Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

...βίντεο, ήχος, players, codecs, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστές: adem1, konnn

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για εγκατάσταση codec, java, flash και εφαρμογών πολυμέσων τρέξτε στο τερματικό
Για ubuntu
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras
Για kubuntu
sudo apt-get -y install kubuntu-restricted-extras

Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό digibill » 02 Οκτ 2008, 21:56

Είμαι μανιώδης ερασιτέχνης φωτογράφος και ένα πολύ μεγάλο μέρος της χρήσης του Η/Υ μου περιστρέφεται γύρω από την φωτογραφία (σκανάρισμα αρνητικών - εισαγωγή ψηφιακών φωτογραφιών - επεξεργασία - εκτύπωση - αρχειοθέτηση κλπ). Για σοβαρές εκτυπώσεις έχω έναν εκτυπωτή HP Photosmart 8450 (Α4, 9 μελάνια) και τυπώνω σε συγκεκριμένο είδος χαρτιού (Astral semmi - mat) για τα οποία έχω φτιάξει και εξειδικευμένο icc profile σε ειδική εταιρεία.

Η διαδικασία εκτύπωσης με πλήρη έλεγχο χρώματος στα windows περιελάμβανε τα εξής βήματα:

  • Απενεργοποίηση της διαχείρισης χρώματος από τον εκτυπωτή μέσω του driver του (στον driver του printer επέλεγα στο "Χρώμα" -> "Διαχείριση από την εφαρμογή")
  • Στο πρόγραμμα εκτύπωσης (συνήθως τύπωνα μέσα από το Photoshop) επιλογή του icc profile που έφτιαξα για τα χαρτιά και χρήση του για την διαχείριση χρώματος κατά την εκτύπωση.

Αυτό δούλευε αρκετά καλά και μου έδινε σχετικά αξιόπιστα αποτελέσματα. Επειδή όμως είχα ταλαιπωρηθεί πολύ μέχρι να το πετύχω, φανταζόμουν ότι στο linux τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα / δύσκολα! Σήμερα λοιπόν, μετά από αρκετούς μήνες χρήσης του ubuntu, χρειάστηκε να τυπώσω φωτογραφίες και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου :D Τύπωσα μέσω Photoshop -που τρέχει με wine- και ακολούθησα την εξής διαδικασία:

  • Αντέγραψα το icc profile που έχω αγοράσει για τα χαρτιά μου στον φάκελο windows/system32/spool/drivers/color του φακέλου "drive_c" του wine. (σε αυτή την τοποθεσία βρίσκεται και στα windows και η αντιγραφή εκεί χρειάζεται για να το βλέπει το photoshop)
  • Επέλεξα το profile μου μέσα από το photoshop CS2 από το μενού view -> proof -> custom.
  • Άνοιξα την φωτογραφία που ήθελα να τυπώσω και της άλλαξα το μέγεθος στο επιθυμητό μέγεθος εκτύπωσης.
  • Επέλεξα "print with preview" και στην διαχείριση χρώματος επέλεξα "Phooshop manages color" και από κάτω επέλεξα το icc profile μου.
  • Ρύθμισα το μέγεθος του χαρτιού εκτύπωσης τόσο στο photoshop όσο και στον εκτυπωτή και...
  • ...πάτησα print :D

Έχω εγκατεστημένα τα HPLIP και HPLIP - Toolbox. Δεν περίμενα τίποτα σημαντικό, κυρίως επειδή όσο κι αν έψαξα στον driver του εκτυπωτή και στο toolbox, δεν βρήκα κάποια επιλογή για "απενεργοποίηση διαχείρισης χρώματος από τον εκτυπωτή". Υπέθεσα λοιπόν ότι πάντα ο εκτυπωτής θα διαχειρίζεται το χρώμα και, παρεμβάλοντας εγω και το custom icc profile του χαρτιού θα τα έκανα μαντάρα!! :D

Ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν Α-Ψ-Ο-Γ-Ο ! ! ! :o Τόσο πιστή εκτύπωση -με βάση αυτά που βλέπω στην οθόνη- δεν είχα πάρει ποτέ στα windows!! :shock: Δεν ξέρω αν έτυχε ή αν ο driver HPLIP αναγνώρισε ότι εγώ χρησιμοποίησα custom icc profile και απενεργοποίησε τον εκτυπωσή, αλλά το αποτέλεσμα είναι άριστο! Το μόνο περίεργο είναι ότι ο εκτυπωτής πάντα το πρώτο φύλλο που τραβούσε μου το πέταγε έξω βγάζοντας σφάλμα "paper size is small" (τύπωνα σε χαρτιά 14x21cm, δλδ Α4 κομμένο στην μέση) και στο δεύτερο τύπωνε κανονικά :roll:

Τι να πω :!:

Έχει κανείς άλλος εμπειρία με color managed εκτυπώσεις στο ubuntu να μας μιλήσει για την διαδικασία του?
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό simosx » 02 Οκτ 2008, 23:21

Μπράβο για το άρθρο, πολύ θετικό με περιγραφεί που μπορεί κάποιος να το επαναλάβει.

Προσωπικά δε γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες για εκτυπώσεις, ωστόσο μπορώ να προσφέρω τα παρακάτω στη συζήτηση.

1. Ο δικτυακός τόπος για εκτυπωτές HP και κάθε λεπτομέρεια για το τι υποστηρίζουν οι οδηγοί είναι
http://hplipopensource.com/hplip-web/index.html
Έχει μια σελίδα με υποστηριζόμενους εκτυπωτές και είναι πιθανό να έχει περισσότερα πράγματα.

2. Η καινούρια έκδοση του GIMP, 2.6, υποστηρίζει κάποια καινούρια πράγματα για διαχωρισμό χρωμάτων,
http://gimp.org/release-notes/gimp-2.6.html
Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν σε αυτά που κάνεις.

Αν θέλεις να ψάξεις περισσότερα για gimp και icc, κάνε αναζήτηση με 'gimp icc' και εμφανίζει αρκετές σχετικές σελίδες.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό digibill » 05 Οκτ 2008, 13:13

simosx έγραψε:1. Ο δικτυακός τόπος για εκτυπωτές HP και κάθε λεπτομέρεια για το τι υποστηρίζουν οι οδηγοί είναι
http://hplipopensource.com/hplip-web/index.html
Έχει μια σελίδα με υποστηριζόμενους εκτυπωτές και είναι πιθανό να έχει περισσότερα πράγματα.

2. Η καινούρια έκδοση του GIMP, 2.6, υποστηρίζει κάποια καινούρια πράγματα για διαχωρισμό χρωμάτων,
http://gimp.org/release-notes/gimp-2.6.html


Πολύ χρήσιμες συνδέσεις, ειδικά του HPLIP.
Ωστόσο, όσο κι αν έψαξα δεν αναφέρεται πουθενά το τι γίνεται με την χρήση των custom icc profiles. Δεν είναι θέμα λογισμικού εκτύπωσης (gimp, photoshop κλπ) αφού όλα αυτά τα προγράμματα έχουν σχετική επιλογή. Το ζήτημα είναι αν και πώς γίνεται να απενεργοποιηθεί η διαχείριση χρώματος από τον εκτυπωτή (συνεπώς το θέμα έγκειται στο HPLIP). :roll:
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 20 Δεκ 2008, 04:34

Ψάξε την σχέση του Gimp με το Xsane νομίζω ότι εκεί βρίσκεται η απάντηση είναι πολλύ δυνατό εργαλείο .
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό digibill » 20 Δεκ 2008, 14:47

giormatsis έγραψε:Ψάξε την σχέση του Gimp με το Xsane νομίζω ότι εκεί βρίσκεται η απάντηση είναι πολλύ δυνατό εργαλείο .


Το Xsane είναι πρόγραμμα για σκάνερ, τι σχέση έχει με την εκτύπωση? :roll:
http://darktable.sourceforge.net/www.yiannakos.gr
Σύστημα:AMD Ryzen 5 1600, 16GB DDR4 RAM, ASUS PRIME B350 Plus m/b, nVidia GeForce GTX 1070 Ti 8GB
OS:Ubuntu 18.04 64bit en
http://petition.stopsoftwarepatents.eu/351004340091/
Άβαταρ μέλους
digibill
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 20:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 20 Δεκ 2008, 17:54

Το Gimp Xsane Hplip είναι άμεσα συνδεόμενα και μπορούν να παραμετροποιοίσουν τον εκτυπωτή σου ανάλογα με τα ζητούμενα σου .Αλλιώς θα πρέπει να επέμβεις στίς ρυθμίσεις με το χέρι άν υπάρχει αυτή η δυνατότητα . Το ότι κατάφερες αυτό το αποτέλεσμα μέσω wine + photoshop ακούγεται και σε εμένα απίστευτο . έχω όμως να ακουμπήσω το photoshop κοντά στα 2 χρόνια λόγω Linux . Παρεπιπτόντος κοίταξα την σελίδα σου ΠΟΛΛΥ ΩΡΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό kostaspd » 31 Ιαν 2009, 01:50

Off topic:
off topic Με ενδιαφέρει να βάλω αυτό το θέμα στα αγαπημένα μου. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 ubuntu 14.04 64bit
3 AMD A6-4400M APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 2766 MiB ‖ Hewlett-Packard 184A - HP Pavilion g6 Notebook PC
4 AMD nee ATI Device [1002:9990] ⋮ AMD nee ATI Thames XT/GL [Radeon HD 7600M Series] [1002:6840]
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 05) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
kostaspd
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 00:34
Τοποθεσία: Κερατσίνι,Πειραιάς
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό ftso » 31 Ιαν 2009, 03:05

Off topic:
Δες στην τελευταία κάτω μπάρα του φόρουμ...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Color managed εκτύπωση στο Ubuntu (και σε εκτυπωτή ΗΡ)

Δημοσίευσηαπό kostaspd » 31 Ιαν 2009, 03:19

Την είδα έστω και καθυστερημένα.....Είχε διαφύγει την προσοχής μου... :mrgreen:
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 ubuntu 14.04 64bit
3 AMD A6-4400M APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 2766 MiB ‖ Hewlett-Packard 184A - HP Pavilion g6 Notebook PC
4 AMD nee ATI Device [1002:9990] ⋮ AMD nee ATI Thames XT/GL [Radeon HD 7600M Series] [1002:6840]
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 05) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
kostaspd
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 00:34
Τοποθεσία: Κερατσίνι,Πειραιάς
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Πολυμέσα