Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 09 Οκτ 2014, 10:29

Ok, μόλις ενημέρωσα σχετικά με το νήμα και τη σελίδα των themes στο deviantART.

(sorry για την καθυστέρηση, αλλά έχω μπλέξει με κάτι μνήμες που θέλω να προσθέσω σε ένα μηχανάκι)
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό Learner » 11 Οκτ 2014, 02:07

Να ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.



Έκανα εγκατάσταση (μόλις εχθές) Arch from scratch, με Openbox. Αφού τελείωσα με τις ρυθμίσεις (μετά από κάνα 3ωρο) εγκατέστησα το Gimp και πήρα όπως είναι τον φάκελο από το άλλο Arch (στο οποίο δουλεύει μια χαρά με τα θέματα) και τον πέταξα στο νέο Gimp (~/.gimp-2.8)

Προφανώς τώρα κάτι λείπει, σίγουρα όμως δεν είναι ούτε theme-engines , ούτε fonts. Αυτά είναι εγκατεστημένα κανονικά. Δοκίμασα και το fix, σε περίπτωση που έφταιγε αυτό, αλλά δεν βοήθησε.
Θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω εκ νέου τα θέματα (με «καθαρό» .gimp-2.8).
Ωστόσο, αν πάει κάπου συγκεκριμένα το μυαλό σας....

EDIT:
Δοκίμασα με καθαρό ~/.gimp-2.8 χωρίς αποτέλεσμα. Το ίδιο κάνει και στα Light και στα Dark θέματα, και με το fix και χωρίς. Κάτι λείπει είμαι σίγουρος, αλλά τι;
Προσπάθησα να κάνω σύγκριση με το άλλο Arch, αλλά που να βγάλεις άκρη...«είναι πολλά τα πακέτα Άρη» :P
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 11 Οκτ 2014, 08:46

Καλημέρα,

σίγουρα δεν έχεις θέμα με την clearlooks; Yπάρχει ειδικό Wiki για το GTK theming σε Arch, και εκεί που λέει για GTK2 theming, δίνει κι ένα link για κατέβασμα διάφορων μηχανών. Θες να το δοκιμάσεις μήπως είναι εκεί το πρόβλημα;

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως, αν δεν θέλεις να έχεις όλα τα θέματα διαθέσιμα, βάλε στον ~/.gimp2.8/themes μονάχα τον φάκελο _flat_gimp_icons + τους φακέλους των θεμάτων που σε ενδιαφέρουν.
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό Learner » 11 Οκτ 2014, 11:26

migf1 έγραψε: Παρεμπιπτόντως, αν δεν θέλεις να έχεις όλα τα θέματα διαθέσιμα, βάλε στον ~/.gimp2.8/themes μονάχα τον φάκελο _flat_gimp_icons + τους φακέλους των θεμάτων που σε ενδιαφέρουν.

Ναι, αυτό έχω κάνει ούτως ή άλλως. Το Blue και το Teal έχω μόνο.

Τελικά έφταιγε το θέμα. Εγκατέστησα το gnome-themes-standard και δοκίμασα κάποια θέματα από εκεί και λειτουργεί σωστά.
Το μόνο που δεν σκέφτηκα να αλλάξω ήταν το θέμα (theme) :shifty:

Αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό, αφού σε όλα τα άλλα προγράμματα που έχω λειτουργούσε σωστά.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό migf1 » 12 Οκτ 2014, 01:04

Με αφορμή το ποστ σου, φίλε Learner, σήμερα το μεσημέρι έστησα κι άλλο wubi Ubuntu 12.04 LTS (σε πιο δυνατό μηχανάκι) κι από τότε μέχρι τώρα ασχολούμαι με το να παραμετροποιώ τόσο το Unity, όσο και το Gnome Classic (gnome panel). Έβαλα και Gnome Shell επίσης. Τον έχω λαλήσει τον Γκούγκλη :lol:

Μακράν την περισσότερη ώρα την έχω περάσει στο Gnome Classic, μιας και είναι αγαπημένο DE. Τέσπα, έβαλα ένα πανέμορφο theme, ονόματι FlatStudio 1.0.3, παρέα με κάτι εξίσου πανέμορφα εικονίδια, ονόματι Compass 1.3.1, και ανακάλυψα "bugs" στα themes, περίπου σαν κι αυτό που έδειξες (σε μένα είχε πρόβλημα η ανά γραμμή εναλλαγή φόντου στα περιεχόμενα λιστών treeview... το έφτιαξα ). Τα bugs αυτά τα "κουβάλησα" χωρίς να το ξέρω από τα αυθεντικά themes.

Οπότε αποφάσισα την περαιτέρω ανάπτυξη των themes να την κάνω στο Ubuntu. Μόλις τελειώσουν θα τα δοκιμάσω με διάφορα OS themes και κατόπιν και σε Windows. Ελπίζω να ελαχιστοποιηθούν έτσι τα όποια προβλήματα (δεν είναι καλό να "σπάει" το θέμα του Gimp αν το OS δεν φοράει default πρόσοψη).

Spoiler: show
ΥΓ. Άσχετο, το Gnome Classic του Ubuntu 12.04 (Gnome 3.4.2) με FlatStudio Gray, Compass icons κι ένα φόντο που βρήκα στο νετ: http://i.imgur.com/7Gclm0H.png?1
Go under the hood with C: Pointers, Strings, Linked Lists
Άβαταρ μέλους
migf1
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: 03 Ιουν 2011, 16:32
Εκτύπωση

Re: Υπέροχα themes (skins) για το Gimp 2.8.x

Δημοσίευσηαπό Learner » 12 Οκτ 2014, 02:11

migf1 έγραψε:(δεν είναι καλό να "σπάει" το θέμα του Gimp αν το OS δεν φοράει default πρόσοψη).

Δεν είναι default πρόσοψη. Έχω δοκιμάσει ίσα με 15 θέματα (από το gnome-themes-standard και κάποια του xfce4) και παίζει σε όλα χωρίς πρόβλημα. Το άλλο που είχα ήταν ένα custom (όπως αυτά που κατέβασες). Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει κάνει ο καθένας στα θέματα που δημοσιεύει, ούτε μπορείς να είσαι συμβατός με όλα. Με τα βασικά πάντως, αυτά που εμπεριέχονται σε βασικά πακέτα (π.χ. xfce4, gnome) είσαι μια χαρά. Αυτό πρέπει να κοιτάς. ;)
Αυτή είναι η γνώμη μου.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

cron