Ημι-επαγγελματικές εφαρμογες  Το θέμα επιλύθηκε

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Re: Ημι-επαγγελματικές εφαρμογες

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 13 Μαρ 2009, 15:50

linuxman στα windows το θεμα cad to ειχα λυσει με ενα σχεδιαστικό που ειχε φτιαξει ενας φιλος και το πουλουσε 80 ευρο. Διαβαζει γραφει σε dwg και εκτυπωνει τα παντα, επισης χρησιμοποιει τις ιδιες εντολες με το autocad. Το προβλημα ειναι οτι το εγκατεστησα μεσω του wine αλλα δυστυχώς δεν δουλευει. Δεν είμαι επαγγελαμτιας σχεδιαστής αλλα χρειαζομαι κατα διαστήματα ενα προγραμμα να μπορω να διαβασω ενα σχεδιο η να φτιαξω ενα αλλο.
Για τον αθλο linuxman που χρειαζεται ενα προγραμμα απο το open source αναφερομαι στο Linux DRawing Viewer το οποίο για να το εγκαταστήσεις θέλει:
1) να κατεβασεις το αρχειο να το αποσυμιέσεις
2) να βρεις καποιες librairies που ουτε ξερω που θα τις βρω
3) να βρεις ενα προγραμμα!!!!!
4) να τα μεταφερεις ολα σε φακέλους που εγινε η αποσυμπιεση
5) να στείλεις φαχ για registration το οποίο λέει θελει καποιες μερες και παλι για οχι εμπορικη εφαρμογη
6) να τα κανεις make klp
Αυτο ειναι αθλος για μενα που δεν εχω ακομα τετοια πειρα σε linux. Και σαν αρχαριος σκεφτομαι: Δεν ειναι δυνατό ολα αυτα (βιβλιοθηκες, εχτρα προγραμματα κλπ) να μπουν σε ενα πακετο και με μια εντολη να τα κανουμε make, compile η δεν ξερω τι αλλο???
Επίσης αναφέρομαι σε αυτο που αναφέρω παραπανω στο libdwg για το οποίο ασχοληθηκα μια ωρα και παλι δεν ξερω καν αν εγκατασταθηκε.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Ημι-επαγγελματικές εφαρμογες

Δημοσίευσηαπό linuxman » 13 Μαρ 2009, 16:28

BEGINER001 έγραψε:linuxman στα windows το θεμα cad to ειχα λυσει με ενα σχεδιαστικό που ειχε φτιαξει ενας φιλος και το πουλουσε 80 ευρο. Διαβαζει γραφει σε dwg και εκτυπωνει τα παντα, επισης χρησιμοποιει τις ιδιες εντολες με το autocad. Το προβλημα ειναι οτι το εγκατεστησα μεσω του wine αλλα δυστυχώς δεν δουλευει. Δεν είμαι επαγγελαμτιας σχεδιαστής αλλα χρειαζομαι κατα διαστήματα ενα προγραμμα να μπορω να διαβασω ενα σχεδιο η να φτιαξω ενα αλλο.
Για τον αθλο linuxman που χρειαζεται ενα προγραμμα απο το open source αναφερομαι στο Linux DRawing Viewer το οποίο για να το εγκαταστήσεις θέλει:
1) να κατεβασεις το αρχειο να το αποσυμιέσεις
2) να βρεις καποιες librairies που ουτε ξερω που θα τις βρω
3) να βρεις ενα προγραμμα!!!!!
4) να τα μεταφερεις ολα σε φακέλους που εγινε η αποσυμπιεση
5) να στείλεις φαχ για registration το οποίο λέει θελει καποιες μερες και παλι για οχι εμπορικη εφαρμογη
6) να τα κανεις make klp
Αυτο ειναι αθλος για μενα που δεν εχω ακομα τετοια πειρα σε linux. Και σαν αρχαριος σκεφτομαι: Δεν ειναι δυνατό ολα αυτα (βιβλιοθηκες, εχτρα προγραμματα κλπ) να μπουν σε ενα πακετο και με μια εντολη να τα κανουμε make, compile η δεν ξερω τι αλλο???
Επίσης αναφέρομαι σε αυτο που αναφέρω παραπανω στο libdwg για το οποίο ασχοληθηκα μια ωρα και παλι δεν ξερω καν αν εγκατασταθηκε.

Για να γράφει δεν ξέρω άλλα για να βλέπει http://www.getdeb.net/app/VariCAD+Viewer + εδώ http://www.getdeb.net/app/KiCad
Και πολλά ακόμα , απλά πολλά από αυτά υπάρχουν και σε .deb πακέτα που πρέπει να βρεις .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Ημι-επαγγελματικές εφαρμογες

Δημοσίευσηαπό logari81 » 13 Μαρ 2009, 16:35

το libdwg ειναι απλώς βιβλιοθηκη, δεν ειναι προγραμμα. Τα προγράμματα που βρισκεις εκτός synaptic όταν θα ωριμασουν αρκετά θα μπουν κι αυτα στο synaptic. Ότι δεν εχει μπει στα αποθετηρια είναι είτε πολυ "φρεσκο" ειτε ειναι κλειστο λογισμικο. Απλώς αν θελεις να δοκιμαζεις καποια σχετικα νεα και πειραματικα προγραμματα θα πρεπει να συμβιβαστεις με τον κοπο της δυσκολης χειροκινητης εγκαταστασης του. Αν νομιζεις οτι βρηκες καποιο προγραμμα το οποιο θεωρεις αρκετα ώριμο και χρήσιμο και δεν υπαρχει στο synaptic κανεις ενα bug report σαν αυτο:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/306636
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Ημι-επαγγελματικές εφαρμογες

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 14 Μαρ 2009, 12:04

Thanks linuxman εγκατέστησα το varicad viewer και δουλεύει αψογα. Το προβλημα ειναι οτι θέλω ενα converter απο dwg σε dxf και το αντιστροφο για να εκμεταλλευτω το Qcad.
Τhanks logari81 το κατανόησα το θέμα, εαν ενα πρόγραμμα δεν υπαρχει στο synaptic η δεν μπορω να το βρω σε μορφή deb τότε καλυτερα προς το παρον, με τις γνωσεις που εχω, να μην ασχολούμαι με την εγκατασταση του.

Τελικα θα ψαξω καλυτερα το θέμα του wine μήπως και καταφέρω να κανω να δουλέψει ενα σχεδιαστικό που εχω απο τα windows ώστε να λύσω και το θέμα του σχεδιαστικού προγράμματος. Θα κλείσω το θέμα εδω και θα ασχοληθώ με το wine.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

cron