Προβλημα εμφανισης εικόνων σε Firefox και F-spot

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Προβλημα εμφανισης εικόνων σε Firefox και F-spot

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 09 Μάιος 2009, 10:48

Κατασκευάζω μια εικόνα η οποία περιέχει και κείμενο, φανταστείτε κατι σαν banner. Την κατασκευάζω με το Gimp η το Xara extreme. Την σώζω σαν png, jpeg κτλ το είδος τους αρχειου δεν επηρεάζει το πρόβλημα που θα παραθέσω παρακάτω.

Την ανοίγω με το F-spot και φαίνεται χάλια ειδικά τα γράμματα (text) τα δείχνει με έντονα πιξελ
Την ανοίγω με το mirage και φαίνεται πολύ καλά (όπως φαινόταν στο πρόγραμμα που την κατασκεύασα)
Την ανοίγω με το Μάτι του Gnome kαι φαίνεται πολύ καλά (όπως φαινόταν στο πρόγραμμα που την κατασκεύασα)

Ανεβάζω την εικόνα σε κάποιο σιτε:
Ανοίγω το site με τον Firefox και η εικόνα φαίνεται χάλια (ειδικά το text) εντονα pixel
Ανοιγω το ιδιο site με τον Epiphany και η εικόνα φαίνεται μια χαρά

Βγαίνω απο το Ubuntu και μπαίνω στα Windows
Aνοίγω τον Firefox και η εικόνα φαίνεται μια χαρά
Ανοιγω τον Internet Explorer και πάλι η εικόνα φαίνεται μια χαρά

Ζητώ απο καποιον τρίτο με windows να μπει να δεί την εικόνα και πάλι που λενε οτι φαινεται πολύ καλα

Αρα το προβλημα εντοπίζετε στον Firefox (για Linux) και στο F-spot. Eχω χάσει πολλές ωρες νομίζοντας ότι το προβλημα ηταν στην κατασκευή της εικόνας και όχι στην προβολή της απο διαφορα μέσα.
Μπορει κανεις να βοηθήσει ????????
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εικόνων σε Firefox και F-spot

Δημοσίευσηαπό bullgr » 09 Μάιος 2009, 10:53

Πολύ περίεργο μου ακούγεται αυτό... Πάνε εδώ και δες πως εμφανίζονται τα banners στο firefox που χρησιμοποιείς...

Πάντως κάτι άλλο παίζεται... Οι εν λόγω banners που ανέφερα, εμφανίζονται το ίδιο σε όποιον browser και να χρησιμοποιήσω...

Μου φαίνεται πως μάλλον στο img tag γίνεται η ζημιά... Ορίζεις τις διαστάσεις της εικόνας που εμφανίζεις; Το λέω αυτό γιατί ο κάθε browser συμπεριφέρεται διαφορετικά εάν δεν ορίζεις τις διαστάσεις της εικόνας.

Η έκδοση του firefox του ubuntu είναι η ίδια με των windows;

ΥΓ
Ρίξε μια ματιά στον κώδικα των banners που έχω για να πάρεις παραδείγματα πως ορίζεται το html img tag...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Προβλημα εμφανισης εικόνων σε Firefox και F-spot

Δημοσίευσηαπό BEGINER001 » 09 Μάιος 2009, 13:52

Thanks bullgr

Κατεβασα τα baner και εχω το ιδιο αποτελεσμα όταν τα ανοιγω σαν αρχεια με:
f-spot πολυ κακη ποιότητα
firefox πολυ κακή ποιότητα
ματι του gnome καλη
mirage καλή

Εφτιαξα μια εικόνα και με τις 4 παραπανω εφαρμογές ώστε να δειτε πως φαινεται με καθε εφαρμογη ξεχωριστά.
http://img503.imageshack.us/img503/3315/ubuntuimage.jpg

Επίσης στο συνδεσμο που μου εδωσες για να δω τα baner πριν τον κωδικα υπαρχει απο πανω η φωτο του baner με τον firefox φαινεται σε πολυ κακή κατασταση.
Γνώσεις ⇛ Linux: καλό ┃ Προγραμματισμός: python ┃ Αγγλικά: Καλά Λειτουργικό ⇛Mint 18.1 Mate
BEGINER001
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 03 Φεβ 2009, 14:40
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες