διάφορα για το Brasero

...βίντεο, ήχος, players, codecs, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Συντονιστές: adem1, konnn

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για εγκατάσταση codec, java, flash και εφαρμογών πολυμέσων τρέξτε στο τερματικό
Για ubuntu
sudo apt-get -y install ubuntu-restricted-extras
Για kubuntu
sudo apt-get -y install kubuntu-restricted-extras

διάφορα για το Brasero

Δημοσίευσηαπό nikosal » 14 Ιουν 2008, 14:57

Έχω παρατηρήσει διάφορα προβλήματα με το brasero, το οποίο χρησιμοποιώ πρώτη φορά εδώ και λίγες μέρες.

α) Αν προσπαθήσω να κάνω αντίγραφο ασφαλείας ενός dvd απευθείας, δηλ. από δίσκο σε δίσκο, τελειώνει το πρώτο μέρος της δουλειάς (δηλ. η προσωρινή αντιγραφή του image file) και δεν μου ζητά να βάλω κενό δίσκο στο dvd drive.
β) Ο μόνος τρόπος είναι να κάνω το αντίγραφο σε file, στο δίσκο και από εκεί να κάψω dvd. Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις (περίπου 2 φορές στις 5 απόπειρες εγγραφής) κάποια στιγμή ο ρυθμός που μεταφέρονται τα δεδομένα στο δίσκο χαμηλώνει υπερβολικά (φτάνει και τα 10 kbs!) χωρίς να έχω άλλα προγράμματα ανοιχτά μέχρι που πρακτικά μηδενίζεται (πχ. για ώρα κολλάει η εργασία στο 21%)

Και δύο ακόμα ερωτήσεις για το brasero:
α) Πώς φτιάχνω ένα μενού στο dvd; Για παράδειγμα, έχω περασμένες στο σκληρό μου δίσκο 3 ταινίες από γενέθλια, με μέγεθος περίπου 1 γίγα η μία. Πώς γράφω και τις τρεις στο ίδιο dvd, με τη δυνατότητα, όταν το βάζω στο κοινό player με το οποίο συνδέεται η τηλεόραση, να μπορώ να επιλέγω ποια ταινία θα δω;
β) Έχω dvd από άλλη προσωπική εργασία διπλής χωρητικότητας, που το αρχείο ξεπερνά τα 4,7 γίγα. Πώς κάνω ένα αντίγραφο ασφαλείας σε μονής όψης dvd, έστω και ελαφρά χειρότερης ποιότητας;
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: διάφορα για το Brasero

Δημοσίευσηαπό nikosal » 15 Ιουν 2008, 18:31

Να αρχίσω να απαντώ εγώ στα ερωτήματα, γιατί δεν βλέπω... ενδιαφέρον. Το ψάχνω στο ubuntuforums.org όμως.

α) Μου συνέβη μια φορά, δεν είδα να έχει συμβεί σε άλλον. Ίσως να ήταν τυχαίο.
β) Μου συμβαίνει πλέον κάθε φορά που πάω να αντιγράψω μέσω brasero. Είδα ότι έχει συμβεί και σε άλλο κόσμο, χωρίς ακόμα να εντοπίσω οριστική απάντηση για το λόγο.

Εναλλακτικά, δουλεύει άριστα η αντιγραφή ενός CD/DVD μέσω του Ναυτίλου (θα τη βρείτε με δεξί κλικ). Ωστόσο, είναι παράξενο το πρόβλημα και θέλω να το λύσω, καθώς το brasero είναι το default πρόγραμμα του ubuntu, για τη συγκεκριμένη εργασία.

Πρόβλημα και με το Κ9copy: Μόλις επιλέξω ότι θέλω να δημιουργήσω ένα αντίγραφο κάποιου dvd σε mpeg4 και ονομάσω το isο αρχείο, το πρόγραμμα κλείνει!
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: διάφορα για το Brasero

Δημοσίευσηαπό simosx » 15 Ιουν 2008, 19:43

nikosal έγραψε:Έχω παρατηρήσει διάφορα προβλήματα με το brasero, το οποίο χρησιμοποιώ πρώτη φορά εδώ και λίγες μέρες.

α) Αν προσπαθήσω να κάνω αντίγραφο ασφαλείας ενός dvd απευθείας, δηλ. από δίσκο σε δίσκο, τελειώνει το πρώτο μέρος της δουλειάς (δηλ. η προσωρινή αντιγραφή του image file) και δεν μου ζητά να βάλω κενό δίσκο στο dvd drive.


Δεν το δοκίμασα ακόμα. Κανονικά πρέπει να ρωτάει πόσα αντίγραφα θέλεις, και να μπορείς να γράψεις περισσότερα, κτλ.

nikosal έγραψε:β) Ο μόνος τρόπος είναι να κάνω το αντίγραφο σε file, στο δίσκο και από εκεί να κάψω dvd. Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις (περίπου 2 φορές στις 5 απόπειρες εγγραφής) κάποια στιγμή ο ρυθμός που μεταφέρονται τα δεδομένα στο δίσκο χαμηλώνει υπερβολικά (φτάνει και τα 10 kbs!) χωρίς να έχω άλλα προγράμματα ανοιχτά μέχρι που πρακτικά μηδενίζεται (πχ. για ώρα κολλάει η εργασία στο 21%)


Αυτό το ζήτημα φαίνεται να είνα ειδικό στον εξοπλισμό που έχεις. Προσωπικά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει διαδικασία για να εντοπίσεις που μπορεί να βρίσκεται το πρόβλημα.
α. κοιτάς στο launchpad.net για τυχόν υπάρχοντα σφάλματα που περιγράφουν το πρόβλημα που έχεις (brasero).
β. ενεργοποιείς τη δυνατότητα για εκσφαλμάτωση (debugging), π.χ. κάνεις την αντιγραφή από γραμμή εντολής (κάτι που χρησιμοποιεί το brasero).

nikosal έγραψε:Και δύο ακόμα ερωτήσεις για το brasero:
α) Πώς φτιάχνω ένα μενού στο dvd; Για παράδειγμα, έχω περασμένες στο σκληρό μου δίσκο 3 ταινίες από γενέθλια, με μέγεθος περίπου 1 γίγα η μία. Πώς γράφω και τις τρεις στο ίδιο dvd, με τη δυνατότητα, όταν το βάζω στο κοινό player με το οποίο συνδέεται η τηλεόραση, να μπορώ να επιλέγω ποια ταινία θα δω;
β) Έχω dvd από άλλη προσωπική εργασία διπλής χωρητικότητας, που το αρχείο ξεπερνά τα 4,7 γίγα. Πώς κάνω ένα αντίγραφο ασφαλείας σε μονής όψης dvd, έστω και ελαφρά χειρότερης ποιότητας;


To brasero δε μπορεί ακόμα να κάνει το λεγόμενο βίντεο mastering.

για το δεύτερο, δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις. είναι το αρχείο >4.7GB; Μπορείς να το κόψεις σε δύο κομμάτια και να το βάλεις σε δύο DVD δεδομένων.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: διάφορα για το Brasero

Δημοσίευσηαπό nikosal » 15 Ιουν 2008, 20:09

για το δεύτερο, δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις. είναι το αρχείο >4.7GB; Μπορείς να το κόψεις σε δύο κομμάτια και να το βάλεις σε δύο DVD δεδομένων.


οκ, και αυτό βοηθάει (ναι Σίμο, αναφέρομαι σε αρχεία >4.7), πώς γίνεται όμως; Γίνεται με το brasero? Αλλά υπάρχει σίγουρα και ο τρόπος να υποβαθμίσω ελαφρά την ποιότητα και να κάνω πχ. ένα αρχείο 6 -> 4.7.
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: διάφορα για το Brasero

Δημοσίευσηαπό simosx » 15 Ιουν 2008, 20:59

nikosal έγραψε:
για το δεύτερο, δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις. είναι το αρχείο >4.7GB; Μπορείς να το κόψεις σε δύο κομμάτια και να το βάλεις σε δύο DVD δεδομένων.


οκ, και αυτό βοηθάει (ναι Σίμο, αναφέρομαι σε αρχεία >4.7), πώς γίνεται όμως; Γίνεται με το brasero? Αλλά υπάρχει σίγουρα και ο τρόπος να υποβαθμίσω ελαφρά την ποιότητα και να κάνω πχ. ένα αρχείο 6 -> 4.7.


Δεν αναφέρεις τι μορφή είναι το αρχείο αυτό. Είναι δεδομένα ή ταινία ή κάτι άλλο;
Αν είναι δεδομένα, μπορείς εύκολα να το χωρίσεις με κάποια τυπική εφαρμογή.
Αν είναι βίντεο, υπάρχουν κάποια προγράμματα που δεν μπορώ να θυμιθώ τώρα.
Σε κάθε περίπτωση γίνεται, με μια τρίτη εφαρμογή.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εφαρμογές για Πολυμέσα

cron