Προβλημα με το GIMP

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 10 Απρ 2009, 13:31

Το Gimp το χρησιμοποιούσα εδω και χρόνια στα windows χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στο linux μου παρουσιάζει ορισμένα προβληματα.
1) Δεν μπορώ να εγκαταστησω το help file. Μόνο online μπορω να το δω. Εχω μπει στο synaptic εγκατεστησα καποια αρχεια αλλα παντα λεει οτι το help δεν ειναι εγκατεστημενο.
2) Στα windows μου εμφανιζε στο μενου το xtns για εκτελεση scripts εδω δεν το εμφανιζει.

Να το απεγκαταστήσω και να το εγκαταστήσω ξανά???
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό simosx » 10 Απρ 2009, 16:14

BEGINER001 έγραψε:Το Gimp το χρησιμοποιούσα εδω και χρόνια στα windows χωρίς κανένα πρόβλημα.
Στο linux μου παρουσιάζει ορισμένα προβληματα.
1) Δεν μπορώ να εγκαταστησω το help file. Μόνο online μπορω να το δω. Εχω μπει στο synaptic εγκατεστησα καποια αρχεια αλλα παντα λεει οτι το help δεν ειναι εγκατεστημενο.
2) Στα windows μου εμφανιζε στο μενου το xtns για εκτελεση scripts εδω δεν το εμφανιζει.

Να το απεγκαταστήσω και να το εγκαταστήσω ξανά???


Νομίζω ότι τώρα έχεις το GIMP 2.6.1, που έχει βελτιώσεις στο UI.
1) Πράγματι. Είναι πιθανό να μη μπήκε πακέτο στην ώρα του.
Μπορείς να αναζητήσεις στο launchpad.net με τους όρους «The GIMP help browser is not available.»
2) Είναι βελτίωση που δεν έχει εκείνο το μενού στην εργαλειοθήκη ;-). Οι επιλογές αυτές και πολύ περισσότερες είναι διαθέσιμες από ένα μενού, το μενού της εικόνας που δουλεύεις.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 11 Απρ 2009, 09:57

Thanks simosx
Οντως έχω το 2.6.1 ενώ στα windows ειχα αυτο που υπηρχε πριν 3 η 4 χρόνια ούτε που ξέρω ποια εκδοση ηταν.
Θα ανζητήσω το help file οπως είπες.
Ποιο ειναι ομως το μενου της εικόνας? Στην ουσία δεν μπορώ να βρω το xtns το οποίο χρησιμοποιούσα για ένα script όπου εβαζε text με διάφορες παραμέτρους, επίσης δεν μπορώ να βρω την δημιουργία GIF.
Το μενου που εχω περιλαμβανει:
ARXEIO-ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ-ΕΠΙΛΟΓΗ-ΠΡΟΒΟΛΗ-ΕΙΚΟΝΑ-LAYER-ΧΡΩΜΑΤΑ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ-ΦΙΛΤΡΑ-VIDEO-WINDOWS-ΒΟΗΘΕΙΑ
Ετσι πρέπει να είναι? η κάτι μου λείπει?
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό linuxman » 11 Απρ 2009, 10:02

BEGINER001 έγραψε:Thanks simosx
Οντως έχω το 2.6.1 ενώ στα windows ειχα αυτο που υπηρχε πριν 3 η 4 χρόνια ούτε που ξέρω ποια εκδοση ηταν.
Θα ανζητήσω το help file οπως είπες.
Ποιο ειναι ομως το μενου της εικόνας? Στην ουσία δεν μπορώ να βρω το xtns το οποίο χρησιμοποιούσα για ένα script όπου εβαζε text με διάφορες παραμέτρους, επίσης δεν μπορώ να βρω την δημιουργία GIF.
Το μενου που εχω περιλαμβανει:
ARXEIO-ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ-ΕΠΙΛΟΓΗ-ΠΡΟΒΟΛΗ-ΕΙΚΟΝΑ-LAYER-ΧΡΩΜΑΤΑ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ-ΦΙΛΤΡΑ-VIDEO-WINDOWS-ΒΟΗΘΕΙΑ
Ετσι πρέπει να είναι? η κάτι μου λείπει?

Κατέβασε το GIMP από εδώ και πες μας εάν έχει γίνει http://www.getdeb.net/category.php?id=4
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 11 Απρ 2009, 10:48

Δεν μπορω να βρω άκρη με το HELP.

Ακολούθησα το launchpad.net εδωσα «The GIMP help browser is not available.» βρήκα ενα αρθρο ακολουθησα τις οδηγίες και εγκατέστησα απο το τερματικο το gimp-help-en παρόλο που στο synaptic που κοιταξα ηταν ηδη εγκατεστημένο, παρόλα αυτά το help δεν δουλεύει.
Το πρόβλημα είναι οτι εμένα δεν μου βγάζει το μήνυμα «The GIMP help browser is not available.» αλλα το εξής μήνυμα:

The GIMP user manual is not installed on your computer.

You may either install the additional help package or change your preferences to use the online version.


Επίσης απο το synaptic πατησα στο gimp ιδιότητες ---> εξαρτησεις και ειδα οτι συγκρoύεται με ενα σωρο πραγματα μεταξύ αυτών και το gimp-help , gimp-helpbrowser klp

Μήπως να το απεγκαταστήσω και να το εγκαταστήσω ξανά??? η ειναι καποιο γνωστό πρόβλημα?
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό simosx » 11 Απρ 2009, 15:52

BEGINER001 έγραψε:Δεν μπορω να βρω άκρη με το HELP.

Ακολούθησα το launchpad.net εδωσα «The GIMP help browser is not available.» βρήκα ενα αρθρο ακολουθησα τις οδηγίες και εγκατέστησα απο το τερματικο το gimp-help-en παρόλο που στο synaptic που κοιταξα ηταν ηδη εγκατεστημένο, παρόλα αυτά το help δεν δουλεύει.
Το πρόβλημα είναι οτι εμένα δεν μου βγάζει το μήνυμα «The GIMP help browser is not available.» αλλα το εξής μήνυμα:

The GIMP user manual is not installed on your computer.

You may either install the additional help package or change your preferences to use the online version.


Επίσης απο το synaptic πατησα στο gimp ιδιότητες ---> εξαρτησεις και ειδα οτι συγκρoύεται με ενα σωρο πραγματα μεταξύ αυτών και το gimp-help , gimp-helpbrowser klp

Μήπως να το απεγκαταστήσω και να το εγκαταστήσω ξανά??? η ειναι καποιο γνωστό πρόβλημα?


Τώρα το κατάλαβα το πρόβλημα με τη βοήθεια.

Απλά λείπει το πρόγραμμα εκείνο του GIMP για να δεις τη βοήθεια, οπότε η επιλογή αυτή σε ρωτάει αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το Firefox για να δεις τη βοήθεια που υπάρχει τοπικά.
Η βοήθεια είναι στο file:///usr/share/gimp/2.0/help/en/index.html
Είναι μια χαρά να επιλέξεις το Firefox· η βοήθεια είναι τοπικά.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό simosx » 11 Απρ 2009, 15:54

simosx έγραψε:
BEGINER001 έγραψε:Δεν μπορω να βρω άκρη με το HELP.

Ακολούθησα το launchpad.net εδωσα «The GIMP help browser is not available.» βρήκα ενα αρθρο ακολουθησα τις οδηγίες και εγκατέστησα απο το τερματικο το gimp-help-en παρόλο που στο synaptic που κοιταξα ηταν ηδη εγκατεστημένο, παρόλα αυτά το help δεν δουλεύει.
Το πρόβλημα είναι οτι εμένα δεν μου βγάζει το μήνυμα «The GIMP help browser is not available.» αλλα το εξής μήνυμα:

The GIMP user manual is not installed on your computer.

You may either install the additional help package or change your preferences to use the online version.


Επίσης απο το synaptic πατησα στο gimp ιδιότητες ---> εξαρτησεις και ειδα οτι συγκρoύεται με ενα σωρο πραγματα μεταξύ αυτών και το gimp-help , gimp-helpbrowser klp

Μήπως να το απεγκαταστήσω και να το εγκαταστήσω ξανά??? η ειναι καποιο γνωστό πρόβλημα?


Τώρα το κατάλαβα το πρόβλημα με τη βοήθεια.

Απλά λείπει το πρόγραμμα εκείνο του GIMP για να δεις τη βοήθεια, οπότε η επιλογή αυτή σε ρωτάει αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το Firefox για να δεις τη βοήθεια που υπάρχει τοπικά.
Η βοήθεια είναι στο file:///usr/share/gimp/2.0/help/en/index.html
Είναι μια χαρά να επιλέξεις το Firefox· η βοήθεια είναι τοπικά.


Οκ, στην περίπτωσή σου αναφέρει ζήτημα με την ύπαρξη της βοήθειας. Μήπως έβαλες το πακέτο από το getdeb;
Σε 8.10 είναι μια χαρά.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό linuxman » 12 Απρ 2009, 00:03

Πράγματι έχει πρόβλημα και στο 8.10 και στο 9.04 δεν λειτουργεί .
Είναι κανονικό και στα 2 που το δοκίμασα και δεν είναι από το getdeb .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Προβλημα με το GIMP

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 14 Απρ 2009, 13:19

Thanks για τις απαντησεις. Το gimp αν θυμαμαι καλά εγκατασταθηκε μαζι με το 8.10 εγω απλα προσθεσα μερικά αρχεια απο το synaptic για να λυσω αυτο το προβλημα.
Τελος παντων, τώρα που γνωρίζω που βρίσκεται η διευθυνση του αρχειου βοηθειας μπορω να το ανοιγω οποτε θελω με τον firefox το κακο ειναι οτι πρεπει παντα να ψαχνω να βρω την διευθυνση, οποτε το προσθεσα σαν σελιδοδείκτη στο firefox και τελειωσε.
Επίσης το θεμα με τα gif επιλυθηκε.
Αυτο που με ξενίζει ειναι η παλια xtns όπου τωρα αν καταλαβα καλά δεν αναδύεται παραθυρο για να δωσεις τις παραμετρους αλλα πρέπει να τις γραψεις σε μορφή εντολών στην κονσολα.
Επίσης με εκνευριζει τρομερά ότι τα δυο βοηθητικά παραθυρα που βρισκονται δεξιά και αριστερα της εικόνας (ΕΡΓΑΛΕΙΟΘΗΚΗ και ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ..) ειναι παντα σε πρωτο πλανο και το παραθυρο της εικόνας πάντα σε δευτερο πλανο, οσο και αν εψαξα δεν καταφερα να φερω την εικονα σε πρωτο πλανο, με αποτελεσμα οταν κανω μεγιστοποιηση του παραθυρου της εικονας αυτη να ανοίγει πίσω από τα 2 βοηθητικά παράθυρα.....πολύ εκνευριστικό. Στα windows δεν υπήρχε αυτό.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

cron