Gnumeric  Το θέμα επιλύθηκε

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Gnumeric

Δημοσίευσηαπό sparus » 11 Φεβ 2009, 23:21

Ξέρει κανείς πως εκτυπώνουμε μόνο ένα διάγραμμα;
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση

Re: Gnumeric

Δημοσίευσηαπό Themis-T » 12 Φεβ 2009, 01:35

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το Gnumeric, αλλά μιας και έχω δει ότι μοιάζει με το OOffice Calc θα σου δώσω κάποιες οδηγίες που μπορεί να σε βοηθήσουν.

Στο Calc, πας στο μενού Μορφή --> Περιοχές εκτύπωσης --> Ορισμός...
Αφού επιλέξεις Ορισμός, επιλέγεις όλα τα κελιά του γραφήματος (διαγράμματος) που θες να τυπώσεις. Με τον τρόπο αυτό ορίζεις την περιοχή που θα τυπωθεί.
Μετά απλώς πατάς εκτύπωση.
Έπειτα μπορείς να ακολουθήσεις την ίδια διαδρομή στο μενού και να επιλέξεις Αφαίρεση.

Εναλλακτική: Στην ίδια διαδρομή μενού επιλέγεις Επεξεργασία (αντί για Ορισμός). Ανοίγει ένα παράθυρο όπου στην επιλογή περιοχής εκτύπωσης, στο αναδυόμενο μενού, βάζεις την επιλογή καθορισμένο από τον χρήστη και δίπλα στο κενό πεδίο τα κελιά που θες να τυπωθούν (μορφής $A$8:$G$34 δηλαδή από την στήλη Α και σειρά 8 έως την στήλη G και σειρά 34).
Xtreemweb.net - Xtreem hosting and support
Themis-T
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 14:25
Εκτύπωση

Re: Gnumeric

Δημοσίευσηαπό sparus » 12 Φεβ 2009, 03:22

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν θέλω όμως να εκτυπώσω τα κελιά θέλω να εκτυπώσω το διάγραμμα μόνο.
Στο openoffice αυτό δε γίνεται ακόμα. Υπάρχει και σχετικό issue report. (Ψηφίστε μπας και το πραγματοποιήσουν ποτέ)
Χρησιμοποιώ τέτοιου είδους προγράμματα μόνο για να φτιάχνω διαγράμματα και να τα τυπώνω ξεχωριστά. Και αναρωτιόμουν μπας και έχει αυτή τη δυνατότητα το gnumeric. Μην περιμένω πότε θα το πάρουν απόφαση στη sun.
Ακόμα όμως δεν τα έχω καταφέρει. Μα καλά τόσο παρανοϊκό feature είναι;;
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση

Re: Gnumeric  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό Themis-T » 12 Φεβ 2009, 10:35

Κοίτα να δεις... Όταν γράφω ότι επιλέγεις τα κελιά, εννοώ (και έπρεπε να το διευκρινίσω) ότι επιλέγεις όλα τα κελιά που είναι πίσω από το γράφημα που θέλεις να τυπώσεις.
Έπειτα πας στο μενού Αρχείο --> Εκτύπωση... και στις επιλογές που θα σου βγάλει διαλέγεις να τυπώσεις τα "Επιλεγμένα κελιά".

Παράδειγμα: Το φύλλο του Calc:
(πρέπει να επιλέξεις τα κελιά Α8 έως Ε25)
Εικόνα

Και το γράφημα τυπωμένο ως PDF:
Εικόνα

Το ότι το εκτύπωσα ως PDF δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει ότι τυπώθηκε μόνο το γράφημα.

Άλλη εναλλακτική λύση:
Επιλέγεις το γράφημα και στο μενού Επεξεργασία επιλέγεις Αποκοπή. Πας μετά στο Φύλλο 2 και κάνεις επικόλληση το γράφημα. Οπότε μετά τυπώνεις όλο το Φύλλο 2 (εάν θέλεις βάζεις όσα γραφήματα θες και τα τακτοποιείς) και τέλος...
Xtreemweb.net - Xtreem hosting and support
Themis-T
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 14:25
Εκτύπωση

Re: Gnumeric

Δημοσίευσηαπό sparus » 12 Φεβ 2009, 22:20

Σε ευχαριστώ! Η εναλλακτική με βόλεψε καλύτερα. Μπορώ να φτιάξω και το μέγεθος όπως το θέλω με προεπισκόπηση.
Debian Squeeze (64bit)/ Ubuntu 10.10 (32bit)
AMD Athlon 64 (3200+) / Asus A8N5X / Gainward GeForce 6500 / 2GB DDR
Άβαταρ μέλους
sparus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 31 Μάιος 2008, 15:41
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

cron