για εγκατάσταση, αν και γι αυτές τις δουλειές προτιμώ το gdebi.

Vegeta έγραψε: υπάρχει περίπτωση στο desktop να μου άνοιξε αμέσως, με διπλό-κλικ, γιατί έχω libreoffice 4, ενώ στο laptop που έχω libreoffice 3 δεν άνοιγε;

Όχι.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος

Δημοσίευσηαπό Vegeta » 15 Μάιος 2013, 22:17

έχει ένα φάκελο "LibreOffice_4.0.3.3_Linux_x86-64_deb". με διπλό κλικ απλός τον ανοίγω. μέσα έχει άλλους δύο φακέλους:
1) έναν "DEBS" που έχει μέσα έναν φάκελο και 51 .deb
2) έναν "readmes" που έχει μέσα ένα αρχείο κειμένου.

δεν υπάρχουν εντολές στο terminal οι οποίες να κάνουν το εξής???:

Πρώτον, να κάνουν πλήρη απεγκατάσταση στο libre office που έχω...
όπως είπα στο παραπάνω μήνυμα, για να το απεγκαταστήσω άνοιξα το ubuntu software center, έγραψα "libreoffice" στην αναζήτηση και πάτησα απεγκατάσταση. τώρα όμως που ξαναμπαίνω, βλέπω το libreoffice να μην είναι εγκατεστημένο αλλά βλέπω όλα τα επιμέρους "libreoffice draw, libreoffice math, libreoffice impress, libreoffice calc, libreoffice writer, libreoffice base" να είνα εγκατεστημένα. εγώ περίμενα, αφού απεγκατέστησα το libreoffice, το οποίο είναι πιο γενικό, να απεγκαταστήσει μαζί του και τα άλλα. επίσης, αν πάω στο dash και γράψω libreoffice μου ανοίγει εκτός από όλα τα παραπάνω επιμέρους και το γενικό!!! το οποίο όπως είπα το απεκατέστησα (τώρα στο μενού του software center δεν έχει το πράσινο κυκλάκι με το άσπρο τικ). χρειάζεται να πάω να πατάω "απεγκατάσταση" στο software center σε ένα-ένα?!?!

Δεύτερον, να κάνω εγκατάσταση στο libreoffice για λειτουργικό 12.04 64bit.
νομίζω πως είναι αυτό το link: https://el.libreoffice.org/download/
αυτό που κατέβασα από το παραπάνω link έχει συνολικά 52 .deb πρέπει να πηγαίνω σε ένα-ένα και να κάνω διπλό κλικ?!?!
Linux: Καλά | Προγραμματισμός: Καλά | Αγγικά: Καλά
Asus TUF Gaming A15 FA506IV-HN216T (Ryzen 9-4900H/16GB/512GB/GeForce RTX 2060/FHD/W10)
Ubuntu 20.04.1 LTS
Άβαταρ μέλους
Vegeta
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Μαρ 2010, 13:49
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

cron