φορητοτητα keepassx

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

φορητοτητα keepassx

Δημοσίευσηαπό hgf » 14 Δεκ 2014, 21:17

Αν δεν ειμαι στη σωστη ενότητα διορθωστεμε.
Θελω μια εφαρμογη για διαχειρηση κωδικων(πχ keepassx)να την φορτωσω σε στικακι και να μπορω να τη χρησιμοποιω σε ολα τα Λειτουργικα συστηματα,
αρα σε οποινδηποτε η/υ θα παιρνω τουςκωδικους μου.Υπαρχει τροπος;
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Πρώτα βήματα
2 Ubuntu 12.04 precise 32bit (el_GR.UTF-8), Windows NT/2000/XP, Microsoft Windows XP Professional, Ubuntu 3.4.0-030400rc4-generic
3 Intel Pentium Dual CPU E2200 2.20GHz ‖ RAM 2003 MiB ‖ ECS G31T-M5 - NEC COMPUTERS SAS 00000000000000000000000
4 Intel 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller [8086:29c2] (rev 10)
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 01)
hgf
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011, 11:03
Εκτύπωση

Re: φορητοτητα keepassx

Δημοσίευσηαπό eliasps » 14 Δεκ 2014, 21:23

Η ενότητα είναι οκ, ίσως καταλληλότερη να είναι αυτή με τις "Άλλες εφαρμογές", αλλά δεν υπάρχει θέμα.

Το keepassx είναι αυτό που ψάχνεις πιστεύω.
Δεν γνωρίζω κάποια εφαρμογή να είναι φορητή ώστε να είναι "εγκατεστημένη" σε κάποιο στικάκι χωρίς το ίδιο να έχει κάποιο λειτουργικό σύστημα, όμως δημιουργείται μία βάση (με τη μορφή αρχείου) για τους κωδικούς που αποθηκεύεις, το οποίο μπορείς να μεταφέρεις.
Από τη στιγμή που το αρχείο αυτό είναι φορητό, τότε μπορείς σε οποιονδήποτε υπολογιστή να εγκαταστήσεις το keepassx και να ανοίξεις αυτό το αρχείο από ένα στικάκι.
Από ότι διαβάζω υπάρχει τρόπος να το κάνεις portable, όμως δεν είναι universal για κάθε σύστημα, δηλαδή εξαρτάται από το εκάστοτε λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή που χρησιμοποιείς.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: φορητοτητα keepassx

Δημοσίευσηαπό xqtr » 16 Δεκ 2014, 21:00

Αν θες φορητοτητα παντου, σε οποιοδηποτε linux λειτουργικο με στικακι, μπορεις να κανεις το εξεις. Εγκαθηστας στον υπολογιστη το ccrypt ή βαλε τα πακετα του στο στικακι, ωστε να τα εχεις μαζι και να τα εγκαθιστας, οπου χρειαζεται.

Με το ccrypt, μπορεις να απο/κρυπτογραφεις αρχεια κειμενου. Σε ενα αρχειο, θα βαλεις ολους τους κωδικους σου, σε τρεις στηλες πχ site, username, password... και μετα το κρυπτογραφεις με το ccrypt. Για να βρισκεις τον κωδικο που θες δινεις την εντολη ccat η οποια σου ζητα τον master code και προβαλει τα δεδομενα του αρχειου οπως η cat. Με την βοηθεια της grep, ψαχνεις τον κωδικο που θες. πχ ccat pass.txt.cpt | grep youtube. Oι παρακατω εντολες ειναι απλως για ευκολια και τις εχω στο .bash_aliases. οποτε θελω να βρω ενα κωδικο απλα γραφω pass <site> και ειμαι ετοιμος. ;)

Ακομα και αν χασεις το στικακι, το αρχειο ειναι κρυπτογραφημενο με τον master code και με τον αλγοριθμο AES, οποτε για νορμαλ ατομα, δεν υπαρχει περιπτωση να καταφερουν να το αποκρυπτογραφησουν.

Κώδικας: Επιλογή όλων
passinit () { read -p "Enter password: " pass; export passphrase=$pass; }
pass () { ccat ~/pass.txt.cpt | grep $1 ;} ή pass () { ccat -Ε passphrase ~/pass.txt.cpt | grep $1 ;}
passedit () { ccdecrypt -E passphrase ~/pass.txt.cpt; nano ~/pass.txt; ccrypt -E passphrase ~/pass.txt ;}
passenc () { ccrypt -E passphrase ~/pass.txt ;}
O χειμώνας έρχεται...
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο │ Προγραμματισμός: Ναι (Delphi/Lazarus) │ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 14.04 σε Acer Aspire 5520
Προδιαγραφές ⇛ AMD Turion 1.8GHz │ 1GB │ ATI X700 │ Broadcom BCM4318 │LCD 15.4"
Άβαταρ μέλους
xqtr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 19:00
Εκτύπωση

Re: φορητοτητα keepassx

Δημοσίευσηαπό lepidas » 17 Δεκ 2014, 00:51

κατι πιο εύκολο ειναι το gpg, νομιζω ειναι προεγκατεστημενο σε ολες τις διανομες αρα το μονο που θα χρειαστεις να κανεις ειναι να γραψεις μια γραμμη στο τερματικο
πχ [code]gpg passwords.txt.gpg[/code
οπου το αρχειο passwords.txt.]gpg ειναι το αρχειο που θα εχεις μεσα στο στικακι σου
****να θυμασαι μονο να σβηνεις το αρχειο passwords.txt μολις τελειωσεις
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: φορητοτητα keepassx

Δημοσίευσηαπό lepidas » 17 Δεκ 2014, 00:53

με λιγα λογια σε ενα text editor βαζεις μεσα ολους τους κωδικους(Εγω το εχω κανει με ενοτητες οπως ειναι το keepassx), μολις τελειωσεις δινεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
gpg -c passwords.txt

και δημιουργει ενα αρχειο passwords.txt.gpg
και παλι δε ξεχναμε το ανοιχτο αρχειο στον υπολογιστη μας
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες