Το Open office δεν ανοίγει αρχεία ppt με κωδικό.

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Το Open office δεν ανοίγει αρχεία ppt με κωδικό.

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 21 Μαρ 2009, 22:13

Πρόσφατα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα.
Είχα κάποια αρχεία από το πανεπηστίμιο τα οποία είχαν κωδικό για να ανοίξουν. Όταν προσπαθούσα να τα ανοίγω με το Open Office μου εμφάνιζε την εξής οθόνη:
Εικόνα

Μετά από λίγο googling βρήκα την εξής λύση:

1. Εγκαθιστούμε το wine (όπως περιγράφεται ο linuxman στο http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=908).

2. Στο τερματικό δίνουμε τις εντολές:
Κώδικας: Επιλογή όλων
wget www.kegel.com/wine/winetricks


και μετά

Κώδικας: Επιλογή όλων
sh winetricks msxml3 dotnet20 gdiplus riched20 riched30 vcrun2005sp1


3. Τα αρχεία θα τα ανοίξω με το πρόγραμμα Microsoft Power Point Viewer 2003.

Δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να βγάλω τον κωδικό και να ανοίγουν με Open Office. Αν έχει κάποιος λύση, ας την περιγράψει.
Από το Viewer μπορώ να τα εκτυπώσω σε PDF ώστε να μην χρειάζεται να ανοίγουν μέσω 3ου προγράμματος.
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: Το Open office δεν ανοίγει αρχεία ppt με κωδικό.

Δημοσίευσηαπό pkst » 24 Μαρ 2009, 10:03

Καλός γιδοβοσκός είναι και αυτός που μοιράζει κλειδωμένες παρουσιάσεις... (μη μου πείς ότι είναι και καθηγητής?) Μόνο στην Ελλάδα θα προσπαθούσε κάποιος να κλειδώσει αρχεία που σκοπό έχουν την πρόσβαση στην γνώση...
And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.
Άβαταρ μέλους
pkst
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 19:45
Τοποθεσία: Nea Makri
IRC: pkst
Εκτύπωση

Re: Το Open office δεν ανοίγει αρχεία ppt με κωδικό.

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 24 Μαρ 2009, 11:12

Το προσπερνάμε αυτό γιατί θα κακολογήσουμε πάλι.

Οι καθηγητές στη σχολή μου το βλέπουν αλλοιώς. Έχουν κάποιες φωτογραφίες που έχουν βρεί οι ίδιοι στις κλινικές (στα χρόνια που δούλευαν) και θέλουν να τις εκδόσουν πρώτα σε βιβλίο. Άσε και που αυτό είναι νομίζω παράνομο αφού οι φωτογραφίες είναι ιδιοκτησία του πανεπηστημίου και όχι δικιά τους.

Μερικοί δεν δίνουν τα αρχεία που έφτιαξαν γιατί έχουν φωτογραφίες από ξένα βιβλία ή sites και φοβούνται πάλι γιατί δεν πήραν άδεια (και πάλι παρανομία αφού και να τα δείχνεις στο κοινό για προσωπικό σου ώφελος).

Επίσης, έχουμε συζητήσει και με τον linuxman, αφού θέλεις να δώσεις ένα αρχείο παρουσίασης, μην δίνεις power point αφού με αναγκάζεις και εμένα να αγοράσω το MSOffice. Άσχετα που τελευταία όλα τα office είναι αντίγραφα. Άσχετα πάλι αν μπορεί να ανοίξει και με το δωρεαν Open Office. Επίσης δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος για το αν το MSOffice τους είναι αγορασμένο με την βούλα. Το πανεπηστήμιο έχει μια συμφωνία με την MS και δίνει δωρεαν στους φοιτητές τα παράθυρα (είτε XP είτε σβήστα) αλλά όχι τα γραφεία.

Μερικοί δίνουν pdf υπολογίζοντας ότι δεν θα μπορούμε να πάρουμε τις φωτογραφίες. Αυτό σαν ιδέα είναι καλό αφού το pdf διαβάζεται και από δωρεάν πρόγραμμα. Όμως αμφιβάλω αν ο τρόπος κατασκευής του pdf έγινε με πρόγραμμα που είναι αγορασμένο αφού μιλάμε για καθηγητές προηγούμενης γενιάς που αναγκάστηκαν να χρησιμοποιήσουν υπολογιστές.
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: Το Open office δεν ανοίγει αρχεία ppt με κωδικό.

Δημοσίευσηαπό linuxman » 24 Μαρ 2009, 16:25

diamond_gr έγραψε:Το προσπερνάμε αυτό γιατί θα κακολογήσουμε πάλι.

Οι καθηγητές στη σχολή μου το βλέπουν αλλοιώς. Έχουν κάποιες φωτογραφίες που έχουν βρεί οι ίδιοι στις κλινικές (στα χρόνια που δούλευαν) και θέλουν να τις εκδόσουν πρώτα σε βιβλίο. Άσε και που αυτό είναι νομίζω παράνομο αφού οι φωτογραφίες είναι ιδιοκτησία του πανεπηστημίου και όχι δικιά τους.

Μερικοί δεν δίνουν τα αρχεία που έφτιαξαν γιατί έχουν φωτογραφίες από ξένα βιβλία ή sites και φοβούνται πάλι γιατί δεν πήραν άδεια (και πάλι παρανομία αφού και να τα δείχνεις στο κοινό για προσωπικό σου ώφελος).

Επίσης, έχουμε συζητήσει και με τον linuxman, αφού θέλεις να δώσεις ένα αρχείο παρουσίασης, μην δίνεις power point αφού με αναγκάζεις και εμένα να αγοράσω το MSOffice. Άσχετα που τελευταία όλα τα office είναι αντίγραφα. Άσχετα πάλι αν μπορεί να ανοίξει και με το δωρεαν Open Office. Επίσης δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος για το αν το MSOffice τους είναι αγορασμένο με την βούλα. Το πανεπηστήμιο έχει μια συμφωνία με την MS και δίνει δωρεαν στους φοιτητές τα παράθυρα (είτε XP είτε σβήστα) αλλά όχι τα γραφεία.

Μερικοί δίνουν pdf υπολογίζοντας ότι δεν θα μπορούμε να πάρουμε τις φωτογραφίες. Αυτό σαν ιδέα είναι καλό αφού το pdf διαβάζεται και από δωρεάν πρόγραμμα. Όμως αμφιβάλω αν ο τρόπος κατασκευής του pdf έγινε με πρόγραμμα που είναι αγορασμένο αφού μιλάμε για καθηγητές προηγούμενης γενιάς που αναγκάστηκαν να χρησιμοποιήσουν υπολογιστές.

Τα PDF τα ανοίγει το GIMP και βγάζεις τα φώτο .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

cron