Πρόγραμματα διαχείρισης Κτηνιατρείου/Καταφυγίου ζώων  Το θέμα επιλύθηκε

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Πρόγραμματα διαχείρισης Κτηνιατρείου/Καταφυγίου ζώων  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 16 Φεβ 2009, 03:14

Γειά σας,

Καιρό έψαχνα κάτι σε ανοικτό λογισμικό πάνω στο αντικείμενό μου. Έψαχνα κάτι απλό στην εγκατάσταση, στην χρήση και δωρεάν.
Βρήκα το Animal Shelter Manager. Στην 7.10 (νομίζω) δεν μου δούλεψε. Το κράτησα και το δοκίμασα σε 8.10. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά.

1. Κατέβασα από την διεύθυνση http://sheltermanager.sourceforge.net/home.php την έκδοση για Debian/Ubuntu.
2. Την εγκατέστησα (θα εγκαταστήσει και 3 βιβλιοθήκες).
Στη σελίδα τους λέει ότι εγκαθίσταται με:
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg -i sheltermanager-2.3.5_i386.deb
σαν root από το τερματικό.
3. Δυστηχώς δεν μου πρόσθεσε εκκινητή στις εφαρμογές. Τον πρόσθεσα μόνος μου. Η εντολή που δίνει στο τερματικό για να μπείς είναι:
Κώδικας: Επιλογή όλων
asm
.
4. Την πρώτη φορά που θα τρέξει, θα ζητήσει που να έχει την βάση δεδομένων. Εγώ διάλεξα τοπικά (τα συνήθη Κτηνιατρεία/καταφύγια ζώων χρησιμοποιούν 1 υπολογιστή).
5. Ζητάει κωδικούς. Εκεί δίνουμε:
USERNAME
Κώδικας: Επιλογή όλων
user

PASSWORD
Κώδικας: Επιλογή όλων
letmein


Και είμαστε μέσα στο πρόγραμμα.
Εμένα δεν είδε εκτυπωτή (για να εκτυπώνει τα reports). Μπορώ όμως να τα εξάγω σε Firefox και να τα τυπώσω από εκεί.

Δείτε 2 στιγμιότυπα οθόνης:
Εικόνα

Εικόνα


ΥΓ: Αν κάποιος έχει βρεί ανάλογο πρόγραμμα, ας ενημερώσει παρακαλώ.
Τελευταία επεξεργασία από diamond_gr και 17 Φεβ 2009, 01:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: Πρόγραμμα διαχείρισης Κτηνιατρείου/Καταφυγίου ζώων

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 16 Φεβ 2009, 03:32

Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον. Είσαι κτηνίατρος;
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Πρόγραμμα διαχείρισης Κτηνιατρείου/Καταφυγίου ζώων

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 16 Φεβ 2009, 10:26

Ναι φίλε μου The_Mentor. Σπουδάζω Κτηνίατρος.

Χθες δοκίμασα και το πρόγραμμα VetTux αλλά μου κόλλησε κάπου στην δημιουργία βάσης. Είχα στήσει το XAMPP (είδα οδηγίες στο forum). Νομίζω απαιτούσε MySQL.

Για το Animal Shelter Manager δεν δοκίμασα αν δέχεται Ελληνικά. Μήπως υπάρχει δυνατότητα να μεταφραστεί;
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: Πρόγραμμα διαχείρισης Κτηνιατρείου/Καταφυγίου ζώων

Δημοσίευσηαπό linuxman » 16 Φεβ 2009, 14:22

Αν κατεβάσεις το αρχικό πακέτο και όχι το .deb τότε λογικά θα έχει και αρχεία γλώσσας εκεί και μπορείς και εσύ να κάνεις την μετάφραση και να το δώσεις στον αρχικό δημιουργό να το προσθέσει στο πακέτο και να γράφει και εκεί το όνομα σου .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Πρόγραμμα διαχείρισης Κτηνιατρείου/Καταφυγίου ζώων

Δημοσίευσηαπό cyberpython » 16 Φεβ 2009, 18:35

Επίσης, μπορείς μέχρι και σήμερα νομίζω να λάβεις μέρος σε αντίστοιχο διαγωνισμό Ελληνοποίησης ΕΛΛΑΚ που διοργανώνει η Εταιρεία Ελεύθερου και Ανοικτού Λογισμικού ( http://www.ellak.gr/ )

Edit: Και το αντίστοιχο link: http://www.ellak.gr/index.php?option=co ... etafraseis
Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών / Ubuntu-gr / My Web Log
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο, Προγραμματισμός: Ναι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.04 - 32bits
Η/Υ : Intel Core2 4400@2 GHz / 2GB DDR2 RAM / GeForce 8400 GS 512MB / Creative SB Audigy SE
Άβαταρ μέλους
cyberpython
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 13:22
Εκτύπωση

Πρόγραμμα διαχείρισης Κτηνιατρείου EVETTE

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 17 Φεβ 2009, 01:22

Προς ενημέρωση των παραθυράδων (που λένε ότι το Linux δεν έχει προγράμματα), εγκατέστησα ακόμα ένα πρόγραμμα διαχείρισης Κτηνιατρείου.

Το πρόγραμμα λέγεται Evette (http://evette.homeip.net/). Αυτό νομίζω πως μπορεί να μεταφραστεί πιο εύκολα (έχει οδηγίες στο site).
Οι κινήσεις που έκανα ήταν οι εξής:
1. Κατέβασα το πρόγραμμα http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=177014 (νομίζω υπάρχει και για τους παραθυράδες αλλά απαιτεί να στήσουν MySQL).

2. Η εγκατάστασή του απαιτεί να εγκατασταθούν τα εξής:
Κώδικας: Επιλογή όλων
python
python-mysqldb
python-wxgtk

mysql-server


Και τα 4 αυτά τα τσέκαρα και εγκατέστησα από το Synaptics. Επειδή είμαι απλός χρήστης, το mysql-server δεν ξέρω αν το εγκατέστησα σωστά. Ας με βοηθήσει κάποιος. Απλά στην εγκατάσταση μου ζήτησε κωδικό για τον root.

3. Αποσυμπίεσα το αρχείο που κατέβασα στο home. Εκεί δημιουργήθηκε ένας φάκελος με το όνομα evette.

4. Άνοιξα τερματικό και έδωσα cd evette για να μπώ στον φάκελο που δημιούργησα.

5. Εκεί πρέπει να δώσω την εντολή linux-install.sh σαν root. Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά (αφού όπως σας είπα είμαι απλός χρήστης).
Η εντολή που έδωσα ήταν:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo sh linux-install.sh

Παρακαλώ ενημερώστε με αν χρειαζόταν να γράψω κάτι άλλο (καμια παράμετρο).
Η εγκατάσταση έγινε. Τώρα μπορούσα να σβήσω τον φάκελο που δημιούργησα (evette).

6. Για να ανοίξει το πρόγραμμα, άνοιξα ένα τερματικό και έδωσα την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
evette
.
Άνοιξε ένα παράθυρο και ζήτησε τον κωδικό root του mysql-server (που έδωσα κατά την εγκατάσταση) για να δημιουργήσει την βάση δεδομένων.

7. Στη συνέχεια εμφανίστικε το παράθυρο που μου ζητούσε κωδικούς για να μπώ στο πρόγραμμα. Όπως και στο άλλο πρόγραμμα:

USERNAME:
Κώδικας: Επιλογή όλων
user

PASSWORD:
Κώδικας: Επιλογή όλων
letmein


Και άνοιξε το πρόγραμμα. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω πως λειτουργεί. Θα το πράξω αύριο μάλλον.

8. Πρόσθεσα ένα εκκινητή ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ>ΓΡΑΦΕΙΟ (για να μην χρειάζεται να το πληκτρολογώ στο τερματικό).

Για να σας δώσω μια ιδέα του προγράμματος, σας δίνω και screenshots:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Δεχούμενα σχόλια-διορθώσεις.
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

cron