Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Angelos72 » 30 Ιουν 2008, 19:08

Σας καλώ να υποστηρίξετε την ιδέα:

#10469: OpenOffice spellcheck should autodetect language used

(πατήστε στο παρακάτω link...)

http://brainstorm.ubuntu.com/idea/10469/

ώστε το OO να κάνει το εξής απλό πράγμα:

Να αλλάζει τη γλώσσα του λεξικού ορθογραφίας, όταν αλλάζει κάποιος το layout του πληκτρολογίου, όπως συμβαίνει εδώ και 10 χρόνια στο word και εδώ και λίγο καιρό στην έκδοση του OO για τα Windows.

Μέχρι τώρα πρέπει ο χρήστης να αλλάζει τη γλώσσα κάθε λέξης με το χέρι.

Αυτό προφανώς προϋποθέτει και κάποια δουλειά από την πλευρα του Linux όπως φαίνεται στη σχετική συζήτηση:

http://qa.openoffice.org/issues/show_bu ... d=1035xorg

στο σημείο που λέει "...the xorg guys to add a langage info in addition to layout info in xkb..."

Αυτό είναι κάτι που αφορά τους χρήστες που γράφουν σε πολύγλωσσα κείμενα και πρέπει να υποστηριχθεί από τις τοπικές κοινότητες του Ubuntu, όπως είναι η Ελληνική.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο/ Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.10 AMD64
Generic Desktop: ASUS P5ΚPL-VM / Core 2 Duo (1.8GHZ x 2) / 2X1024MB / VGA on board X3100
Angelos72
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008, 18:41
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Ιουν 2008, 19:46

Έχω την εντύπωση ότι το OpenOffice.org 3.0 το υποστηρίζει.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις από το
http://download.openoffice.org/3.0beta/

Εγκαθίσταται στον υποκατάλογο /opt οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την υπάρχουσα εγκατάσταση που έχεις.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Angelos72 » 01 Ιούλ 2008, 11:19

simosx έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι το OpenOffice.org 3.0 το υποστηρίζει.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις από το
http://download.openoffice.org/3.0beta/

Εγκαθίσταται στον υποκατάλογο /opt οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την υπάρχουσα εγκατάσταση που έχεις.


Θα το τεστάρω με την πρώτη ευκαιρία, αλλά δεν νομίζω ότι το υποστηρίζει. Στο παρακάτω link θα βρεις το feature list του OpenOffice 3

http://marketing.openoffice.org/3.0/fea ... tbeta.html

και το μόνο που λέει είναι

" Language Selector in Writer Toolbar "

Δηλαδή ότι σου δίνει έναν εύκολο τρόπο για να δηλώνεις χειροκίνητα τη γλώσσα σε κάθε λέξη ή παράγραφο.

Αυτό δεν είναι καθόλοι εύχρηστο, όταν χρησιμοποιείται Αγγλική ορολογία σε ένα κείμενο ή ξένα ονόματα (όπως για παράδειγμα το όνομα μιας εταιρείας στην οποία αναφέρεται ολόκληρο το έγγραφο). Αν αναφερθεί το όνομα 50 φορές (συνηθησμένο νούμερο), πρέπει να επιλεγεί το Αγγλικό λεξικό χειροκίνητα 50 φορές!!!!
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο/ Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.10 AMD64
Generic Desktop: ASUS P5ΚPL-VM / Core 2 Duo (1.8GHZ x 2) / 2X1024MB / VGA on board X3100
Angelos72
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008, 18:41
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Angelos72 » 01 Ιούλ 2008, 23:47

Ελπίζω να μην είμαι off-topic αλλά δοκίμασα να εγκαταστήσω το OpenOffice 3 και παρά το γεγονός ότι έχω εγκαταστήσει το πακέτο

ooobasis3.0-en-us_3.0.0-2_i386.deb

όλα τα σχετικά πακέτα που εξαρτώνται από αυτό μου λένε ότι δεν είναι εγκατεστημένο το συγκεκριμένο dependency.

Όλα τα άλλα πακέτα γλώσσας που κατέβασα (Ελλήνικά και en-gb) είναι κενά.

Καμιά ιδέα;

Πάντως εξακολουθω να πιστεύω ότι συγκεκριμένο χαρακτηριστικό δεν υποστηρίζεται, συνεπώς σας παρακινώ να υποστηρίξετε την εν λόγω ιδέα στο brainstorm...
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο/ Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.10 AMD64
Generic Desktop: ASUS P5ΚPL-VM / Core 2 Duo (1.8GHZ x 2) / 2X1024MB / VGA on board X3100
Angelos72
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008, 18:41
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό ilpara » 24 Νοέμ 2008, 13:40

simosx έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι το OpenOffice.org 3.0 το υποστηρίζει.

Δυστυχώς δεν το υποστηρίζει. Είναι πράγματι ενοχλητικό το spellchecking να μην αντιλαμβάνεται ότι άλλαξες γλώσσα, και συνεπώς σε ποια γλώσσα είναι γραμμένη κάθε λέξη ενός κειμένου που περιέχει περισσότερες από μια γλώσσες (π.χ. ελληνικά και αγγλικά), προκειμένου αυτόματα με δεξί κλικ να σου δίνει τη σωστή λέξη χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις γλώσσα.
Παράδειγμα:
Ανοίγω ένα νέο writer.
Πληκτρολογώ "tooday". Κενό. Πληκτρολογώ "σίμερα". Κενό.
Τα κοκκινίζει και τα δύο.
Κάνω δεξί κλικ στο "tooday" και καλώς μου προτείνει today.
Κάνω δεξί κλικ στο "σίμερα" και δυστυχώς δεν μου προτείνει τίποτα :( . Χρειάζεται να αλλάξω γλώσσα να επιλέξω ελληνικά.

Καλό είναι να γραφτείτε στο http://brainstorm.ubuntu.com/idea/10469/ και να υποστηρίξετε την ιδέα (κάντε αναζήτηση με spellcheck για να την βρείτε και πατήστε το πράσινο βελάκι για να ψηφίσετε)!

Εικόνα
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Angelos72 » 18 Φεβ 2009, 01:16

Δημιουργησα ένα σχετικο issue στο openoffice.org To link είναι εδώ:

http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=99115

Το θέμα του language awareness που βασικά εμποδίζει την εν λόγω υλοποίιση είναι πιθανότατα δουλειά του x.org αλλα θα ήθελα να μου το πουν οι ίδιοι οι άνθρωποι του openoffice. Στη συνέχεια θα ανοίξω ένα σχετικό request στο x.org

Οποιος θέλει μπορεί να ψηφίσει υπέρ του συγκεκριμένου θέματος (μπορείτε να ρίξετε μέχρι και 2 ψήφους για το ίδιο θέμα).
Angelos72
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008, 18:41
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό papamat » 24 Φεβ 2009, 21:25

Αν επιλυθεί και αυτό το θέμα το open office θα κάνει ένα ακόμα βήμα μπροστά στην φιλικότητα στο χρήστη.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα του x.org πάντως έχω την εντύπωση οτί το ίδιο συμβαίνει και στα windows με το open office. Μια καλή αρχή ίσος να είναι ένα λεξικό που υπάρχει για τον firefox κ υποστηρίζει αυτήν τι λειτουργία. (θα ψάξω να το βρω και θα το ποστάρω μπας και βοηθήσει, νομίζω πως λέγετε greek-english). Ίσος και ένα merged λεξικό να έκανε δουλειά. Όλα αυτά τώρα είναι εικασίες μιας και δεν ξέρω πως ακριβός λειτουργεί το λεξικό του open office.
papamat
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009, 20:55
Τοποθεσία: Athens, Greece
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 10 Μαρ 2009, 21:43

Εγώ άργησα κάπως αλλά το ψήφισα δις. ;) Και συμφωνώ ότι εφόσον λυθεί κι αυτό το OpenOffice θα είναι σχεδόν τέλειο που για μένα ήδη είναι.
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Αυτόματη αλλαγή γλώσσας spellcheck στο OpenOffice

Δημοσίευσηαπό Angelos72 » 11 Μαρ 2009, 18:33

Ιδού και το link για το λεξικό που διορθώνει ταυτόχρονα Ελληνικό και Αγγλικό κείμενο.

http://www.opengr.net/trunk/dictionaries-el-en.oxt

Μην ξεχασετε να ορίσετε τη γλώσσα του κειμένου στα "Ελληνικά" (δηλαδή ακόμα και τις Αγγλικές λέξεις θα τις ορίζετε στον ορθογραφικό έλεγχο σαν Ελληνικά)

Στην έκδοση 3 για Windows το θέμα έχει λυθεί, οπότε έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παρεπιμπτοντως, το σχετικό θέμα στο forum του OpenOffice ( http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=99115 ) δεν τυχαίνει, μέχρι στιγμής, λαϊκής υποστήριξης (έχω την εντύπωση ότι αυτό το θέμα έχει συζητηθεί τόσο πολύ, που ο κόσμος έχει βαρεθεί).

Σας προτρεπω να βάλετε και τη δική σας ψήφο, γιατί το OpenOffice είναι κλειδί για την υιοθέτηση του Ubuntu (και του Linux γενικότερα) στον εργασιακό χώρο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί στα παιχνίδια δεν ήμαστε πολύ καλοί. Οπότε αυτά που απομένουν είναι η εκπαίδευση και οι εργασία.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο/ Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 8.10 AMD64
Generic Desktop: ASUS P5ΚPL-VM / Core 2 Duo (1.8GHZ x 2) / 2X1024MB / VGA on board X3100
Angelos72
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Ιουν 2008, 18:41
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες