Ερωτήσεις για Latex  Το θέμα επιλύθηκε

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

Ερωτήσεις για Latex  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό nasosnik » 09 Μάιος 2009, 11:49

Έχω τρείς ερωτήσεις για την συγγραφή διπλωματικής εργασίας σε LaTeX.Χρησιμοποιώ xetex από το πακέτο texlive2007.
:arrow: Υπάρχει κάποιος τρόπος για να ορίσω μέγεθος γραμματοσειράς πάνω από 12pt?To LaTeX δέχεται σαν παραμέτρους στην μεταβλητή documentclass{} μόνο 8,10,12 pt.Επειδή η γραμματοσειρά που χρησιμοποιώ είναι η Adobe Garamond και σε 12pt είναι μικρά τα γράμματα θα ήθελα αν γίνεται να την μεγαλώσω λίγο.
:arrow: Πως μπορώ στο εξώφυλλο πέρα από τα κλασσικά \author και \title να δημιουργήσω και κάποια άλλα όπως π.χ στο πάνω μέρος της σελίδας "όνομα σχολής και τμήματος" με μικρότερη γραμματοσειρά,επιβλέπων καθηγητής κ.ά
:arrow: Το preamble του αρχείου .tex που χρησιμοποιώ είναι το παρακάτω.Χρειάζεται να αφαιρέσω/προσθέσω κάτι που ενδεχομένως να με βοηθήσει?Πάντα στα πλαίσια συγγραφής διπλωματικής εργασίας.
Κώδικας: Επιλογή όλων
\documentclass[a4paper,oneside,12pt]{report}
\usepackage{fullpage}
\usepackage{graphicx}
\usepackage[cm-default]{fontspec}
\usepackage{xunicode}
\usepackage{xltxtra}
\usepackage{xgreek}
\usepackage{enumerate}
\setmainfont[Mapping=tex-text]{Garamond Premier Pro}
\author{Author}
\date{}
\title{Title}
\begin{document}
\maketitle
\include{chapter1}
\include{chapter2}
...
\end{document}
Άβαταρ μέλους
nasosnik
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 07:38
Εκτύπωση

Re: Ερωτήσεις για Latex

Δημοσίευσηαπό bullgr » 09 Μάιος 2009, 13:00

Δεν ξέρω την "τύφλα" μου από tex αλλά θα σε συμβούλευα να δεις τα howtos του περιοδικού (τεύχος 2,3) μιας και υπάρχει θέμα για LaTex
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ερωτήσεις για Latex

Δημοσίευσηαπό nasosnik » 09 Μάιος 2009, 15:44

bullgr έγραψε:Δεν ξέρω την "τύφλα" μου από tex αλλά θα σε συμβούλευα να δεις τα howtos του περιοδικού (τεύχος 2,3) μιας και υπάρχει θέμα για LaTex

Τα έχω διαβάσει τα άρθρα αυτά :) Είναι περισσότερο εισαγωγή στο LaTeX, δεν έχει εξειδικευμένα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
nasosnik
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 07:38
Εκτύπωση

Re: Ερωτήσεις για Latex

Δημοσίευσηαπό sudobash » 09 Μάιος 2009, 16:14

nasosnik έγραψε: :arrow: Υπάρχει κάποιος τρόπος για να ορίσω μέγεθος γραμματοσειράς πάνω από 12pt?To LaTeX δέχεται σαν παραμέτρους στην μεταβλητή documentclass{} μόνο 8,10,12 pt.Επειδή η γραμματοσειρά που χρησιμοποιώ είναι η Adobe Garamond και σε 12pt είναι μικρά τα γράμματα θα ήθελα αν γίνεται να την μεγαλώσω λίγο.

Για να εισάγεις μεγαλύτερο μέγεθος γραμματοσειράς, χρησιμοποίησε το πακέτο extreport, πχ:
Κώδικας: Επιλογή όλων
\documentclass[14pt]{extreport}

Τα διαθέσιμα μεγέθη γραμματοσειράς είναι 8pt, 9pt, 10pt, 11pt, 12pt, 14pt, 17pt, και 20pt.

nasosnik έγραψε: :arrow: Πως μπορώ στο εξώφυλλο πέρα από τα κλασσικά \author και \title να δημιουργήσω και κάποια άλλα όπως π.χ στο πάνω μέρος της σελίδας "όνομα σχολής και τμήματος" με μικρότερη γραμματοσειρά,επιβλέπων καθηγητής κ.ά

Ρίξε μια ματιά στο titling πακέτο.

nasosnik έγραψε:Τα έχω διαβάσει τα άρθρα αυτά :) Είναι περισσότερο εισαγωγή στο LaTeX, δεν έχει εξειδικευμένα πράγματα.

Δεν είναι περισσότερο εισαγωγή.. είναι σκέτο εισαγωγή! Το λέει και το όνομα του άρθρου! :) Έπονται όμως πιο εξειδικευμένα θέματα σε επερχόμενα τεύχη..
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες