VetTux (διαχείρισης Κτηνιατρείου), δεν δημιουργεί database  Το θέμα επιλύθηκε

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

VetTux (διαχείρισης Κτηνιατρείου), δεν δημιουργεί database  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 17 Φεβ 2009, 10:19

Γειά σας,

Έχω κάνει ήδη εγκατάσταση 2 προγραμμάτων διαχείρισης κτηνιατρείου. Προσπαθώ να δώ και για το 3ο που βρήκα. Να σας πω λίγο τι έκανα μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Καταρχήν να σας πώ ότι δοκίμασα στην αρχή με XAMPP και μετά με το πακέτο mysql-server (αφού είχα απεγκαταστήσει το XAMPP) που εγκατέστησα ως προαπαιτούμενο για το 2ο πρόγραμμα EVETTE (http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=23&t=3448).

Οι κινήσεις μου ήταν:

1. Κατέβασα το πρόγραμμα VetTux (http://www.shcircuit.com/~ross/). Έχω μια παλιά έκδοση σε deb. Στο site δίνουν μια rpm και μια συμπιεσμένη.
2. Έκανα εγκατάσταση την deb έκδοση.
3. Ξεκινάει για να στήσει το πρόγραμμα. Οι οθόνες που πήρα ήταν:

1η οθόνη
Εικόνα

2η οθόνη
Εικόνα

Τα στοιχεία τα αφήνω ως έχουν. Κωδικός είναι ο tux σύμφωνα με τις οδηγίες που κατέβασα.

3η οθόνη
Εικόνα

Ο κωδικός αυτός είναι ο κωδικός που έβαλα και στο XAMPP αλλά και στο mysql-server (και στις 2 περιπτώσεις μου έδωσε το ίδιο).

4η οθόνη
Εικόνα

Εδώ το μόνο που δεν έχα τικαρισμένο ήταν το Restore από backup.

5η οθόνη λάθους
Εικόνα

Και στις 2 περιπτώσεις (XAMPP και mysql-server) πήρα το ίδιο αποτέλεσμα.

Ξέρει κανείς πως να το διορθώσω;

Επίσης στο site έχει μια συμπιεσμένη έκδοση. Αυτή πως την εγκαθιστώ (μήπως είναι καλύτερη). Έχει 2 αρχεία. Το ένα μάλλον αποσυμπιέζεται στον κατάλογο opt/vettux και το αλλο στον κατάλογο usr/bin. Δεν έκανα καμια προσπάθεια γιατί δεν είμαι σίγουρος τί να κάνω. Λέτε να προσπαθήσω αυτό; Αν ναι, τί να κάνω ακριβώς;

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Προσπάθησα και με το rpm αρχείο. Το έκανα deb με το alien. Όμως έβγαλε πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: VetTux (διαχείρισης Κτηνιατρείου), δεν δημιουργεί database

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 17 Φεβ 2009, 12:10

Ίσως να είναι περιττή η ερώτηση αλλά ξεκίνησες τη βάση δεδομένων;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: VetTux (διαχείρισης Κτηνιατρείου), δεν δημιουργεί database

Δημοσίευσηαπό ftso » 17 Φεβ 2009, 13:51

Dimitris έγραψε:Ίσως να είναι περιττή η ερώτηση αλλά ξεκίνησες τη βάση δεδομένων;

+1

Γιατί δεν προτιμάς όμως την SQLite?
Θα είναι ποιο αργή*, αλλά θα είναι ποιο εύκολη η χρήση της...


*στην περίπτωση που έχεις κάνει αρκετές εκατοντάδες (μην πω χιλιάδες) έγραφες...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: VetTux (διαχείρισης Κτηνιατρείου), δεν δημιουργεί database

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 19 Φεβ 2009, 00:23

Έκανα τις εξής κινήσεις:

1. Απεγκατέστησα την mysql-server (όπως υπέδειξε ο linuxman) και εγκατέστησα το XAMPP (όπως λέει στο forum). Εκεί δοκίμασα να τρέξω το άλλο πρόγραμμα που εγκατέστησα (EVETTE, δες πιό πάνω το link). Έβγαζε ότι δεν μπορούσε να συνδεθεί με την βάση, έβαζα localhost, root (και lampp δοκίμασα) και κωδικό αλλά δεν συνδέθηκε.

2. Μιλώντας με τον ftso σχετικά με το EVETTE μου είπε ότι απαιτεί MySQL (όπως του έστειλα το readme):
Κώδικας: Επιλογή όλων
Evette is a FREE application covered by the terms of the GNU General Public Licence designed to save Animal Clinics and Vet Surgeries time, effort, paperwork and money.

GNU Public Licence - http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

--Requirements--

python (I have been using version 2.5 for my testing)
python-mysqldb
python-wxgtk (I have been using version 2.8 for my testing)

mysql-server

--Installation--

Once all the required packages are installed, simply run linux-install.sh from the command line, you will be prompted for the root password (so that the necessary files can be copied to /usr/local/lib). Once the installation is complete you can delete the installation folder.

You should now be able to run evette by typing evette into the command line.

Note:
The default settings assume that you have a local mysql server running on port 3306 with user root and no password (this is how mysql server is setup by default so you needn't change these settings unless you really want to). If evette cannot connect to your mysql server on startup, it will ask you for it's ip, username and password.

If evette starts successfully you will be prompted for a username and password, the default username is "user" and the password is "letmein". Once you have successfully logged in, it is advisable to go straight to the help section to find out how to create new users.


3. Ξαναέβαλα λοιπόν το MySql-server πακέτο και το EVETTE μου λειτούργησε κανονικά.

4. Πήγα στο MySQL Administrator και έβαλα τον χρήστη VetTux και στο Catalogues έβαλα Create Schema με το όνομα VetTux (για να το "συγχρονίσω" όπως η εικόνα).

5. Πήγα στους χρήστες και στο VetTux έβαλα όλες τα Privilages.

6. Δοκίμασα να δημιουργήσω την βάση (dbVetTux σε τερματικό) και πάλι τίποτα... Το ίδιο αποτέλεσμα.

Αν παρατηρείτε στο παράθυρο του τερματικού, βγάζει το εξής μήνυμα:
Κώδικας: Επιλογή όλων
QSqlDatabase: QMYSQL3 driver not loaded
QSqlDatabase: available drivers: (null)


Πως να κινηθώ;
Να σας ενημερώσω ότι δεν έχω γνώσεις από SQL και αυτά που κάνω μέχρι στιγμής είναι μάλλον πέρα από τα όριά μου...
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες