MPLAB CCS

...office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Συντονιστής: adem1

MPLAB CCS

Δημοσίευσηαπό furtune » 02 Ιουν 2009, 20:29

Γεια σας.Θελω να τρεξω το MPLAB C Compiler στο ubuntu.Υπαρχει καποια εκδωση που τρεχει σε linux ???
furtune
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009, 18:31
Εκτύπωση

Re: MPLAB CCS

Δημοσίευσηαπό grimm » 02 Ιουν 2009, 21:48

Furtune,

με μια γρήγορη ματιά στο site της κατασκευάστριας:

What is MPLAB IDE?
[...] MPLAB IDE runs as a 32-bit application on MS Windows® [...]


Ρίξε μια ματιά στα αποθετήρια, πιστεύω θα βρεις κάτι αντίστοιχο.
Ίσως κάποιος γνώστης του θέματος να σου πει ποιά εφαρμογή ικανοποιεί τις ανάγκες σου.

Αν δεν πιάσουν τα παραπάνω τότε δοκίμασε την τύχη σου με wine!
Γνώσεις ⇛ Linux: ψόφια πράγματα ┃ Προγραμματισμός: μόνο διακοπών ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu (lucid)
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Quad Q6600 │ 3GB │ nVidia GeForce 8600 GT │ TFT 19" / 1280x1024
grimm
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: 31 Μάιος 2009, 11:55
IRC: grimm_
Εκτύπωση

Re: MPLAB CCS

Δημοσίευσηαπό furtune » 02 Ιουν 2009, 23:20

Ειπα να μην χρησιμοποιησ το wine γιατι ειναι και λιγο περιεργο προγραμμα και θελει καποιες ρυθμισεις και δεν ξερω αν θα κατσουν καλα στο wine.
furtune
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009, 18:31
Εκτύπωση

Re: MPLAB CCS

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 03 Ιουν 2009, 00:41

Γιατί θες οπωσδήποτε αυτό και όχι κάποιο gnu compiler; Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει και gcc έκδοση για τα Microchip's PIC® and dsPIC® microcontrollers. Το embedded linux είναι αρκετά πιο προχωρημένο απ'ότι το desktop (και θα πρότεινα debian υποστηρίζει πολύ περισσότερες αρχιτεκτονικές και συγκεκριμένα υποστηρίζει τις περισσότερες αρχιτεκτονικές από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό)
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: MPLAB CCS

Δημοσίευσηαπό furtune » 03 Ιουν 2009, 01:59

Βασικα κοιτα δεν ειναι θεμα προτημισης απλα με εκεινο εμαθα και συνεχιζω να το χρισημοποιω και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αυτα που μου λες.Ειμαι ασχετος απο αυτα.Αν μπορεις να μου δωσεις καποια οδηγεια.
furtune
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009, 18:31
Εκτύπωση

Re: MPLAB CCS

Δημοσίευσηαπό sudobash » 03 Ιουν 2009, 02:05

furtune έγραψε:Βασικα κοιτα δεν ειναι θεμα προτημισης απλα με εκεινο εμαθα και συνεχιζω να το χρισημοποιω και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αυτα που μου λες.Ειμαι ασχετος απο αυτα.Αν μπορεις να μου δωσεις καποια οδηγεια.

Ρ'ιξε μια ματιά στο Piklab, υπάρχει και στα αποθετήρια του ubuntu και μπορείς να το εγκαταστήσεις με:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install piklab
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες